25 metrów czy 35 metrów bez pozwolenia?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Luckymag
Posts: 5
Joined: Thu 07 May, 2009

25 metrów czy 35 metrów bez pozwolenia?

Post by Luckymag » Thu 07 May, 2009

Przepisy mówią że nie wymaga pozwolenia:
1) obiekt gospodarczy związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
A w praktyce wygląda to tak, że chcę na terenie gospodarstwa siedliskowego mojej mamy ale w jakiejś odległości od jej domu (oby jak największej :-D - najchętniej 60 metrów) postawić domek letniskowy
Może nawet dwa - oddzielone zadaszeniem, jeśli by obowiązywało mnie ograniczenie 25m. Bo potrzebuję trochę więcej....

pkt 1 - Domek może nie być uznany za związany z produkcją rolną (czy barak (altana) dla pracownika/pomocnika w gospodarstwie może tu się znaleźć???) i może być za daleko żeby był w "zagrodzie" ale mam tu pewna elastyczność... mogę postawić 60 metrów od domu mamy a moge 10 metrów od jej ostatniego budynku (murowanej drewutni)
Pkt 2 - jest bardzo odpowiedni , ale te 25 metrów..... trochę mało, chyba że dwa koło siebie....
pkt 4 - no jest to posiadłość rodzinna, i ma nawed ogród i działkę :-) ale to chyba nie całkiem to :)

Proszę kogoś kumatego o podpowiedź.

Dodam, że zgodnie z PZGP moge postawić domek na dwóch rodzajach terenu (oba mam w "zasięgu")
9. R/(1-62) – przeznaczenie podstawowe – tereny rolnicze – uprawy polowe,
1) ustala się zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych,
.....
5) Utrzymuje się istniejące tereny zabudowy zagrodowej z możliwością przebudowy i remontów, oraz dopuszcza się budowę budynków gospodarczych
Lub
2. MN5/(1–39) – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca lub bliźniacza, o niskiej intensywności zabudowy (maksymalnie do 2 mieszkań w budynku)


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 May, 2009

Budynek gospodarczy do 35m2 może być w tym przypadku tylko na terenie oznaczonym jako BR na mapie geodezyjnej. Istotne będzie tylko odpowiednie sformułowanie zamierzenie w zgłoszeniu co najlepiej uzgodnić w starostwie - oszczędzi to czas.

W przypadku budynków gospodarczych do 25m2 można postawić dwa samodzielne, ale w zgodzie z przepisami musi być zachowana między nimi odległość.

Luckymag
Posts: 5
Joined: Thu 07 May, 2009

Post by Luckymag » Thu 07 May, 2009

Budynek gospodarczy do 35m2 może być w tym przypadku tylko na terenie oznaczonym jako BR na mapie geodezyjnej. Istotne będzie tylko odpowiednie sformułowanie zamierzenie w zgłoszeniu co najlepiej uzgodnić w starostwie - oszczędzi to czas.
W "danych ewidencyjnych" mam:
B - niewielki obszar obejmujący teren od drogi do końca ostatniego budynku mamy + ok 2 metry... Tu się nie zmieszczę :-(
RV - już lepiej, ale też za blisko
RIVa - tu by było OK
ŁIV - Tu też

Część trenu R i Ł jest w PZPR zakwalifikowana jako MN a nawet 1000 metrów (pod przyszły dom) z tego terenu MN jest wydzielone.

Nie ma czegoś takiego jak "BR" :-(
W przypadku budynków gospodarczych do 25m2 można postawić dwa samodzielne, ale w zgodzie z przepisami musi być zachowana między nimi odległość.
Jaka? 3 metry mogą być?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 08 May, 2009

Luckymag wrote:B - niewielki obszar obejmujący teren od drogi do końca ostatniego budynku mamy + ok 2 metry... Tu się nie zmieszczę :-(
To jest BR - wydzielona część budowlana na obszarze rolnym.
Luckymag wrote:Jaka? 3 metry mogą być?
Musisz odnieść zamierzenie dokładnie do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie §12. Jeżeli nie podlega wykluczeniom z innych § tam podanych budynki mogą się dotykać.

Luckymag
Posts: 5
Joined: Thu 07 May, 2009

Post by Luckymag » Mon 11 May, 2009

Czyli albo 35m na terenie BR (kurcze niedawno go wyznaczali ... ze względu na podatek mama zabiegała żeby był jak najmniejszy i jej się udało.... Teraz się okazuje że lepszy byłby większy :-( )
ALBO 25m (może razy dwa) na łące (ale zgodnie z "warunkami")
Bardzo dziękuję za poradę!



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”