Działka rolna z zakazem zabudowy.

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

Działka rolna z zakazem zabudowy.

Post by Paul » Wed 14 May, 2008

Witam serdecznie

Znalazłem działkę rolną z zakazem zabudowy, działek jest 25 o wymiarach 1000 mkw, agencja która zajmuje się sprzedażą tych działek na zadane pytania odpisała mi w ten sposób:

( Jeżeli chodzi o tę ofertę sprzedaży działek to na dzień dzisiejszy są to działki rolne z zakazem zabudowy , i jeżeli Pan zapyta w Gminie to oczywiście uzyska Pan informacje że nie może się Pan tam wybudować . Gmina wprowadziła zakaz zabudowy prawdopodobnie ze względu na to ze drogi które są drogami wewnętrznymi na tym osiedlu oraz drogi główne są drogami Gminnymi wiec koszty doprowadzenia mediów oraz koszty związane z modernizacja tych dróg obciążają gminę ( nie ma innych przesłanek gdyż nie ma jakiejś linii napowietrznej prądu niejest to teren przeznaczony na jakąś inwestycje celu publicznego ) , więc gmina nie jest zainteresowana n dzień dzisiejszy inwestowaniem w ten teren. Natomiast właściciel może się zobowiązać w akcie notarialnym umowy przenoszącej własność od dostarczenia mediów o zakupywanej działki . ( energia elektryczna oraz woda ) modernizacji drogi głównej przechodzącej przez planowane osiedle, ( utwardzenie ) . dlatego też zupełnie inaczej powinna patrzeć gmina na sprawę uchylenie zakazu zabudowy kiedy właściciel większości tego terenu zmodernizuje drogę i doprowadzi media . bedize to robione w tym roku . dwie działki po przeciwległej stronie kompleksu są działkami bodowlanymi a to bardzo ułatwia sprawę w momencie powstania tam budynków. Są jeszcze inne metody i możliwości wzruszenie MPZP np. na drodze sądowej w przedmiocie uchylenie decyzji i zakazie zabudowy. W podobnych sprawach inwestorzy wygrali z resztą w tej samej gminie . ale właściciel na dzień dzisiejszy chce się z gminą dogadać .Jednak ja oczywiście nie mogę dać gwarancji że na 100% na 2 będzie to działka budowlana , jednak biorąc tempo rozwoju lokalizacje i atrakcyjność tego terenu nie wydaje mi się żeby mogło być inaczej . )


Czy moglibyście powiedzieć co o tym myślicie ? Co gdy inwestor wycofa się z obietnicy i nie doprowadzi medi, czy są jakieś szanse że właściciele którzy zakupią działki samodzielnie będa mogli starac się o zniesienie zakazu zabudowy ? Zabardzo nie rozumiem jaki cel ma inwestor w doprowadzeniu mediów i utwardzaniu dróg jeżeli działki już zdąży sprzedać, działki sprzeda jako rolne po tańszej cenie i już nic na tym nie zarobi a narazi się dodatkowo na koszta, chyba że wszystkich działek nie sprzeda i stara się ułatwic sprzedaż po przez doprowadzenie wszystkich niezbędnych przyłączy. Jeżeli inwestor uwzględni to w akcie notarialnym że zobowiązuje się o doprowadzenie mediów i wywiąże się z umowy, to czy gmina ma prawo nadal odmówić prawa zabudowy ? Nie śpieszy mi się z budową domu, planuje zacząć za dwa lata, więc mam czas zaczekać aż wszystkie sprawy sie ułożą, doradźcie co o tym myślicie. Przeglądając forum zauważyłem że w rzeczowych wypowiedziach wiedzie prym Pan Grzegorz Szostak, byłbym wdzięczny za wypowiedź Pańską w moim wątku. Dziękuję.


Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

Post by Paul » Fri 16 May, 2008

Nikt nic nie doradzi ?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 May, 2008

W takiej sytuacji najważniejsze jest zorientowanie się co do stanu faktycznego względem prawnych możliwości budowy - również w przyszłości. Z opisu wynika, że jest MPZP więc należy złożyć na początek wniosek o wypis z wyrysem dla tej konkretnej działki - może to być dowolna osoba. Do tego parę innych dokumentów uzyskanych "na siłę" m.in. z gminy i można dopiero dokonać wstępnej analizy sytuacji. Zmiana MPZP na dziś zależy od gminy, a nieznajomość ich obowiązków w tym zakresie "razi w oczy".

Nie znam dokładnej lokalizacji, więc proponuję zlecić wstępną ocenę sytuacji lokalnej firmie znającej temat. Jeśli będzie rzetelna, to wydane 1000-1500zł oszczędzi o wiele większych kosztów.

P.S.
Mogę przybliżyć publicznie temat na forum, ale bez konkretnych danych (lokalizacja) nie napiszę.

Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

re

Post by Paul » Sun 18 May, 2008

Dziękuje za odpowiedź. Mam jednak pewien problem z agencją nieruchomości która chce sprzedać tą działkę ponieważ nie chcą podać dokładnej lokalizacji przyznam że jestem nieco namolny z pytaniami do agencji ale nie na codzień kupuję działkę, powinni to chyba zrozumieć. Wiem w jakiej miejscowości jest działka, jest to mała wioska opodal Wrocławia ale w momencie gdy zapytałem o dokładne dane działki, urwał się kontakt. Firma która chce dokonać sprzedaży jest od wielu lat na rynku nie jest to żadna lichwiarska firma, czy firma ta może obawiac się o to że gdy podadzą mi dokładną lokalizację to będę próbował na własną rękę dogadać się ze sprzedającym, czy do takich danych będe miał dostęp w urzędzie gminy jak nazwisko sprzedającego ? Agencja liczy sobie prowizję 5 tyś zł za sprzedaż działki stąd może ich niepokój, nie zamierzam uchylac się od płatności prowizji chciałbym jedynie sprawdzić tą działkę chociaż moja wiedza opiera się jedynie na 2 ostatnich tygodniach spędzonych przed ekranem w celu studjowania pojęcia " Działki " to i tak wolałbym coś wiedzieć o niej niz jak miałbym kupić kota w wroku.

O to ta oferta, jest w niej zdjęcie opisujące klase gruntu i ilość działek. http://otodom.pl/index.php?mod=show&act ... sId=141117
Firma zajmująca się sprzedażą to: http://www.housetrader.pl/oferta.aspx?id=103

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 18 May, 2008

Jeśli agencja nie chce podać konkretnej lokalizacji to nie ma umowy z właścicielem. Proponuję wybrać się tam osobiście i zapytać n.p. sołtysa kto sprzedaje i gdzie. Na podstawie tego można w gminie sprawdzić dokładniej jakie są plany względem tego terenu, a jest tam kompletny MPZP.

Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

re

Post by Paul » Sun 18 May, 2008

Dziękuję za odpowiedź. Tak też zrobiłem, napisałem e-mail do gminy wyjaśniający cały problem z prośbą o kontakt, nie mogę osobiście się wybrać ponieważ jestem za granicą, wiem że metoda e-mail jest raczej niestosowna w takich sprawach ale liczę na wyrozumiałość wójta gminy którym jest kobieta :") Napiszę o dalszych perypetiach tej działki jak otrzymam odpowiedź od gminy. Pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 18 May, 2008

Jesli moge doradzic, slij zapytania listem poleconym, nawet z zagranicy.

Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

re

Post by Paul » Sun 18 May, 2008

Rada dobra tylko raczej za granicę nie odpiszą :")

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 18 May, 2008

Najlepiej podaj do korespondencji zwrotnej kogos z rodziny w kraju, ewentualnie osobe zaufana, ktora Ci podesle odpowiedz elektronicznie.
Z doswiadczenia wiem, ze jesli odpowiadaja elektronicznie, podobnie - telefonicznie - nie sa to odpowiedzi wiazace.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 18 May, 2008

Niestety zapewne będzie rozczarowanie i brak konkretów w odpowiedzi - nawet jeśli takowa nastąpi na email. Zakup działki powinien nastąpić dopiero po analizie wypisu z MPZP (ten teren go ma) i sprawdzeniu możliwości podłączenia energii.

Zerknąłem w uchwały tej gminy i jest tam trochę informacji oraz mapa.

Paul
Posts: 6
Joined: Wed 14 May, 2008
Contact:

re

Post by Paul » Sun 18 May, 2008

Byłem również na stronie Gminy, mape ściągnąłem ale jest mało czytelna, w liście poprosiłem o kontakt ze sprzedającym, wyjaśniłem sytuację troche ukoloryzowałem żeby przychylnie podeszli do sprawy, w czerwcu będę w Polsce więc przejdę się do gminy żeby uzyskac więcej informacji. Licze jednak na to że pani Wójt będzie dobrym człowiekiem i odezwie się na e-mail...

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Tue 03 Jun, 2008

Witam.
O swoim problemie z barakiem pisaliśmy już w innym temacie.Są takie problemy, że chyba go rozbierzemy.Pozostaje kwestia co dalej.
Działka jest rolna kl VI 1000mkw. W MPZP ,który jest aktualny ,widnieje zakaz zabudowy.Praktycznie nie ma szans na postawienie nawet pomieszczenia gospodarczego.
Dodam tylko,że barak stał już długo przed robieniem MPZP a geodeci z gminy robiąc pomiary przed planem naniesli go na mapkę.Dodatkowo sąsiad ma działkę budowlaną, którą przekształcił z leśnej kl VI w 97 roku.
Obie działki sąsiadują ze sobą i mamy dostęp do tej samej drogi gminnej.
Szkoda,że gmina robiąc MPZP nie wzięła tego pod uwagę.
Mogę dodać,że moja działka znajduje się w gminie Kościerzyna.
Bardzo proszę o jakąś pomoc.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 03 Jun, 2008

Mogę ocenić wstępnie sytuację, ale do tego niezbędne są:
- wypis z MPZP dla konkretnej działki,
- wypis z rejestru gruntów i kartoteki budynków,
- mapa geodezyjna 1:500 lub 1:1000 (nie musi być do celów projektowych.

Mógłbym odpisać nawet na podstawie szczątkowych informacji, ale może to innych czytających wprowadzić w błąd przy zastosowaniu tego do ich sytuacji.

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Wed 04 Jun, 2008

Witam.Wysłałam panu na e-mail zdjęcia z tego co mam.Mam nadzieję,że dojdzie.Dziękuję.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 04 Jun, 2008

Otrzymany materiał wstępnie mogę ocenić tak - nie widzę tu problemu z budową. Istotne jest ustalenie w tym przypadku paru szczegółów i jeśli one się potwierdzą to uzyskanie pozwolenia będzie tylko formalnością.

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Wed 04 Jun, 2008

Nie wiem jak panu dziękować za te słowa otuchy.Myśleliśmy,że sprawa jest beznadziejna.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 04 Jun, 2008

Jestem ciekaw, jak sie to ostatecznie zakonczy?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 05 Jun, 2008

Ja tylko celem sprostowania...
Proszę nie oczekiwać, że podam publicznie jak załatwić konkretną sprawę. W sprawach prostych nie ma problemu, ale skomplikowane wymagają sporych nakładów pracy i analiz.

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Tue 17 Jun, 2008

Witam.
Tak sobie siedzę z rana i czytam poraz kolejny wypis MPZP i pismo od WINB.
WINB stwierdził, że cytuję - "działka nr... zgodnie z MPZP z dnia 27.04.1990, który stracił waznosć w 2003 roku przeznaczona była pod uprawy rolne. Natomiast zgodnie z aktualnym obowiazującym MPZP z 2005 r w.w działka połozona jest na obszarze oznaczonym symbolem 46.R.ZL tereny rolnicze oraz lasy. Powyzsze ustalenia obu planow wskazują, że działka nie jest przeznaczona pod żadną zabudowę".
Ciekawi mnie to skąd oni biorą stwierdzenie - pod żadną zabudowę. MPZP oczywiście wyklucza jakieś formy zabudowy, ale nigdzie w nim nie wyczytałam zapisu brzmiącego wykluczone wszystkie formy zabudowy.
Pozdrawiam.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 17 Jun, 2008

INB musiał tak odpisać ze względu na punkt II. c) Wykluczone formy zabudowy i zagospodarowania terenu: .... - lokalizacja nowej zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej.
a w karcie terenu nr 16: ... - zakaz realizacji nowej zabudowy zagrodowej.

Mimo tego pozostała treść wypisu dopuszcza pewne aspekty.

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Tue 22 Jul, 2008

Witam.
Wybieramy się niedługo na naszą działkę.Czy ma pan może jakieś wskazówki co można by w gminie jeszcze uzyskać.Będziemy mieli czas więc można pochodzić trochę po urzędach.
Odwołanie do WINB nic nie dało.Cofnął sprawę spowrotem do PINB ,ze względu na błędy w postępowaniu.
W tej chwili mam już pismo od PINB też odmawiające pozwolenia na użytkowanie i znowu się odwołuję do WINB.Trochę szybko to wszystko idzie.Myśleliśmy,że odwołania potrwają latami.
Niestety cały czas stoi na przeszkodzie MPZP.Może ma pan jakiś pomysł,co napisać żeby uznali mój obiekt rekreacji indywidualnej za zgodny z planem.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 22 Jul, 2008

Pozwoliłem sobie dodać w załączeniu mapkę działki. Jeśli to niestosowne proszę dać znać - usunę.

Problemem w temacie jest tak naprawdę błędy geodetów. Wykonując operat nanieśli na mapę istniejący budynek i nie znając jego funkcji oznaczyli jako "i" (inny nigdzie nie sklasyfikowany), ale nie zrobili wydzielenia terenu B-R, na którym on się znajduje. W efekcie tego budynek jest uznany za "samowolę". Da się to wyprostować stosując odpowiednią procedurę, po której ma się bardzo duże pole manewru. Koszty tego z reguły nie przekraczają 10 tys., a w tym konkretnym przypadku można nawet dom postawić.
Attachments
image011-mapa.jpg

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Tue 22 Jul, 2008

Mapka może zostać.
Dziękuję za szybką odpowiedź.Nie myślałam,że geodeta,który robił nam te mapki może aż tak dużo zmienić.
Najchętniej to byśmy zostali przy tym co mamy,ale nie wiem czy nie byłoby lepiej tego rozebrać i postawić coś innego.Ponoć po legalizacji inspektor ma prawo nałożyć karę administracyjną za użytkowanie obiektu bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie od momentu zakończenia budowy do jej legalizacji.Czasami ta kara jest dość wysoka.Jeżeli policzyć te wszystkie koszty to kilkakrotnie przekroczą wartość baraku.
Niedawno odwiedziliśmy znajomych niedaleko Bydgoszczy.Na działce w ROD mają piękną murowaną altanę 35 mkw z pięterkiem,kominkiem.Domek jak z bajki.Można mieszkać cały rok.Nie musieli mieć żadnych pozwoleń na budowę bo mają działkę w ROD.I gdzie tu sprawiedliwość.
Narazie jeszcze napisaliśmy do wójta o wydanie zaświadczenia o zgodności naszego obiektu z MPZP z uwzględnieniem zapisu w planie iż dopuszcza się pozostawić i adaptować bez rozbudowy budynki inne niż w ustaleniach planu.Ciekawe co odpisze.
Byliśmy wcześniej u radcy prawnego specjalisty w zakresie prawa budowlanego.Po przeczytaniu wszystkich papierów stwierdził,że nasza sprawa jest beznadziejna.MPZP wyraźnie zakazuje zabudowy i nic tu się nie da zrobić.Żeby uniknąć kosztów możemy to odrazu rozbierać.Tych przepisów w żaden sposób nie można obejść.Zapłaciliśmy za poradę i załamani opuściliśmy biuro.Nie ma to jak dobra porada.

gazebo
Posts: 17
Joined: Thu 29 Nov, 2007

Post by gazebo » Wed 23 Jul, 2008

Jeśli Pan może coś więcej napisać na email o tej procedurze będę wdzięczna.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”