Z34DL

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Z34DL

Post by akb » Tue 03 Feb, 2009

Witam
Jako że domy prefabrykowane są nadal mało popularne, i często trudno znaleźć informacje na ten temat, choć ostatnio coraz częściej można o nich przeczytać w czasopismach budowlanych, postanowiłam przedstawić historie budowy mojego domu, która rozpoczyna się w tym tygodniu na placu budowy,a tak naprawdę to zaczęła się ona dużo wcześniej w fabryce. Część ścian jest już zmontowanych i czeka na założenie okien oraz drzwi zewnętrznych oraz pokrycie styropianem od strony zewnętrznej.

Za technologią prefabrykowaną przemawiało kilka faktów:
- szybki czas budowy
- wykonanie większości prac przez jedna ekipę
- duża energooszczędność a co za tym idzie ochrona środowiska
- dokładność wykonania
- możliwość wylania jastrychu na poddaszu oraz zastosowanie dachówki betonowej
- podwójne obicie płytą osb - zwiększona izolacja akustyczna

Na firmę multicomfort zdecydowaliśmy się po obejrzeniu domu modelowego, a także po odwiedzeniu niedawnych inwestorów i zebraniu opinii na temat firmy, a także po wizycie w aktualnie przez nich budowanym domu.
Do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni, przedstawiciel jest bardzo kontaktowy, a zarazem rzeczowy i zawsze do naszej dyspozycji. Przed podpisaniem umowy zamęczaliśmy go z mężem mnóstwem maili, na które zawsze odpowiadał i starał się spełnić nasze wymagania.

Dom jest niewielki o prostej bryle, parterowy z użytkowym poddaszem, żeby uniknąć strat ciepła w zimie nie zdecydowaliśmy się ani na balkony ani na lukarny. Staraliśmy się wybierać rozwiązania jak najbardziej energooszczędne w ramach założonego budżetu oczywiście, w związku z tym postanowiliśmy zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz w okna o niskim współczynniku U.

Tu znajduje się link do projektu oryginalnego, w którym dokonaliśmy kilku zmian - http://www.z500.pl/projekt/z34/podwarianty.html
miedzy innymi:
- zlikwidowaliśmy okna połaciowe od strony ogrodowej
- okna na poddaszu w pokojach zostały powiększone (w jednym pokoju dodane)
- jedno wyjście na taras z salonu zostało zamienione na okno
- przedłużyliśmy zadaszenie frontowego wejścia
Dzisiaj na działce został wytyczony budynek, a w czwartek ruszamy z kopaniem fundamentów jeśli pogoda na to pozwoli.


akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Thu 05 Feb, 2009

Wraz z nastaniem odwilży rozpoczęły się prace ziemne pod fundament. W pierwszej kolejności należało utwardzić dojazd do działki co zajęło połowę czasu pracy koparki w dniu dzisiejszym gdyż droga ma ok 70 m długości. Po wykortytowaniu powierzchni na szerokość 3,5 i głębokość 35cm nasypaliśmy 6 wywrotek kamienia.
Poniżej kilka zdjęć dominującym elementem jest wszechobecna mgła.
Attachments
IMG_4283.jpg
Korytowanie dojazdu do działki
IMG_4319.jpg
Dom będzie na lekkim zboczu dlatego trzeba wybrać sporo ziemi żeby wyrównać teren.
IMG_4328.jpg
Plac budowy

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Sun 08 Feb, 2009

W piątek zakończono utwardzanie drogi oraz wykopy pod fundament, kolejnym etapem będzie wybranie ziemi w miejscu gdzie będą ławy fundamentowe. Niestety pogoda się pogarsza co może opóźnić nieco zaplanowane prace.
Attachments
IMG_4357.jpg
Przygotowany wykop do dalszych prac ziemnych.
IMG_4323.jpg
Droga już utwardzona - zużyto ok 100 ton kamienia.

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Sciany fundamentowe

Post by akb » Tue 03 Mar, 2009

Po tygodniu przerwy spowodowanej nawrotem zimy - ekipa przystąpiła do murowania scian fundamentowych a nastepnie zaizolowała je termicznie i przeciwwilgociowo. Z zasypywaniem trzeba bedzie się wstrzymac ze wzgledu na wode powstająca z topniejacego sniegu.
Attachments
IMG_4589-1.jpg
sciana od frontu
IMG_4601.jpg
zaizolowane sciany fundamentowe
IMG_4599.jpg
zalegająca woda

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 03 Mar, 2009

Tez chcielismy najpierw budowac prefabrykowany dom drewniany, ale nam nie wypalila budowa z pewna firma z powodu olewania naszych uwag. Macie jednak sporo szans na to, ze zbudujecie sie szybko i wprowadzicie.
Zycze Wam tego i zadowolenia z domu.

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Tue 03 Mar, 2009

Alek dzieki
pamietam twoje posty jeszcze z czasu załatwiana pozwolenia na budowe a tu juz domek stoi :)
Nam do tej pory niektore firmy nie odpowiedziały na nasze zapytanie a inne dopiero po 3 tygodniach, wiec zostalismy olani juz na etape wstepnym, dlatego spodobała nam sie firma z ktora budujemy własnie ze wzgledu na tzw. "nastawienie na potrzeby klienta" i poki co podejscie wykonawcy sie nie zmieniło.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 03 Mar, 2009

Niemniej jednak warto sledzic tu (na forum opisywane) watki o budownictwie prefabrykowanym, bo to roznie bywa.

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Sun 15 Mar, 2009

W ostatnich dwóch tygodniach udało się zakończyć etap - fundamentów - nie obyło sie bez problemów. Po zazbrojeniu i wylaniu płyty wszytko wyglądało dobrze jednakże następnego dnia i w kolejnych pojawiły się pęknięcia wzdłuż ław fundamentowych i cała płyta zaczęła osiadać - trochę nas to zaniepokoiło. Wezwaliśmy kierownika budowy który uznał że można jeszcze raz położyć zbrojenie tylko grubsze i dolać 5cm betonu - rozwiązanie okazało się skutecznie i rysy już się nie pojawiają.
Attachments
DSCF0708.JPG
Pierwsze zbrojenie
DSCF0709.JPG
wylewanie betonu
DSCF0715.JPG
płyta fundamentowa
IMG_4624-1.JPG
widoczne pęknięcia
IMG_4647.jpg
szczególnie wzdłuż ław fundamentowych.
P3110240.JPG
drugie zbrojenie
P3120243.JPG
ostateczna płyta

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 15 Mar, 2009

Czyli masz dwie warstwy zbrojenia? Mam podobnie, jesli chodzi o wspominana plyte pod duzy garaz.

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Wed 18 Mar, 2009

Dom po drugim dniu montażu - czyż tempo nie jest oszałamiające ?
Attachments
IMG_5061.jpg

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Wed 18 Mar, 2009

Wracając dwa dni wstecz.
W poniedziałek przygotowano fundament pod montaż. Następnie we wtorek od 7 rano rozpoczęto prace. Trochę kłopotu sprawiło wjechanie tira z elementami domu na działkę - ostatecznie z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dźwiga udało sie ulokować tira we właściwej pozycji. Montaż rozpoczęto od ściany ogrodowej a następnie poszły wszystkie zewnętrzne oraz wewnętrzne na parterze. Dzień zakończył się montażem stropu.
Środa - warunki pogodowe niezbyt sprzyjające - opady śniegu połączone z silnymi podmuchami wiatru bardzo utrudniały prace ekipie. Momentami było groźnie ale sprawni budowlańcy radzili sobie doskonale. Dzień dzisiejszy zakończono na etapie montażu ścianek kolankowych oraz szczytowych a także wewnętrznych na poddaszu. Przygotowano również krokwie na dach oraz zamontowano dwie płetwie.
Attachments
IMG_5045.jpg
elewacja południowa
IMG_5020.jpg
montaż drugiego elementu ścianki szczytowej
IMG_4973.jpg
śnieżyca
IMG_4931.jpg
elewacja zachodnia
IMG_4912.jpg
transport scianki
IMG_4881.jpg
IMG_4845.jpg
IMG_4833.jpg
IMG_4775.jpg
pierwsza ściana
IMG_4743.jpg
oj było gorąco

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Sun 22 Mar, 2009

Po dwóch kolejnych dniach montażu mamy następujący postęp w pracach.
Ponieważ nie wszędzie zmieścił się komentarz przy zdjęciu kilka słów tutaj. Wielokrotnie na tym forum pojawiał się temat jak powinno się wykonać elewację. U nas, zgodnie z metodą niemiecką (i metodą stosowaną przez większość firm zajmujących się drewnianą prefabrykacją), styropian klejony jest na specjalnym kleju bezpośrednio do płyty OSB, bez warstwy wiatroizolacji. Na to przychodzi siatka zatopiona w kleju, a dalej będzie tynk. Takie wykonanie ściany, zdaniem wykonawców, jest możliwe dzięki montowaniu okien w fabryce i dokładnej izolacji okien na styku ze ścianą specjalną taśmą Illbrucka, która uniemożliwia dostanie się wody pod elewację.Ten szczegół został przedstawiony na dwóch zdjęciach poniżej.
Co do zdjęć przedstawiających dach - w naszym domu zastosowane zostanie 30 cm ocieplenia dachu - 20 cm w krokwiach i jętkach, oraz 10 cm w stelażu metalowym pod płyty GK (wełna Isover Unimata). Dzięki warstwowemu zastosowani izolacji, likwiduje się ewentualne mostki termiczne na krokwiach.
Przy okazji można powiedzieć, że ocieplenie w ścianach wygląda następująco: 16 cm wełny oraz 10 cm styropianu. Na podłodze będzie jastrych 5-6 cm, z warstwą styropianu 10 cm. Natomiast jeśli chodzi o szyby, to mamy profile Rehau 5 komorowe, o współczynniku przenikanie 1W/m2K. Natomiast przy wspomnianej izolacji ścian zewnętrznych, współczynnik ten powinien wynosić 0,15 W/m2K. W domu planujemy instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Attachments
IMG_5081.jpg
W trzecim dniu zmontowano krokwie na dachu (krokwie, jak i inne elementy konstrukcyjne budynku z drewna KVH sprowadzanego z Austrii)
IMG_5100.jpg
Zaczęto izolować mostki termiczne, na przestrzeni między kondygnacjami poprzez montowanie styropianu i piankowanie
IMG_5101.jpg
Ponieważ pogoda nieciekawa, więc ekipa się sprężyła i już w trzecim dniu zaczęła deskowanie płytami OSB dachu
IMG_5138.jpg
W czwartym dniu, po odeskowaniu dachu po obu stronach pomieszczenie wygląda tak jak poniżej; na dalszych etapach prac zostanie zamontowana wełna w krokwiach i jętkach
IMG_5144.jpg
Izolacja okien taśmą Illbruck
IMG_5142.jpg
Izolacja okien taśmą Illbruck c.d
IMG_5164.jpg
Z racji właściwości stropu, i tego, że na górze przyjdzie wylewka 5 cm jastrychu (czego możliwość wykonania, jest jedną z zalet prefabrykacji) konstrukcja oparta została na belce stalowej
IMG_5167.jpg
Na zdjęciu poniżej widać specjalnie przygotowane "zagłębienia" poprzez które montowane były z sobą ściany - w zagłębieniach znajdują się grube śruby; na dalszych etapach prac oczywiście miejsca te zostaną przykryte płytami GK
IMG_5198.jpg
A tak prezentuje się cały dom po czterech dniach montażu

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Sun 22 Mar, 2009

Przepraszam - zdjęcia poszły niepokolei, a konkretnie, dokładnie na odwrót... Poprzedni post najlepiej czytać od dołu :)

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Sun 22 Mar, 2009

ekspresowe tempo, jestem pod wrażeniem, mam kilka pytań, czym zasypywałeś fundament? i jak będziesz miał rozwiązaną wentylację wełny w połaci dachowej? proszę napisz jeszcze ile płaciłeś za te 100 ton kamienia? i daj namiar do dostawcy.

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Mon 23 Mar, 2009

Z fundamentem jak widziałes mielismy problemy - podejrzewamy ze własnie przez to czym został on zasypany.
Na sam dół poszedł grunt rodzimy czyli to co wykopali potem wsypali spowrotem - ziemi nie da sie dobrze ugniesc potrzeba czasu zeby dobrze osiadła. Na ziemie poszedł piach (2 wywrotki o ile dobrze pamietam). To było zdecydowanie za mało i płyta nam osiadła i popękała.
Moja rada - wsypać wiecej piachu i dobrze zageścic - z róznych zalecen wynika ze warstwami co 30 cm jest optymalnie. Jest to drozsze rozwiazanie ale potem mozna uniknac niespodzianek.

Jezeli chodzi o wentylacje to bedzie szczelina miedzy osb a wełna ok 2cm (krokwie maja 22cm szerokosci a wełna 20 cm). Pełne deskowanei dachu płytami osb wymusza wentylowanie połaci dachowych, a nie tylko wzdłuz kalenicy.
Idac od wnetrza przekroj wyglada tak:
- płyty GK
- paroizolacja
- 10+ 20 cm wełny
- szczelina
- płyty osb
- folia dachowa
- łaty i kontrałaty
- dachowka

kamien jak na nasze złozenia wyszedł dosc tanio :) - za mniejsza wywrotke (15 ton) - 500 zł., za wiekasza wywrotke (20 ton) - 700 zł. - z transportem !
W sumie weszły 3 wywroki 20 tonowe i 3 wywrotki 15 tonowe. do tego trzeba doliczyc 5h pracy koparki . Kamien mial byc z kamieniołomu z Dubiu ale ostatecznie nasz dostawca znalazł grubszy i tanszy kamien gdzies indziej wylse namiary na maila jesli budujesz w okolicy Krakowa to Ci sie przyda .

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Thu 26 Mar, 2009

Po dobrym początku tygodnia nastąpił powrót zimy i na jeden dzień przerwano prace. Póki co położono łaty i kontrłaty oraz rozpoczęto budowę komina.
Attachments
IMG_5389.jpg
IMG_5361.jpg
komin systemowy
IMG_5359.jpg
IMG_5358.jpg
IMG_5352.jpg
dach przygotowany pod kładzenie dachówki

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Thu 02 Apr, 2009

Nareszcie lepsza pogoda - słonce wyszło :) w związku z tym można było kontynuować prace na dachu. Po przetransportowaniu dachówek na dach zaczęto układanie równocześnie z orynnowaniem.
Attachments
IMG_5528.jpg
układanie dachówki
IMG_5525.jpg
montaż rynien
IMG_5513.jpg
izolacja z przygotowanym rusztem pod dodatkowa warstwe izolacji
IMG_5510.jpg
30 cm wełny w dachu
IMG_5407.jpg
IMG_5395.jpg

Arturros
Posts: 7
Joined: Fri 15 Aug, 2008

Post by Arturros » Fri 03 Apr, 2009

Świetnie Wam idzie. Jesli mozna zapytac, jaka wysoka jest scianka kolankowa w Waszym domku? Bedziemy budowali bardzo podobny domek i rowniez zmamy zamiar dolozyc scianke kolankowa.
Pozdrawiam i zycze powodzenia w dalszych pracach
Arturro

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Fri 03 Apr, 2009

dziękujemy
w naszym projekcie była juz zaplanowana ścianka kolankowa i wynosi ona 90 cm. Generalnie trzeba uważać z takimi zmianami żeby nie zaburzyć proporcji budynku.
powodzenia w budowaniu!

Arturros
Posts: 7
Joined: Fri 15 Aug, 2008

Post by Arturros » Fri 03 Apr, 2009

Dzieki za tak szybka odpowiedz. Planujemy "podniesc" o 40 cm, mysle ze nie wplynie to niekorzystnie na bryle budynku. Bede śledzil Wasze postępy z budowa
Powodzonka
Arturro

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Sun 05 Apr, 2009

Ekipa po trzech tygodniach zakończyła prace montażowe. Od następnego tygodnia przychodzą instalatorzy od wod - kan, C.O. i rekuperatora. Stan domu na dzień dzisiejszy wygląda następująco: położono dachówkę na obydwu połaciach. Na dachu zamontowano kominek wentylacyjny, odpowietrzenie kanalizacji, wyłaz dachowy, ławę kominiarską oraz jedyne w całym projekcie okno połaciowe. Zabezpieczono boazerię zewnętrzną specjalną blachą na zakończeniach deseczek. Uzupełniono pianką wszystkie łączenia (ściany z fundamentem oraz parteru z poddaszem). Zamontowano krzyże na ścianach szczytowych
Wewnątrz natomiast ułożono profile metalowe na poddaszu i położono dodatkowe 10 cm wełny w celu eliminacji mostków termicznych na krokwiach.
Nam pozostaje przyklejenie foli oraz przykręcenie płyt gipsowo - kartonowych na sufitach. Przykręcono płyty gipsowo kartonowe na ścianach w miejscu gdzie były otwory techniczne potrzebne do montażu.
Attachments
IMG_5563.jpg
Front domu
IMG_5617.jpg
Otwór na schody z widoczną wełną wypełniającą sufity na poddaszu
IMG_5593.jpg
uszczelnione połaczenie fundamentu ze ścianą
IMG_5581.jpg
widoczne dachówki wentylacyjne
IMG_5631.jpg
ława kominiarska
IMG_5636.jpg
kalenica
IMG_5578.jpg
zabezpieczona boazeria
IMG_5570.jpg
rynny ze spustami
IMG_5566.jpg
widoczny krzyż na ścianie szczytowej, a na dachu komin i kominek wentylacyjny

kala39
Posts: 1
Joined: Tue 19 May, 2009

Post by kala39 » Tue 19 May, 2009

Budowa idzie super :grin: !!! Jestesmy z mężem zaiteresowani firmą z która pani buduje dom także czekam na dalsze opinie oraz efekt końcowy!!! Pozdrawiam

szkielecik
Posts: 4
Joined: Fri 03 Jul, 2009
Location: Bielsk

Post by szkielecik » Mon 06 Jul, 2009

Czekamy na ciąg dalszy!

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 10 Aug, 2009

Cisze sie ze wszystko idzie po Waszej mysli mam nadzieje ze bedzie sie Wam mieszkalo bezproblemowo. Tymczasem pozwole sobie na komentarz, ktory byc moze okaze sie pomocny dla kogos innego a przy okazji wyjasni kilka niescislosci.

w sprawie osiadania plyty fundamentowej (chociaz zazwyczaj tym sie nie zajmuje), rozwiazaniem nie jest bardziej zasypac, lecz zageszczac/ubijac. Ziemi wczesniej wykopanej generalnie nie powinno sie uzywac i co wiecej, czasami nawet nienaruszona ziemia wymaga ubicia. Zasypanie winno byc wykonane zwirem i zageszczone, a nie piaskiem, co zapobiegnie podciaganiu wody i zniszczeniu w krotkim czasie izolacji przeciw wilgociowej.

w kwesti obicia dachu poszyciem OSB zauwac mozna wrecz amatorskie wykonanie. plyty winny zaczynac/konczyc sie na krokwiach, z przesunieciem kolejnej warstwy o polowe.

co do mocowania plyt GK, mam nadzieje ze wzrok mnie myli i plyty gipsowe w Waszym domu NIE SA mocowane na zszywki!

metoda klejenia styropianu na klej bezposrednio do plyt poszycia, ktora nazywasz tu Niemiecka, uzywana chyba przez wszystkie firmy prefabrykujace domy, nie wynika z faktu iz jest to prawidlowe rozwiazanie, lecz z niewiedzy, ciecia kosztow i ograniczen wynikajacych z prefabrykacji. Klejenie styropianu bezposrednio na poszycie (zwane tez barrier EIFS) bylo przerabiane jakies 20 lat temu w USA i po okolo 10 latach przynioslo tragiczne rezultaty (dodam tylko ze styropian nigdy nie byl "naturalnym" dodatkiem budownictwa szkieletowego). System ten pozniej zmodyfikowano tak by umozliwic odprowadzanie wilgoci ze scian. A wilgoc ta trafi tam niezaleznie jak dobrze zaizolowane zostana otwory okienne czy drzwiowe. O tym problemie szeroko juz dyskutowalismy w innych sekcjach tego forum. Szkoda tylko ze Polacy, stawiajac na bardzo dobra technologie jaka jest szkielet drewniany, beda zbierac zniwo tych bledow wykonania ocieplenia. Niestety inwestorzy nie maja latwego zycia, jako ze wszechobecny jest "podwojny standard": z jednej strony wymagania dla budownictwa szkieletowego wyraznie mowia jak powinny wygladac zewnetrzne warstwy scian(m.in wiatroizolacja na poszyciu), ale w przypadku prefabrykatow nagle nabiera sie wody w usta udajac ze wszystko jest OK klejac styropian bezposrednio na poszycie. Jedynym ktorym takie rozwiazanie sluzy sa firmy prefabrykujace konstrukcje. W tym przypadku zalecalbym inwestorom oczekiwanie od wykonawcow 10 letniego okresu gwarancyjnego na uszkodzenia konstrukcji z tego wynikajace.

chcialbym tez wyjasnic, iz zadna z cech ktora wymienilas, a mianowicie:
Za technologią prefabrykowaną przemawiało kilka faktów:
- szybki czas budowy
- wykonanie większości prac przez jedna ekipę
- duża energooszczędność a co za tym idzie ochrona środowiska
- dokładność wykonania
- możliwość wylania jastrychu na poddaszu oraz zastosowanie dachówki betonowej
- podwójne obicie płytą osb - zwiększona izolacja akustyczna
nie jest cecha czy zaleta prefabrykacji. wszystkie te elementy rownie dobrze mozna powiazac z budowaniem na placu, a szczegolne nieporozumienie ma energooszczednosc, dokladnosc czy kwestia wylewki.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

szkielecik
Posts: 4
Joined: Fri 03 Jul, 2009
Location: Bielsk

Post by szkielecik » Sat 20 Mar, 2010

cyt.: "co do mocowania plyt GK, mam nadzieje ze wzrok mnie myli i plyty gipsowe w Waszym domu NIE SA mocowane na zszywki!"

dlaczego nie?

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Wed 05 May, 2010

Dziękuję bardzo za wszystkie dobre słowa, a także uwagi.
Płyty g-k na ścianach montowane były na zszywki w fabryce, natomiast na sufitach na wkrętach.
Ponad rok od rozpoczęcia budowy dom wygląda jak na załączonych zdjęciach.
Został położony biały tynk, cokół obłożono płytką klinkierową, z przodu powstał drewniany ganek, a z tyłu taras (własnoręcznie wykonany przez mojego męża). Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia ogrodu, ale to raczej długotrwały proces i zajmie nam to co najmniej kilka lat.
Attachments
_MG_8133.jpg
dom jesienią
_MG_9610.jpg
taras
_MG_9618.jpg
taras oraz konstrukcja na różę
IMG_8825.jpg
tynk skuty lodem
_MG_8126.jpg
cokół oraz opaska z kamyczków
pict 2.jpg
ganek nocą
pict 1.jpg
ganek



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”