Pole orne - a altanka

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
01maly
Posts: 3
Joined: Mon 04 Aug, 2008

Pole orne - a altanka

Post by 01maly » Tue 05 Aug, 2008

Witam Wszystkich Forumowiczów . Przejrzałem cale forum ale niestety nie znalazłem indentycznego przypadku jak mój. Dlatego założyłem nowy temat . No ale do rzeczy. Posiadam dzalkę rolną (pole ) o powierzchni 0,47ha . Mam zamiar postawiś na niej drewnianą altankę ( oczywiście bez fundamentów ) ,i ogrodzcic siatką jakieś 6 arów dookoła tej altanki oraz na reszcie posadzic maliny , a obrzeża dzałki obsadzci drzewami iglastymi ( np sosnami ). No i czy warto wynając geodetę do dokładnego wyznaczenia dzałki- chodz z granicami nie ma problemu bo dzałka jest prostokątna z trzech stron po granicy biegnie droga a dzałka obok w tej chwili jest uprawiana . Czy na tą altankę i ogrodzenie muszę miec pozwolenie z urzędu gminy ?Z góry dziękuję za rady - pozdrawiam Wojtek


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 05 Aug, 2008

01maly wrote:Czy na tą altankę i ogrodzenie muszę miec pozwolenie z urzędu gminy ?
Z urzędu gminy nie, ale konieczne jest zgłoszenie do starostwa powiatowego. Pominięcie wytyczenia granic przez geodetę nie proponuję pomijać. W ostatnich przypadkach:
- 2 x droga przebiegała przez działkę w odległości około 5m od jej granicy,
- 2 x droga nie istnieje na aktualnej mapie geodezyjnej,
- część działki została bezprawnie zajęta pod drogę.
Postawienie altany wbrew pozorom może być problematyczne. Proszę poszukać na forum - był podobny temat.

Edit:
Zapomniałem dodać, że w przypadku stawiania ogrodzenia na granicy z gruntem rolnym dochodzi kwestie prawna ochrony miedzy.

01maly
Posts: 3
Joined: Mon 04 Aug, 2008

Post by 01maly » Tue 05 Aug, 2008

Witam . Serdeczne dzięki za odpowiedż .W czwartek wybiorę się do starostwa po odbitkę mapki z tym polem więc zobaczę jak to wygląda z tymi drogami . Ogrodzenia nie myślę stawiac "po granicy" - chodzi tylko o ogrodzenie altanki czyli kwadrat 10 na 10 metrów . Za to myślę posadzic sosenki wzdłóż drogi ,w odległości od niej jakieś 1,5 metra . Jak jest z tą miedzą (czy jest podana jakaś konkretna odległośc miedzy polami np.2 m) . To zgłoszenie do starostwa musi byc z mapką? - czyli muszę zaznaczyc gdzie ta altanka ma stac ? Mam jeszcze zamiar wbic szpic z pompą ręczną ,czy to też trzeba zgłosic ? Pozdrawiam Wojtek .

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 05 Aug, 2008

Z mapy nic nie wyniknie, gdyż nie jest Pan w stanie sam precyzyjnie (co do 1cm) wyznaczyć granic. Ogrodzenie (podobnie jak altana) ujęte jest w prawie budowlanym i zgodnie z nim musi być zgłoszone. Nie dotyczy to wyłącznie altan na gruntach o określonym statusie. Temat dość nieprecyzyjny w naszym prawie.

Kwestie formalne zgłoszenia łatwo znaleźć w sieci.

01maly
Posts: 3
Joined: Mon 04 Aug, 2008

Post by 01maly » Thu 07 Aug, 2008

Witam. Panie Grzegorzu miał pan racje że z altaką na gruncie ornym ( no chyba ze jest to klasa IV - bo od I do III b) są problemy . Rzeczywiście będe musiał chyba wyłączy ( wydzielic ) częsc gruntu ornego pod altankę .Coś widzę ze nie będzie to prosta sprawa bo okazało się że w urzędzie zajmuje się tylko jedna osoba ktora do końca tygodnia jest na urlopie . Pozdr.

Tripple26
Posts: 1
Joined: Sat 18 Apr, 2015

Re: Pole orne - a altanka

Post by Tripple26 » Sat 18 Apr, 2015

Witam, chciałabym zaczerpnąć informacji na temat budowy domu w technologii prefabrykacji na działce budowlanej ale z wodą podskórną, czy ktoś budował juz taki domek na takim a' la podmokłym terenie ?

adsonar27
Posts: 1
Joined: Thu 29 Oct, 2015

Re: Pole orne - a altanka

Post by adsonar27 » Thu 29 Oct, 2015

Lepiej załatwić wszystko urzędowo bo potem nie dadzą Ci spokoju, jak się już ktoś doczepi

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: Pole orne - a altanka

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

Najlepiej byłoby zadzwonić do urzędu i dopytać dokładnie. Ewentualna wojna z urzędami nie jest ani łatwa, ani przyjemna.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”