domek letniskowy na działce rolnej

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Justyna G.
Posts: 1
Joined: Thu 14 Feb, 2008
Location: Kraków

domek letniskowy na działce rolnej

Post by Justyna G. » Fri 15 Feb, 2008

6 lat temu odziedziczyłam działkę rolną o pow. 0,42 ha, klasa IVa, w aktualnym MPZP rolna z zakazem nowej zabudowy kubaturowej ( możliwa mała architektura oraz urządzenia służące produkcji rolnicznej ), którą udało mi się zagospodarować i zmienić w działkę rekreacyjną (oczywiście tylko z wyglądu, a nie w dokumentacji), obsadzić drzewami, krzewami i kwiatami. Na działce jest mała szklarnia 3 x 9 m (nie ujęta w ewidencji budynków), doprowadzona woda (kilkanaście lat) oraz prąd (w ubiegłym roku), jest też otwarta ogrodowa altana. Działka jest ogrodzona, posiada utwardzoną kamieniem drogę dojazdową (niestety tylko fizycznie dzięki uprzejmości sąsiada, bez dokumentów). Teoretyczny dojazd dzięki służebności prowadzącej do sąsiadującej działki (na mapie de facto do naszych obydwu działek, w KW tylko do sąsiada). Na sąsiadujących działkach z trzech stron znajdują się domy mieszkalne.

Obecnie można składać wnioski do planu MPZP i ponieważ chciałabym wybudować na działce domek letniskowy (mam upatrzony projekt o pow. 75 m2) zastanawiam się jak podejść do tematu :
1. czy wnioskować o odrolnienie i zamianę na budowlaną (wolałabym nie)
2. czy wnioskować o umożliwienie budowy domu letniskowego na dzialce rolniczej
3. czy wnioskować o utworzenie terenu zabudowy rekreacyjnej (w obecnym MPZP nie ma takiej kategorii)

Czy ewentualnie ktoś widzi jakieś inne mozliwości zrealizowania planu budowy domku ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi, bo przewertowałam kilkanaście forów internetowych i nabrałam przekonania, że niestety z mojego pomysłu będą nici.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 24 Mar, 2008

Z tego co napisałaś MPZP w tej części jest zrobiony przez "świeżo upieczonego" urbanistę. Złóż wniosek o możliwość budowy letniskowej do 100-150m2. Jest to status pośredni, którego nasze prawo budowlane nie przewidziało.

kali000
Posts: 2
Joined: Wed 14 Jan, 2015

Re: domek letniskowy na działce rolnej

Post by kali000 » Fri 16 Jan, 2015

Odmowa byla zapewne typowa. Ze wzgledu na sformulowanie "caloroczny" zostal uznany jako bydunek mieszkalny. Mozna takie problemy bardzo latwo ominac.

edytakula79
Posts: 5
Joined: Tue 24 Mar, 2015

Re: domek letniskowy na działce rolnej

Post by edytakula79 » Mon 30 Mar, 2015

zgadzam się z moim poprzednikiem...

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: domek letniskowy na działce rolnej

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

kali000 wrote:Odmowa byla zapewne typowa. Ze wzgledu na sformulowanie "caloroczny" zostal uznany jako bydunek mieszkalny. Mozna takie problemy bardzo latwo ominac.
O tym nie pomyślałam. Faktycznie można byłoby spróbować to ominąć.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”