Mój mały domek

Pochwal się swoją budową.
simbek
Posts: 1
Joined: Sun 02 Sep, 2007

Mój mały domek

Post by simbek » Sat 06 Oct, 2007

Witam, czy ktoś budował lub buduje w chwili obecnej dom pod Krakowem ?


piotruś74
Posts: 1
Joined: Fri 08 Feb, 2008

Prośba o informację

Post by piotruś74 » Fri 15 Feb, 2008

Witam wszystkich forumowiczów, ja również chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tej firmie, dziękuję

konrad_
Posts: 1
Joined: Tue 11 Mar, 2008

Post by konrad_ » Tue 11 Mar, 2008

Witam! Właśnie skończyłem budowę domu pod Krakowem. Mogę spokojnie polecić ekipę, dom zbudowali solidnie i w czasie całej budowy nie było problemów. Mają swojego elektryka,i hydraulika, murarza i kominiarza, więc z instalacjami też prawie wszystko poszło sprawnie. Jak macie jakieś konkretne pytania, to pytajcie.....

Vvoytek32
Posts: 4
Joined: Sun 15 Oct, 2006
Location: Kraków

Post by Vvoytek32 » Thu 29 May, 2008

Witam wszystkich.
Uczciwość rzetelność i fachowość. To można powiedzieć bez wątpienia o firmie KAMARBUD. Ja jestem w trakcie współpracy z firmą i naprawdę polecam wszystkim współpracę z tak profesjonalnym team'em.
Tak trzymać Panowie :smile:

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Sun 05 Oct, 2008

Witam
w tym tygodniu odebraliśmy domek zbudowany przez KAMARBUD. Jesteśmy baaardzo zadowoleni. Zawsze punktualni, wysoka samodyscyplina, świetne wykonanie, bardzo dobra organizacja pracy. Sami podpowiadali różne ciekawe rozwiązania, dzięki temu mamy mnówsto schowków (bo domek bardzo nieduży). Jeśli czegoś się chce dodatkowo, nie ma żadnych problemów, właściwie każdy nasz pomysł był wykonany. Nie przekonują do rozwiązań,żeby sobie ułatwić pracę. Nie kombinują z kasą i fakturami, inwestor jest o wszystkim informowany wszystko jest jasne, czytelne i do sprawdzenia, na placu budowy wzorowy porządek, nawet jeśli trzeba było przewieźć płytki to pomogli.Profesjonalizm w każdym calu. Bardzo polecam. Zainteresowanym mogę wysłać zdjęcia z budowy.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 05 Oct, 2008

Super firma!
Brakuje tylko porządnych fotorelacji!
Czekamy :-)

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Sun 05 Oct, 2008

Cóż, przyznam, że mogę wysłać na priva, bo nie umiem tu wkleić zdjęć :oops: .
Pozdr

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 06 Oct, 2008

Klikasz - ODPOWIEDZ
wpisujesz w duze biale pole jakis tekst
a pod tym polem na dole jest nazwa zalacznika - klikasz PRZEGLADAJ, szukasz zdjecia u siebie na dysku - musi miec do 250 kB - zaznaczasz ten plik ze zdjeciem i klikasz WYSLIJ

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 06 Oct, 2008

alek wrote:Super firma!
zgadza się ! mogę ich polecać ,tak jak polecam firmę Domy i Domki
pozdrawiam

jarek dzieszko
Posts: 7
Joined: Tue 30 Sep, 2008

Post by jarek dzieszko » Mon 06 Oct, 2008

koledzy. od dłuższego czasu usiłuję się czegoś dowiedzieć o firmie polski dom 2000. czy ktoś miał z nimi do czynienia, a jak tak to na jakie wrażenia mogę liczyć???

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Mon 06 Oct, 2008

chyba bardzo usilnie próbujesz dowiedziec się czegoś dobrego,bo pytasz o tę konkretną firmę w wielu tematach k ilku firm. :mrgreen:

Widać nie ma tu na forum nikogo kto by się mógł pochwalić lub zganic ich realizację.
A przecież nikt, kto budował z inną firmą, lub z nimi nie buduje lub nie negocjował - nic ci o tej firmie nie powie... :roll:

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Mon 06 Oct, 2008

Dziękuję alek za pomoc:))
Cóż zdjęcia nie są zbyt dobre technicznie
Na ostatnim zdjęciu bok nie jest zrobiony, ale właściwie na sam koniec zażyczyłam sobie tak a nie inaczej schody, więc są jeszcze zaszalowane. Za tydzień, dwa spotykamy się z panami z Kamarbudu, na zamknięcie sprawy. Za schody nic nie doliczali, bo miały być inaczej a skoro zrezygnowałam z nich w innych miejscach, to te potraktowane zostały jak z umowy.Ach i jeszcze kwestia terenu, nasz jak widać do łatwych nie należy, to nie problem dla KAMARBUDU. Poza tym nasz domej jest malutki, a po skończeniu wcale na taki nie wygląda.Z jakiegoś powodu wkleja się nie pokolei :evil: :cry: No i przyjęło mi 10 zdjęć, cd. nastąpi...
Attachments
2 przed budową.jpg
(74.6 KiB) Downloaded 78268 times
1wizualizacja projektu.jpg
3.jpg
(97.19 KiB) Downloaded 78268 times
4.jpg
(90.53 KiB) Downloaded 78268 times
5.jpg
(70.78 KiB) Downloaded 78268 times
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Mon 06 Oct, 2008

Cd.
Attachments
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
(69.31 KiB) Downloaded 78255 times
20.jpg
(88.25 KiB) Downloaded 78255 times

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Mon 06 Oct, 2008

Acha:))), na zdjęciu nr2 jest data zeszłoroczna. Działka wiosnę tego roku wyglądała tak samo. Poprostu wybrałam nalepsze zdjęcie:))). Budowa zaczęła się 24 czerwca tego roku , zakończyła się ostatniego września. Mieliśmy miesiąc opóźnienia ze wzgędu na deszcze na początku budowy i na końcu. Zawsze jak były roboty za zewnątrz, najpierw sam szkielet, potem tynkowanie i tarasy.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 07 Oct, 2008

Domek ma swoj urok, wpasowal sie w teren.
Chyba nie jest taki maly - jaka ma powierzchnie uzytkowa?
Budowa poszla szybko, ja mam w umowie 5 m-cy.
W srodku jaki standard wykonczenia zapewnil wykonawca?
Chetnie z bliska na zdjeciu zobaczylbym wasze barierki na tarasie/balkonie

300306
Posts: 15
Joined: Wed 23 Apr, 2008

Post by 300306 » Mon 13 Oct, 2008

Witam
Domek jest mały- 46 m pow użytkowej, ze skosami 63 chyba.
W naszym zakresie jest położyć płytki , zamontować biały montaż, zamontować bojler, kominek,powiesić lampy, wnieść meble i mieszkać.Domek się budował w3 mies ale od tego trzeba odjąć w sumie 5 tygodni na deszcze, które akurat przypadały jak były roboty na zewnątrz.Doprowadziliśmy też wodę i prąd do domu, to tyle z naszej strony.Coś nie chce mi się wkleić zdjęcie tych barierek, choć robię jak trzeba i rozmiar jak poprzednie obrazki:(((
Spróbuję kiedy indziej. Pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 13 Oct, 2008

Poczekam.
Zdjecia sa troche male, ale wydaje mi sie, ze rynny wystaja nad plaszczyzne polaci dachu, wiec nie sa za dobrze zainstalowane. Chyba ze bedziecie mieli plotki przeciwsniegowe, co by sie i tak przydalo przy takim spadzie. To tylko moje spostrzezenie :-)

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 13 Oct, 2008

alek wrote:ale wydaje mi sie, ze rynny wystaja nad plaszczyzne polaci dachu, wiec nie sa za dobrze zainstalowane.
dlaczego tak sądzisz?
ja mam identycznie zamontowany system rynnowy , nie mam płotków przeciwśniegowych ,
dach przeżył już kilka zim ( w tym jedna bardzo śnieżna) bez uszczerbku dla jego stanu
pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 14 Oct, 2008

czarek63 wrote:dlaczego tak sądzisz?
ja mam identycznie zamontowany system rynnowy , nie mam płotków przeciwśniegowych ,
dach przeżył już kilka zim ( w tym jedna bardzo śnieżna) bez uszczerbku dla jego stanu
pozdrawiam
Wiem o tym.
Rynna wystajaca poza plaszczyzne polaci dachu przy snieznych zimach utrzymuje ciezar sniegu, a nie do tego sluzy. Moze dopiero po latach, ale tez nagle odksztalcic sie, odpeknac,odpasc, wiec taki montaz stwarza potencjalne zagrozenie.
Druga sprawa, poziome rynny powinny miec okreslony poziom spadku miedzy 0,5 a 2 %, co wykonawcy czesto pomijaja lub robia nieudolnie..., choc powinno byc wyraznie zaznaczone w projekcie.
Wspomniane dwie zasady montowania rynien wynikaja ze sztuki budowlanej, ponadto producenci w instrukcjach czesto podkreslaja znaczenie takiego wlasnie, wlasciwego montazu.
Jesli rynna wystaje nad plaszczyzne polaci dachu, nalezaloby zamontowac drabinki przeciwsniegowe.Wskazane jest to zrobic, przy duzym kacie (skosie) dachu niezaleznie od powyzszych uwag na polaci dachu od strony poludniowej.
Pozdrawiam

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 14 Oct, 2008

płotki to najlepiej służą do zatrzymywania liści, które potem gniją i uszkadzają poszycie dachu ......
no ale zawsze można sobie pochodzić po dachu..... :grin:

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 14 Oct, 2008

Tylko czy próba zbagatelizaowania problemu rozwiąże go?
Tak jak oczyszcza się rynny, oczyszcza się też płotki :smile:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 14 Oct, 2008

alek wrote:Moze dopiero po latach, ale tez nagle odksztalcic sie, odpeknac,odpasc, wiec taki montaz stwarza potencjalne zagrozenie.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane odprowadzenie wody deszczowej nie będzie potrzebowało barier śniegowych (płotków), których pierwotnym przeznaczeniem była ochrona ciągów pieszych i jezdnych.

Osady w rynnach wynikają głownie z małych spadków i dużej odległości do rur spustowych w stosunku do obsługiwanej powierzchni dachu. Temat traktowany po macoszemu w każdym projekcie i wykonywany później zazwyczaj w/g "opinii" wykonawcy.

Montaż "płotków" wymaga ujęcia w projekcie dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu. Montując je "poza projektem" ryzykuje się utratą gwarancji jeśli poszycie dachu montował inny wykonawca lub podwykonawca.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 14 Oct, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Prawidłowo zaprojektowane i wykonane odprowadzenie wody deszczowej nie będzie potrzebowało barier śniegowych (płotków), których pierwotnym przeznaczeniem była ochrona ciągów pieszych i jezdnych.
Prawidlowe, tzn. rowniez nie wystajace nad płaszczyzne powierzchni polaci dachu.
Grzegorz Szostak wrote:Osady w rynnach wynikają głownie z małych spadków i dużej odległości do rur spustowych w stosunku do obsługiwanej powierzchni dachu. Temat traktowany po macoszemu w każdym projekcie i wykonywany później zazwyczaj w/g "opinii" wykonawcy.
Właśnie.
Grzegorz Szostak wrote:Montaż "płotków" wymaga ujęcia w projekcie dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu. Montując je "poza projektem" ryzykuje się utratą gwarancji jeśli poszycie dachu montował inny wykonawca lub podwykonawca.
Jesli rynny wystaja nad plaszczyzne powierzchni polaci dachu, pozostaje albo to poprawic, albo zalozyc wspomniane plotki (byc moze ryzykujac utrate gwarancji itp.), chyba ze bagatelizujemy sprawe.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 14 Oct, 2008

z niecierpliwością oczekuję Twojej fotorelacji z budowy ze zdjęciami systemu rynnowego

pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 14 Oct, 2008

Tez z niecierpliwoscia oczekiwalem na twoje odpowiedzi na moje pytania w kilku watkach, ale sie nie doczekalem :-)
Co do rynien, gdy beda w pelni zainstalowane, to czemu nie?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 15 Oct, 2008

czarek63 wrote:z niecierpliwością oczekuję Twojej fotorelacji z budowy ze zdjęciami systemu rynnowego
już nie muszę ...na jednym z już umieszczonych zdjęć widać wyraźnie "haki" pod rynny zamontowane w taki sam sposób jak u 300306
czy zamierzasz coś z tym zrobić ?
alek wrote:z niecierpliwoscia oczekiwalem na twoje odpowiedzi na moje pytania w kilku watkach, ale sie nie doczekalem
trochę późno ale odpowiadam. otóż na pytanie czy na prętach zbrojeniowych zastosowanych do fundamentów były ślady rdzy odpowiadam - TAK

na pytanie czy coś z tym zrobiłem odpowiadam również - TAK. kazałem dać do piaskowania, a następnie do ocynkowania
elementy metalowe służące do zamontowania desek podwalinowych, a następnie konstrukcji szkieletu do fundamentów były chromoniklowane
pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 15 Oct, 2008

alek, jeśli możesz przełóż rynny na rysunek detalu - unikniemy nieporozumień.
alek wrote:Jesli rynny wystaja nad plaszczyzne powierzchni polaci dachu, pozostaje albo to poprawic, albo zalozyc wspomniane plotki
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak bardzo zwiększa się obciążenie dachu po zamontowaniu "płotków" (barier śniegowych). Sprawdź obiednie momentów w swoim projekcie z uwzględnieniem dodatkowego obciążenia. Problem uszkodzenia rynien zejdzie wtedy na drugi plan.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 15 Oct, 2008

czarek63 wrote:już nie muszę ...na jednym z już umieszczonych zdjęć widać wyraźnie "haki" pod rynny zamontowane w taki sam sposób jak u 300306
czy zamierzasz coś z tym zrobić ?
Odniose sie tylko do tej kwestii powyzej, pozostale sie przedawnily.

Moje haki podrynnowe posiadaja regulacje w pionie (podluzne otwory montazowe) i rynny mozna dopiero poustawiacwyregulowac - wysokosc- spady, montaz - jak pisalem - nie jest zakonczony.
Mamy rynny roznych producentow.
Pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 15 Oct, 2008

Grzegorz Szostak wrote:alek, jeśli możesz przełóż rynny na rysunek detalu - unikniemy nieporozumień.
alek wrote:Jesli rynny wystaja nad plaszczyzne powierzchni polaci dachu, pozostaje albo to poprawic, albo zalozyc wspomniane plotki
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak bardzo zwiększa się obciążenie dachu po zamontowaniu "płotków" (barier śniegowych). Sprawdź obiednie momentów w swoim projekcie z uwzględnieniem dodatkowego obciążenia. Problem uszkodzenia rynien zejdzie wtedy na drugi plan.
U mnie nie wynikla (jak dotychczas) potrzeba montazu plotkow (zdaje sobie sprawe, ze swoje waza i moglyby znacznie obciazyc dach, zwlaszcza do tego nie przygotowany), przytoczylem tylko jedno z dwoch rozwiazan wskazywanych przez producentow w sytuacji wystapienia powyzszego problemu (zreszta na forum Muratora sa tacy "fachmeni, ktorzy w ogole kwestionuja wytrzymalosc OSB 3 12 mm przy rozstawie krokwii 60 cm, a le to troche inny watek).

Przytocze jednak nizej rysunek i fragment instrukcji producenta obrazujacy tu poruszany problem. Moim zdaniem nie nalezy go bagatelizowac z co najmniej kilku powodow:
- uszkodzenie rynny na skutek obciazenia sniegiem moze doprowadzic do wypadku
- niwlasciwa instalacja - niepotrzebne koszty
- niektorzy wykonawcy obnizaja standard budowy domow, a przeciez nie sa to wielkie koszty zrobic cos bezpiecznie i w zgodzie ze sztuka budowlana
- to, ze rynny niewlasciwie zainstalowane wytrzymuja zimy nie oznacza, ze wytrzymaja kolejne, a gwarancja wykonawcy moze sie skonczyc
- nieodplywajaca woda moze zamarznac i rozsadzic/uszkodzic rynny itd., mozna ruszyc glowa i znalezc kolejne powody
Attachments
mocowanie rynny Kanion.jpg

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 17 Oct, 2008

To nie płotki ważą, a śnieg zalegający na połaci dzięki nim.

P.S. Nie odpiszę więcej teraz - brak czasu.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 18 Oct, 2008

alek wrote:(zreszta na forum Muratora sa tacy "fachmeni, ktorzy w ogole kwestionuja wytrzymalosc OSB 3 12 mm przy rozstawie krokwii 60 cm, a le to troche inny watek).
Kwestionować można tylko na podstawie konkretnej konstrukcji. Poza tym nie zaglądam tam - za duży bałagan.

Wracając do płotków i rynien...
To co podałeś to dla mnie przeniesienie odpowiedzialności za produkt na wykonawcę. Faktem jest, że przy tym pochyleniu dachu i mocowaniu w.g rysunku innej możliwości nie ma poza stosowaniem "zasad producenta".

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 18 Oct, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Wracając do płotków i rynien...
To co podałeś to dla mnie przeniesienie odpowiedzialności za produkt na wykonawcę. Faktem jest, że przy tym pochyleniu dachu i mocowaniu w.g rysunku innej możliwości nie ma poza stosowaniem "zasad producenta".
Mysle ze uogolniasz.
Jesli wykonawca zle zamocuje rynny i beda one stanowily cos w rodzaju zagrody czy plotka dla sniegu, to nie tylko spowoduje zagrozenie oberwania rynny ale tez uszkodzenia dachu na skutek jego obciazenia.
Gdzie tutaj wiec jest zawarta odpowiedzialnosc wykonawcy, a gdzie producenta?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 19 Oct, 2008

Postaram się precyzyjniej szczególnie pod kątem szkieletu...

Obciążenie dachu oblicza się na podstawie określonych norm (część ponoć nieaktualna) i dokonuje tego konstruktor. Uwzględniają one średnie obciążenia wynikające również z opadów śniegu, a wynik tego powinien znajdować się w projekcie. Montując płotki śniegowe całość obliczeń diametralnie się zmienia - dochodzi nam sporo ton dodatkowego obciążenia. Pół biedy jeśli przewidziana była ciężka dachówka ceramiczna, a zamontowaliśmy lekką blachodachówkę, gorzej jednak w odwrotnym przypadku.
W przypadku szkieletu dodatkowe obciążenie wiąże się zazwyczaj z większymi przekrojami krokwi i mniejszymi ich rozstawami.

Nie ma reguły czy rynna powinna wystawać ponad połać czy też nie. Jeśli zostaną dobrane odpowiednio do budynku i względem tego zamocowane nie będzie szkód wynikłych z obciążenia śniegiem w zimie. Stosując się bezwzględnie do zasady, którą wcześniej wymieniłeś, efekt może być taki, że woda deszczowa w dużej części nie trafi do rynny.

Co do odpowiedzialności...
Producent dołączył instrukcję montażu, wykonawca się do niej podporządkował, a po 3 latach cieknie nam na głowę. Architekt i konstruktor umywają ręce jeśli nie było to ujęte w projekcie i uwarunkowane prawem. Wykonawca obroni się zasadą wykonania według zaleceń producenta. Ten podniesie kwestię wykonania zgodnie ze sztuką budowlaną i zrzuci to na wykonawcę i kierownika budowy.
alek, nie opiszę wielu szczegółów ze względu na dobro mojej firmy. Niemniej prywatnie mogę wskazać na ewentualne możliwe problemy.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 19 Oct, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Nie ma reguły czy rynna powinna wystawać ponad połać czy też nie. Jeśli zostaną dobrane odpowiednio do budynku i względem tego zamocowane nie będzie szkód wynikłych z obciążenia śniegiem w zimie. Stosując się bezwzględnie do zasady, którą wcześniej wymieniłeś, efekt może być taki, że woda deszczowa w dużej części nie trafi do rynny.
Mnie chodzi o interes inwestora.
W twoich uzasadnieniach jest wyrazna sprzecznosc - skoro rynna wystajaca nad polac dachu moze zastopowac snieg, to dziala jak plotek, ktorego nie zalecasz stosowac z uwagi na mozliwosc przeciazenia dachu, z kolei mozliwosc mocowania w opisany sposob rynny (ponad plaszczyzne dachu, gdy zadziala jak plotek) - dopuszczasz.
Jednak nie sa te zasady mocowania rynien jedynie wytworem ich producenta, to sa zasady wynikajace ze sztuki budowlanej, opisywane w literaturze przedmiotu. Na razie nie znalazlem zbyt mocnych zrodel, ale juz jakies mam - nie jest to instrukcja montazu producenta (moze znajde jeszcze cos lepszego):
Attachments
usytuowanie rynien - Nawrocki A. - ŁD 2007 s. 61.jpg

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 21 Oct, 2008

alek, nie mam ostatnio czasu się szczegółowo rozpisywać. Po zdjęciach widać, że zastosowanie "zasady" będzie Ci kapało za kołnierz przy obfitych opadach. Śnieg ma tu mniejsze znaczenie, ale tego nie da się ocenić bez znajomości lokalizacji budynku.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 22 Oct, 2008

Kapalo za kolnierz, nie mam czasu - jak na specjaliste to Twoje argumenty sa slabe, nie odpowiedziales tez na moj poprzedni post, w ktorym wykazalem Ci sprzecznosc twierdzen.

Wynika z tego, ze zalecenia producenta oraz zasady montazu rynien wg sztuki budowlanej nie nalezy brac pod uwage. A ja sobie w miedzyczasie troche pojezdzilem i poogladalem montaze rynien w okolicy. Rynny zamontowane jak na ilustracjach dobrze odwadniaja budynek, jak twierdza uzytkownicy, w przeciwienstwie montazu wbrew tym zasadam. Nie mowiac juz o gwarancji, interesach niektorych wykonawcow, byle jakiej robocie czy innych powodach odstepstw od zasad sztuki budowlanej.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 22 Oct, 2008

alek wrote:W twoich uzasadnieniach jest wyrazna sprzecznosc - skoro rynna wystajaca nad polac dachu moze zastopowac snieg, to dziala jak plotek
"Działanie" rynny jako płotek jest znikome ze względu na swoje położenie na krawędzi dachu, a występuje nawet jeśli jest ona poniżej połaci.
(Obliczenia poniżej są uproszczone dla zobrazowania)
Zakładając, że rynna zatrzyma dodatkową warstwę śniegu grubości 4 cm (2 cm wystaje - 2 razy więcej zatrzymuje) przy długości połaci 8 m daje nam to dodatkowe 78,4 kg (średnia wyliczona z nieobowiązującej już PN) na 1 m szerokości do szczytu.
W przypadku płotka wysokości 15 cm wyjdzie nam na tej powierzchni 588 kg. Jak sam widzisz z uogólnionych obliczeń różnica jest 7,5. krotna.

W dokładnych obliczeniach uwzględnia się jeszcze m.in. strefy (PN-EN/1991-1-3:2003), kąt dachu, typ pokrycia dachowego i wiele innych elementów.

Sztuka budowlana jest powszechnym sformułowaniem wykonania zgodnie z warunkami technicznymi, projektem, materiałem, przeznaczeniem, funkcjonalnością itd. Jeśli więc zgodnie z powyższymi zaistniej potrzeba zamontowania rynien wystających ponad połać ze względu n.p. na jej niski kąt nachylenia i dużą powierzchnię w oparciu o solidne obliczenia nie będzie tu jej złamania.

W załączeniu 2 zdjęcia...
- Dach ponad 20. letni z rynnami ponad połać. Malowany w tym roku, gdyż po przeglądzie nie wynikła potrzeba jakichkolwiek remontów pokrycia i rynien, co było w zamiarze właścicieli.
- Dach wymieniony w 2007 roku. Przykład jak nie należy montować płotków.
Attachments
22102008(001).jpg
22102008(002).jpg

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 22 Oct, 2008

alek wrote:Przytocze jednak nizej rysunek i fragment instrukcji producenta obrazujacy tu poruszany problem
a ja pozwolę sobie wkleić kilka innych fragmentów instrukcji obsługi
Na suszarce do włosów firmy Sears: Nie używać podczas snu.

Na woreczku Fritos: Możesz być zwycięzcą! Udział w konkursie nie wymaga zakupu. Szczegóły wewnątrz.

Na deserze Tiramisu, na spodzie pudełka: Nie odwracać do góry dnem.

Na większości pudełek lampek choinkowych: Wyłącznie do użytku w pomieszczeniu zamkniętym lub na zewnątrz.

Na orzeszkach ziemnych Sainsbury's: Uwaga: zawiera orzeszki!

Na kostiumie Supermana dla dzieci: Włożenie tego kombinezonu nie umożliwi ci latania.

W instrukcji obsługi pralki automatycznej (Whilrpool): Nie wkładać dzieci do środka bębna.

i na koniec perełka:

Na szwedzkiej pilarce mechanicznej: Nie zatrzymywać łańcucha za pomocą rąk bądź genitaliów.
pozdrawiam :mrgreen:

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 22 Oct, 2008

Nie masz sie co tak cieszyc, gdyz:
- gwarancja jest uwzgledniana jedynie przy zastosowaniu sie do instrukcji producenta
- jesli masz krotki okres gwarancji koszty ewentualnego (tak pisze - ewentualnego) uszkodzenia i naprawy obciaza twoja kieszen
- mozesz miec klopoty z dachem
- nie uzywasz argumentow merytorycznych (juz od dawna zreszta) - bo Cie na nie nie stac

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 22 Oct, 2008

Grzegorz Szostak wrote:
alek wrote:W twoich uzasadnieniach jest wyrazna sprzecznosc - skoro rynna wystajaca nad polac dachu moze zastopowac snieg, to dziala jak plotek
"Działanie" rynny jako płotek jest znikome ze względu na swoje położenie na krawędzi dachu, a występuje nawet jeśli jest ona poniżej połaci.
(Obliczenia poniżej są uproszczone dla zobrazowania)
Zakładając, że rynna zatrzyma dodatkową warstwę śniegu grubości 4 cm (2 cm wystaje - 2 razy więcej zatrzymuje) przy długości połaci 8 m daje nam to dodatkowe 78,4 kg (średnia wyliczona z nieobowiązującej już PN) na 1 m szerokości do szczytu.
W przypadku płotka wysokości 15 cm wyjdzie nam na tej powierzchni 588 kg. Jak sam widzisz z uogólnionych obliczeń różnica jest 7,5. krotna.
Tylko jak sie to ma do wytrzymalosci mocno podziurawionej gwozdziami OSB grubosci 12 mm polozonej na dachu?
Iles tam kilogramow sniegu, ktore wyliczasz, a jak sobie poogladalem niektore zdjecia, to rynna wystaje znacznie wiecej niz 2 cm nad polac dachu, czesto kilkakrotnie wiecej, a wiec kg podane przez ciebie mozna pomnozyc, moze znacznie oslabic dach, nieprawdaz?
Ponadto plotek jest azurowy, a jego dzialanie nie polega tylko na zatrzymywaniu sniegu, bardziej chyba na rozbijaniu jego struktury i posylaniu w dol?
Grzegorz Szostak wrote: Sztuka budowlana jest powszechnym sformułowaniem wykonania zgodnie z warunkami technicznymi, projektem, materiałem, przeznaczeniem, funkcjonalnością itd. Jeśli więc zgodnie z powyższymi zaistniej potrzeba zamontowania rynien wystających ponad połać ze względu n.p. na jej niski kąt nachylenia i dużą powierzchnię w oparciu o solidne obliczenia nie będzie tu jej złamania.
Chyba na samym poczatku tego wyliczania powinienes napisac - zgodnie z zaleceniami producenta :-)



Post Reply

Return to “Galeria zdjęć domów z okresu budowy”