działka z zabudową zagrodową

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
techen
Posts: 1
Joined: Sun 25 Jan, 2009

działka z zabudową zagrodową

Post by techen » Mon 26 Jan, 2009

Witam!
Mam wątpliwość co do pewnego gruntu w zwiazku z czym chciałbym Was drodzy forumowicze prosić o wypowiedz .

Znalazłem działeczkę do kupienia jednak mam pewne wątpliwości co do możliwości jej zabudowy. Dokładniej, grunt ma powierzchnię 13a (ok 23m szerokości). Do dzialki prowadzi droga gminna (niestety nieutwardzona) długości ok. 300m. Droga gminna po 300m łączy się z drogą asfaltową. Najbliższe zabudowania znajdują się ok 100m od działki - usytuowane są zarazem przy tej samej drodze gminnej. Również w takiej odległości znajduje się słup z elektrycznością. Na działce są stare, rozwalające się zabudowania (spichlerz/garaz, altanka, studnia - obiekty na mapce w gminie) jednak wszystko w stanie do rozbiórki.

Notka z urzędu gminy:
"W planie zagospodarowania przestrzennego gminy działka oznaczona jest symbolem MR, ZL i przeznaczona jest częściowo pod teren zabudowy zagrodowej oraz teren leśny."

Poczytałęm trochę nt. zabudowy zagrodowej i wiem, że jest to budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi typu obora, stodoła, itp.
I meritum sprawy: czy ja jako osoba fizyczna, nie posiadająca wykształcenia rolniczego jak również żadnych gruntów ornych będę mógł się w przyszłości pobudować na niej (dom mieszkalny jednorodzinny, budynek gospodarczy)

Czy też aby dostać pozwolenie na budowę domku mieszkalnego na takiej działce, konieczne będzie zdobycie wykształcenia rolniczego oraz kupno lub wydzierżawienie pewnego areału ziemi pozwalającego "prowadzić" gospodardstwo rolne?
Zastanawia mnie zapis w opisie terenu MR, punkt 2, podpunkt 3 - "Na terenach .... ustala się lokalizację zabudowy jednorodzinnej i letniskowej..." - co to dokladniej oznacza?

Dokumenty w formie JPG:
Zaświadczenie
Opis terenu MR

Poniżej tekst opisujący teren MR z Urzędu Gminy

ROZDZIAL III
ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENOW WEDLUG RODZAJOW PRZEZNACZENIA
TERENY ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ
MR - Teren zabudowy zagrodowej:
1. Obowiązuje utrzymanie tradycyjnego układu przestrzennego wsi i nawiązanie formą projektowanej zabudowy do istniejącej tradycyjnej poprzez:
1) kontynuację jednorzędowej zabudowy pasmowej,
2) w skali zabudowy - max jedna kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym w stromym dachu
3) w formie i proporcji bryły budynków w nawiązaniu do tradycji lokalnych
4) sytuowanie budynków w ujednoliconej linii od krawędzii dróg publicznych, budynki mieszkalne od strony drogi, budynki gospodarcze w głębi działki
5) pokrycie budynków dachami spadzistymi o symetrzycznym nachyleniu połaci ze spadkiem powyżej 30 st z wyjątkiem gdy warunek ten uniemożliwiałby zabudowę działki,
6) zwartość układu zabudowy
a) optymalna szerokości frontu działki zagorodowej ok 30m
b) wielkość działki zagorodowej 0,20 - 0,30 ha, dopuszcza się działki o większej powierchni
7) wyklucza się tzw wysokie podpiwniczenia - poziom podłogi parteru max 1 m od poziomu terentu

2. Na terenach określonych jako zabudowa zagrodowa ustala się:
1) adaptacje, przebudowę i budowę obiektór budowlanych w granicach siedlisk
2) lokalizacje nowych siedlisk rolniczych
3) lokalizację zabudowy jednorodzinnej i letniskowej na działkach minimum 1000m^2 jako uzupełnienie niezabudowanych enklaw luub wydzielonych z siedliska rolnego pod warunkiem dostępności do drogi publicznej
4) lokalizacje usług o uciążliwości mieszczącej się w granicach działki oraz innych funkcji (w tym stacji pali) pod warunkiem że nie spowodują kolizji z istniejącym i projektowanych zagospodarowaniem
5) zwarte obszary usług, zabudowy jednorodzinnej i letniskowej nie moga przekraczać pow. 0,5 ha dla klasy gruuntów I-III oraz 1.0 ha dla klacy gruntów IV-VI
6) wyklucza się lokalizację ferm hodowalnych mogących pogorszyć stan środowiska

Byłbym wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam
Techen


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 27 Jan, 2009

techen wrote:Czy też aby dostać pozwolenie na budowę domku mieszkalnego na takiej działce, konieczne będzie zdobycie wykształcenia rolniczego oraz kupno lub wydzierżawienie pewnego areału ziemi pozwalającego "prowadzić" gospodardstwo rolne?
Nie ma takiej potrzeby. Zapis jednoznacznie dopuszcza budownictwo jednorodzinne. Oznaczenie MR wynika z konieczności zachowania możliwości założenia nowego siedliska dla rolników, a nie prowadzący gospodarstw nie mogą z tego powodu wnosić protestów ze względu na uciążliwość.

Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”