działka rekreacyjna w klinie zieleni bez prawa zabudowy

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Jarek1965
Posts: 1
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: Poznań

działka rekreacyjna w klinie zieleni bez prawa zabudowy

Post by Jarek1965 » Sat 27 Jun, 2009

Witam, 3 lata temu zakupiłem działkę w granicach miasta. Wówczas działka miała charakter rolny a na sąsiednich działkach były domki rekreacyjne (nie związane z gruntem) ale także całoroczne murowane (prawdopodobnie samowola z lat wczesniejszych). Na mojej działce jest spalony "TRAMP" Jeden z sąsiadów wystapiła w 2006 roku o warunki zabudowy i dostał na domek nie związany trwale z gruntem o pow zabudowy do 70 m.kw. Ja też wystąpiłem i... dostałem odmowę wydania warunków bo w międzyczasie uchwalono MPZP. MPZP jest bardzo rygorystyczny. Sankcjonuje istniejąca zabudowę ale nie pozwala na nic nowego , nawet na remont czy rozbudowę. Teren został określony jako tereny rekreacji indywidualnych w klinie zieleni( rejony o przewadze funkcji strukturalnych klinów zieleni ). MPZP został sporządzony na podstawie STUDIUM z 1999 roku, które to studium na tym terenie nie przewidywało żadnej zabudowy. Plan zagospodarowania - jak napisałem obowiązuje od 2006 roku ale w styczniu 2008 roku powstało NOWE STUDIUM obejmujące także tereny objete MPZP z 2006 roku.
W NOWYM STUDIUM przedmiotowy teren został określony jako : Tereny leśne i do zalesień / z dopuszczeniem terenów rekreacji indywidualnej, współtworzące klinowo - pierścieniowy system zielen" oraz znalazł się tu zapis "Na terenach ZOL/US2* na istniejących podziałach geodezyjnych dopuszcza się realizację zabudowy rekreacji indywidualnej, na zasadach określonych w miejscowym planie" (tu zwracam uwagę , ż onowiązujący MPZP nie przewiduje żadnej nowej zabudowy ponadto MPZP i STUDIUM operują zupełnie innymi oznaczeniami tego samego terenu. MPZP posługuje się oznaczeniami ze studium z 1999 roku) W nowym studium jest też zapis "Na terenach leśnych i do zalesień z dopuszczeniem terenów rekreacji indywidualnej ZOL/US2* udział zieleni nie może być mniejszy niż 60%. Ponadto należy dążyć do zachowania zieleni wysokiej na tych terenach" Działka ma około 1040 m.kw. Co zrobić abym mógł wybudować jakis domek rekreacyjny . Nie chcę żadnej samowoli . W urzędzie powiedzieli mi że aktualnie to mogę tylko zalesic działkę. Na działce jest prąd, szambo, studnia i ogrodzenie. Nie ma lasu jest trawa (zielsko) W planie i teren przedmiotowy jest okreslony jako 1 KZ-US zaś w nowym studium jako ZOL/US2* Proszę o pomoc co zrobić by postawić domek drewniany rekreacyjny
Jarek
Attachments

[The extension zip has been deactivated and can no longer be displayed.]

Jarek1965


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 28 Jun, 2009

Do momentu zmiany MPZP nie ma możliwości budowy rekreacyjnej. Ów MPZP uchwalany był w obowiązującym porządku prawnym na podstawie aktualnego wtedy studium. Niemniej uchwalenie nowego studium nie zobowiązuje samorządu do natychmiastowego zmieniania MPZP.
W takiej sytuacji pozostaje naciskać na gminę o doprowadzenie MPZP do zgodności ze studium uwarunkowań. Uczynić to muszą, ale pozostaje kwestia finansowa w wielu gminach nie do przeskoczenia. Inną możliwością jest złożenie do wójta gminy wniosku o zmianę MPZP tylko w tym obszarze z wykazaniem dostosowania do studium.

Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”