System oceny energetycznej budynków

Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne budynków
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

System oceny energetycznej budynków

Post by Wojciech Nitka » Tue 10 Jun, 2008

Trwają prace przygotowawcze do wprowadzenia w Polsce systemu oceny energetycznej budynków.
Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne budynków są wprowadzane we wszystkich krajach Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą nr 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Unii z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Dyrektywa ta ma na celu obniżenie zużycia energii związanego z użytkowaniem budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jej główne postanowienia dotyczą wprowadzenia obowiązującego standardu energetycznego budynków, wprowadzenie systemu ocen energetycznych oraz systemu kontroli źródeł ciepła (kotłowni) i instalacji klimatyzacyjnych.
Największe praktyczne skutki będzie miało wprowadzenie systemu ocen energetycznych i świadectw energetycznych dla budynków.

Ocena energetyczna budynków ma spełnić dwa zadania:
I - stworzyć sytuacje pełnej jawności (znajomości) cech energetycznych budynków dla ich właścicieli, nabywców i najemców ,
II - przyczynić się do stałego zmniejszania zużycia energii związanej z użytkowaniem budynków.
Głównym elementem oceny energetycznej jest świadectwo energetyczne budynku czyli wydany przez upoważnionego eksperta dokument charakteryzujący jakość budynku z punktu widzenia zapotrzebowania energii, a wiec te cechy budynku, które decydują o kosztach jego użytkowania.
Wprowadzenie świadectw energetycznych umożliwia dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu. Cechy energetyczne decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach, dlatego dla nabywców i najemców powinna być zapewniona pełna dostępność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.

System oceny powinien motywować :
- projektantów - do traktowania energooszczędności jako niezbędnej cechy projektowanych budynków, której zapewnienie musi być brane pod uwagę we wszystkich stadiach opracowania projektu i dotyczyć wszystkich kolejnych decyzji podejmowanych w procesie projektowania,
- wykonawców i deweloperów - do szczególnej uwagi na jakość tych elementów wznoszonych budynków, które decydują o ich energooszczędności,
- właścicieli i zarządców budynków do stałego intensywnego działania zmierzającego do uzyskania przez budynek wysokiej klasy jakości energetycznej czyli do działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii w użytkowanych budynkach w efekcie czego będzie następować ogólne podnoszenie jakości energetycznej budynków.


Post Reply

Return to “System oceny energetycznej budynków drewnianych”