ile kosztują papierki zanim zacznę budowę?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
agusiak27
Posts: 2
Joined: Wed 05 Aug, 2009

ile kosztują papierki zanim zacznę budowę?

Post by agusiak27 » Wed 05 Aug, 2009

witam. dziś podpisaliśmy akt notarialny na dzialkę o pow.712 m2 i zastanawiamy sie ile bedziemy potrzebowali pieniedzy zanim zaczniemy budowe, dzialka jest nieuzbrojona w okolicach poznania, ile kosztuja wszystkie mapki, geodeci, pozwolenia itp. domek wybraliśmy szkieletowy o pow. uzytkowej 116 m. ile czasu zajmie nam doprowadzenie tej dzialki do takiego stanu zeby wpusic ekipe zeby zaczela budowe lacznie z fundamentami?nigdzie nie moge znalesc konkretnych kwot. z gory dziekuje za pomoc


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 06 Aug, 2009

Ja przygodę z papierami zaczalem w grudniu przed świętami a w chwili obecnej w poniedziałek bedę miał uprawomocnienie decyzji pozwolenia na budowę wiec trwalo to jakieś 9 mcy ;)
Zacznij od wypisu i wyrysu - 70 zł potrzebne geodecie- następnie mapki geodeta - ok 800 zl poproś w skali 1:500 gdyż często robia w skali 1:1000 i mogą być problemy.
Gdy już po 3 miesiacach geodeta wytyczy Ci działkę załatwiasz uzgodnienia zwiazane z gazem , prądem i wod - kan czy wogole jest możliwość podciagniecia mediów to nic nie kosztuje - trwa z 2- 3 tyg.
Musisz zalatwic też w geodezji w starostwie powiatowym wypis z rejestru gruntów - ok 3 zl
potrzebne do adaptacji i z tym wypisem z rejestru gruntów idziesz do architekta i ustalacie jak budynek ma stać - jest to bardzo ważnle gdyż musisz załatwić odrolnienie działki - tj wylaczenie z produkcji rolnej - zastanawiasz sie dlaczego?
Otóż mimo ,że twoja działka jest budowlana składa się z róznych klas gruntu - np łaki ,pastwiska i należy wyłączyć ten teren , na którym bedzie stal dom - trwa to ok miesiąc czasu.
W Twoim przypadku proponuje od razu starać się o odrolnienie calej działki bez czekania na adaptację.

Następnie projekt i adaptacja - w zależnosci od terminów- ja czekałem na adaptacje 2,5 miesiaca ale można szybciej. - projekt plus adaptacja( posadowienie budynku, szambo , projekt zjazdu) ok 4 - 5 tyś
Gdy już budynek będzie posadowiony na dzialce zwracasz sie do telekomunikacji polskiej, wodociagow, energetyki oraz gazowni o uzgodnienia zwiazane z posadowieniem budynk - tj czy przebiegaja tam podziemne kable, rury itp .
Na to czeka się kolejne 2-4 tyg kosztuje Cię to stracony czas, nerwy i paliwo.
To samo tyczy się zjazdu - złóż w międzyczasie wniosek o wydanie decyzji o zjezdzie do posesji a następnie gdy już bedzie projekt zjazdu złóż go w sekretariacie gminy o uzgodnienie czy jest bez zastrzezeń.
Gdy już to wszystko przejdziesz pozostaje Ci złożyć wszelkie papierki i mapki do geodezji w starostwie gdzie okres oczekiwania ustawowo trwa 62 dni.
Dam Ci dobrą radę - dzwoń, uśmiechaj się do kogo trzeba a na pewno wszystko zalatwisz bez potrzeby płacenia komukolwiek 300 zł za każde uzgodnienie.
Gdy już otrzymasz pozwolenie na budowę nalezy odczekać ok 2 tyg na uprawomocnienie decyzji ja jakurat mam mieć uprawomocnioną w poniedziałek.
Gdy już bedzie uprawomocniona podpisujesz umowę z energetyką ws prądu budowlanego to samo tyczy się wodociągow (wodociagi można zrobic juz po adaptacji i uzgodnieniach) .
W między czasie projekt przyłacza wody i gazu - to też trwa z 2-3 tyg.
Podsumowując koszta łacznie z paliwem - 10 tyś zl pls projekt przylacza wody i gazy ok 1 - 1,4 tyś.
Następnie same przyłacza - ok 10 tyś.
Generalnie jeśli nie masz czasu i sił zaproponuj pani architekt aby załatwiła wszelnie papierkowe prace oczywiscie to kosztuje ale na pewno potrwa to szybciej i sprawniej.
Ja wygrałem trudniejszą drogę jednakze nie żałuję.
POWODZENIA - bedę trzymał kciuki.

agusiak27
Posts: 2
Joined: Wed 05 Aug, 2009

Post by agusiak27 » Thu 06 Aug, 2009

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc troche sie załamałam :) Mam nadzieje ze to tylko tak strasznie wygląda :) Już pierwsze dokumenty złożone teraz trzeba czekac. Niestety ja z tych w gorącej wodzie kąpanych - nie wiem jak to wytrzymam :) Bede myśleć o kawie pitej na tarasie może mi pomoże.
Pozdrawiam


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”