Page 1 of 4

ZIELONO NAM..."NA ZIELONEJ"

Posted: Mon 18 Apr, 2011
by bieńki
[shadow=green][/shadow]Trochę jestem zła, bo tyle już napisałam, a przed chwilą zawiesił się komputer i wszystko poszło w...dym
Ale co nas nie zabije to nas wzmocni. I dlatego raz jeszcze zaczynam..
Od dwóch tygodni trwa nasza rodzinna przygoda z budowaniem. Budujemy w sielsko, leśnej okolicy uroczy Z8 z oranżerią. Projekt wybieraliśmy długo, ma być funkcjonalnie ale też ekonomicznie, bez zbędnego nadęcia.

Forum przeglądałam dosyć wnikliwie, ja, ponieważ mój małż, miał nagle same ważne mecze, jak nie w tv to sam w nie grywał. Na szczęscie już wspólnie wybraliśmy wykonawce. Zdalismy się na fachowość i doświadczenie Pana Marcina L. Tak wszyscy go znamy właśnie z tego forum. Byliśmy na jago budowach, widzieliśmy i wierzymy że się nie zawiedziemy... Postawiłam na jego... miłość do budowania, optymizm i pracowitość. Z czasem pewnie znajdę więcej jego zalet - oby nie wad;)
Oczywiście nie obywa się bez przygód (wysokie wody gruntowe, wąska droga dojazdowa) ale mój wrodzony optymizm i wiara że zawsze jest wyjscie gaszą każde niepowodzenie. Tylko dlaczego nie myśli tak większość-pozdrawiam Cię Maniu...

Dziś zdecydowałam się opisywać etapy budowy, bo dziś przyjechało drzewo, tony drewna. Sama nie wiem, po co go aż tyle. Ale nigdy nie budowałam i chyba nie zamierzam, bo ten dom ma być dla nas, nie dla wroga ani dla przyjaciela.

Posted: Wed 20 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
czy przy tak wysokich ścianach fundamentowych - będą zasypywane czy będzie pustka podpodłogowa?

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Marcin L
Ze wzgledu na bardzo wysoki poziom wod gruntowych nastapilo wyniesienie posadowienia budynku, pustka podlogowa bedzie zasypywana czesciowo gdyz bedzie to dom na platformie drewnianej. Po zewnetrznej stronie bedzie obsypane gruntem rodzimym na wysokosc ok. 110 cm (od spodu lawy liczac). Na bloczkach betonowych jest wlasnie wylewany wieniec (20 x 25 cm), w ktorym zainstalowane - zalane zostana kotwy 12 mm do montazu podwaliny.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
Fajnie. A więc zaczynamy - my Forowicze - prowadzenie nadzoru na odległość. OK?
Zatem pierwsze - jeżeli ma być pustka podpodłogowa, to powinna być wentylowana. W ścianach fundamentowych nie widać pozostawionych miejsc na kratki wentylacyjne. Będą w wyższych warstwach bloczków czy będą wycinane? Wentylacja powinna być zachowana dla całej przestrzeni podłogowej. Zatem otwory wentylacyjne wymagane są również w ścianach środkowych.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by DABEKO
W zwiazku z powyzszym ja rowniez mam pytanie na temat stropu nad pustka. Poswiecilem wczoraj pol dnia na szwedzkich stronach a zdania sa cholernie podzielone (potrzebuje na szwedzka budowe to wiedziec) a i ciekawostka niezla. Polska wersje znam, jest to przegroda zewnetrzna i rozumiem.

Wiekszosc ludzi twierdzi, ze kategorycznie nie powinno byc paroizolacji w stropie nad pustka. W Szwecji wyglada to tak, ze na stropie kladzie sie plyty wiorowe (22 mm) na pioro-wpust i do tego klejone klejem do drewna, pod spodem welna polozona na 6 mm plytach, ktore leza na deskach impregnowanych przybitych do belek stropowych. Tylko na stronie Rockwoola szwedzkiego znalazlem, ze powinna byc paroizolacja, ale na dole sa plyty z twardej welny wiec troszke inna wersja.
Marcin L. jakie masz doswiadczenia z Norwegii w tej materii?

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Marcin L
Wojciech Nitka wrote:to powinna być wentylowana
I bedzie, pomiedzy platforma a warstwa gruntu czyli w betonowym wiencu beda zostawione otwory wentylacyjne. Co do paroizolacji to na gruncie bedzie folia budowlana a pod stropem podlogi wiatroizolacja i plyty osb uszczelinione na laczeniach (jeszcze analizuje to).

ps. Do nadzoru na forum jestem juz przyzwyczajony :wink: i traktuje to jako sposob na weryfikacje swojej techniki pracy :cool: w mysl zasady ze czlowiek uczy sie cale zycie.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by DABEKO
To samo wlasnie znalazlem na szwedzkich stronach. Zamiast paroizolacji pod podloga zalecaja przykrywanie paroizolacja badz zwykla folia gruntu pod stropem.
Pol dnia wczoraj szukalem odpowiedzi dlaczego tak az w koncu napisalem do goscia z traguiden. Moze ktos konkretnie odpowie.
Czy moze zaszkodzic paroizolacja pod poszyciem podlogi jezeli przekroj bylby taki jak scian zewnetrznych?

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Marcin L
moim zdaniem nie zaszkodz paroizolacja pod poszyciem podlogi.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
W praktyce są dwa rozwiązania, o ile chodzi o zapewnienie "paroizolacyjności" stropu nad pustką podpodłogową:
1) folia paroizolacyjna bezpośrednio pod płytą podłogową,
2) stosowanie płyt łączonych na pióro i wpust z uszczelnieniem połączeń, np. akrylem czy inną masą.
Z tym, że z tym pierwszym rozwiązaniem - ostrożnie. Sam emu miałem przypadek - strop zrobiony zgodnie ze sztuką - belki stropowe, folia paroizolacyjna, płyty poszycia. Nie było jeszcze dachu i przyszła ... ulewa. Cała woda zatrzymała się na folii. W końcu dla ratowania płyty trzeba było wejść pod podłogę i ponacinać folię, by woda spłynęła. Zatem zdecydowanie lepsze jest to drugie rozwiązanie.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by DABEKO
Dzieki, tez tak uwazam wiedzac po co ma byc. Nie satysfakcjonowaly mnie odpowiedzi na szwedzkich forach "bo tak ma byc" albo "bo tak ma nie byc".
Zastanawia mnie to dlatego, ze od spodu nie ma stosowanej w Polsce wiatroizolacji tylko plyty uodpornione na wilgosc i sie ciagle zastanawiam czy one dzialaja jak wiatroizolacja, ze wypuszcza na zewnatrz a nie wpuszcza do srodka.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by DABEKO
Ok czyli rozumiem, ze stosowane w Szwecji rozwiazanie jest dopuszczalne rowniez.
W Szwecji daje sie plyty laczone na pioro-wpust 60cm x 180 cm. Wg instrukcji montazu powinna zostac zachowana szczelina 1 cm od sciany. Poszycie podlogi nie jest montowane tak jak w Stanach pod scianami.
Rockwool szwedzki podaje, ze powinna byc paroizolacja w celu ochrony przed wilgocia - http://guiden.rockwool.se/konstruktione ... ?page=1357
Paroizolacja = Ångspärr

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by Marcin L
Wojciech Nitka wrote: strop zrobiony zgodnie ze sztuką - belki stropowe, folia paroizolacyjna, płyty poszycia. Nie było jeszcze dachu i przyszła ... ulewa. Cała woda zatrzymała się na folii.
Dlatego staram sie unikac paroizolacji i preferuje uszczelnianie styku OSB- jeszcze jedna opcja chodzi mi po glowie a mianowicie zastosowanie paroizolacji pomiedzy OSB a panelem podlogowym pod pianka :roll: co myslicie o takim rozwiazaniu???
DABEKO to zastosowanie plyt miekich zamiast wiatroizolacji jest tez ciekawym rozwiazaniem o ile pametam pomiedzy plytami zakladalo sie taka tasme tyvek polwa nachodzila na plyte a druga pod plyte i na to listwa szla wiec wiatroszczelne bylo.

Posted: Thu 21 Apr, 2011
by DABEKO
Image

O cos takiego. I w Szwecji na to idize welna, albo czasem daje sie papier bitumizowany.
Z tego co znalazlem to plyty daje sie same. A papier to daje sie kiedy ida deski na pioro-wpust jako ten podklad.

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by Marcin L
Moze nie wstawiajmy fotek z innych budow. Inwestor zalozyl ten temat zeby udokumentowac w necie proces budowy.
:idea:

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by bieńki
No właśnie! To moja budowa i moja opowieść. Dziękuję Panie Marcinku. A wszystkim Wesoluchnych...

kolejny tydzień

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by bieńki
A po nim efekty. Panowie pracuję bardzo efektywnie, stawiają dwa domy jednocześnie-nasz i rodziców. Zgodnie z zakladem kolejny tydzień przyniesie szkielet jednego;)
Ale na zdjęciach fotki które przedstawiają nasz domek i drewno na niego

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by wapis
Pozdrawiam sąsiadów, a nasz skromny Z7 :oops: , obok, już go troszke widac.

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by bieńki
Wcale nie skromny! Ciasny ale własny! I to najważniejsze :lol:

Posted: Fri 22 Apr, 2011
by bieńki
A w tle Z7, rośnie jak grzyb po deszczu... Również pozdrawiamy sąsiadów zza miedzy;)

Kolejny tydzień, krótki bo poświąteczny...

Posted: Tue 26 Apr, 2011
by bieńki
Ale prace idą pełną parą. Chłopaki mają spalone wiosennym słoneczkiem placy ale humory wciąż im dopisują;)
A oto efekty dzisiejszych prac...

z dziś

Posted: Wed 27 Apr, 2011
by bieńki
Kurcze nie zdążyłąm dojechać na pierwszą ścianę. Za to mam trzy;) Szaleństwo pracy!

sprzed chwili

Posted: Wed 27 Apr, 2011
by bieńki
i są cztery ściany!

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by fabiola1
Pieknie rosna domki!! Super otoczenie!!! To bedzie odpoczynek!
Pozdrawiam Wioletta

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
Marcin L wrote:I bedzie, pomiedzy platforma a warstwa gruntu czyli w betonowym wiencu beda zostawione otwory wentylacyjne.
A ile powinno być otworów? Sprawdziłeś to? Wybacz, za ingerencję, poddałeś się internetowemu nadzorowi.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Marcin L
Wojciech Nitka wrote:A ile powinno być otworów?
jakies 1/400 w stosunku do powierzchni przestrzeni wentylowanej.
otworow jest w sumie 10 o przekroju 75 kazdy wiec wystarczy napewno,rozmieszczenie ich wynika z zabudowy schodow tarasow itp po obwodzie budynku :idea: .

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
Co znaczy "o przekroju 75 każdy"?
Jeżeli dom jest o wymiarach, np. 12,0 x 8,0 m to jest to 96.000 centymetrów kwadratowych. Dzieląc to przez 400 (jak piszesz) otrzymujemy 2.400 centymetrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę np. kratki wentylacyjne o przekroju prostokąta 12 x 12 cm (144 cm2), powinno się założyć, na obwodzie ścian zewnętrznych, min. 16 kratek wentylacyjnych.

strop

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by bieńki
Dziś nadszedł czas bujania w obłokach... a raczej spoglądania w górę-na strop.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Marcin L
Wojciech Nitka wrote:powinno się założyć, na obwodzie ścian zewnętrznych, min. 16 kratek wentylacyjnych.
niema takiej mozliwosci z przodu mam schody z tylu ogrod zimowy a z boku garaz wiec max moze byc 10 szt + ewentualnie 2 extra przez garaz, zaden inwestor nie zgodzi sie na kratki wentylacyjne co np 80 cm i to niesymetrycznie rozmieszczonych :roll:

jesli sie nie myle to 1 rura 75tka to 44,15cm2( pole powierzchni kwadratu czy prostokata to w pamieci latwo wyliczyc nie tak jak pole kola :wink: )

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
Nie pytaj NIGDY inwestora o to czy się na to coś godzi czy nie. Rób zgodnie z wymaganiami. Kiedyś, kiedy będzie coś nie tak, NIKT nie będzie pytał - kto i co z kim ustalił, tylko kto tę robotę źle wykonał. Pamiętaj o tym - dziś jest dobrze, jutro może być inaczej.
Uważam, że nie powinieneś patrzyć na to "co sobie życzy inwestor" a robić swoja robotę zgodnie z wymaganiami. Chyba, że inwestor "swoje zalecenia" wpisze do dziennika budowy. Kiedy są wpisy do dziennika budowy, czy też spisane notatki służbowe spisane między inwestorem a wykonawcą - łatwiej bronić się.
Patrz przykład kolegi Grzegorza z budowy pod Elblągiem. Może gdyby miał wpisy do dziennika budowy lub notatki - mógłby się bronić. A tak?

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by bieńki
Oj nie ma Pan lekko Panie Marcinku. Mam tylko nadzieję że krytyka ze strony forumowiczów jest konstruktywna. Ale i tak cieszę się że wybrałam Pana firmę, a nie firmy, które jak czytam na tym forum popełniają ogromne błędy a należą do Stowarzyszenia i posiadają mnóstwo ważnych certyfikatów... :roll: Cóż bedziemy w tym tkwić razem;) :lol: Jak zawsze ciepło pozdrawiam

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
bieńki wrote: cieszę się że wybrałam Pana firmę, a nie firmy, które jak czytam na tym forum popełniają ogromne błędy a należą do Stowarzyszenia i posiadają mnóstwo ważnych certyfikatów... :roll:
Może bliżej? Może czegoś aktualnego nie zauważyłem?
Rozumiem, że nie życzy Pan sobie "internetowego nadzoru" ze strony Forowiczów. Zatem przepraszam, szczególnie p.Marcina, za dotychczasowe uwagi. Życzę powodzenia.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Marcin L
Jest tu jakas niescislosc w tych obliczeniach i normach :roll: Gdzies na tym portalu czytalem ze na 100 m2 ma byc 250 cm2 wentylacji. Ja mam 10 rur czyli 441,5 cm2, a wiec wiecej niz jest wymagane ??? Sadze ze 4 otwory wentylacyjne z frontu biegnace na "przestrzal" i do tego 2 - 4 extra w scianach szczytowych wystarcza.

Jestem zadowolony ze mozna przeanalizowac i zwrocic uwage na pewne zagadnienia na podstawie prowadzonej przeze mnie budowy :cool:

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
bieńki wrote:Oj nie ma Pan lekko Panie Marcinku.
Z mojej strony p. Marcin już będzie miał "lekko", przynajmniej na tej budowie.
Oczekuję od Pana, Panie "bieńki" bliższych informacji na temat firm przynależnych do SDD.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by DABEKO
Pytanie do Marcina - przyrząd do rozrysowywania konstrukcji jest:
- kupiony
- zrobiony samemu
- sprowadzony
?
Pytam bo pamietam jak Larry Haun to pokazywal i myslalem, ze to typowo amerykanski dodatek :)

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Marcin L
Wojciech Nitka wrote:Z mojej strony już będzie miał "lekko", przynajmniej na tej budowie
Mysle ze nadzor internetowy sie przyda szczegolnie ze tak jak juz pisalem kiedys prawdziwych inspektorow od "szkieletowki" w kraju jest niewielu.
Wiec z mojej strony "zycze sobie" analizowania prowadzonej przeze mnie budowy :cool: Zawsze mozna czegos nowego sie dowiedziec.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Marcin L
DABEKO wrote:Pytanie do Marcina - przyrząd do rozrysowywania konstrukcji jest:
- kupiony
- zrobiony samemu
- sprowadzony
?
Pytam bo pamietam jak Larry Haun to pokazywal i myslalem, ze to typowo amerykanski dodatek
jest zrobiony na zamowienie z aluminium nie mozna go nigdzie kupic-polecam rewelacja .
Mozna go tez zrobic z listwy przypodlogowej .

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by bieńki
Wybierając swojego wykonawcę, forum te przeglądałam bardzo wnikliwie i naprawdę natknęłam się na Pana wypowiedzi o tym że wykonawca popełnił błąd a póżniej okazywało się ze to firma posiadająca certyfikat -(post z 13 maja 2010, chociażby). Również jak wielu forumowiczów wydałam na smsa kilkakrotnie 11 zł i otrzymałam polecenie wciąż tego samego wykonawcy należacego do Stowarzyszenia, ale nie wybrałam go. Dlaczego? bo jak się okazało sam właściciel firmy sam już nie pracuje tylko posługuje się podwykonawcami.Wolę zaufać komuś kto sam buduje, widzi pracę innych i słucha osób doswiadczonych. Takim kimś jest Pan Marcin.Proszę się nie obrażać i wciąż obserwować naszą budowę i czasem pochwalić, bo naprawde jest za co, także tych, którzy nie należą do Stowarzyszenia Domów Drewnianych. Pozdrawiam

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by bieńki
Ten powyższy post kieruje do Pana Prezesa Stowarzyszenia, a ja jestem Pani Bieńki. ;)Pozdrawiam

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by Wojciech Nitka
Ponieważ Inwestor "jest jaki jest" - nie każdy wybiera sobie inwestora - proponuję wszelkie uwagi kierować poza wiadomością do Inwestora - na swoje prywatne maile.
Uważam że tak będzie lepiej i nikt nie będzie musiał unosić się ambicjami. A od Pańskiego inwestora i tak w dalszym ciągu oczekuję opinii na temat firm przynależnych do SDD.

Posted: Thu 28 Apr, 2011
by bieńki
A to już jest niegrzeczne z Pana strony :sad: