kto ponosi koszty za pracę geodety przy wytyczeniu graic

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
anna3132
Posts: 2
Joined: Sun 24 May, 2009

kto ponosi koszty za pracę geodety przy wytyczeniu graic

Post by anna3132 » Mon 25 May, 2009

Witam
Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii: mój sąsiad wynajął geodetę aby odświeżyć wyznaczone kilka lat wcześniej granice między działkami swoimi i sąsiadów (i oczywiście moją). Po kilku tygodniach dostałam zawiadomienie z gminy, że wspomniany sąsiad złożył podanie o podział poniesionych kosztów za geodetę, między jego a sąsiadów z którymi graniczą jego działki.
I z tym związane jest moje pytanie, czy ma do tego prawo? To była wyłącznie jego inicjatywa w wynajęciu geodety, nie rozmawiał wcześniej z żadnym sąsiadem na ten temat, nawet o fakcie podziału kosztów dowiedzieliśmy się z pisma od gminy. Zapewne kwota też nie będzie mała gdyż moja działka jest rolno-budowlaną i zajmuje powierzchnię kilkdziesięciu arów


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 25 May, 2009

Nie może Państwa obciążyć ani sąsiad, ani gmina. Taka możliwość istnieje tylko w bardzo niewielu przypadkach przy zachowaniu odpowiedniej procedury.

anna3132
Posts: 2
Joined: Sun 24 May, 2009

Post by anna3132 » Mon 25 May, 2009

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Chciałam jeszcze zapytać z jakiego źródła prawnego mogę skorzystać aby poczytać więcej o tym problemie.
z góry dziękuję

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 26 May, 2009

Ustawy o samorządzie gminnym, zadaniach gminy. W przypadku geodezji większość odsyłaczy jest do starostwa.


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”