Dwa domy na jednej działce co robić ?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
novak
Posts: 5
Joined: Thu 15 Jan, 2009

Dwa domy na jednej działce co robić ?

Post by novak » Fri 16 Jan, 2009

Witam. Jako nowy forumowicz pragnę się serdecznie przywitać. Mam nadzieję, że uzyskam pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
A więc. Posiadam działkę, na której stoi dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy. Jesteśmy (wraz z moją drugą połową) właścicielami działki i domu. Rodzice mogą mieszkać w tym domu aż do śmierci (przepis z tzw. wymówkiem). Dom jest strasznie zniszczony, poza tym mamy problemy z współmieszkańcem (ojcem). Dlatego chcielibyśmy wybudować obok tego domu murowanego, dom szkieletowy.
Może uda mi się zamieścić zdjęcie z planem tej działki.
Problem polega na tym, że nie wiem czy wogóle jest możliwe postawić na tej działce drugi dom. Według naszych obliczeń mógłby się zmieścić, ale nie wiem co z sąsiadami (te wymogi 4,3 lub 1,5 metrowe)
Dlatego proszę o pomoc, jak mam to roziwązać. Gdzie się najpierw udać? Czy wynająć geodetę, żeby pomierzył tą działkę, czy jakiegoś urzędnika, który zobaczy czy prwanie można postawić dom? Co mam zrobić?
Dodam, że chcemy wyburzyć ten domek gospodarczy (nota bene o wymiarach 7x8m), którego nie ma na mapce i stoi na działce chyba nie całkiem legalnie. A plan domu, który wygrzebaliśmy z szafy kompletnie nie zgadza się ze stanem faktycznym. Jak to ugryźć, żeby nie ponieść dużych kosztów, a zorientować się w sytuacji.
Z góry bardzo dziękuję. I pozdrawiam
Attachments
plan.JPG
(10.12 KiB) Downloaded 10625 times


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 16 Jan, 2009

Należy na początek sprawdzić aktualny stan faktyczny we wszystkich dokumentach i rejestrach t.j. kolejno:
- akt notarialny,
- księga wieczysta,
- rejestr gruntów i budynków.

Jeżeli w wydanych dokumentach będzie wspomniany budynek gospodarczy będzie możliwość łatwego wyprostowania stanu prawnego dla niego. Brak wpisu to spore koszty m.in. sporządzenia inwentaryzacji przez geodetę. Nie należy jednak działać pochopnie jeżeli jest w zamiarze budowa nowego domu.

Mam jest bardzo nieczytelna, by dokładniej cokolwiek określić n.t. możliwości budowy i odległości.

novak
Posts: 5
Joined: Thu 15 Jan, 2009

Post by novak » Fri 16 Jan, 2009

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. :mrgreen:
Tak więc, przeczytaliśmy akt notarialny, z którego wynika, że na działce jest wzniesiony w roku 1984 w stanie surowym zamkniętym budynek gospodarczy (24m2) oraz dom mieszkalny wzniesiony w 1974 roku.
Mamy również wpis do księgi wieczystej z 2000 roku o darowiźnie na "naszą rzecz".
Więc okazuje się że ów domek g. został wpisany :smile:
Mapa, jak nam się wydaje jest trochę "nieprawdziwa" bo nasze robocze obliczenia się nie zgadzają (ale to my możemy się mylić, swoją drogą czy może być taki przypadek, że mapa nie odzwierciedla stanu faktycznego?)
Jakie mamy podjąć kroki by spradzić, czy ten nasz wymarzony domek może powstać?
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 16 Jan, 2009

novak wrote:Jakie mamy podjąć kroki by spradzić, czy ten nasz wymarzony domek może powstać?
novak wrote:swoją drogą czy może być taki przypadek, że mapa nie odzwierciedla stanu faktycznego?)
Powyższe cytaty są ściśle powiązane. Nie ma tu możliwości precyzyjnego określenia bez znajomości szczegółów - dokumentacji.


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”