Działka rolna, a budowa domu

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Działka rolna, a budowa domu

Post by axlowa » Fri 26 Sep, 2008

Czy na działce rolnej klasy PS IV 893m2 można wybudować dom do 100 m2? Widziałam ogłoszenie o sprzedaży i nie wiem czy kupować czy nie, pomóżcie :roll:


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 26 Sep, 2008

Zbyt ogólnikowe dane do określenia możliwość budowy bez względu na powierzchnię domu. Proszę poczytać posty w tym dziale.

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Sat 27 Sep, 2008

Dziękuję, może w przyszłym tygodniu będę wiedziała coś więcej to napiszę.

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Mon 29 Sep, 2008

Rozmawiałam z miłym panem z urzędu gminy, można by było budować, ale: cytuję z emaila
Działka nr 99/1 w Sierpnicy nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Działka ma kształt nieregularny. W tej chwili trudno jest odpowiedzieć czy istnieje możliwość zabudowy taka odpowiedź mogłaby nastąpić po dokonaniu analizy urbanistychnej ale do tego potrzebna jest mapa sytuacyjno-wysokościowa np: 1: 1000 lub 1: 500. Wykluczyć możliwości zabudowy też nie można.

Tak, ze chyba dać sobie spokój,prawda?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 29 Sep, 2008

Posiadając kopię mapy geodezyjnej 1:1000 można określić minimalny obszar analizowany. Podstawą jest tu wyznaczenie linii zabudowy co zazwyczaj określa się na zasadzie długość granicy działki od strony drogi x 3.

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Mon 29 Sep, 2008

No ale skąd wziąć taką mapę? Ten pan mówił, że na jej podstawie można wyliczyć granice między budynkami, bo sąsiedztwo jest zabudowane i te granice mogą być za małe. Proszę wybaczyć ignorancję, ale kompletnie się na tych sprawach nie znam :-(

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 29 Sep, 2008

Wydział geodezji w starostwie. Trzeba znać nr działki i obszar na jakim się znajduje. Koszt około 50zł.

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Mon 29 Sep, 2008

Dziękuję.

Iza Władek
Posts: 7
Joined: Fri 19 Sep, 2008
Location: Władysławowo

Post by Iza Władek » Fri 03 Oct, 2008

Witam,
moim zdaniem tego typu informacje i mapy powinieneś/aś uzyskać od sprzedającego działkę; z tego co się orientuję, to nie możesz kupić mapy dla działki, która nie należy do Ciebie; tego typu mapę powinnien Ci przedstawić sprzedający
Pozdrawiam
Iza

Iza Władek
Posts: 7
Joined: Fri 19 Sep, 2008
Location: Władysławowo

Post by Iza Władek » Fri 03 Oct, 2008

Mój przykład:
ja też zakupiłam działkę rolną klasy IVa dla której również nie ma miejscowego planu zagospodarowania; dzięki temu, że jest to działka położona wśród innych budynków nie będę miała problemu w przeksztalceniu jej w budowlaną; stanie się tak, gdy wyślę do urzędu wniosek o warunki zabudowy dla tego konkretnego obszaru jakim jest moja działka; różny jest czas oczekiwania na zwrotną decyzję od 3-7 miesięcy; taki wniosek pobierasz w urzędzie, pod który podlega Twoja działka, w nim wypełniasz np.dane inwestora (osoby budującej dom), rodzaj dachu (np.kopertowy, dwuspadowy), wysokość budynku itp.
jak otrzymasz decyzję zwrotną to będą tam informacje na temat co możesz tam wybudować i na jakich warunkach

potem Twoja działka zostanie przekwalifikowana na działkę klasy IVb-czyli budowlaną, wówczas podatek od gruntów trochę wzrośnie, bo będzie się zaliczać do budowlanych; ja mam działkę o powierzchni 10 arów, teraz płacę 25zł za rok, po przekształceniu działki na budowlaną będę placić około 250zł

PAMIĘTAJ : ważne jest żeby sprawdzić, czy masz dojazd do działki; to również powinien Ci powiedzieć właściciel gruntu

przy określaniu sytuacji, czy dom się zmieści na działce, to dobrze się dowiedzieć jaki ma kształt działka i jakie to są odległości w metrach ( dł. i szer.); potem narysuj sobie na kartce A4 tą działkę i zobacz, gdzie Twoim zdaniem bedziesz chciał/a mieć dom (+garaż + szambo+altankę) pamiętając o usytuowaniu drogi dojazdowej;
potem jak będziesz wybierać projekt domu to z reguły są podane minimialne rozmiary działki; pamiętaj też o odległości od każdej z granic działki ; możesz postawić dom w odległości 3m gdy nie ma okien i wykuszy lub 4m gdy są okna lub wykusze;jeśli większość projektów odrzucisz lub gorzej-nic nie dopasujesz, to wówczas masz odpowiedź na temat kształtu działki
pamiętaj, że są projekty tzw. specjalne np. dla wąskiej dzialki, w kształcie litery "L" lub o małej powierzchni
mam nadzieję, że trochę pomogłam
Pozdrawiam
Iza

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Fri 03 Oct, 2008

Dziękuję:-) Tu jest taki problem, że może nie być zachowana odległość od ulicy i od sąsiadów, działka ma kształt dwóch trójkątów i działka sąsiada "wchodzi w nią klinem". Na razie dam sobie z nią spokój, około 13 października będę rozmawiała z panem, który ma działki budowlane w tej samej miejscowości, może nie będzie to horrendalna cena. A jak nie to się zastanowię. To już chyba trzeci przetarg i nie ma chętnych, więc może teraz też nie będzie. Jak nic innego nie znajdę, to wtedy zaryzykuję te 50,00 złotych :mrgreen:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 03 Oct, 2008

Iza Władek wrote:wyślę do urzędu wniosek o sporządzenie planu zagospodarowania tego konkretnego obszaru jakim jest moja działka;
Wniosek o Warunki Zabudowy.

Iza Władek
Posts: 7
Joined: Fri 19 Sep, 2008
Location: Władysławowo

Post by Iza Władek » Fri 03 Oct, 2008

.....a tak, przepraszam za pomyłkę

Iza Władek
Posts: 7
Joined: Fri 19 Sep, 2008
Location: Władysławowo

Post by Iza Władek » Fri 03 Oct, 2008

i jeszcze jadna ważna uwaga, o której już było słychać na forum a którą późno się rozpatruje

pamiętaj, że 4 strony świata też mają duży wpływ na lokalizację budynku na Twojej działce; gdy wybierzesz przykładowy projekt domu np. z internetu i przerysujesz kontury na kartkę z granicami Twojej przyszłej działki to zobacz, gdzie jest zachód i wschód; żeby się potem nie okazało, że salon i kuchnia są od strony północnej....bo przez większość dnia będziesz mieć ciemno i zimno; jeżeli masz poddasze to również zastosuj tą zasadę; od strony północnej umieszcza sie np. pom.gospodarcze, sypialnie, łazienkę, garderobę
dobrze też się orientować jak przyszła działka zachowuje sie pod czas deszczu, czy zbiera się tam woda i jaki ma skład grunt np. glina, piasek
Poz
Iza



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”