Opłaty geodetów

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Opłaty geodetów

Post by Asia40 » Tue 04 Nov, 2008

Czy opłaty geodety są zawsze i wszędzie jednakowe? Czy regulują je jakies przepisy ogólne? Mapa do celów projektowych czy różni sie od innej? Wiem, że rózni ją cena :)

I pożalę się; czuje się okropnie nabijana w butelkę przez rózne instytucje :( Budowa domu jest paskudna :???:
Joanna


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Nov, 2008

Nie ma prawnie narzuconego cennika usług geodezyjnych, ale jest tzw. układ lokalny. Spotkałem się już nieraz z taką zmową cenową n.p. 300zł za punkt.

Z mapami geodezyjnymi konieczne jest odniesienie do aktualnych danych. Miałem przypadek, gdzie bez swojego geodety koszt mapy d.c.p. i wytyczenia działki przekroczyłby 4000zł.

Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Wed 05 Nov, 2008

Panie Grzegorzu na Mazurach podana kwota 4000 złotych za wysokosciówke i granice to norma. Cena dotyczy hektara.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 05 Nov, 2008

Jak pisałem wcześniej. Jest nieformalnie ustalona średnia cena (zmowa) i można to przeskoczyć jedynie biorąc geodetę z daleka. Należy też wiedzieć, że dużo zależy od tego jakie mapy w swoich zasobach ma aktualnie wydział geodezji starostwa dla konkretnej działki.

Prawo dotyczące geodezji jako całości jest dość zagmatwane i zawiera wiele niespójnych sformułowań. Inwestor zlecając geodecie wykonanie mapy do celów projektowych zdaje się na jego wiedzę, a on to wykorzystuje finansowo.

W swojej firmie wprowadziłem procedurę wstępną, która jest darmowa i pomaga uniknąć podobnych sytuacji (naciągania)...
W zakresie geodezyjnym jest to zakup aktualnej kopii mapy zasadniczej w starostwie przez inwestora (koszt około 50zł) i po jej analizie udzielenie ogólnych informacji o możliwych rozwiązaniach oraz orientacyjnych kosztach przeprowadzenia postępowania. Niestety wielu wydaje się, że uzupełnili brakujące informacje (czyt. zaoszczędzili - opinia za darmo) i dalej poradzą sobie sami. Z powracających przypadków wynika jednak, że wydali więcej niż przeprowadzenie procedury przez moją firmę.


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”