Budowa dwóch domów na działce rolniczej 30arów

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Budowa dwóch domów na działce rolniczej 30arów

Post by Michał Nowaczyk » Sun 14 Feb, 2010

Witam mam pytanie do Pana Grzegorza i wszystkich forumowiczów.
Mam zamiar wspólnie z bratem kupić działkę rolniczą klasy VI troszkę ponad 30 arów na współwłasność z zamiarem wybudowania na niej dwóch domów.
Widziałem warunki zabudowy sąsiedniej działki, w których jest napisana możliwość budowy domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego na zasadzie działki siedliskowej. (dzierżawa 1 ha ziemi)
I stąd moje pytanie. Czy jest możliwość budowy domu bliźniaczego na działce rolniczej lub budowy tak jak w warunkach zabudowy, tylko później adaptacja budynku gosp. na mieszkalny.
Z góry dziękuję za odpowiedz.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 15 Feb, 2010

Dla ułatwienia sprawy najlepszym rozwiązaniem jest budowa bliźniaka jako jednego budynku na zasadzie współwłasności, a następnie dokonanie podziału.
Jakie są zapisy w sąsiednich WZ?

Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Post by Michał Nowaczyk » Mon 15 Feb, 2010

Witam dziękuję za szybką odpowiedz.
W WZ. sąsiedniej działki jest budynek mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym o elewacji frontowej 16 m. A gosp. 12 m. Rozumiem że ma Pan na myśli wybudować a później podzielić. Tylko występując o WZ. co będę czynił w tym tygodniu, napisać ok 28 metrów elewacji frontowej domu jednorodzinnego czy napisać wprost dom bliźniaczy?
I w takim razie gospodarczy muszę budować, czy tylko wystarczy nanieść na mapce.
Pozdrawiam, Michał Nowaczyk

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 15 Feb, 2010

W normalnej procedurze powinien Pan podzielić działkę, a następnie:
- uzyskanie WZ dla obu budynków oddzielnie,
- osobne pozwolenia na budowę,
- każdy musi mieć 1ha ziemi.

W sytuacji gdy postąpi Pan jak napisałem wcześniej t.j. wystąpienie o WZ dla większego budynku (elewacja frontowa do XX metrów) unika się dublowania dokumentacji i pozwoleń (czas i koszty). Należy tylko pamiętać, żeby o pozwolenie wystąpić wspólnie i dołączyć wypis z rejestru gruntów potwierdzający posiadanie 1ha. Budynek gospodarczy jest konieczny - inaczej nie będzie pozwolenia na użytkowanie. Już po wszystkim poprzez sąd (bardzo prosta procedura) dokonuje się wydzielenia współwłasności i po sprawie.

Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Post by Michał Nowaczyk » Tue 16 Feb, 2010

Witam.
Czy muszę posiadać ten ha. czy wystarczy dzierżawa? Bo w gminie mówią że wystarczy dzierżawa. Jeżeli już wydzierżawię to gdzie to mam zgłosić aby później dostać wypis z rejestru gruntów i jak długo muszę mieć tą dzierżawę?
I jeszcze raz zapytam czy w WZ. napisać budynek jednorodzinny czy bliźniaczy? Przepraszam że tak męczę ale w tej gminie tylko kłody pod nogi rzucają. Czy budynek gosp. wybudować tak jak bliźniaka i podział czy wystarczy jeden gdzieś tam na jednej działce (już po podziale). Jeszcze raz stokrotne dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Michał.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 17 Feb, 2010

Kwestia 1 ha nie zależy od gminy, a od starostwa. Lepiej przed rozpoczęciem skonsultować wymagania w wydziale budownictwa (papierkowe).
To co napisałem wcześniej nie traktuj jako 100% rozwiązanie. Wiele zależy od konkretnego przypadku. Bliźniak z samej zasady stanowi 2 budynki, więc w WZ musi musi mieścić się jako całość (jeden).

Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Post by Michał Nowaczyk » Sat 20 Feb, 2010

Witam
Dzięki za informację, lecę popytać w naszych świetnych urzędach. Jestem dobrej myśli.
Pozdrawiam
Michał.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”