Urzeczywistniamy nasze marzenia!

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Urzeczywistniamy nasze marzenia!

Post by Olmeca » Tue 04 Nov, 2008

Witam wszystkich Forumowiczów

Od jakiegoś czasu regularnie podczytuję Forum i z zazdrością śledzę Wasze historie, aczkolwiek jest to zazdrość pozytywna, która jest dla nas bodźcem do zrealizowania naszych planów i marzeń :)

W kwietniu staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami niewielkiej działki, na której stoi stary drewniany domek. Wystąpiliśmy z wnioskiem o rozbudowę owego domku, w rzeczywistości dom ten chcemy rozebrać a na jego miejscu postawić nowy. Architekt, z którym wówczas rozmawialiśmy, stwierdził, iż nie będzie problemu, jak to wyjdzie w przyszłości - zobaczymy. W każdym bądź razie, we wrześniu otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy.

Nasz wymarzony domek będzie miał dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienkę i p.g. Nieduży, jednak dla naszej 3-osobowej rodziny wystarczający :) W chwili obecnej mamy wybrany projekt z pracowni Pana Marka Dąbrowskiego, a Jego pracownia adaptuje go do naszych potrzeb.

Bardzo się cieszę, że jest takie Forum. Mam nadzieję, że nasza historia pomoże innym forumowiczom w realizacji ich planów, a ja, nie ukrywam, z chęcią będę korzystać z Waszych rad i wskazówek.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Nov, 2008

Moja rada...

Jesteś na etapie projektowania, więc zwracaj uwagę na szczegóły funkcjonalne jak n.p. szerokość garażu, miejsca na wstawienie szafy itp. Nie bez znaczenia jest też rozkład pomieszczeń i ścian. Szczególnie jeśli będzie poddasze użytkowe. Dla własnego spokoju skorzystaj z niezależnej opinii konstruktora przed odbiorem projektu. Ten element jest najczęstszy w projektach zarówno gotowych, jak i robionych pod klienta.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 04 Nov, 2008

Dziękuję bardzo za rady.
Szukaliśmy projektu wśród projektów gotowych, wydaje nam się, iż ten który wybraliśmy najbardziej nam odpowiadał. Chcieliśmy mieć pomieszczenie gospodarcze na małą kotłownię, gdyż planujemy założyć ogrzewanie co, zrezygnowaliśmy za to z kominka. Oczywiście nie jest to decyzja ostateczna. Wydaje mi się, że sypialnie są dość ustawne, pomimo, że mają po dwa oka (dwa z nich zmniejszyliśmy). W salonie zrezygnowaliśmy z dodatkowego wejścia i okna, a na krótkiej ścianie wstawimy okno balkonowe (taras na ogród). Natomiast w aneksie kuchennym będzie tylko jedno okno.
Oto projekt przed zmianami (67A): http://www.domki.biz.pl/67a.HTM
Może macie jakieś ciekawe propozycje?

Wiaty garażowej nie będzie, mamy garaż wolno stojący.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Nov, 2008

Bardzo prosta bryła. Przy więźbie w postaci wiązarów można dowolnie kształtować ściany - polecam. W kwestii ogrzewania istotne jest źródło (CNG, LPG, paliwo stałe).

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 04 Nov, 2008

Gazu niestety nie mamy, będzie to więc piec spalania paliw stałych, gdzie można będzie stosować paliwa zastępcze np. drewno z naszego starego drewniaka. Znajomi, którzy niedawno zakładali instalację u siebie, polecili nam kocioł SAS UWT.
Domek prosty to fakt, ale niestety finanse nas ograniczają :sad:

finkamala
Posts: 278
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by finkamala » Mon 10 Nov, 2008

Dom prosty ale funkcjonalny, a to jest najważniejsze. Więc się nie przejmuj :wink: , życzę powodzenia.

pozdrawiam
Finka

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 11 Nov, 2008

finkamala dziękuję.

A to jest stan obecny: stary drewniaczek odziedziczony po babci. Zależało nam na linie zabudowy bo działka jest wąska (15 m) dlatego nasz domek będzie zbliżony do tego. Mam nadzieję, że za rok będę miała czym się pochwalić ;)
update:
no i nie wiem jak wstawić fotkę :(

update2: udało się, ale proszę bez śmiechów ;)
Image
Image

finkamala
Posts: 278
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by finkamala » Tue 11 Nov, 2008

ale jaką masz zieleń :shock: , trawkę - ja może dochowam się takiej za 5 lat :grin:

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Wed 03 Dec, 2008

Mamy w końcu projekt z wprowadzonymi zmianami, ale ... nie wiemy dalej co robić. Wiem tylko tyle, że trzeba zrobić inwentaryzację stanu istniejącego, zamówić geodetę (chociaż nie wiem czy jest to konieczne), zrobić ekspertyzę techniczną (czy opinię ?) Jesteśmy umówieni w przyszłym tygodniu z architektem, mam nadzieję, że on nam jakoś pomoże, bo póki co mam mały mętlik w głowie :roll: Hmm, myślę nad wynajęciem firmy, która kompleksowo zajęłaby się sprawami papierkowymi .

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 03 Dec, 2008

Olmeca wrote:Wiem tylko tyle, że trzeba zrobić inwentaryzację stanu istniejącego, zamówić geodetę (chociaż nie wiem czy jest to konieczne)
Obowiązkowe i tylko geodeta może to wykonać.
Olmeca wrote:Jesteśmy umówieni w przyszłym tygodniu z architektem
Z praktyki mogę powiedzieć, że lepszym rozwiązaniem jest...
Olmeca wrote:Hmm, myślę nad wynajęciem firmy, która kompleksowo zajęłaby się sprawami papierkowymi .
Mała sugestia...
Zwróć uwagę na koszty przyłącza energetycznego. Po zdjęciach widzę, że może to być 3-4tys. wydane więcej niż potrzeba.
Więcej mogę napisać na PW lub mail, ale pod warunkiem że opiszesz na forum swoje wnioski.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Wed 03 Dec, 2008

Grzegorz Szostak wrote: Zwróć uwagę na koszty przyłącza energetycznego. Po zdjęciach widzę, że może to być 3-4tys. wydane więcej niż potrzeba.
Masz na myśli sam koszt przyłącza energetycznego czy kosztów ogółem?
Jeśli chodzi o media to stary dom ma przyłącze napowietrzne, jest woda, w tym roku doprowadzono kanalizacje, jednakże nie jest jeszcze podłączona.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 04 Dec, 2008

Sam koszt przyłącza. Opłatą ryczałtową od 1kW mocy przyłączeniowej objęte są nowe, a nie istniejące.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Thu 04 Dec, 2008

:shock:

Przejrzałam ten temat http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... y%B3%B1cza i trochę zorientowałam się w cenach. Jestem przygotowana na koszty ok. 10 tys. Tylko, że u nas dodatkowo dochodzi koszt inwentaryzacji i ekspertyzy technicznej. Myślałam, że jak mamy przyłącze energetyczne to nie musimy nic już przyłączać, a na czas rozbiórki domu zrobić jakieś tymczasowe przyłącze, nie wiem, jakąś skrzynkę... Kurcze, nic nie wiem, buuuu :(

Oczywiście będę wdzięczna ze wszelkie rady z Waszej strony.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 04 Dec, 2008

Olmeca wrote:Tylko, że u nas dodatkowo dochodzi koszt inwentaryzacji i ekspertyzy technicznej.
Bardzo ciekaw jestem kto tak stwierdził, bo raczej nie zna prawa i procedur. Zazwyczaj można to rozwiązać na poziomie dokumentacji do pozwolenia na budowę.

Na istniejące przyłącze energetyczne też są metody formalno-prawne. W Twoim przypadku najprościej będzie zakończyć obecną umowę o dostawę i późniejsze wystąpienie o nowe przyłącze. Wiąże się to oczywiście z brakiem prądu przez jakiś czas, ale jak dokładnie przeanalizujesz tą kwestię zobaczysz jaka jest różnica w kosztach.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Thu 04 Dec, 2008

Grzegorz Szostak wrote: Bardzo ciekaw jestem kto tak stwierdził, bo raczej nie zna prawa i procedur. Zazwyczaj można to rozwiązać na poziomie dokumentacji do pozwolenia na budowę.
Ja :oops: Przeczytałam o tym na stronie muratora, tutaj http://www.muratordom.pl/budowa-i-remon ... 20_329.htm
Grzegorz Szostak wrote: Na istniejące przyłącze energetyczne też są metody formalno-prawne. W Twoim przypadku najprościej będzie zakończyć obecną umowę o dostawę i późniejsze wystąpienie o nowe przyłącze. Wiąże się to oczywiście z brakiem prądu przez jakiś czas, ale jak dokładnie przeanalizujesz tą kwestię zobaczysz jaka jest różnica w kosztach.
Dziękuję za tę radę, przeanalizuję to pod względem kosztów.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 04 Dec, 2008

Olmeca wrote:Ja :oops: Przeczytałam o tym na stronie muratora, tutaj http://www.muratordom.pl/...za,6320_329.htm
Z praktyki mogę stwierdzić, że w Twoim przypadku nie ma takiej potrzeby.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Fri 13 Mar, 2009

Dwa tygodnie temu złożyliśmy pozwolenie na budowę, w końcu :D
Nasz architekt przygotował całą dokumentację, wypełnił wniosek i osobiście wszystko zaniósł do urzędu.
Jak tylko dostaniemy pozwolenie, podpisujemy umowę z wykonawcą(wybrany na 99,9%) i zaczynamy roboty rozbiórkowe starego domu. Mimo wszystko, póki co, wszystko idzie bezproblemowo, pomimo moich obaw.

Grzegorz Szostak jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i rady. Pozdrawiam.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 13 Mar, 2009

Troche to trwalo, ale nie tak dlugo...
Moze budowa bedzie w okresie letnim?

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Sat 14 Mar, 2009

Dość długo, ale nie spieszyliśmy się bo budowa dopiero rozpocznie się we wrześniu-październiku. Zmieniliśmy plany odnośnie wykonawcy, a ten ma dopiero wolne terminy na jesień. Nie ukrywam, że okres letni bardziej by nas satysfakcjonował.
alek Wasz Leśny Domek jest wspaniały - gratulujemy i życzymy miłego mieszkania.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 14 Mar, 2009

Olmeca, czasem ktos "wypadnie" z listy, jak to u nas bylo. Komus na dzialce znaleziono jakies artefakty archeologiczne i roboty zostaly wstrzymane na rok.
Mam nadzieje, a juz zaczeliscie to robic, zobaczyc Wasza fotorelacje.
Dziekujemy i zyczymy powodzenia. POWODZENIA W WASZYM ZAMIERZENIU.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 31 Mar, 2009

Mamy pozwolenie na budowę :grin:

kabzi3
Posts: 18
Joined: Sun 18 Jan, 2009
Contact:

Powodzenia

Post by kabzi3 » Thu 28 May, 2009

Wasz domek, po mimo niedużych rozmiarów ma świetnie rozplanowane pomieszczenia. Jest w nim wszystko co potrzebne. Zycze pomyślności w budowaniu, bede do Was na pewno zaglądał.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Sat 30 May, 2009

Dziękuję i serdecznie zapraszam :grin:
Póki co, nic się jeszcze nie dzieje, a nasza działeczka aktualnie wygląda tak (zdjęcie zrobione w połowie działki) :
Image

A nic się nie dzieje, bo mamy dylemat: nie wiemy co zrobić z istniejącymi przyłączeniami tj. wodą i energią :roll:

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Sat 26 Sep, 2009

Rozpoczęliśmy budowę!

A oto krótka fotorelacja:

stary drewnik przygotowany do wyburzenia
Image

demolka
Image

porządkowanie
Image

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Mon 28 Sep, 2009

Fotorelacji ciąg dalszy:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Mon 12 Oct, 2009

Pomimo fatalnej pogody prace na budowie posuwają się dość szybko a nasz domek urósł o dach. Trwają jeszcze prace obróbkowe przy dachu oraz wykańczany jet daszek wejściowy. Panowie zaczęli ocieplać ściany, w niedługim czasie, myślę, że w tym tygodniu pojawią się okna i drzwi zewnętrzne.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Sat 17 Oct, 2009

Niestety, ani okna ani drzwi się nie dotarły :( Panowie rozpoczęli prace wewnątrz domku, hydraulik zaczął też swoją pracę.
W tygodniu jesteśmy na budowie o zmroku, nie mamy aktualnych fotek, jutro postaramy się zrobić zdjęcia domku i je tu zamieścić.

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Sun 18 Oct, 2009

Do zimy jeszcze daleko więc zdążycie pozamykać wszystko.
Czekam z zaciekawieniem na zdjęcia.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Sun 18 Oct, 2009

Do zimy jeszcze daleko, ale nigdy nic nie wiadomo, nasz dach ma już pierwsze śniegi za sobą ;)
To fotki sprzed kilku dni:
Image
Image
Image
A dziś udało nam się zrobić zdjęcia tylko wewnątrz domku, bo lało :roll:
Image
Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 19 Oct, 2009

Tak patrzę na zdjecia i zastanawiam się gdzie są daszki wentylujące połać dachową .
Z jednej strony widać trzy koło siebie i nic ponadto, taki daszek wentylujący starcza na 50m2 pokrycia.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Mon 19 Oct, 2009

Tu jest zdjęcie (niezbyt wyraźne, tylko takie mam obecnie) otworów wentylujących. Czy to jest wystarczające?

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 19 Oct, 2009

wystarczające :)

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Mon 19 Oct, 2009

Widzę, że ostro gonicie z robotą. Super

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 20 Oct, 2009

Dziękujemy :)
Wczoraj gościliśmy elektryków, a efektem ich całodziennej pracy jest założona instalacja elektryczna w całym domku :) W chwili obecnej ściany wewnętrzne są obkładane wełną, "robi się" podbitka. Na budowę dojechały płyty kg, drzwi zewnętrzne, natomiast okna mają pojawić się w środę.
W czwartek ma nastąpić poprawa pogody, może uda się Panom z ekipy rozpocząć tynkowanie :roll: Obawiam się o odcień wybranego tynku tj. kawy z mlekiem, teraz na stronie producenta zauważyłam, że ma on lekki odcień różu, a na próbce nie było tego widać. Do orzechowych okien i drzwi, brązowego dachu nie za bardzo będzie pasował.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 20 Oct, 2009

Olmeca, na ostatnim zdjęciu widać wiatroizolację założoną od wewnątrz co nie jest dobrym pomysłem. Kwestie jej odpowiedniego wywinięcia do wewnątrz ościeża pomijam.
Olmeca wrote:W czwartek ma nastąpić poprawa pogody, może uda się Panom z ekipy rozpocząć tynkowanie
Możesz podać rodzaj tynku?

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Tue 20 Oct, 2009

Ta wiatroizolacja założona wewnątrz służy jedynie do tymczasowego zastawienia otworu okiennego (do czasu założenia okien). Napisz proszę więcej o tym wywinięciu.
Tynk to tynk akrylowy z firmy Malfarb.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Oct, 2009

Instrukcja producenta
Przy tynku akrylowym i braku szczeliny wentylacyjnej zrobi się w ścianie "termos". Sama wiatroizolacja (znam ten produkt doskonale) nie pomoże odprowadzić wody/wilgoci jeśli nie będzie miał gdzie.

Olmeca
Posts: 45
Joined: Mon 30 Jun, 2008

Post by Olmeca » Wed 21 Oct, 2009

Co zatem zamiast tynku?
Mój wykonawca zapewniał, iż przy tej wiatroizolacji nie wymagana jest szczelina wentylacyjna, struktura jej jest "chropowata", a para wodna/woda spływa w dół po kanalikach.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Oct, 2009

Nie jest to na tyle stała struktura (chropowatość) by zapewnić należyte odprowadzenie wilgoci z upływem czasu. Zauważ, że producent w swoich broszurach uwzględnia jedynie siding i stucco (tynk), które zapewniają paroprzepuszczalność elewacji. EIFS jest tylko wspomniany.
Olmeca wrote:Co zatem zamiast tynku?
Problemem jest nie tyko tynk ale i styropian.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 21 Oct, 2009

Olmeca,
jak stosujesz styropian - zwykły czy ryflowany? Jak montowany?
A co do wywinięcia folii wiatroizolacyjnej na ościeża okienne czy drzwiowe, o czym pisze Grzegorz, to zobacz także - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=934



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”