Zniesienie współwłasności

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
tweety_91
Posts: 2
Joined: Tue 08 Apr, 2008

Zniesienie współwłasności

Post by tweety_91 » Tue 08 Apr, 2008

Witam.
Jestem współwłaścicielem (50/50) działki rolnej z wydanymi aktualnymi warunkami zabudowy, o wymiarach 26 m. (od drogi) x112 m. Działka ma 3100 m2. Warunki są wydane na budowę jednego domu. Jednym z punktów w wydanych warunkach jest punkt mówiący o tym, że działka musi mieć bok przyległy do drogi publicznej nie węższy niż 25 m. Chcielibyśmy ją podzielić na 2 równe części poprzez zniesienie współwłasności. Przygotowany projekt podziału przewiduje że działka przyległa do drogi będzie miała 22 m szerokości, a działka wydzielona za nią będzie do drogi przylegała fragmentem o szerokości 4 m. (w celu umozliwienia dojazdu i dostepu do drogi publicznej).
Czy taki podział może spowodować, że nie otrzymamy nowych warunków zabudowy na każdą z działek z osobna, czy prawo do zniesienia współwłasności jest prawem nadrzędnym i nie może skutkować utratą innych praw w tym prawa do zabudowy działki. Dodam, że obie działki będą przylegały do innej działki, na której znajduje się dom i będą miały dostęp do mediów. Z góry dziękuję za odpowiedź!


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 11 Apr, 2008

WZ wydawane są dla konkretnej działki na podstawie wielu zależności względem okolicznych budynków i urbanistyki. Podział spowoduje, że obecne WZ będzie nieważne - wydawane jest dla konkretnej działki, a po podziale będą nowe numery. Szerokość od strony drogi może być tu dość istotnym elementem. Podstawą jest tu aktualna kopia mapy geodezyjnej.

tweety_91
Posts: 2
Joined: Tue 08 Apr, 2008

Post by tweety_91 » Fri 11 Apr, 2008

Rozumiem, że powinni mi taką mapę udostępnić w gminie i z niej się dowiem czy przejdzie taki podział czy nie. Dobrze rozumiem? Tylko jak się dowiem, przeciez nie bedzie tam napisane że mogę ... ;-(

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 12 Apr, 2008

Kopię mapy zasadniczej można uzyskać w starostwie. To na jej podstawie urbanista ustalał parametry i trzeba się zorientować dlaczego.

alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

Post by alinall » Sun 13 Apr, 2008

witam
czy ktos wie czy uzyskam pozwolenie na budowe jezeli :
-dzialka ma szerokosc 13 metrow i dlugosc 300 metrow
-sasiad graniczacy z moja dzialka dal mi pisemna zgode na wybudowanie domu w granicy.(w architekturze powiedzieli mi ze minimalna odleglosc to 1,5metra)
-zostawiam 4 metry z drugiej strony granicy dzialki z dzialka sasiada
-dom bedzie szeroki na 8 metrow
czyli 8 metrow szerokosc domu+1 metr odleglosci od sasiada+4 metry z drugiej stronu=13 metrow (szerokosc dzialki)
czy w architekturze to byla pewna odpowiedz ze musze sie odsunac 1,5 metra od sasiada jezeli dal taka zgode?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 13 Apr, 2008

W tym przypadku istotne jest uzyskanie WZ, gdzie będzie zapis o możliwości budowy przy granicy. Wydział budownictwa w starostwie nie będzie wtedy robił problemów przy wydawaniu pozwolenia.

Najważniejsze będzie bardzo rzetelne przygotowanie wniosku wraz z wszelkimi załącznikami, a tu będzie ich trochę więcej niż typowo. Nawet mały brak lub błąd może spowodować, że nie osiągnie się celu i wniosek trzeba będzie składać na nowo. Mam obecnie taki przypadek, gdzie przez brak odpowiedniego podejścia formalno-prawnego były 2 odmowy.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”