zaswiadczenie o drodze

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
weronika66
Posts: 6
Joined: Sat 08 Aug, 2009

zaswiadczenie o drodze

Post by weronika66 » Sat 08 Aug, 2009

witam
mam działkę położoną w mieście XX . do działki prowadzi droga która jest granica pomiędzy miastami XX i yyy i należy do miasta yyy.chce działkę podzielić i z tego powodu miasto XX żąda bym dostarczyła zaświadczenia od zarządcy drogi czyli miasta yyy ze mam drogę dojazdowa do działki. chciałam spytać czy miasto XX ma prawo i z jakiego artykułu żądać ode mnie bym takie zaświadczenia okazała?


Dominik
Posts: 135
Joined: Thu 06 Mar, 2008

Post by Dominik » Mon 10 Aug, 2009

Weronika, bez dostępu do drogi publicznej nie podzielisz działek. Wystarczy jednak posiadanie służebności (prawa przejazdu i przechodu przez nieruchmość która posiada dostęp do drogi - aby można było zrealizować podział). Jest to uzasadnione tym, że każda nieruchomość musi być skomunikowana z otoczeniem (nie tylko chodzi o łatwość doprowadzenia mediów ale także kwestie Twojego bezpieczeństwa, lub bezpieczeństwa przyszłych właścicieli danej nieruchomości).

o szczegóły najlepiej - zapytaj geodetę który będzie wydzielał te działki powinien znać konkretną podstawę prawną.

weronika66
Posts: 6
Joined: Sat 08 Aug, 2009

Post by weronika66 » Tue 11 Aug, 2009

dziękuje za odpowiedz.
a jak mam zdobyć te służebność?
geodeta powiedział ze nic się nie da zrobić. miasto zażądało bym przyniosła zaświadczenie o dostępie mojej działki do drogi. zarządca tej drogi 537/5 jest drugie miasto czyli pozostaje ta droga w zarządzie gminy którą włada wójt. wójt zaświadczenia nie chce mi wydać chociaż innym osoba takie zaświadczenie wydal i na mocy tych zaświadczeń stoją domy i grunt są podzielone. dlaczego mi odmówił?powiedział ze nie ma ewidencji i rejestru gruntów. SKO do którego się zwróciłam podtrzymało decyzje wójta.sprawa była pokazywana w tv interweniował poseł Dolniak MSW i a rzecznik praw obywatela . ciągnie się to już rok. prawnik powiedział ze wójta wybierają ludzie i odwołują ludzie i nic nie da sie zrobić.trzeba czekać aż będą nowe wybory i nowy wójt bo nawet sad nie może nakazać wójtowi wydania zaświadczenia. moje miasto obecnie się zastanawia czy wyrazić zgodę na podział mojej działki bez owego zaświadczenia. chciałabym spytać czy rzeczywiście mogą podjąć taka decyzje i zależy ona tylko od ich dobrej woli?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 13 Aug, 2009

weronika66, jesteś jedną z wielu "ofiar" bałaganu w ewidencji gruntów i geodezji. Pomoc tv czy też posła nie jest konieczna jeżeli Twój prawnik zmusi gminę i miasto do podjęcia odpowiednich decyzji w oparciu o dokumentację wydaną w wyższej instancji.
weronika66 wrote:moje miasto obecnie się zastanawia czy wyrazić zgodę na podział mojej działki bez owego zaświadczenia. chciałabym spytać czy rzeczywiście mogą podjąć taka decyzje i zależy ona tylko od ich dobrej woli?
Z zasady działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej i w gestii gminy na której jest położona spoczywa ten obowiązek zapewnić. Dlatego miasto ma z tym problem.


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”