Działka budowlana/siedliskowa - kilka pytań

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
andisn
Posts: 2
Joined: Tue 29 Jan, 2008

Działka budowlana/siedliskowa - kilka pytań

Post by andisn » Tue 29 Jan, 2008

Witam!
Mam kilka pytań, na które niestety nie znalazłam odpowiedzi ani w internecie ani na tym forum.
Posiadam działkę w której skład wchodzi las, teren rolny i budowlany. Działka jest ujęta w planie zagospodarowania, są wydane warunki zabudowy - w skrócie wyglądające tak:

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu:
1. intensywność zabudowy: max 0,3
2. zasady podziału geodezyjnego: min 3000m2, nie dopuszcza się wydzielenia działki budowlanej bez przynależnej do niej części rolniczej,
3. wys. zabudowy: max 8m,
4. procent zab. działki: max, 20%,
5. pow. zieleni: min 70%
6. linie zabudowy nieprzekraczalne: 6,0 m od lini rozgraniczającej drogi wewnętrznej oraz 30 m od lini lasu,
7. dachy dwu- lub wielospadowe o kącie nachylenia 30-45,
8. pokrycie dachówką ceramiczną lub innym materiałem dachówkopodobnym w kolorze czerwonym, brązowym lub czarnym,
9. poziom posadzki parteru max 0,5m nad poziomem terenu od strony głównego wejścia do budynku.

Możliwość zabudowy
Budownictwo jednorodzinne indywidualne: • Liczba możliwych kondygnacji: 2 • Procent możliwej zabudowy: 20 • Powierzchnia możliwej zabudowy (m2): 1 809.80 • Warunki zabudowy (WZ i ZT) • Szczegółowy opis przeznaczenia gruntu: FUNKCJA PODSTAWOWA: letniska rezydencjonalne w powiązaniu z terenami rolnymi RP oraz lasami ZL FUNKCJE DOZWOLONE: zabudowa mieszkaniowa rezydencjonalna lub zagrodowa oraz usługi komercyjne.


W związku z tym mam kilka pytań. Czy działka ma status działki budowlanej czy siedliskowej (wg. planu zabudowa mieszkaniowa rezydencjonalna lub zagrodowa)?? Warunki zabudowy określają odległość od lasu na aż 30 m - co powoduje, że właściwie tylko w jednym miejscu działki mogę postawić dom - czy jest możliwość zmiany tego zapisu ( z planu zagospodarowania)?

Inne moje pytanie dotyczy wymogów prawnych przy uzyskaniu pozwolenia na budowę. Powiedzmy, że mam projekt domu (zakupiony - gotowy) - czy sama określam miejsce gdzie ma stać dom i muszę skorzystać z usługi geodety, który obliczy jaki fundament na to miejsce będzie potrzebny czy też geodeta sam określa, w którym miejscu może stać dom? Czy może geodeta wogóle nie jest wymagany i to jest jakoś ineczej z tymi fundamentami? :)

Nie jestem pewna czy umieszczam pytanie w odpowiednim dziale, ale nie znalazłam odpowiedniejszego.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 30 Jan, 2008

Ciekawe sformułowanie "rezydencjonalna" choć po tylu doświadczeniach z różnymi zapisami przestała mnie dziwić ta "twórczość". :)
andisn wrote:Działka jest ujęta w planie zagospodarowania, są wydane warunki zabudowy
Mylisz pojęcia - albo MPZP albo WZiZT. W tym przypadku to pierwsze.

Zapisy są zawiłe, ale wbrew pozorom sensowne. Chodzi w nich o to, żeby po zakupie nie działki podzielić na mniejsze i sprzedać. Ma pełny status jako budowlana z ograniczeniami co do odległości (30m od lasu nie przeskoczysz).

Jeśli posiadasz kopię mapy zasadniczej w skali n.p. 1:1000 sama możesz sobie wstępnie jako szkic wytyczyć na niej budynek. Jeśli zrobisz to zgodnie z zapisami MPZP architektowi pozostanie tylko przeniesienie tego na dokumentację. Geodeta pozostanie tylko do wytyczenia budynku po uzyskaniu pozwolenia.

andisn
Posts: 2
Joined: Tue 29 Jan, 2008

Post by andisn » Fri 01 Feb, 2008

Dzięki za odpowiedź! Oczywiście chodziło o plan zagospodarowania, ale w tym planie są określone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu :). Tzn, że jest to działka budowlana - ale dlaczego jest napisane cyt. "FUNKCJE DOZWOLONE: zabudowa mieszkaniowa rezydencjonalna lub zagrodowa" - tokie sformuowanie dotyczy chyba zwykle działek siedliskowych?
W kwestii geodety - kto oceni to czy zrobiłam to zgodnie z przepisami MPZP? I czy do wytyczenia budynku po uzyskaniu pozwolenia jest potrzebny jest geodeta (chodzi mi o wymogi prawne)? Wiem, że pozwolenie na budowę jest ściśle związane z konkretnym projektem domu, ale czy także z konkretnym miejscem na działce?
Pozdrawiam!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 01 Feb, 2008

andisn wrote:tokie sformuowanie dotyczy chyba zwykle działek siedliskowych?
Do zabudowy siedliskowej konieczne jest posiadanie min 1ha użytkow rolnych dlatego zostało użyte dodatkowe określenie by mógł budować każdy.
andisn wrote:I czy do wytyczenia budynku po uzyskaniu pozwolenia jest potrzebny jest geodeta
Tak
andisn wrote:Wiem, że pozwolenie na budowę jest ściśle związane z konkretnym projektem domu, ale czy także z konkretnym miejscem na działce?
Tak


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”