problem z podziałem po pozwoleniu na budowę

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

problem z podziałem po pozwoleniu na budowę

Post by Scottie28 » Wed 07 Jan, 2009

Witam, mam taki problem. Moze na poczatek opis. Mam spory kawałek ziemi na Mazurach (jeden numer działki), na ktory uzyskalem warunki zabudowy na dom, stajnie, staw, pensjonat. Teraz czekam na uprawocnienie sie pozwolenia na budowe tych wszystkich inwetycji. Chciałem po uzyskaniu pozwoleń podzielić grunt aby miec klarowny uklad i w przestrzeni i podatkowy. A tu pani w starostwie mowi, ze owszem mogę podzielić ale bedą problemy z odbiorem ? i ze po podziele musze wystapic do gminy o nowe warunki zabudowy na nowe numery działek?! Pytam sie kobiety - a co jak urbanista wyda decyzje negatywna a ja jestem w polowie realizacji inwestycji? co mam potem scalać grunt? totalna bzdura - może ktoś z forumowiczów oswieci mnie prawnie zamin wydam kase na papugi :???:


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 07 Jan, 2009

Zakładam, że WZ zostały wydane na zabudowę zagrodową, a opracowanie obejmowało całą działkę oznaczoną jako rolną (R).

Nawet jeśli geodeta dokona Ci podziału działki na rolną (R, Ł, Ps) i rolną zabudowaną (Br) bez zmiany jej numeru traci ważność mapa, na którą zostały wydane WZ i pozwolenie. Odbiór nie będzie możliwy ze względu na rozbieżne zapisy w Rejestrze Gruntów starostwa.
W zakresie podatków do zakończenia inwestycji nic się nie zmieni, gdyż nie można takowych płacić za budynki nieodebrane. Zgłoszenia dokonasz na odpowiednim formularzu w gminie i od tego jak to zostanie w nim zapisane zależy wysokość podatku.

Na marginesie...
W kartotekach gmin jest zazwyczaj bałagan i niespójność danych z Rejestrem Gruntów i Budynków starostwa.

Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Wed 07 Jan, 2009

problem w tym ze ja mam pozwolenie na budowe na kazda inwestycje oddzielne i WZ tez sa osobne na kazdy budynek. Pytanie czy starostwo moze przepisac pozwolenie na budowe jesli zmieni sie numer działki a nie lokalizacja, a inwestycja bedzie w budowie?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 08 Jan, 2009

Możesz próbować uzyskać zmianę w trybie art. 36a ust. 1 Prawa Budowlanego, jednak ze względu na art. 36 ust. 5 pkt 1 zostaniesz zmuszony do ponownego uzyskania WZ. Przyczyną są tu przepisy, które mówią jasno o aktualnej kopii mapy zasadniczej. Jakakolwiek zmiana (podział, scalenie itp.) powoduje, że ta załączona do wniosku o WZ i projektu zagospodarowania terenu jest nieaktualna, a decyzje na niej oparte tracą ważność.


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”