Słup niskiego napięcia na działce

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Słup niskiego napięcia na działce

Post by sokmarcin » Fri 25 Apr, 2008

Witam
Poszukując działki budowlanej w internecie natknąlem się na ciekawą ofertę gruntu. Minusem jest to, że przez środek działki biegnie jednokablowa sieć napowietrzna niskiego napięciado poblikiego domu, oraz w samym centrum usytuowany jest słupek prefabrykowany pod tą sieć.
Moje pytanie brzmi czy jest możliwość likwidacji, przestawinia słupa, gdzie z tym się udać i jak krótko mówiąć sprawę załatwić.
Za wszelką pomoc z góry dziękuję.


mariofax
Posts: 10
Joined: Sat 16 Feb, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by mariofax » Sat 26 Apr, 2008

musisz się zgłosić do Regionu enegetycznego obsługującego teren na którym znajduje się działka.
Następnie musisz złożyć do nich "papier" o możliwość usunięcia szkody (szkodą zwie się w tym przypadku słup). Zgodnie z opisem tego słupa to na 99,99 % będzie taka możliwość. Oczywiście wymaga to kolejnej dokumentacji m.in. projektu usunięcia szkody (wykona to albo Energa albo wybrany przez Ciebie człek z uprawnieniami)... następnie jak będzie projekt to musi być zatwierdzony przez Energe i wtedy dopiero przystępują do dzieła usunięcia szkody ... ufff
Oczywiście za wszystko Ty ponosisz koszty... koszt projektu to ok. 3,5 - 5 tys. złotych (cena którą mi rzucali).
Życzę powodzenia !!!

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Mon 28 Apr, 2008

Dzięki za pomoc

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 28 Apr, 2008

mariofax, na podstawie czego opisałeś procedurę?

Dla kupującego działkę jest w takim przypadku zorientowanie się dokładne co do statusu prawnego infrastruktury znajdującej się na niej. Podstawą tego jest, że w momencie podpisania aktu notarialnego przechodzą na nas zarówno prawa, jak i obowiązki z poprzednich właścicieli. Jeśli wyrażona jest wcześniej zgoda na linie wszelkie koszty jej przesunięcia ponosi wnioskujący, ale zależy to od dobrej woli właściciela infrastruktury. Natomiast brak takowej obliguje do usunięcia samowoli budowlanej lub naprawy szkody w formie przewidzianej prawem.

mariofax
Posts: 10
Joined: Sat 16 Feb, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by mariofax » Mon 28 Apr, 2008

Szanowny Greygu - opisałem ta procedurę na podstawie własnych doświadczeń.
Sprzedającemu ten słup nie przeszkadza... a grunt jest budowlany tudzież rekreacyjny... to sprzeadający albo sobie zlikwiduje przeszkodę albo będzie z nią "mieszkał". Oczywiście jest inne wyjście szukać innej działki, a ta ze słupem i tak znajdzie swojego nabywcę. Właścicielami słupa energetycznego jest dane Region Energetyczny. Zapewniam, że słupy są na wszelkich mapkach, bo słupa nie stawia się tak sobie, kto ma kaprys to "słupek" a na nim kawałek kabelka z prądem :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 28 Apr, 2008

mariofax wrote:Sprzedającemu ten słup nie przeszkadza...
sokmarcin jest kupującym, więc w jego interesie jest sprawdzenie stanu faktycznego.
mariofax wrote:Właścicielami słupa energetycznego jest dane Region Energetyczny.
Owszem, ale musi posiadać zgodę właściciela działki na jego postawienie i przeprowadzenie linii. Brak takowej zobowiązuje ich do usunięcia samowoli budowlanej w świetle przepisów obowiązujących w dniu powstania.
mariofax wrote:Zapewniam, że słupy są na wszelkich mapkach
Na podstawie różnych przypadków mogę Cię zapewnić, że nie wszystko co jest na mapach geodezyjnych oddaje stan faktyczny.

mariofax
Posts: 10
Joined: Sat 16 Feb, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by mariofax » Mon 28 Apr, 2008

no taaak... ale ten słup stoi także właścicelowi działki czyt. sprzedającemu to nie przeszkadza i zapewne jest za jego zgodą udzielaną ładnych parę lat wstecz (bo w końcu sąsiedzi też muszą mieć prąd).

dobra... zresztą kupujący sokmarcin to sobie spokojnie sprawdzi... ja piszę o jednym a Ty Uznany Doradca Forum o drugim. Nie wydaje mi się, żebyś miał monopol na wiedzę... napisałem co wiedziałem w tej kwestii.. tak po ludzku... po amatorsku z własnego doświadczenia.
Amen

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 28 Apr, 2008

mariofax wrote:dobra... zresztą kupujący sokmarcin to sobie spokojnie sprawdzi...
Teraz zapewne tak uczyni.
mariofax wrote:napisałem co wiedziałem w tej kwestii.. tak po ludzku... po amatorsku z własnego doświadczenia
Tego właśnie zabrakło w Twojej odpowiedzi na początku tego tematu.
mariofax wrote:ja piszę o jednym a Ty Uznany Doradca Forum o drugim. Nie wydaje mi się, żebyś miał monopol na wiedzę...
Przeczytaj moje posty na tym forum - zobaczysz moje podejście.

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Tue 29 Apr, 2008

Witam!
Dzięki za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanko. Został poruszony temat zgody obecnego właściciela na postaiwenie słupa.
Czy taka zgoda powinna zostać odnotowana pisemnie i być gdzieś zarejestrowana. Obawaiam się sytuacji w której właścieciel powie, że zgody nie było a RE stwierdzi, iż była. Czy w atkowej sytuacji możliwe jest zobaczenie jakiś dokumentów lub pism. I co jeśli zgoda nasąpiła tylko słownie bez dokumentacji i pism. Jak wtedy się do tego odnieść.
Za wszelki odpowiedzi dziękuję.
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 29 Apr, 2008

Zgoda musi być wyrażona na piśmie z podaniem wszelkich informacji czego dotyczy. Dołączana jest ona do dokumentacji projektowej i przechowywana przez RE.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”