Zaczynamy !

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Zaczynamy !

Post by Greyworm » Thu 28 Feb, 2008

Witam wszystkich forumowiczów. Postanowiłem podzielić się swoimi uwagami z przygody pod nazwą budowa domu szkieletowego. Ma on powstać w tym roku - taki jest plan. Czy się uda? Pytanie to należy kierować raczej w stronę naszych urzędników. W sumie to od nich zależy kiedy będzie pełna dokumentacja i pozwolenie na budowę.

Postaram sie w miarę na bieżąco informować i postępach prac.
Na chwile obecną wszystko jest na etapie papierkowym - Warunki Zabudowy i uzgodnienia związane w przyłączami, jeśli wszystko będzie dobrze i pójdzie zgodnie z założeniami to w lipcu (raczej pod koniec) powinno się udać wbić pierwszą łopatę :mrgreen:

Wybrany domek to F8 z pracowni Pani Emilii Roman - jest na liście projektów.
Budowa będzie w systemie gospodarczym. Inaczej rzecz ujmując - to co można zrobić samemu to należy.
Zanim dojrzał zamiar budowy pooglądałem sobie kilka budów w tym stylu ( w tej technologii). Powiem szczerze - wykonastwo w większości wypadków nawet dla człeka patrzącego z auta na pierwszy rzut oka pozostawia wiele do życzenia. Stąd pomysł na budowę własnymi siłami. W tym przypadku, jeśli coś sobie spaprzesz to tylko do siebie będzie można mieć pretensje.
Na domek z paczki czyli prefabrykowany raczej nas nie stać, ceny takie że można najzagorzalszego zwolennika budowania odstraszyć.

Na dziś tyle...
Wkrótce więcej.
Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w swoich przedsięwzięciach.

"Greyworm"


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Thu 28 Feb, 2008

No to zycze wytrwalosci, czas budowy nie jest ponoc dlugi, moze jej wystarczy :-)

gosia00
Posts: 11
Joined: Thu 08 Mar, 2007
Location: Sosnowiec

Post by gosia00 » Fri 29 Feb, 2008

Witam :)
Ja mam ten etap papierkowy prawie za sobą... uff, droga przez mękę delikatnie ujmując. Wypadałoby nie pracować, mieć wór kasy i zaprzyjaźniać się z urzędnikami :) Działkę kupiłam w kwietniu 2007 i do dziś załatwiam jeszcze media. Wszystko też zależy od regionu ale ogólnie pewnie nigdzie nie jest wesoło. Jednak wszystko mi się ładnie zazębia i właśnie jutro kończą mi dachówkę :) Stan surowy gotowy. W czerwcu mam zamiar się wprowadzać :)

Wszystkim budującym życzę powodzenia i nie załamywania się różnymi przeciwnościami. Pocieszające w tym wszystkim że realizujemy nasze marzenia a nie każdy ma możliwości i odwagę :)

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Fri 29 Feb, 2008

alek - wiesz, czego jak czego, ale cierpliwości to na pewno nie zabraknie...
Kilka "wojenek" urzędniczych już człek przeszedł więc jedna mniej czy więcej...

gosia00 - wygląda na to że jak Ty będziesz się cieszyć nowym lokum my będziemy oczekiwać na ostatnie papierki i zbierać siły do sprintu - do zimy dom ma być gotowy...

Jak by nie patrzeć to strasznie nudne to oczekiwanie na decyzje i papierki. Chętnie bym już wbił łopatę :grin:

Pozdrawiam
Greyworm

alfryta
Posts: 2
Joined: Sat 01 Mar, 2008
Location: trójmiasto

Post by alfryta » Sat 01 Mar, 2008

ja mam bardzo pilne pytania. Ile w przyblizeniu może taki domek kosztować .Bo jesli chodzi o ceny szkieletowe i reklamy to zauważyłam cen takie jak 170 tys itp czyli ile to dokładnie wyniesie?
Niewliczajac ceny działki
pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 01 Mar, 2008

To zalezy od wielu czynnikow:
- jaka powierzchnia, jakie materialy, jaki stan wykonczenia, jaka firma itd.
Musisz to sprecyzowac.
Wg moich informacji ceny przekroczyly juz 2500 zl za m kw w stanie "niezupelnie" pod klucz... w standardowym wykonaniu.

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Sat 01 Mar, 2008

Potwierdzam, uzależnione jest to od baaardzo wielu rzeczy.
Ja osobiście mam wyliczony sam materiał plus konieczne roboty mechaniczne i wykonanie instalacji których nie mogę wykonać sam.
Dom który ma powstać systemem gospodarczym o pow. 136 m2 powierzchni użytkowej z poddaszem i garażem - sam budynek gotowy do wejścia to ponad 110 tys.

Zaznaczam jednak iż nie jest to górna półka wykończenia a normalne wyliczenie po normalnych cenach rynkowych z lutego 2008. No i jeszcze jedno - stosunkowo tanio udało mi się zakupić drewno na konstrukcję choć w tym wypadku przy ilości 14 m3 potrzebnych różnica nawet 200 czy 300 zł na m3 robi różnicę w całości przedsięwzięcia, aczkolwiek nie dla każdego. Wszystko zależy ile się ma do wydania... Nie wliczam w to ceny działki i kosztów dokumentacji technicznej (projekt, adaptacja, geodeta). Wliczone przyłącza elektryczne, woda i gaz.
Wykonanie:
- ściana zewnętrzna patrząc od zewnątrz - tynk mineralny, wyprawa pod tynk, siatka w kleju, 5cm styropian ryflowany lub na ruszcie drewnianym, wiatroizolacja, płyta OSB3 12mm, konstrukcja 140 mm wypełniona wełna mineralną, paroizolacja, płyty G-K.
- ścianki działowe - płyta G-K, konstrukcja 90 mm wypełniona wełną mineralną, płyta G-K.
- strop od dołu - płyta G-K, ruszt drewniany, belki stropowe 235 mm pomiędzy nimi 200 mm wełny mineralnej, płyta OSB3 22 mm, gąbka 3 mm, panele podłogowe
- dach od zewnątrz - gont bitumiczny, izolacja między krokwiami 250 mm wełny oczywiście z zastosowaniem membrany dachowej i paroizolacji. Układ poszczególnych warstw był zresztą na tym forum i nie tylko wałkowany już podejrzewam setki razy.

Podłogi na parterze wszystko gres lup płytka podłogowa to ze względu na ogrzewanie podłogowe.

Dom powstanie w woj. śląskim.

Dom wyliczony pod wentylację mechaniczną z rekuperacją i GWC 45 mb wokół budynku plus ogrzewanie kablem grzejnym w podłogach na parterze i łazienka na piętrze (dogrzewanie i poprawa komfortu cieplnego). Docelowo przewidziany kominek - nie ujęty w wyliczeniach tak samo jak komin. Jeśli będzie to tylko i wyłącznie w celach relaksowych a nie w celu ogrzewania choć na pewno coś ciepełka da :wink:

Jeśli ktoś jest zainteresowany wyceną to mogę na PW podesłać w pliku .xls

Pozdrawiam
Greyworm

KGdomek
Posts: 16
Joined: Sun 27 Jan, 2008
Location: Kraków

Post by KGdomek » Sun 02 Mar, 2008

witam i gratuluje decyzji i zapału!!!
Ja już jestem po papierkowej przeprawie, mam już media na działce teraz zaczynamy fundament; troche pogoda psuje nam plany, ale w końcu przecież zaraz wiosna. Mam nadzieje w październiku zamieszkać w moim domku. A jak wyjdzie to zobaczymy!!!!!

Pozdrawiam

gosia00
Posts: 11
Joined: Thu 08 Mar, 2007
Location: Sosnowiec

Post by gosia00 » Mon 03 Mar, 2008

:)
Ja media załatwiam od kwietnia 2007, do dziś jeszcze nie ma gazu i ciężko się dogadać z ludźmi, przy każdej naszej wizycie każą składać nowe wnioski, nowe mapki i nadal niewiem na jakim to jest etapie, szkoda słów...
Ale co Wam powiem! Przez moją działkę przeszedł właśnie w sobote huragan EMMA, dach był tylko dokończony z jednej strony, a z drugiej tylko folia i łaty i mimo obaw wielu niedowiarków i przeciwników domów drewnianych - dach ani drgnął :), porwało mi natomiast garaż blaszak a paczki ze steropianem zbieraliśmy jeszcze w okolicy 0,5 km :)

Greyworm, czas tak szybko leci, że ani się spotrzeżesz jak łopatą już będziesz machał, wiem po sobie jakie to emocje i oczekiwanie, a tu chałupka już stoi :) Może nawet za szybko ten czas ucieka...

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 03 Mar, 2008

A jaki to dach: dwu czy czterospadowy, czy inny? Iczym pokryty, dachowka? Jaka?
Pozdrawiam

gosia00
Posts: 11
Joined: Thu 08 Mar, 2007
Location: Sosnowiec

Post by gosia00 » Tue 04 Mar, 2008

U mnie dach jest dwuspadowy, pokryty blachodachówką.

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Wed 05 Mar, 2008

No to EMMA przeszła... Dobrze że wszystko na swoim mniej więcej miejscu...

Add. dachu - dach dwuspadowy z lukarną kryty gontem bitumicznym.
Add. czasu - nie wiem jak to jest, czy czas zbyt szybko leci, czy my za szybko się starzejemy czy tez po prostu dzieci nam zbyt szybko rosną. Nie szukam przyczyn, wiem tylko że coś w tym jest :roll:

Papierki, papierki i znów papierki. Jak dotąd to mamy komplet uzgodnień i czekamy z niecierpliwością na projekt. Potrzebny do kilku rzeczy nieodzownie a nie ma...
Rzecz bardzo ciekawa - jak się chce to można wszystko w miarę szybko poskładać i o dziwo urzędnicze dusze też jakieś takie dobre czasami bywają... żeby tylko tych papierków było choć troszkę mniej... :cry:
Oczekiwanie jest strasznie frustrujące, tym bardziej na coś oczywistego...
Pogodny mimo wszystko
Greyworm

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 29 Mar, 2008

gosia00 wrote::) porwało mi natomiast garaż blaszak a paczki ze steropianem zbieraliśmy jeszcze w okolicy 0,5 km :)
Ten blaszak nie byl zakotwiczony w fundamencie, ze go tak porwalo, czy jak? I daleko go porwalo? Mamy miec garaze w konstrukcji lekkiej, wiec sie dopytuje...

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Sat 29 Mar, 2008

Dłuuugie oczekiwania i pozmieniało się troszkę w tym czasie... Na pewno nie będzie gazu ziemnego. Gazownia chce tak zwariowane pieniądze za przyłącze, że za te pieniądze można spokojnie 10 lat korzystać z butli.

Drewno finalnie poszło po 840,00 netto za m3. To jest 1024,80 brutto jak komuś nie chce się liczyć. Suszone komorowo i strugane z fazowanymi krawędziami. Jeden warunek, kupować trzeba paczkami.
Udało się jednak tak wszystko policzyć że wychodzi jak trzeba. Więcej tylko 0,33 m3 od założeń.
Oczywiście drewno nie polskie albo inaczej nie z polskiej firmy. Nasze mają wybujałe ceny jak marzenia. Pozostanie dokupienie po zwariowanej cenie podwaliny impregnowanej ciśnieniowo. Ale to tylko 0,39 m3 więc do przeżycia.

W ciągu dwóch tygodni mają być Warunki Zabudowy. W międzyczasie powinno się udać zakończyć walkę z bankiem.
Siedzimy nad projektem i ołówkiem nanosimy zmiany adaptacyjne. Rozkład wentylacji i pozostałe elementy których nie było na projekcie a są do zrobienia - to przygotowanie do adaptacji. Projektant stwierdził iż jeśli naniesie się wszystko ołówkiem to można od razu popatrzeć co i jak i szybciej dojdziemy do porozumienia. Chyba ma chłop rację.

Pozdrawiam wszystkich a przede wszystkim tych, dla których już nastała wiosna budowlana.
Greyworm

gosia00
Posts: 11
Joined: Thu 08 Mar, 2007
Location: Sosnowiec

Post by gosia00 » Mon 31 Mar, 2008

Witam
Do alka:
Co do mojego garażu, to on nie był na fundamencie, ani nie zakotwiczyliśmy go, gdyż był to taki zwykły blaszak, postawiony na czas budowy, na sprzęt i materiał... Daleko nie poleciał, zrobił parę fikołków i wylądował do góry nogami :) Ale to już historia...

W tym tygodniu już ponoć będą nam kręcić steropian i może tynk, w środku już robimy instalacje. Całe popołudnia spędzamy na budowie, klimat w takim domku drewnianym jest autentycznie niesamowity, a może to ta radość wynikająca z samego faktu niedługiej przeprowadzki sprawia, że nie ma się ochoty stamtąd wracać... :)

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 31 Mar, 2008

Dzieki. U nas dach ma byc z dachowki bitumicznej. Myslelismy o blachodachowce, ale czy nie bedzie Wam deszcz bebnil? Kiedys mieszkalem pod takim dachem i niezle bebnilo. No, ale moze teraz standardy sie zmienily, a welna w dachu czy na stropie potrafi niezle wygluszyc takie dzwieki.

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Fri 11 Apr, 2008

Ufff, mogę odetchnąć, problemy z działką rozwiązane.
Kolejny krok naprzód.
Warunki zabudowy są, teraz pozwolenie na budowę.
Wiosna nastała na dobre więc przydało by się już zaczynać na serio...
Niestety nasza biurokracja kochana...

Szczęśliwi Ci którzy przeszli i przeżyli ten etap papierkowy :)


Greyworm

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Fri 11 Apr, 2008

P.S.

Nie wiem czy inni forumowicze zdają sobie sprawę, ale od 2009 roku wszystkie nowo oddawane budynki muszą posiadać Certyfikat Energetyczny.
W związku z tym warto policzyć w jakiej klasie sie nasz domek zmieści.
Najlepiej jeśli to będzie "D" lub wyżej...
"D" to odnośnik, co poniżej to źle, co powyżej to dobrze :wink:

Można sobie samemu sprawdzić orientacyjnie jak wypada nasz wymarzony domek.
Ja użyłem do tego programu Audytor OZC - dostępny w darmowej wersji pod nazwą KISAN OZC i kalkulatora EP.
Przy okazji... według projektu dom miał ściany i dach U=0,27, po koniecznych zmianach ma dla ścian 0,13 a dla dachu 0,15.
Oczywiście dla ścian średni wzrasta jeśli się uwzględni okna, drzwi i inne składowe.
Sumarycznie otrzymuje EP=0,67 więc klasa "C".
Zapotrzebowanie na ogrzewanie 20,8 W/m2 uwzględniając rekuperację i GWC przy parametrach Ti=22°C i Te=-20°C
Kubatura ogrzewana 557 m3.

Dla dociekliwych - ściany zewnętrzne i połacie dachu zostały również przeliczone pod względem ryzyka wystąpienia kondensacji w przegrodzie w warstwie zabezpieczonej folia wiatroizolacyjną.
Według danych regionalnej stacji meteo ryzyko kondensacji nie występuje w żadnym okresie roku.
Przy założeniu temperatur granicznych -20°C na zewnątrz i +22°C wewnątrz również takowe nie występuje aczkolwiek zbliża się do granicy.
Patrząc jednak na nasze zimy można przyjąć że taka sytuacja jest sporadyczna.


Greyworm

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 11 Apr, 2008

Greyworm, widzę że bardzo rozsądnie podchodzisz do tematu.
Greyworm wrote:od 2009 roku wszystkie nowo oddawane budynki muszą posiadać Certyfikat Energetyczny.
Teoretycznie ma umożliwić potencjalnemu nabywcy orientację cenową kosztów utrzymania - zużycia energii. Po co więc taki "papierek" właścicielowi nowo powstającego budynku?

Czekam na chętnych do dyskusji - może to pokaże dlaczego w innych krajach UE "szkielet" ujęty jest w statystykach. Nasz GUS nawet tego nie uwzględnia.

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Sat 12 Apr, 2008

greyg, Staram się jak mogę. :twisted:
Mam pewne doświadczenie w dziedzinie energetyki cieplnej i ciepłownictwa. Co prawda było to jakiś czas temu, ale wiedza jakaś pozostała. Wystarczyło ją odświeżyć i uzupełnić aktualnymi danymi.

Co do certyfikacji...
No cóż, być może ktoś znów pomylił pojęcia przy wprowadzaniu dyrektywy UE w naszym kochanym kraju.
Nie orientowałem się jak to wygląda gdzie indziej.
Znalazłem jednak zapis naszych przepisów który mówi wyraźnie iż każdy nowo oddawany budynek bądź podlegający obrotowi zbytu lub wynajmu ma takowy papier posiadać poza zabytkami, domkami letnimi i o pow. poniżej 50 m2.
Jak będę miał chwilkę to odszukam treść i zamieszczę najistotniejszy fragment z linkiem do całości.

Zresztą znalazłem:
USTAWA
z dnia 19 września 2007 r.
o zmianie ustawy – Prawo budowlane

Art. 1.
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm. )) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 5:
a) dodaje się ust. 3-7 w brzmieniu:
"3. Z zastrzeżeniem ust. 7, dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat.
4. W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku.
5. W przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku
6. Świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawdziwe informacje o wielkości energii stanowi wadę rzeczy zmniejszającą jej wartość w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm. )).
7. Przepisów ust. 3-6 nie stosuje się do budynków:
1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2) używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
3) przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
4) niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
5) przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
6) mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
7) wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.”,
b) dodaje się ust. 8-15 w brzmieniu:
„8. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym;
3) nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych lub za przestępstwa skarbowe;
4) posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, lub odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
9. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia oraz egzaminu, o których mowa w ust. 8 pkt 4, warunki i wysokość odpłatności za szkolenie i postępowanie egzaminacyjne mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego poziomu edukacyjnego szkoleń w celu zagwarantowania rzetelnego i sprawnego przygotowania kandydatów do egzaminu.
10. Wpływy z opłat za postępowania egzaminacyjne stanowią dochód bu-dżetu państwa.
11. Za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu, o których mowa w ust. 8 pkt 4 uznaje się ukończenie, nie mniej niż rocznych, studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub po-krewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.
12. Program studiów podyplomowych, o których mowa w ust. 11, powinien uwzględniać problematykę objętą programem szkoleń określonym, w drodze rozporządzenia, o którym mowa w ust. 9. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego zatwierdza po zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej proponowany przez wydziały szkół wyższych program studiów podyplomowych.
13. Obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, może dokonywać oceny energetycznej budynku albo lokalu mieszkalnego i sporządzać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku albo lokalu mieszkalnego po uznaniu kwalifikacji nabytych w tych państwach, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. nr 87, poz. 954, z późn. zm. ))
14. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej prowadzi rejestr osób, które złożyły pozytywny egzamin, o których mowa w ust. 8. Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej.
15. W rejestrze osób, o których mowa w ust. 8, wpisuje się następujące dane:
1) numer wpisu;
2) numer uprawnienia;
3) datę wpisu;
4) imię i nazwisko;
5) data i miejsce urodzenia;
6) adres do korespondencji;
7) numer telefonu i faksu.”;
2) w art. 57 w ust. 1 w pkt 6 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu:
„7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.”,
3) po art. 55 dodaje się art. 55a w brzmieniu:
„Art. 55a. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, metodologie obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, o którym mowa w art. 5 ust. 3 oraz sposób sporządzania i wzór świadectw ich charakterystyki energetycznej uwzględniając w szczególności: dane ilościowe i wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego, dane osoby wykonującej świadectwo charakterystyki energetycznej oraz niezbędne dane osobowe właściciela budynku lub lokalu mieszkalnego, mając na uwadze poprawność wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej.”;
4) w art. 62:
a) w ust. 1 w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 5 i 6 w brzmieniu::
„5) okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego ko-tłów, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz ich wielkości do potrzeb użytkowych:
a) co najmniej raz na 2 lata – opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW,
b) co najmniej raz na 4 lata - opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem;
6) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.”,
b) po ust. 1a dodaje się ust. 1b w brzmieniu:
„1b. Instalacje grzewcze z kotłami o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW starszymi niż 15 lat powinny być poddane jednorazowej kontroli obejmującej ocenę efektywności kotła oraz dopasowania kotła poprzez porównanie go z wymaganiami grzewczymi budynku.”,
c) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 oraz ust. 1b, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.”,
d) dodaje się ust. 8-10 w brzmieniu:
„8. Kontrole, o których mowa w ust. 1, powinny przeprowadzać, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
5) w art. 63 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 i 3
w brzmieniu:
„2. W przypadku opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2, który jest zajmowany przez organy administracji publicznej lub w którym świadczone są usługi znacznej liczbie osób, jak dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być umieszczone w widocznym miejscu w budynku.
3. Właściciel budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7, jest obowiązany zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, jeżeli:
1) upłynął termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznego budynku;
2) w wyniku przebudowy lub remontu budynku, uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.”;
6) po art. 63 dodaje się art. 63a w brzmieniu:
„Art. 63a. 1. Nabywcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, jeżeli przepisy ustawy wymagają dla tego budynku lub lokalu ustalenia jego charakterystyki energetycznej.
2. Najemcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, jeżeli przepisy ustawy wymagają dla tego budynku lub lokalu ustalenia jego charakterystyki energetycznej.”.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 1 lit. b, który wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Link do całości zagadnienia: http://swiadectwo.epbd.pl/index.php?kat=3&page=29

Na szybko tyle odnalazłem. Na pewno czytałem całość jakiś czas temu, nie mam niestety linku.

Wiadomo że takowe jest, wiadomo też iż miało to obowiązywać już w tym roku.
Obowiązkowe staje się z 01.01.2009 roku i jak by nie patrzeć należało by się do tegoż przygotować.

Osobiście uważam że sprawa warta uwagi patrząc na kłęby dymu wydobywające się z "bunkra" sąsiada - nie ocieplonego. Szczególnie na Śląsku jest to odczuwalne.


Greyworm

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 12 Apr, 2008

Greyworm wrote:No cóż, być może ktoś znów pomylił pojęcia przy wprowadzaniu dyrektywy UE w naszym kochanym kraju.
W tym przypadku nie ma się czego przyczepić - przepis jest bardzo słuszny.

Najważniejsza kwestia dla "oszczędzających" na budowie domu...

Przyjmując do obliczeń okres 50. lat całkowity koszt postawienia i użytkowania domu indywidualnego rozkłada się średnio tak (w PL):
a. 11-14% - koszt wybudowania,
b. 2-6% - koszty remontów,
c. 80-85% - koszty eksploatacji.

W ramach UE...

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Polska musi osiągnąć minimalnie 20% pozyskania energii z źródeł odnawialnych.

Ograniczenia w emisji CO2 zmuszają rząd do podnoszenia akcyzy na "paliwo".

Greyworm
Posts: 17
Joined: Thu 28 Feb, 2008

Post by Greyworm » Sat 12 Apr, 2008

greyg napisał:
Najważniejsza kwestia dla "oszczędzających" na budowie domu...
No cóż, zależy kto co bierze jako oszczędność :twisted:
Można oszczędzać np. na wykończeniu jeśli nie zależy nam na super hiper wnętrzu,
można na cenie działki - jeśli znajdziemy tanią...
Ale oszczędzanie na materiałach i "obcinanie" np. izolacji bo po co mi np. wełna 0,039 jak dam 0,045 to chyba przesada. Czy też po co 10 cm styropianu jak 5 tez powinno "ogrzać".

Jak widzę takie podejście to tak jak bym widział szewca wbijającego ćwieki młotkiem od kowala.
Ma się to jak .... no wiadomo o co chodzi...

Jest jeszcze inne wyjście - buduje na 5 lat, później sprzedaję i znów buduję i niech się nowy właściciel męczy z naszym dziełem...

Według mnie wchodząca sytuacja ukróci takie praktyki to raz a dwa może w końcu uzmysłowi ludziom że można pieniądze wydać na dobrą izolacje budynku zamiast ładować je później w komin.

Różnica w klasie izolacji pozwalającej osiągnąć przyzwoite parametry cieplne a taką "normalną" jest naprawdę niewielka w całości kosztów.

Poza tym można zaoszczędzić na innych rzeczach pośrednio...

W mojej konkretnej sytuacji - gdybym zdecydował się na budowę w standardzie - musiał bym wykonać instalację C.O. i zakupić odpowiedni kocioł, zrobić kominy wentylacyjne, doprowadzić gaz to w zależności od standardu i miejsca 20 - 30 tys. a może i więcej - nie liczyłem.

W to miejsce zakładam rekuperator i dogrzewanie kablami grzejnymi w podłodze i dokładam izolację.
Koszty prawdopodobnie porównywalne a korzyści ile?
Wydaje pieniądze raz - w trakcie budowy, a może nawet oszczędzam a później grzeję budynek a nie powietrze dookoła niego.

Ze swojej strony mogę "wszystkimi czterema łapami" podpisać się pod koniecznością certyfikacji.

Może ktoś to nazwać ekologią albo nie wiem jeszcze czym, ale mnie wystarczy kilkanaście lat mieszkania w pobliżu koksowni i huty, oddychanie powietrzem które widać...

Myślę że każde działanie mające na celu choć minimalnie dać odetchnąć temu co nas otacza ma sens.
Choć z drugiej strony patrząc i abstrahując od tematu... człek to jedyny gatunek dążący do samozagłady niszcząc przy okazji wszystko dookoła siebie... a ponoć to homo sapiens (człek rozumny)... :twisted:

Pozdrawiam

Greyworm



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”