Strona 1 z 1

Samowola budowlana - jak sie z tego wydostać

: pn 02 lip, 2018
autor: Projektutopia
Witam, mam następujący problem, i proszę was o pomoc.

Posiadam działkę, która jest dzierżawiona od PKP. W umowie jest wyraźnie napisane że działka służy pod uprawę warzyw. 40 lat temu, mój tata postawił na niej domek letniskowy. W czasie kiedy domek powstawał, nasza rodzina nie miała ani pozwolenia na budowę, ani nawet umowy dzierżawy. Tata tłumaczył że takie były czasy, a że również pracował na PKP, to jego koledzy przymykali na to oko. Teraz ojciec zmarł, a jego dawni znajomi są na emeryturze.

Co mogę z tym fantem zrobić? Zarzadca (PKP Nieruchomości) utrzymuje że nic nie wie o domku letniskowym. Prawdopodobnie mogę siedzieć cicho i korzystać z domku przez kolejne 20 lat i nikt się nie obudzi. Chciałbym jednak przeprowadzić kosztowny remont, a nie chce tego robić, mając świadomość, że w każdej chwili może mi on zostać odebrany lub zburzony. PKP jest w stanie sprzedać działkę wyłącznie w drodze przetargu.

Proszę was o poradę co robić, oraz namiary na osobę która specjalizuje się w takich sytuacjach i byłaby w stanie odpłatnie przeprowadzić przez proces ew. legalizacji.

Re: Samowola budowlana - jak sie z tego wydostać

: wt 03 lip, 2018
autor: zbiegusek
Najpierw zorientuj się z teorią zasiedzenia. Tak w dobrej wierze jak i złej. Zaraz potem poszukaj regulacji prawnych tyczących się samowoli budowlanej i jej legalizacji.

Re: Samowola budowlana - jak sie z tego wydostać

: wt 03 lip, 2018
autor: Projektutopia
Niestety, na zasiedzenie nie ma opcji, ponieważ zgodnie z prawem:

"..posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

Niestety, umowa dzierżawy, którą tata podpisał zaledwie 10 lat temu, i która została przeze mnie odziedziczona, sprawia, że jestem posiadaczem zależnym (niesamoistnym).

Kwestia legalizacji jest skomplikowana, ponieważ musi ją przeprowadzić właściciel (PKP) lub ja z ich pełnomocnictwem. W negatywnym scenariuszu, przeprowadzę legalizację, poniosę koszty postępowania, a PKP mnie wysiuda i wystawi działkę z domkiem na sprzedaż w przetargu otwartym (lub po zakończeniu procesu legalizacji po prostu wypowie mi umowę dzierżawy).

Re: Samowola budowlana - jak sie z tego wydostać

: śr 22 sie, 2018
autor: Yuffie
Jeżeli budynek był samowolką to niestety nie mozesz wiele zrobic.

Re: Samowola budowlana - jak sie z tego wydostać

: pt 24 sie, 2018
autor: essissu
Mam wrażenie, że cały proces może być niezwykle mozolny i męczący. Już nie wspominając o tym, że możesz ponieść z tytułu samowolki pewne koszta czy konsekwencje. Polecam poważnie się zastanowić, czy w ogóle jest sens się za to zabierać i czy korzyści wynikające z faktu zalegalizowania budynku są współmierne do wysiłku, jaki musiałbyś włożyć w to przedsięwzięcie.