budowa domu z Promopackiem

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

budowa domu z Promopackiem

Post by dudik » Mon 27 Jul, 2009

No to zaczynamy swoją drogę (mam nadzieję, że nie przez mękę) do zamieszkania w nowym domu. Po wielu, wielu długich poszukiwaniach znaleźliśmy z żoną domek jak z marzeń. Całkiem przypadkiem wpadł nam w ręce numer czasopisma budowlanego, gdzie zobaczyliśmy dom w jakim chcielibyśmy zamieszkać. Zadzwoniłem do redakcji, ażeby uzyskać jakieś namiary na producenta i udało się. Dom będzie nam budować firma Promopack z Miszewka pod Trójmiastem. Mają tak " wymuskane" detale ciesielskie w swoich realizacjach i ogólnie tak piękną architekturę, że nie zastanawialiśmy się długo! Nie mieliśmy tyle gotówki na zaliczkę żeby podpisać umowę, ale poszli nam na rękę i w obopólnym interesie zgodzili się na niższą kwotę na początek współpracy. Dzięki temu mogliśmy podpisać umowę.Dom będzie drewniany w konstrukcji szkieletowej. Nie za duży i nie za mały - 140m2. Na dole przedpokój, salon połączony przejściem z otwartą kuchnią i jadalnią, duża łazienka, pomieszczenie techniczne i gabinet. Góra składa się z trzech sypialni, wygodnej łazienki i garderoby przy głównej sypialni. Jak dla nas - dużo przestrzeni i wygodne mieszkanie. Wybraliśmy projekt "Guzkowy domek", który zaadaptowaliśmy do swoich oczekiwań. Jak się okazało identyczne zmiany wprowadził już jeden z poprzednich klientów więc poszło szybko. Wielkie słowa uznania należą się handlowcowi, Panu Piotrowi za trzymanie ręki na pulsie, doradztwo i wyczerpujące informacje (choć niektóre pytania, i ich ilość, pewnie Go wyprowadzały z równowagi). Mistrzostwo świata w kontakcie z klientem i szybkością działania dzierży jednak "nasza" architekt - Pani Ala Purzycka. Mimo, że projekt był już gotowy, jak wspomniałem, okazało się że fundament typu "Legalet" nie nadaje się do współpracy z pompą ciepła jaką wybraliśmy. Trzeba było więc całkowicie przeprojektować płytę fundamentową, umieścić okno na "ślepej" dotychczas ścianie w gabinecie i wprowadzić kilka drobniejszych zmian związanych z planem zagospodarowania działki. Pani Ala spisała się na medal! Wszystko szybko, rzetelnie i wg życzenia. Zaznaczyć również należy, że wszelkie operacje przy projekcie przeszły bez najmniejszej choćby próby "poddojenia klienta z gotówki". Niewypałem okazała się niestety firma, z którą współpracę proponował nam Pan Prezes Promopacku w materii pompy ciepła i oczyszczalni ścieków. Skontaktowali się z nami tylko raz obiecując przesłać mailem wycenę realizacji i wszelki słuch po nich zaginął. Sam pracuję w budowlance i nie pozwoliłbym sobie na to, by uciekł mi klient tylko z powodu mojego zaniechania. Przyznaję, że mieliśmy obawy co do współpracy z Promopackiem po lekturze niektórych postów na forum, ale że decyzję o budowie z nimi podjęliśmy duuużo wcześniej (ta architektura!) nie wycofaliśmy się. To jest oczywiście dopiero początek, jakże niełatwej drogi do własnego domu - jak się przekonujemy, ale póki co firma spisuje się wspaniale. Zobaczymy, jak będzie kiedy ruszymy z deski kreślarskiej w teren! :) Ale o tym później, o czym będę regularnie donosił wspierając się fotografiami z postępu prac.
Attachments
dzialka.JPG
nasza działka :)


dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 16 Aug, 2009

odc. II

Ufff, jedna, serdeczna rada - uzbrójcie się w cierpliwość, wiele cierpliwości.... Na wszystko trzeba czekać tygodniami, każda decyzja wydawana jest przez urzędników w ślimaczym tempie. My możemy mówić o szczęściu bo pozwolenie na budowę dostaliśmy w 3 tygodnie, ale jeśli dodamy do tego następne 2 na uprawomocnienie się decyzji to już macie ponad miesiąc. Dopóki człowiek nie zdecyduje się na budowanie domu żyje w błogiej nieświadomości, nie zdając sobie sprawy ile trzeba zabiegów, nerwów i pukania w przeróżne drzwi nim cokolwiek się załatwi. No i ten pechowy czas - wakacje. "Pani Bożenka" jest na urlopie i oczywiście Wasze dokumenty lądują na stercie innych czekając na powrót rzeczonej Bożenki :cry:
Teraz atakujemy banki w sprawie pożyczki hipotecznej. Mieliśmy zajmować się tym sami, ale za namową koleżanki pracującej w banku oddaliśmy te sprawy w ręce doradcy finansowego. I tak radzę Wam zrobić. Jeśli chcecie być i w tej kwestii "Zosią- samosią", czeka Was następna sterta (góra wręcz!) papierzysk do pokonania, wypełnienia, dostarczenia, poprawiania..... Doradca zrobi to za Was i w dodatku nic nie kosztuje taka usługa bo on jest opłacany przez bank. No, wiadomo że skubną na jego honorarium z kwoty kredytu (jakoś to tam jest ukryte), ale ogólnie jest odczucie, że nic Was to nie kosztuje. :wink:
Geodeta wytyczył dom (jak widać na załączonym obrazku) i teraz jeździmy na działkę i wpatrujemy się w te cztery pryśnięte na czerwono paliki, jak sroka w gnat radując się niemiłosiernie :smile:
Nie możemy ruszyć póki co z miejsca bo czekamy na decyzję w sprawie kredytu. Mamy jednak komplet dokumentów łącznie z dziennikiem budowy z wpisem kierownika i geodety, wycenę rzeczoznawcy dla banku, jesteśmy już po ustaleniach z firmą która będzie wylewać nam płytę fundamentową, z inną która zajmie się pompą ciepła, rekuperacją i oczyszczalnią ścieków oraz elektrykiem który zajmie się instalacją wewnętrzną, oświetleniem zewnętrznym, alarmem, instalacją TV i audio, videofonem i czort wie jeszcze czym, co tam będzie potrzebne. Załamka, ile to ludzi musi być zaangażowanych w ten proceder. A my musimy za to wszystko płacić! :grin:
Zakład energetyczny obiecał nam podłącze w następnych dwóch tygodniach, zobaczymy czy się wywiążą. Umowę z nimi podpisaliśmy w lipcu zeszłego roku (sic!). Tempo prac zaiste imponujące. Bez prądu nie możemy bić studni i w ogóle niewiele możemy...
No to na razie tyle co mam do dodania. Jak coś drgnie, odezwę się. Powodzenia!
Attachments
dzialka1.JPG
dom wytyczony!

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

odc.3 :)

Post by dudik » Sun 13 Sep, 2009

Czekanie, czekanie, czekanie... Nadal nie mamy odpowiedzi z banku co do kredytu. Tyle dobrego, że otrzymaliśmy od nich wiadomość, że wniosek nasz przeszedł wstępną weryfikację (czyt. mamy zdolność kredytową), ale nadal tkwimy w próżni oczekiwania. Na działce stanął jednak pierwszy "budynek" - garaż blaszak jako zaplecze gospodarcze na czas budowy. No i mamy już prąd! Zakład energetyczny po ponad roku (dokładnie po 13 miesiącach) podłączył nas łaskawie do linii energetycznej. Postęp więc jest zauważalny. Powodzenia dla wszystkich budujących, luzik :wink:
Attachments
IMG_1399.JPG
mały domek na działce :)
IMG_1400.JPG
cywilizacja dotarła...

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 13 Sep, 2009

Z bankami tak to juz jest , ja w chwili obecnej czekam na decyzjea budowę rozpocząłem z własnych środków. Powodzenia - będę zaglądal do tego tematu często ;)

User avatar
seb888
Posts: 14
Joined: Sat 03 Oct, 2009
Location: Pomorze

Post by seb888 » Sat 03 Oct, 2009

Witam, rozglądam się za firmami ponieważ przymierzam się do budowy domu drewnianego. Do wyboru mam DANMAR albo PROMOPACK. Jeżeli chodzi o Danmar to jak to mówią jest to mercedes wśród firm budujących tego typu domy i nie do przebicia jeżeli chodzi o cenę. Powiększony mini-dworek, z dużą powierzchnią okien itp. itd. ok 130m kw. powierzchni użytkowej (bez ocieplenia), zaproponowano mi za 130.000. A jak to wyszło u was? Jakie macie doświadczenia z Promopack? Architektura ich domów jest niesamowita (te wszystkie detale ciesielskie są tak piękne itd., że domy te mają swój niepowtarzalny klimat i duszę. Dlatego mam dylemat z kim się budować. Będę wdzięczny za kilka zdań o tej firmie. Dzięki

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Wed 07 Oct, 2009

Wreszcie drgnęło! Dzisiaj pojawił się na działce spychacz i zaczęto zwozić żwir pod płytę fundamentową. W piątek podpisujemy umowę z bankiem a w przyszłym tygodniu mają być środki na naszym koncie. Firma montująca nam pompę ciepła powiadomiona, studnię będą bić w przyszłym tygodniu, więc wreszcie mogę śmiało powiedzieć, że zaczynamy budowanie na całego. W przyszłym tygodniu również zaczynam grodzenie działki (na razie prowizorycznie: słupki drewniane i siatka). Promopack zapewnia, że przed grudniem dom będzie już pod dachem i z oknami - zapisuję to gdyby pamięć ich zawiodła :wink:
Pozdrowienia dla wszystkich "budowniczych" :mrgreen:
Attachments
IMG_1447.JPG
"ziele na kraterze" :)

Marko_lewski
Posts: 31
Joined: Sat 26 Sep, 2009
Location: Gdynia & Bojano

Post by Marko_lewski » Thu 08 Oct, 2009

Hej hej powodzenia ja już jestem prawie na finiszu.
Wieczne wakacje....

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 01 Nov, 2009

odc. V (nie ostatni!) :)

Już widać, że coś się dzieje! Położono izolację poziomą, uzbrojona jest płyta fundamentowa, mamy na działce wodę i zaczęliśmy grodzić działkę (na razie prowizorycznie - siatka powlekana i drewniane słupy). Jestem pełen uznania dla fachowości i podejścia do klienta ze strony firmy "Hydroflora" z Piły, która biła nam studnię i podciągała wodę. Pełen profesjonalizm, nowoczesne materiały i czysta, rzetelna robota - polecam wszystkim tym bardziej, że firma działa na terenie całego kraju.
Teraz oczekujemy na "gruchę" z betoniarni i wreszcie "Promopack" będzie mógł przywieźć na działkę tak długo oczekiwany dom! : :mrgreen:
Pozdrowienia!
Attachments
IMG_1473.JPG
Woda wybiła! (widoczne wyjście przygotowane pod system nawadniający).
IMG_1474.JPG
Zbrojenie płyty fundamentowej (żonka wciąż narzeka, że dom jest mały!) ;)
IMG_1475.JPG
Pierwsze słupki podtrzymujące taras (ogromny bo ponad 40m2).
(95.95 KiB) Downloaded 97804 times

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Wed 04 Nov, 2009

Płyta wylana, jutro przyjeżdża dom w elementach. Nowy Rok już u siebie! (?)
Pozdro!
Attachments
fundament.JPG
Ława fundamentowa

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 08 Nov, 2009

Wreszcie długo oczekiwany moment montażu domu. Pierwsza ściana zjeżdża z samochodu i staje na swoim miejscu, gdzie zostanie na wieki :) odjazdowe uczucie, wierzcie mi!
Attachments
IMG_1484.JPG
pierwsza ściana na miejscu.
IMG_1482.JPG
Promopack przywiózł dom!

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 08 Nov, 2009

Parter już stoi. Płyta została wylana dobrze i dzięki temu nie trzeba uszczelniać podwalin, została położona papa (na gorąco) pod wszystkie ściany stojące na betonie. We wtorek dotrze następny transport z elementami poddasza i cała konstrukcja dachowa.
Attachments
IMG_1487.JPG
teraz to już nie działka - to budowa! ;)
IMG_1486.JPG
widok od frontu.
IMG_1488.JPG
widok od strony tarasu.

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Wed 11 Nov, 2009

Przywieziono dziś elementy górnej kondygnacji. Szkoda, że z całego tygodnia wykorzystane zostały do pracy tylko dwa dni, ale póki co roboty postępują dość składnie. Ciekawe, czy Promopack wywiąże się z zadeklarowanego terminu oddania nam domu do wykańczania (koniec listopada). :roll:
Wykonane zostało ocieplenie pionowych płaszczyzn fundamentu, nałożenie nań siatki i zatarcie oraz obróbka blacharska. Od początku pracami wokół fundamentu zajmuje się firma p. Hoffmana z Jastrowia i muszę przyznać, że robią to znakomicie. Kiedy Promopack przywiózł dom i położył podwaliny okazało się, że tak poziomy jak i wymiary po przekątnych są wykonane idealnie. :mrgreen:
Pogoda nam sprzyja, to też jest ważne. :lol:
Attachments
IMG_1497.JPG
Widok od strony tarasu.
IMG_1496.JPG
Elewacja północno-zachodnia.
IMG_1495.JPG
Sciany kolankowe :)
IMG_1494.JPG
Wjeżdża następna ściana szczytowa.
IMG_1493.JPG
Montaż jednej ze ścian kolankowych (szczyt ganku jeszcze na dole).
IMG_1492.JPG
Pierwsza ze ścian szczytowych już na swoim miejscu.

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sat 14 Nov, 2009

Taka piękna pogoda a u nas na budowie żywego ducha! :evil: Mam nadzieję, że w poniedziałek zjawi się ekipa i prace znów ruszą i to w szybkim tempie (i z najwyższą starannością oczywiście). Martwi nas fakt, że wszystkie drewniane elementy zmokły bo ostatnio padało. Podwaliny stoją praktycznie w wodzie i nasiąkają :sad: ciekawe, jaki to będzie miało na nie wpływ :neutral: Jutro jedziemy wybierać tę wodę i choć w ten sposób uwolnić je (podwaliny) od nadmiaru wilgoci. Firma od pompy ciepła, hydrauliki i kanalizacji czeka na możliwość wejścia i rozpoczęcia prac. Cały grudzień mają zawalony pracą więc jeśli Promopack nie odda nam domu w terminie, jaki został (przez nich samych) określony możemy mieć aż do stycznia dom bez wody, kanalizacji i ogrzewania. Czekamy więc niecierpliwie patrząc w kalendarz. Dom nabiera coraz ładniejszego wyglądu. Zostały zamocowane kolumny ganku i ściana z oknem nad nim, ozdobne krokwie i kroksztyny. Całość zapowiada się bardzo ciekawie, ale roboty jest jeszcze sporo. Oby pogoda nas nie zawiodła!
Attachments
IMG_1506.JPG
i z trzeciej strony :)
IMG_1505.JPG
z drugiej...
IMG_1507.JPG
Od frontu czyli z pierwszej....

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Hello!
Ależ się dzieje na naszej budowie, nie nadążam wprost z relacjonowaniem zdarzeń! (tym bardziej, że trzeba teraz zasuwać ostro we własnej firmie, żeby podołać finansowo temu wyzwaniu, bo kredyt już jest rozchodowany zanim wpłyną pozostałe dwie transze. Ostatnie niestety!) :sad:
Skończona jest więźba dachowa, na którą położona zostanie folia i wreszcie nie będę spoglądał w niebo jak rolnik przed zwózką siana, bo domek będzie przykryty. :mrgreen:
Mieliśmy na budowie wizytę na wysokim szczeblu, bo odwiedziło na dwóch prezesów Promopacku. Oczywiście polecili brygadzie wykonanie pewnych poprawek, ale są to tylko kosmetyczne zmiany bo Pan Rysio ze swoimi chłopakami radzi sobie śpiewająco (szacun!).
Nie wtrącam się zbytnio do ich poczynań bo to nie moja branża, a śmieszą mnie ludzie którzy po przeczytaniu kilku numerów "Muratora" mienią się być ekspertami w dziedzinie budownictwa i bardziej przeszkadzają ekipom niż dostrzegają rzeczywiste błędy w sztuce. :wink:
To tyle w tym odcinku, bo zaraz (w związku z opóźnieniem w relacji) dopiszę ciąg dalszy. Tymczasem okraszę ten tekst kilkoma zdjęciami.
Siema! :lol:
Attachments
IMG_1524.JPG
tył domu.
IMG_1523.JPG
chłopaki walczą z ozdobną wimpregą.. ;)
IMG_1522.JPG
piękna więźba dachowa.
IMG_1521.JPG
na początku tradycyjnie rzut oka na zmiany na elewacji frontowej :)

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Folia jest sukcesywnie umiejscawiana tam, gdzie zostanie na długo. :smile:
No i wreszcie wiecha wylądowała na dachu! Żona woziła "krople Waleriana" w samochodzie od kilku dni nie mogąc doczekać się tej chwili, kiedy wiecha zwieńczy kalenicę i będzie mogła Rysiowi wręczyć "doping" no i wreszcie nadszedł ten dzień! :mrgreen:
Zwróćcie uwagę na przepiękna wimpregi, które nadają Promopackowskim domom szyku jakiego daleko szukać. Majstersztyk!
Attachments
IMG_1532.JPG
Wimprega - znak rozpoznawczy Promopacku.
IMG_1530.JPG
rzut oka na front.
IMG_1531.JPG
Jest wiecha - święto we wsi! :)

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 26 Nov, 2009

dudik wrote: (...) Nie wtrącam się zbytnio do ich poczynań bo to nie moja branża, a śmieszą mnie ludzie którzy po przeczytaniu kilku numerów "Muratora" mienią się być ekspertami w dziedzinie budownictwa i bardziej przeszkadzają ekipom niż dostrzegają rzeczywiste błędy w sztuce (...)
Zaliczam się do grona tych fanatyków-amatorów (chociaż przeczytałem coś więcej od "Muratora") i chciałbym Ci zadać tylko jedno pytanie:
Dlaczego w Twoim domu nie ma ani jednego nadproża? Oglądałem wszystkie zdjęcia z Twojej inwestycji i są tam tylko i wyłącznie pojedyncze deski na płask ...

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Tylu ludzi na budowie jeszcze nie było! Krząta się ekipa od odkurzacza centralnego, od hydrauliki i kanalizacji, inni kończą wyprowadzanie komina ponad połać dachu oraz izolację balkonu, Pan Rysio ze swoimi ludźmi tyra oczywiście dalej no i przyjechali osikarze z naszymi ekologicznymi dachówkami (wiór osikowy). Acha, i są jeszcze ludzie kopiący rowek odprowadzający kanalizację do oczyszczalni przydomowej... Ale się będzie działo! :mrgreen:
Pogoda nam sprzyja i oby tak dalej. Niech wytrzyma chociaż dwa tygodnie zanim nie wejdziemy na dobre do środka, potem może się pogorszyć (albo lepiej nie bo znajomi budują dom w takiej samej konstrukcji kilkanaście km od nas, więc niech i im aura sprzyja).
Attachments
IMG_1535.JPG
wyprowadzamy ścieki poza dom :)
IMG_1537.JPG
nasze ekodachówki z osiki.
IMG_1534.JPG
cały dach pod folią.
IMG_1533.JPG
izolacja pozioma balkonu i części sufitu salonu zarazem.
IMG_1536.JPG
Odnotowanie zmian na froncie budynku....

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Gliwicki wrote:Zaliczam się do grona tych fanatyków-amatorów (chociaż przeczytałem coś więcej od "Muratora") i chciałbym Ci zadać tylko jedno pytanie:
Dlaczego w Twoim domu nie ma ani jednego nadproża? Oglądałem wszystkie zdjęcia z Twojej inwestycji i są tam tylko i wyłącznie pojedyncze deski na płask ...
Może to zdjęcie rozwieje Twoje wątpliwości - to chyba jest nadproże? Jakie ma być, stalowe?
Attachments
IMG_1491.JPG
nadproże czy nie nadproże - kto wyjaśni?

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 26 Nov, 2009

dudik wrote:Może to zdjęcie rozwieje Twoje wątpliwości - to chyba jest nadproże? Jakie ma być, stalowe?
http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... B3w&id=108

pszb
Posts: 49
Joined: Tue 18 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by pszb » Thu 26 Nov, 2009

W sumie pytanie nie do inwestora, ale firmy, albo fachowców. Hmmm, po co tak kombinować z konstrukcją ściany??? Deska skośna, poprzeczna, przecięte słupki od góry i dołu. Przecież to tylko więcej roboty nie mówiąc już o upierdliwym dopasowywaniu wełny teraz. Jest tu jakis ukryty sens???????
I prośba do inwestora, możesz opisać czym jest to szare pokrycie? Na jednej z fotek, tam gdzie świeci słońce prześwituje konstrukcja ściany. Czy to folia jakaś, cienka płyta, czy złudzenie?
pozdr.
ps. wizualnie dom bardzo ładny ;)
Piotr B.

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Dzięki za dobre słowo! :)
Ta płyta z zewnątrz to Fermacell - podobne właściwości jak folia paroprzepuszczalna, ale oczywiście mocna i trwała. To "prześwitywanie" o którym wspominasz to tylko efekt uwidocznienia się belek w ścianach po ulewie, kiedy przesuszył to wiatr znów zniknęły. :)
Pozdrawiam!

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

A "kombinacja" belek skośnych wynika z typu budynku. Nie jest to zwykły "szkielet" amerykański, który składa się przy huraganowym wietrze na Florydzie jak z przysłowiowych kart, ale dom budowany w systemie ryglowym (pomorskie, tradycyjne budownictwo drewniane). Ot i cała tajemnica :lol:

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 26 Nov, 2009

System ryglowy do tej pory kojarzył mi się raczej z murem pruskim (szkielet drewniany i wypełnienie z cegły/gliny) i po raz pierwszy widzę takie rozwiązanie w szkielecie. Niezależniejednak od typu ściany brak typowego nadproża jest dla mnie czymś zaskakującym. Podobnie jak brak wzmocnienia belek w otworach.
Dziwne to wszystko jakieś ...
PS
Bryła rzeczywiście ładna i domek będzie przepiękny :mrgreen:

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 26 Nov, 2009

dudik wrote:Ta płyta z zewnątrz to Fermacell - podobne właściwości jak folia paroprzepuszczalna, ale oczywiście mocna i trwała. To "prześwitywanie" o którym wspominasz to tylko efekt uwidocznienia się belek w ścianach po ulewie, kiedy przesuszył to wiatr znów zniknęły. :)
Płyty fermacell są świetne zwłaszcza jak zmokna :lol:

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi w tym komentarzu :mrgreen: że nie są dobrym materiałem w ogóle , czy że mokre nie są dobre (no, większości materiałów budowlanych woda nie służy, zwłaszcza jeśli docelowo mają być zakryte). Może i są lepsze materiały, na pewno są i gorsze. Ja mam taki i cóż, muszę z tym jakoś żyć! :wink:

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 26 Nov, 2009

Gliwicki wrote:System ryglowy do tej pory kojarzył mi się raczej z murem pruskim (szkielet drewniany i wypełnienie z cegły/gliny) i po raz pierwszy widzę takie rozwiązanie w szkielecie. Niezależniejednak od typu ściany brak typowego nadproża jest dla mnie czymś zaskakującym. Podobnie jak brak wzmocnienia belek w otworach.
Dziwne to wszystko jakieś ...
PS
Bryła rzeczywiście ładna i domek będzie przepiękny :mrgreen:
No Widzisz, "dziwny jest ten świat..." a co dopiero jeden, mały domek. Taki już jest i całe szczęście, że nie stoi w Dziwnówku! :mrgreen:

pszb
Posts: 49
Joined: Tue 18 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by pszb » Thu 26 Nov, 2009

dudik wrote:A "kombinacja" belek skośnych wynika z typu budynku. Nie jest to zwykły "szkielet" amerykański, który składa się przy huraganowym wietrze na Florydzie jak z przysłowiowych kart, ale dom budowany w systemie ryglowym (pomorskie, tradycyjne budownictwo drewniane). Ot i cała tajemnica :lol:
Hmmm, to jeśli pozwolisz, coś wytłumaczę na przykładzie innej branży. Dawno temu jak powstawały pierwsze samoloty, to była to kratownica drewniana stosunkowo luźno pokryta szmatą, aby nadać lekko kształtu :mrgreen: . Wszystkie siły przenosiła kratownica i aby mogła to robić w oczkach musiały być takie poprzeczki po przekątnej. Potem jak odkryto, że solidne przytwierdzenie pokrycia nawet papierowego (kłania się modelarstwo) fantastycznie usztywnia konstrukcje, to wywalono te skośnie poprzeczki jako całkiem zbędne i konstrukcja stała się lżejsza i bardziej wytrzymała. Gdybyś zobaczył od środka konstrukcje współczesnego samolotu, to wygląda dokładnie tak samo jak typowy domek kanadyjski. To najlżejsza i najwytrzymalsza kombinacja jaką dotychczas wymyślono. A na Florydzie się domki składają, bo pewnie huragany są tam wyjątkowe.
Wracając do Twojego domku, to te skośne deski świadczą o tym, że albo Ktoś nie mógł się zdecydować czy je wywalić i zrobić normalnie, albo miał ograniczone zaufanie do tej płyty farmacell i na wszelki wypadek zostawił. To nic nie przeszkadza, chałupa nie samolot, latać nie musi, ale teraz dopilnuj, by ładnie wełnę wmontowali :wink:
A z tymi nadprożami, to faktycznie trochę przegięli, koledzy mają rację. Pomęcz wykonawcę, może da się to jeszcze jakoś poprawić.
pozdr.
Piotr B.

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 29 Nov, 2009

No i pasi! :mrgreen: "Lataj" więc takimi supernowoczesnymi konstrukcjami, a ja pozostanę przy starej, sprawdzonej, retro-melancholijnej konstrukcji domu w systemie ryglowym i każdy będzie zadowolony.
Pozdrawiam!

User avatar
seb888
Posts: 14
Joined: Sat 03 Oct, 2009
Location: Pomorze

Post by seb888 » Sun 29 Nov, 2009

Cześć Dudik:-) i jak tam na budowie? deszczowa pogoda nie sprawia kłopotów? czy lepiej budować jak jest już ciepło? kiedy zamieścisz kolejne zdjęcia bo jestem ciekawy jak tam postępy. Jakieś zastrzeżenia do ekipy czy wszystko ok? pozdrawiam Seba

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 29 Nov, 2009

Witam! :grin:
Zimno się zrobiło i mokro, a tu tyle prac na zewnątrz jeszcze (tynki nie będą schły!) :evil:
Dach zaczyna ukazywać swoje oblicze, ale dużo powierzchni jeszcze do pokrycia. Mozolna to robota, ale efekt bardzo nam się podoba (zaraz odezwą się zwolennicy dachówki, blachy czy najnowszych osiągnięć sztuki dekarskiej - superhiperekstrapolimerowostrukturalnej powłoki dachowej) :mrgreen: A my jak za króla "Ćwieczka" - co za zacofanie! hahaha....
Zbiornik oczyszczalni jest już w dole. W olbrzymim dole! Teraz, żeby rozprowadzić sączki trzeba kopać na podobnym poziomie, czyli powiększyć ten wykop do monstrualnych rozmiarów. Ja za to oczywiście płacę! Zamierzałem zatrudnić koparkę (110zł/godz.), ale pomyślałem - taki nieduży dół, wykopią to ręcznie - no i sam się "wkopałem". 3 ludzi razy 70zł dniówki razy "iks" dni i robi się ciepło. :oops:
Prace związane z pompą ciepła, oczyszczalnią ścieków, rekuperacją i ogólnie z hydrauliką w domu związane, wykonuje nam firma Pawła Aulicha z Zielonej Góry (Eko-instalacje). Pierwsze wrażenie nie najlepsze bo panowie zamontowali bidet obok muszli tak blisko, że za nic w świecie obydwa stelaże podtynkowe nie weszłyby obok siebie. Oczyszczalnię ścieków oglądali jakby widzieli ją pierwszy raz (tłumaczenie właściciela firmy- montujemy zawsze inne, droższe i bardziej rozbudowane). No, zobaczymy jak to będzie dalej. Za wszystkie te instalacje firma zażyczyła sobie 94tys. złotych polskich, więc nie w kij dmuchał, ale jak patrzę na narzędzia z "Topexu" którymi się posługują...........
Bardzo zadowolony jestem natomiast z firmy Jan Polasik z Piły. Montowali instalację odkurzacza centralnego. Podzielimy to na dwa etapy w pierwszym ukrywając w posadzce i w ścianach to, co niewidocznym ma pozostać, w drugim zaś zamontowana i podłączona będzie sama jednostka centralna (czyt. odkurzacz). Panowie przybyli, jak "cicho-ciemni" zrobili swoje, uścisnęli dłoń inwestora i już ich nie było! Szybko, starannie, ze znajomością rzeczy i materii. Po prostu fachowcy. Polecam!
W salonie leży już 14cm styropianu i folia rastrowa pod instalację ogrzewania podłogowego. W poniedziałek miało to być zalane chudziakiem. Widzę że nic z tego nie będzie bo "Eko-instalacje" jeszcze w tyle.... Styropian zresztą też nie jest jeszcze ułożony we wszystkich pomieszczeniach. Czekamy.
Co niektórzy zarzucają mi zbyt pochlebcze podejście do Promopacku :smile:
A czego mam się czepiać, skoro nic takiego nie widzę? Jest kierownik budowy (mój człowiek) i fachowcy z Promopacku. Jeśli coś mi się nie podoba, bądź mam wątpliwości korygujemy to na miejscu i błyskawicznie. Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie :mrgreen: Kiedy oglądałem pierwsze zdjęcia z budowy ze zdumieniem stwierdziłem, że od dnia ustawiania pierwszej ściany na płycie fundamentowej minęło raptem 3 (słownie: trzy!) tygodnie (08listopada - 29listopada). Porównajcie stan budynku! No i co - zatkało kakao! :razz:
Kiedy się jest codziennie na budowie nie odbiera się tak tego postępu prac, człowiek się przyzwyczaja (tak jak moja żona myśli, że ja nadal jestem taki przystojny jak 15 lat temu!). Dopiero porównanie zdjęć z początku i stanu na dziś.......(mówię o budowie!).
Pozdrowienia dla wszystkich budowlańców! Dozo.
Attachments
IMG_1544.JPG
Oczyszczalnia przed pogrzebaniem :)
IMG_1541.JPG
Ściana przy balkonie wreszcie drewniana!
IMG_1540.JPG
Wole oczko okryte "osikową kołderką" :))
IMG_1539.JPG
Dach nabiera charakteru...

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Mon 07 Dec, 2009

Postęp prac: ułożona sieć ogrzewania podłogowego, zalana posadzka na parterze, podbitka sufitowa na całej powierzchni górnej kondygnacji już jest, krycie dachu zbliża się ku końcowi, instalacja wodno-kanalizacyjna rozprowadzona, elektryk doprowadził prąd ze skrzynki do wnętrza domu, oczyszczalnia ścieków przeniesiona w inne miejsce (bliżej domu), ściany zagruntowane pod tynk. Jeszcze Promopack ma sporo do zrobienia jeśli chodzi o ocieplenie budynku - ściany zewnętrzne, strop i dach, bo ścianki działowe, wykończenie od wewnątrz ścian zewnętrznych oraz położenie podłóg to nasza "działka". Zbliżamy się jednak milowymi krokami do końca :mrgreen:

pozdrawiam!
Attachments
IMG_1555.JPG
ogrzewanie podłogowe znika pod warstwą betonu.
IMG_1551.JPG
sieć podłogówki.
IMG_1548.JPG
podbitka sufitowa - widok z górnej kondygnacji (widoczna instalacja centralnego odkurzacza, która zniknie pod podłogą).
IMG_1553.JPG
z tej strony dach już skończony. :)

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Tue 08 Dec, 2009

Ostatnie wiadomości:
tynki były, ale się "zmyły" i to dosłownie, bo po ścianach spłynęły w dół. Nie wszystkie oczywiście i kilka ścian, które zdążyły obeschnąć, jest OK; wiele metrów kwadratowych trzeba jednak położyć od nowa. :cry:
Dach ma być w czwartek skończony, no i mamy okna i drzwi - drzwi do naszego domu, który można teraz zamknąć! Na klucz (a nawet dwa!) :mrgreen:
Stolarka naprawdę najwyższej jakości i okna drewniane uchylno-rozwieralne (firmy z Wąbrzeźna), wole oczka i duże drzwi-okna na taras są ekstra! Jedna uwaga dla zamawiających w przyszłości - niepotrzebne są te małe szprosy w wolich oczkach zabierające tylko światło i utrudniające mycie i tak "tycich" okienek - pozbądźcie się tego.
Pani Ala nasza kochana też "dała ciałka" projektując nam wannę w łazience na piętrze pod skosami dachu. Nie dałoby się wejść do tej wanny, więc z niej zrezygnowaliśmy dodając za to drugą umywalkę (żona zadowolona, że tylko jedna wanna do mycia). Jedna wanna na parterze w zupełności wystarczy, na górze będzie prysznic. Bidet się za to obronił! :lol:
Instalatorzy zakładają rekuperację, czekamy na kominek i pompę ciepła (bo cuś ciągnie zimno ze wschodu). :mrgreen:
Acha, i rzecz ważna - Prezes Rafał chwycił dziś u nas na budowie za packę i poprawiał tynk - nie miałem aparatu, żeby to uwiecznić!!! :razz:
Pozdro!
Attachments
IMG_1561.JPG
tutaj zbuduję swoje schody :)
IMG_1560.JPG
"saloon", oj tu się będzie działo! ;)
IMG_1558.JPG
i okna na taras.
IMG_1559.JPG
Nasze drzwi wejściowe...
IMG_1557.JPG
śliczne wole oczko :)
IMG_1556.JPG
Tynk na tych ścianach ocalał (deszcze zacinają z północnego-zachodu).

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Thu 24 Dec, 2009

Moc najserdeczniejszych życzeń zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt spędzonych w kojącej, rodzinnej atmosferze a w 2010 roku samych sukcesów i wszelkiej pomyślności dla kierownictwa, pracowników i współpracowników firmy Promopack oraz wszystkich budowniczych i budujących się! Tylko udanych projektów, słownych i rzetelnych ekip i dużo, dużo "kasy" na spełnienie inwestycyjnych zamierzeń! :mrgreen:
Attachments
IMG_2158.JPG
Nasz uroczy domek! :)

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Fri 15 Jan, 2010

Witam w 2010 roku! Czas mknie nieubłaganie a z nim nasze marzenia o szybkiej przeprowadzce ulatują w dal :wink: .......
Nie ma jednak "ciśnienia" - mamy gdzie mieszkać.
Co nowego na budowie? Promopack wywiązuje się należycie z zobowiązań i poza drobnymi usterkami (na jakiej budowie ich nie ma?) pokazuje świetną robotę. Jedna poważniejsza wpadka to nieszczelność w obróbce blacharskiej komina przez co podczas odwilży woda sączyła się do środka domu. Teraz ścisnęły mrozy i problem zniknął :grin: , ale nie usterka którą trzeba naprawić.Kilka zmian wprowadzonych na gorąco pozwoliło dopracować domek w najdrobniejszych detalach i nabiera takiego kształtu, że w czasie Świąt stał się lokalną atrakcją licznie odwiedzaną przez rodziny :lol:
W środku krząta się elektryk, hydraulik rozprowadził rekuperację, stelaż pod płyty już wisi i w przyszłym tygodniu chcemy zamykać ściany od wewnątrz. Bajzel zrobił się niemiłosierny i już tak często nie odwiedzamy budowy bo nie ma gdzie się podziać :neutral:
Pozdrowienia!
Attachments
IMG_1585.JPG
elewacja się zmienia
IMG_1581.JPG
rekuperacja
IMG_1580.JPG
wiatrołap został zmniejszony (walka o powierzchnię kuchni) :)
IMG_1579.JPG
totalny bajzel wewnątrz (a było już tak przytulnie)
IMG_1584.JPG
balkon jeszcze nie gotowy, ale już nie cieknie.
IMG_1582.JPG
barierka tarasu i pruski mur na ścianach - ładny, nie? :)
IMG_1583.JPG
tył domu już prawie w ostatecznym kształcie (brak wiatrownic na krawędzi dachu)

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Sun 31 Jan, 2010

Hej! Prace z zewnątrz skończone (wreszcie - mamy już prawie luty!), choć zostały jeszcze poprawki. Po kominie nadal cieknie woda, kominek wentylacyjny nieotynkowany i nie wyprostowany (stoi krzywo względem kalenicy), pod balkonem uszkodzony został tynk a uszkodzenie to zakryto śmieszną listwą która z daleka krzyczy - tu jest coś nie tak! :mrgreen:
W środku powoli posuwa się wykończeniówka. Już nam nie zależy na terminie - szkoda nerwów! Firma od pompy ciepła, rekuperatora, kominka i kanalizacji pracuje w takim tempie, że dobrze będzie jak się wprowadzimy na wakacje. Jak robią, tak będę płacił.... Świetny jest za to elektryk - fachowiec w każdym calu: wie co, gdzie i jak ma być zrobione i robi to znakomicie! Taka gwiazdka wśród fachowców pętających się po budowie :lol:
Mam pytanie do Was, forumowicze: na zdjęciu zaznaczyłem miejsce, gdzie nie położono pokrycia dachowego (widać tam folię, którą był przykryty dach zanim przyszło na nią pokrycie). Fachowcy z Promopacku twierdzą, że to "tak ma być" - czy aby na pewno? Przecież tam będzie zawiewał śnieg, zaciekał deszcz jeśli będzie silny wiatr... Dodatkowo dokładnie w tym samym miejscu nie jest otynkowana ściana tego wypustu nad wejściem do domu - też "tak ma być"? Tak jest oczywiście z obydwu stron tej nadbudówki. Objaśni ktoś? :neutral: Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce o które mi chodzi. Pozdrowienia!
Attachments
IMG_1612.JPG
rzut oka na salon od strony kuchni
IMG_1604.JPG
cały salon :)
IMG_1608.JPG
płyty OSB na ścianach (to o tym miescu, tylko z zewnątrz, piszę jako o niewykończonym)
IMG_1599.JPG
balkon i taras pod śniegiem
wada2.1600.jpg
....
wada1 _1598.jpg
?!

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 31 Jan, 2010

dudik wrote:Mam pytanie do Was, forumowicze: na zdjęciu zaznaczyłem miejsce, gdzie nie położono pokrycia dachowego (widać tam folię, którą był przykryty dach zanim przyszło na nią pokrycie). Fachowcy z Promopacku twierdzą, że to "tak ma być" - czy aby na pewno? Przecież tam będzie zawiewał śnieg, zaciekał deszcz jeśli będzie silny wiatr...
Przypomnia mi to sytuację opisaną na pewnym forum - Panowie fachowcy kładli plytki na scianie . Wnuk inwestora zwrócił im uwagę ,że położenie płytek na jednej warstwie kleju grubosci 6 cm jest bezcelowe na to fachowcy odpowiedzieli, że najważniejsza jes fuga bo to ona trzyma płytki :lol:

Każda folia ma określoną wytrzymałość na promieniowanie uv zazwyczaj jest to 3-4 miesiące i po tym czasie traci swoje własciwosci.
Btw grzejniki z purmo to nienajlepsza inwestycja.

User avatar
seb888
Posts: 14
Joined: Sat 03 Oct, 2009
Location: Pomorze

Post by seb888 » Fri 05 Feb, 2010

Witam Dudik,
jako, że jestem szaleńcem odnośnie zdrowia mojej rodziny, podjęliśmy decyzję, że ani grama płyty OSB nie będziemy mieli w naszym przyszłym domu z drewna, a tym bardziej już wew. pomieszczeń. To tak jakby ktoś na swoje własne życzenie fundował sobie raka za parę lat. Może przesadzam, ale lepiej dbać o własne zdrowie póki czas. Oto kilka wpisów z tego forum:

Pan Wojciech Nitka napisał cyt:" Proponuję jednak zapoznać się bliżej z Atestem Higienicznym dla płyt OSB wydanym przez PZH. Tam właśnie, znajdzie Pan informację, ze względu na zawartość i wydzielanie się formaldehydu, płyty OSB mają ograniczony zakres stosowania w pomieszczeniach zamkniętych przeznaczonych na pobyt ludzi - do 1 m2 powierzchni płyty na 1 m3 pomieszczenia.W najbliższych miesiącach wyjdą jeszcze bardziej zaostrzone przepisy, co zmusza producenta płyt do obniżenia poziomu formaldehydu w płytach."
Ktoś inny napisał:"Moim zdaniem panowie stosowanie plyty OSB wewnatrz budynku jest nietrafionym pomyslem. Ryzyko wplywu na zdrowie - mniejsze czy wieksze - istnieje, a wiekszy koszt zastosowania innego materialu jest nie na tyle duzy, by owe podejmowac."
"Te drewnopochodne materiały emitują niezwiązany formaldehyd używany do ich produkcji w ilościach dopuszczalnych przez europejskie normy. Podobnie jest z płytami OSB - mieszczą się w klasie higieny E1 tzn. jakoś to przeżyjemy :D . Ponadto są one montowane na zewnętrznej stronie szkieletu, a zatem nie mają żadnego wpływu na skład atmosfery przestrzeni mieszkalnej."

Ten ostatni wpis nieco bardziej pozytywny ale OSOBIŚCIE MÓWIMY NIE OSB WEW. DOMU I TO KATEGORYCZNIE. Tym bardziej jak ma się małe dzieci.
Przecież ucieczka do drewnianego domu to ucieczka do natury i zdrowia, tak więc po co na siłę się truć.
Pozdrawiam,
seb888

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 05 Feb, 2010

seb888 wrote:Ten ostatni wpis nieco bardziej pozytywny ale OSOBIŚCIE MÓWIMY NIE OSB WEW. DOMU I TO KATEGORYCZNIE. Tym bardziej jak ma się małe dzieci.
Przecież ucieczka do drewnianego domu to ucieczka do natury i zdrowia, tak więc po co na siłę się truć.
Seb mam nadzieję, że pokażesz z czego zrobione są meble do Twojego przyszłego domu oraz podloga :cool:
Każdy narzeka na osb a następnie kupujemy panele, meble wiórowe, drzwi z wypelnieniem wiórowym itp :) Chcesz żyć zdrowo - ok
Podam Ci przykład jak pozbyć się wstrętnych paneli i jeszcze gorszych mebli z płyt wiórowych :cool: - 130 m2 parkietu bez listew i montażu - 8 tyś plus ok 8-13 tyś za montaż do tego z 2 tyś za listwy. Meble drewniane - salon - stół z kompletem szesciu krzeseł, komoda narożna, komoda wolnostojąca, stolik rtv, kanapą (konstrukcji bukowej )- 20 tyś.
Mamy minimum dwie sypialnie czyli mnożymy wszystko x 2 - łóżko, komoda, dwie komódki - 10 tyś za komplet czyli 20 tyś. Kuchnia drewniana, którą kupisz tylko na wymiar to ok 15- 20 tyś bez sprzętu. Mebli drewnianych nie robi black red white więc na próżno szukaj niższych cen :cool:
I nagle zastosowanie płyt osb juz nie jest takie straszne :cool: Btw co dajesz na podlogę na stropie???

dudik
Posts: 32
Joined: Wed 04 Feb, 2009

Post by dudik » Fri 05 Feb, 2010

Dokładnie! Marudzimy jak "zieloni", a tak naprawdę wokół nas pełno jest chemii czy tego chcemy czy nie (bo uniknąć tego nie sposób!). Naraz jakiś produkt jest "be" a inne "cacy" a tak naprawdę wszystko jest podobne bo nawet te drewniane meble, o których piszesz muszą być polakierowane :mrgreen:
Bez paniki ludziska!
A skoro już jestem przy głosie :grin: Prompack zareagował błyskawicznie na moje uwagi i przyjechała ekipa dokonać poprawek i dopieścić domek. Na szczęście zjawił się debeściak Rysiu ze swoimi chłopakami i teraz mogę spać spokojnie wiedząc, że on działa na budowie. :lol:
Powodzenia i nie dajmy się zimie!

Grzegorz dach
Posts: 6
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: suwałki

Post by Grzegorz dach » Tue 16 Feb, 2010

Witam serdecznie, w tym miejscu, ktore pan zaznaczyl co widac folie to najlepiej zrobic po calosci obrobke blacharska, bo tak robia inwestorzy odkąd jezdze na dachy. dlatego ze wiorem nie da rady tego obrobic bo jest tam zbyt malo miejsca. Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”