domek drewniany

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
grand203
Posts: 2
Joined: Sat 01 Mar, 2014

domek drewniany

Post by grand203 » Sat 01 Mar, 2014

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, mam na imię Piotr i jestem tu nowy. Zastanawiam się nad jedną sprawą i chciałbym poznać zdanie innych, może ktoś już się spotkał z czymś takim a mianowicie:

posiadam działkę 0,4ha, z MPZP z linią zabudowy licząc od drogi gminnej około 50 metrów, dalej jest część działki rolnej i jeszcze dalej rolno- leśna a na końcu już kilkusetletni las. całość ok.270m długości działki. Jako że ogólnie większość czasu spędzam za granicą gdzie mieszkam i pracuję, chciałbym postawić sobie tam taki mały domek, abym miał gdzie spąć jak na kilka dni przyjeżdżam do kraju, obecnie gdy jestem w polsce śpię w hotelu co nie jest miłe ani tanie. Uparłem się że ten domek chciałbym postawić w części działki która jest uważana za rolno-leśną, cisza, śpiew ptaków, nieopodal płynący czyściutki potok i takie tam. I teraz jak to zrobić żeby było dobrze ? Raczej pozwolenia na budowę w tym miejscu nie dostanę... Jest niby kilka opcji ale nie dla mnie np. zabudowa zagrodowa odpada-nie jestem rolnikiem, zgłosić jako budynek gospodarczy ? też chyba się nie da bo chciałbym tam podciągnąć wszelkie dobra cywilizacji czyli woda, prąd itp. a jak wygląda sprawa z przekształceniem działki ? i jakie szanse są że gmina się zgodzi na przekształcenie ? od czego zależy pozytywna opinia gminy ? dodam jeszcze że w czasie kiedy nie będę tam mieszkał, chciałbym go wynajmować, mamy tu piękne tereny, zalew,góry, działka sąsiaduje z ogromnym lasem gdzie jest mnóstwo ścieżek, ogólnie rejon powiedziałbym agroturystyczny. Czy ktoś ma może jakieś pomysły ?


Yano
Posts: 11
Joined: Mon 20 Jan, 2014
Location: Sigmaringen
Contact:

Post by Yano » Sun 02 Mar, 2014

Dużo zależy od klasy gruntu tej działki rolnej. Jeśli jest to grunt klasy V lub VI to nie powinno być problemu ze zmianą MPZP.
Oprócz zmiany MPZP trzeba też zgłosić wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, a to już sporo kosztuje. Na przykład za grunt V klasy 116 580 zł za hektar.
Tu więcej szczegółów: http://prawo.rp.pl/artykul/721647.html?p=1

Edit:
Jeśli chodzi o czas takiej procedury to z własnego doświadczenia wiem, że trwało to ponad dwa lata jak przekształcałem 2 ha z rolnej na budowlane.
Było to ponad 30 lat temu jeszcze za "starej komuny", ale teraz w ustroju neobolszewickim jest ponad milion urzędników państwowych, to może jeszcze dłużej potrwać. :grin:

grand203
Posts: 2
Joined: Sat 01 Mar, 2014

Post by grand203 » Sun 02 Mar, 2014

byłem ostatnio w gminie i pytałem co nie co. Pani mi powiedziała że mogę złożyć podanie o przekształcenie w działkę budowlaną i ja nie ponoszę prawie żadnych kosztów, jednak dla urzędu jest to wydatek około 20tyś. i trwa to około 2 lata bo sa potrzebne opinie jakichś speców, ale mam wątpliwości czy mógłbym przekształcić działkę na budowlaną ze względu że tu jest lekko podmokły teren i po większych deszczach stoi woda. Jutro będę rozmawiał z kierownikiem w gminie to może się więcej dowiem. co do klasy ziemi to na pewno jest słaba bo tu w okolicy 15km nikt nic nie uprawia

Yano
Posts: 11
Joined: Mon 20 Jan, 2014
Location: Sigmaringen
Contact:

Post by Yano » Sun 02 Mar, 2014

Zgadza się, zmiana MPZP nie ponosisz prawie żadnych kosztów (parę znaczków skarbowych na wniosku), ale Wyłączenie z produkcji rolnej to już inna bajka i inny urząd. A to kosztuje kupę kasy i bez tego nie otrzymasz pozwolenia na budowę.

chalnikkal
Posts: 1
Joined: Mon 12 Jan, 2015

Re: domek drewniany

Post by chalnikkal » Mon 12 Jan, 2015

jednak dla urzędu jest to wydatek około 20tyś. i trwa to około 2 lata bo sa potrzebne opinie jakichś speców, ale mam wątpliwości czy mógłbym przekształcić działkę na budowlaną ze względu że tu jest lekko podmokły teren i po większych deszczach stoi woda. Jutro będę rozmawiał z kierownikiem w gminie to może się więcej dowiem. co do klasy ziemi to na pewno jest słaba bo tu w okolicy 15km nikt nic nie uprawia..???

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: domek drewniany

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

To akurat o niczym nie świadczy. Szkoda że nie dałeś znać, co udało Ci się ustalić.

Wandeczka
Posts: 7
Joined: Tue 10 Nov, 2015

Re: domek drewniany

Post by Wandeczka » Wed 02 Dec, 2015

Wyłączenie z produkcji rolnej to nie jest problem - przechodziłam to. Po prostu złożyliśmy wniosek zaraz po kupnie działki - tak tez polecam.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”