Działka rolna a podatek od budowlanej ?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Działka rolna a podatek od budowlanej ?

Post by jagjag » Tue 15 Apr, 2008

Witam
Mam ciekawy problem. Jestem właścicielem działki 2000mkw i wymyśliłem sobie , że postawię na niej dom. Niestety pozwolenia na budowę nie dostanę ponieważ w mpzp moja działka występuje jako rolna. Podczas rozmowy z Gminą dowiedziałem się , że moja działka jest przeznaczona do odrolnienia, ale na zmianę planu zagospodarowania Gmina nie ma pieniędzy ... trzeba czekać.
Do tego momentu wszystko może wydawać się jasne, gdyby nie następujące fakty: w architekturze gminy działka występuje jako rolna, natomiast w dziale skarbowym gminy oraz w geodezji w starostwie (w Grodzisku) już jako BP-zurbanizowane tereny niezabudowane.
Efekt tego jest taki że nie mogę się budować natomiast podatek płacę wyższy niż właściciele działek budowlanych przylegających do mojej.
Nadmieniam , że bardziej by mi zależało na budowaniu niż na walce o niższe podatki.
Czy ktoś miał podobny problem , lub czy ktoś wie co można z tym zrobić?
pozdrawiam
jagjag


jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Post by jagjag » Wed 23 Apr, 2008

Czyżby nikt nie miał podobnego problemu, czy choćby nie słyszał o takim numerze?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 23 Apr, 2008

jagjag wrote:Niestety pozwolenia na budowę nie dostanę ponieważ w mpzp moja działka występuje jako rolna.
Podstawą oceny jest treść wypisu z MPZP - bez tego można tylko "gdybać".
Dalszy etap to uporządkowanie dokumentacji w urzędach. Trzeba to przeprowadzić zgodnie z procedurą, by nie "utknęło" w jakimś miejscu.

jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Post by jagjag » Sat 09 May, 2009

Wypis z MPZP twierdzi , że moja działka znajduje się w terenie rolnym /R2/. W terenie R2 plan przewiduje między innymi " tworzenie nowych siedlisk". Siedliskiem jest zespół zabudowań ....... , zajmujący powierzchnię powyżej 1 ha. W dalszej części są ustalenia dotyczące : energii, usuwania odpadów, ogrzewania itd.
Moje pytanie brzmi : jakie są szanse na wybudowanie domu na tym terenie zakładając że nie jestem rolnikiem i moja działka to tylko 2000mkw. Czy wydzierżawienie gruntu rolnego do 1 ha rozwiąże problem, czy musi to być własność.
Nadmieniam, że moje podanie o zmianę /na działkę budowlaną/ w MPZP leży w Gminie od kilku lat - niestety bez efektów.
Czy jest jakieś wyjście z tego problemu ?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 10 May, 2009

jagjag wrote:Czy wydzierżawienie gruntu rolnego do 1 ha rozwiąże problem, czy musi to być własność.
Wystarczy dzierżawa i zgłoszenie tego do opodatkowania w gminie. Można i to pominąć, ale w razie problemów gmina zablokuje budowę.

jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Post by jagjag » Sun 10 May, 2009

A co dwuznacznością: w Gminie - rolna a w geodezji - Bp. Próbować zmienić na rolną i próbować odzyskać nadpłacony podatek, czy nie drażnić "urzędu" i skupić się na uzyskaniu pozwolenia na budowę siedliska?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 10 May, 2009

Zdecydowanie polecam zabudowę siedliskową w tej sytuacji. Podatek bazuje na formularzu złożonym przez właściciela i jeśli zawierał niezgodne z rzeczywistością dane jego obciąża a nie gminę. Zwrot różnicy moim zdaniem nie jest wart "zachodu".

jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Post by jagjag » Sun 10 May, 2009

Ok. Ale jak to się ma do siedliska. Toż przecież siedlisko to grunty rolne. Czy źle to rozumiem?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 10 May, 2009

Siedlisko to grunt budowlany na terenie rolnym oznaczony w geodezji jako BR, gdzie podstawą jest R (rolny), a zabudowania są traktowane jako dodatek do spełnienia tej funkcji.

jagjag
Posts: 6
Joined: Tue 15 Apr, 2008
Location: warszawa

Post by jagjag » Sun 10 May, 2009

Czyli te 2000mkw zostanie jako BP a rolny teren reszta ?



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”