instalacja kolektorów słonecznych

Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne budynków
Post Reply
ramirez
Posts: 5
Joined: Thu 29 Jul, 2010

instalacja kolektorów słonecznych

Post by ramirez » Sat 04 Sep, 2010

Czy instalacja kolektorów słonecznych jest opłacalnym przedsięwzięciem?


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Re: instalacja kolektorów słonecznych

Post by dwronka » Tue 14 Sep, 2010

ramirez wrote:Czy instalacja kolektorów słonecznych jest opłacalnym przedsięwzięciem?
Tak przy założeniu , że solar wraz z instalacją, specjalnymi żaluzjami i dodatkowym zródłem prądu bedzie kosztować nas 1 tyś pln.
W chwili obecnej przypomina mi to ostatnią sytuacje z klientem.
Para zakupiła obudowę kominkową za 4 tyś plus elementy do montażu - kolejny tysiak i do tego wkład kominkowy za 1199 zł ,który ogrzeje powierzchnię 50 m2.
Gdy zaproponowalem wkład z średniej półki ostro przeceniony i w zasadzie oddawany za grosze obydwoje stwierdzili ,że ten gorszy im się bardziej podoba.
Cytuję:
Bo wie pan my go bedziemy używać rekaraacyjnie ..
Rekraacyjnie wywalają 6 tyś zl tylko po to aby zagracic sobie salon no i wiesz ten prestiż - przyjdzie znajomy i zobaczy woow ale piekny kominek z marmuru.
Szczerze powiedziawszy rekraacyjnie za 6 tys chciałbym pojechać na wczasy na np teneryfę :cool:
Przenosząc tą sytuacje na zakup solarów :
Natańszy zestaw ok 8 tyś plus montaż i instalacja spokojnie z 2 tyś
Podczas braku prądu należałoby mieć albo dodatkowe żródlo prądu lub specjalne żaluzje - agregat ok 1 tys żaluzje - nie mam pojęcia.
Wymiana płynu chłodzącego co dwa lata 500 pln.
Zwrot inwestycji 10 -15 lat przy dobrych wiatrach i jeśli po drodze nie padnie nam panel czy rurki próżniowe.
W rzeczywistosci wygląda to tak , że solar po 10 lataach można wywalić do kosza a te supercudowne gwarancje producentów mozna schować miedzy bajki.
Zawsze a to za bardzo przegrzewamy solar albo awaria z powodu braku prądu, brak przeglądów serwisowych czy niewłasciwy płyn nieodpowiedniej firmy a można stosować płyn tylko i wylacznie firmy kogucik i pasztecik droższy od innych płynow o połowę dostępny tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży itp itd ;)

troll22
Posts: 2
Joined: Thu 29 Jul, 2010

Post by troll22 » Wed 22 Sep, 2010

Wejdź na stonę http://www.makroterm.pl/kolektory,,-tur ... ml#ak15788 - tam masz przykładową ofertę, taki wydatek ponosisz jednorazowo, później korzystasz z energii słonecznej

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 02 Oct, 2010

do powyższej oferty należy doliczyć koszt montażu , ostatnio rozmawiałem z instalatorem i przy pokryciach dachu typu blachodachówka lub gonty koszt montażu wynosi w granicach 1500 pln natomiast przy dachówce montaż kolektorów rozpoczyna się od 2000 pln w górę.

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Fri 02 Sep, 2011

troll22 wrote:Wejdź na stonę http://www.makroterm.pl/kolektory,,-tur ... ml#ak15788 - tam masz przykładową ofertę, taki wydatek ponosisz jednorazowo, później korzystasz z energii słonecznej
A koszty użytkowania (np prąd do pompy i automatyki) pokrywasz Ty? ;)
Raz się żyje, raz się umiera. Potem tylko straszy.... ;-)

Tomek67
Posts: 2
Joined: Sun 11 Dec, 2011

Post by Tomek67 » Tue 10 Jan, 2012

Ja się skusiłem i nie narzekam. Wiadomo, że na zwrot kosztów trzeba troszkę poczekać ale ciepła woda ze słońca naprawdę cieszy. Zresztą ja zawsze byłem eko :wink:
Mam już 3 lata kolektory próżniowe z polskiej firmy http://www.solar-tech.pl/ i nie żałuje, ciepłą wode mam dzieki tylko słońcu przez sporą częśc roku. Wiem, że wielu jest przeciwników, każdy robi jak chce, ale ja do kolektorów zawsze przekonuję ktokolwiek mnie zapyta.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sun 14 Oct, 2012

Tomek67 wrote:.... ciepłą wode mam dzieki tylko słońcu przez sporą częśc roku....
Tak realnie co to znaczy spora część ?

Budek
Posts: 15
Joined: Fri 08 Jul, 2011

Post by Budek » Tue 16 Oct, 2012

To znaczy, że nawet jak w zimę słonko przygrzeje to kolektor jest wstanie podgrzać wodę.
Wiele gmin dopłaca do montażu i zakupu kolektorów - za kasę z UE - więc ostatecznie zwrot inwestycji może być szybszy niż planowaliśmy.
Podstawowe kolektory to koszt ok 11-12 tys. zł + montaż.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Fri 19 Oct, 2012

OK. Do jakiej temperatury i ile litrów? Masz jakiś licznik na przepływie od wymiennika ?
Z pobieżnych wyliczeń wyszło mi, iż koszt paneli zwróci mi się na zero po jakichś 16 latach. Nie uwzględniłem kosztów wymiany płynu oraz odsetek bankowych z lokaty . Przy żywotności instalacji na takim samym poziomie całość jest na zero.
Myślę, że firmy produkujące panele mocno zawyżają ceny. Dlaczego trzy panele kosztują tyle co mały samochód? Nikt mi nie wmówi, że wyprodukowanie kilku rurek jest bardziej materiałochłonne i skomplikowane niż wyprodukowanie samochodu.
Za zasłoną ekologii kryje się zwykły biznes. Poczekam, aż ceny opadną.

maja40790
Posts: 3
Joined: Tue 13 Aug, 2013
Contact:

Post by maja40790 » Thu 15 Aug, 2013

Taa jasne moje miasto dopłaca 1500 zł. Majątek przy 12 000 :/

Kanaka
Posts: 5
Joined: Sun 26 Jan, 2014
Location: Zachodniopomorskie

Post by Kanaka » Sun 09 Feb, 2014

Po trzech latach (07.2011r) użytkowania kolektorów słonecznych zużycie gazu wygląda tak. Przed montażem zużycie gazu 120-180 m3 , po zamontowaniu 10-40 m3. Od maja do września woda 60st.C
Jestem zadowolony z kolektorów.
......,,Podczas braku prądu należałoby mieć albo dodatkowe żródlo prądu lub specjalne żaluzje - agregat ok 1 tys żaluzje - nie mam pojęcia.
Wymiana płynu chłodzącego co dwa lata 500 pln. ,,... Bardzo dobrze napisał nie mam pojęcia.
Najlepiej zamontować, użytkować - a potem się wypowiadać. Koszt montażu 14.000,00 zł - 5.600,00 zł (dotacja UE) = 8.400,00 zł.
Attachments
DSC_6469.JPG

wojotez
Posts: 1
Joined: Wed 25 Feb, 2015

RE:

Post by wojotez » Mon 01 Jun, 2015

Trening oraz dieta to podstawa. Jednakże jak niekiedy widzę, jak niektórzy chcą spalić zbyteczne kilogramy, a po treningu dosięgają po colę, batona bądź też inne tego rodzaju fast foody, to po prostu nie wytrzymuję. Pomyłki są przez to, że nie podchodzimy do ćwiczeń logicznie i poważnie. Jedz mniej, jedz zdrowo, nie smaż, nie jedz chemii i będzie porządnie. W samej rzeczy nie trudno przestawić się na zdrowe odżywianie. Trzeba tylko chcieć.

iviara
Posts: 1
Joined: Fri 09 Sep, 2016

Re: instalacja kolektorów słonecznych

Post by iviara » Tue 18 Oct, 2016

Pewnie, że jest opłacalna. Jednak przed zakupem tak jak w przypadku każdego innego produktu powinniście się zapoznać się ze szczegółowymi informacjami a także zaletami tego produktu.
znajdziecie wiele cennych i rzetelnych informacji o panelach fotowoltaicznych. Sama zakupiłam je kilka lat temu i jestem z nich bardzo zadowolona, bo odczuwam znacznie mniejsze rachunki w porównaniu z tymi, które wcześniej płaciłam. Ogromną zaletą przynajmniej dla mnie jest także brak szkodliwego wpływu na środowisko.

annabell
Posts: 1
Joined: Wed 02 Nov, 2016
Contact:

Re: instalacja kolektorów słonecznych

Post by annabell » Wed 02 Nov, 2016

Jeśli mamy jednorodzinny dom, tzn nie jest zbyt duży to zamontowanie kolektorów słonecznych nie jest złym pomysłem.

Natan23
Posts: 1
Joined: Mon 12 Jul, 2021

Re: instalacja kolektorów słonecznych

Post by Natan23 » Mon 12 Jul, 2021

Annabell, jeśli masz trochę pieniędzy to polecam ja założyłem i naprawdę nie narzekam :)



Post Reply

Return to “System oceny energetycznej budynków drewnianych”