Domy o stalowej konstrukcji nośnej

Czy lekki szkielet stalowy może się przyjąć w naszym kraju?
Post Reply
Solidhouse
Posts: 1
Joined: Wed 03 Dec, 2008
Contact:

Domy o stalowej konstrukcji nośnej

Post by Solidhouse » Tue 09 Dec, 2008

W związku z rosnąca popularnością tej technologii na Zachodzie, warto napisać o niej kilka słów.

Technologia szkieletu stalowego w zastosowaniach w budownictwie jednorodzinnym rozpowszechniła się w latach 50-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych, jednak stal szerokie zastosowanie w budownictwie znalazła znacznie wcześniej. Pierwszym budynkiem opartym na szkielecie stalowym był zbudowany w 1885 roku pierwszy nowoczesny wieżowiec Home Insurance Building w Chicago. Od tego budynku powstała tez nazwa „ szkielet chicagowski”. Jak widać po dzisiejszym budownictwie, oparte na konstrukcji stalowej budynki mają przeróżne formy i wysokości - do drapaczy chmur włącznie, co dowodzi solidności i trwałości stali.
W budownictwie jednorodzinnym początkowo szkielet stalowy stosowano analogicznie jak drewniany, jednak odmienne właściwości fizyczne stali spowodowały, że ujawniły się pewne wady tego typu rozwiązań. Podstawowymi problemami okazały się:
- znacznie większa akustyka budynku
- odporność p-poż
- ocieplenie budynku
Wraz z postępem technologicznym w budownictwie problemy te zostały rozwiązane. Wnioski wyciągnięte z eksploatacji budynków, rosnąca wiedza projektantów oraz pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów budowlanych i rozwiązań inżynierskich pozwoliło na optymalne wykorzystanie stali oraz wyeliminowanie niekorzystnych zjawisk.
Obecnie , dzięki komputerowym metodom obliczeń i projektowania konstrukcji, budynki o stalowej konstrukcji nośnej połączyły zalety technologii szkieletu drewnianego czyli:
- szybkości wykonania
- niskich kosztów
- energooszczędności
wraz z zaletami technologii tradycyjnej:
- trwałości
- solidności
- bezpieczeństwa

Więcej informacji na priv.


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Domy o stalowej konstrukcji nośnej

Post by Greg Olchawski » Thu 28 May, 2009

Solidhouse wrote:Technologia szkieletu stalowego w zastosowaniach w budownictwie jednorodzinnym rozpowszechniła się w latach 50-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych, jednak stal szerokie zastosowanie w budownictwie znalazła znacznie wcześniej. Pierwszym budynkiem opartym na szkielecie stalowym był zbudowany w 1885 roku pierwszy nowoczesny wieżowiec Home Insurance Building w Chicago. Od tego budynku powstała tez nazwa „ szkielet chicagowski”. .
Solid,
ta stona/forum odnosi sie do budownictwa szkieletowego. Po tym co piszesz wydaje mi sie ze pomyliles tematy lubi nie widzisz roznicy pomiedzy roznymi rodzajami stali (blad w tlumaczeniu?). Pozwol ze wykaze kilka niescislosci:

1. w Stanach rozrozniamy dwa rodzaje stali: na goraceo formowane red iron oraz na zimno formowana stal o malej grubosci light gauge cold formed steel. Ta pierwsza bywa tez nazywana structural steel.

2. To forum traktuje o szkieletach (glownie drewnianych) a wiec zasadne jest tylko mowienie o light gauge steel frame w tym miejscu.

3. technologia szkieletu stalowego (nawet gdyby pomylic rodzaje stali) w budownictwie jednorodzinnym nigdy nie byla rozpowszechniona w Stanach, biorac pod uwage ilosci wykonanych domow, a juz na pewno nie w latach 50tych. W budownictwie jednorodzinnym zawsze krolowala w Stanach technologia szkieletu drewnianego. Daleko w tyle pozostawalo budownictwo tradycyjne. Dopiero w latach 80 tych o ile sie nie myle zaczeto pierwsze proby wprowadzenia lekkich szkieletow stalowych zwiazane ze zwyzkami cen drewna. Jednakze stal byla i jest drozsza, a i wykonawstwo jest drozsze tak wiec w budownictwie jednorodzinnym ta metoda sie nie zadomowila.

4. Co do Home Ins Buidling jako pierwszy w techonolgi stalowej to jest troche kontrowersji ale to juz inny temat.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

anjey
Posts: 11
Joined: Mon 16 Feb, 2009

lekki szkielet stalowy

Post by anjey » Mon 21 Dec, 2009

Witam
zachęcam do obejrzenia wątku z historii budowy domu w technologii lekkiego szkieletu stalowego http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... 8767#18767

Zapraszam również do dyskusji na ten temat. Chętnie odpowiem na frapujące pytania bo wybudowałem taki dom i obecnie w nim mieszkam.
...." Jednakze stal byla i jest drozsza, a i wykonawstwo jest drozsze tak wiec w budownictwie jednorodzinnym ta metoda sie nie zadomowila." Mi wyszło taniej ze stali :) a o trwałości konstrukcji nie wspomnę

Powoli ta konstrukcja zaczyna zastępować tradycyjne drewniane... wbrew pozorom stal jest równie ekologiczna jak drewno. :shock: prawie 80 % stali pochodzi z recyklingu, a dom też jest recyklingowany.
Zapewne zajmie to troche czasu zanim firmy przestawią się z produkcja na stalowy szkielet bo wiadomo że łaczy się to ze zmianami maszyn etc... ale to kwestia czasu. Warto już teraz iść z duchem czasu.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 26 Dec, 2009

anjey wrote:Powoli ta konstrukcja zaczyna zastępować tradycyjne drewniane...
nie wiem na czym bazujesz tak daleko posuniete wnioski? chyba nie na tym ze ty tak budowales
anjey wrote:Mi wyszło taniej ze stali
przepraszam, ale to komu ile wyjdzie zalezy od wielu czynninkow. ja sprawe generalizowalem. W twoim konkretnym przypadku to roznica nie bedzie duza poniewaz masz budynek oparty na bardzo prostej bryle, niemal jak stodola.

Nie mam nic do Twojego domu i mam nadzieje ze nie obrazisz sie za porownanie ale powiedzialem to celem odroznienia tego stylu od innych domow o ciekawych ksztaltach. Niestety, dom o ladnej bryle, ciekawy architektonicznie i o skomplikowanym dachu kosztowalby o wiele wiele wiecej od podobnego drewnianego.

Poza tym nie jestem pewien czy rozumiesz dobrze ta technologie i jej ograniczenia. Co wiecej, w linku ktory podales pojawiaja sie fotki. Trzecie z rzedu zdjecie budynku wielokondygnacyjnego nie przedstawia budynku w lekkim szkielecie metalowym. :roll:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

anjey
Posts: 11
Joined: Mon 16 Feb, 2009

Post by anjey » Mon 28 Dec, 2009

Wzrost popularności tej technologi...ot np na czym bazuje:
"Low-level steel homes constructed using a steel frame now account for approximately 20% of new build in the US. Not only does steel frame construction have a low level of wastage at the construction stage and low on-going maintenance costs but, in addition, between 25% and 100% of the structural steel is recycled; and is 100% recyclable. The market development for steel in steel homes in the USA has been explosive. In 1992 about 500 houses were built with a steel frame, the year after 15,000 houses, last year 100,000 steel houses were built, and the market looks set to continue to grow for metal homes"
lub
"Several of the UK Top 20 house builders are now using steel frame for flats and two-story homes"
"Steel frame construction in residential projects is already widespread in Australia with the large builders of steel homes"
I tak dalej ... generalnie mnogość artykułów, firm wykonawczych i optymistyczne prognozy co do rozwoju tej technologi daje mocne podstawy aby stwierdzić o powolnym zmianie trendu.....
Nie dawałem do wyceny dachu o bardziej skomplikownych kształtach także nie mam porównania... Mój prosty dwu spadowy kosztował taniej w konstrukcji stalowej niż drewnianej....

Co do ograniczeń tej technologi.... na pewno są jakieś, ale ja widzę raczej zalety.
Przypuszczam, że zajmujesz się szkieletem drewnianym na co dzień?? Czy stawiałeś coś kiedyś z lekkiego szkieletu stalowego?? Czy widzisz jakieś plusy czy raczej ograniczenia?

p.s byłoby miło gdyby ten wątek nie przerodził się w teksty typu "dom jak stodoła".....

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 29 Dec, 2009

z gory chcialbym przeprosic, moj dobor slow (porownanie do stodoly) raczej nie byl najlepszy. nie chodzilo mi bynajmniej o krytyke Twojego domu, tylko jak wczesniej zaznaczylem, bardziej wykazanie ksztaltu budynku. W jezyku anglelskim slowo stodola (barn) nie ma negatywnego znaczenia i czesto mozna uzyc tego slowa do okreslenia wlasnie prostej formy budynku (np barn-shaped).

Doswiadczenie mam przy obu technologiach. lekki szkielet stalowy uzywamy podczas wszystkich prac na obiektach komercyjnych (biura, hotele itp) choc nie sa to konstrukcje typu strukturalnego. Przypominam ze lekki szkielet stalowy jest czyms innym niz stalowe konstrukcje z metalow odlewanych (red iron).

Ilosc domow w lekkim szkielecie stalowym nadal jest bardzo mala w USA, jestem tutaj i widze ile i jak sie buduje. Obiekty komercyjne, jak wspomnialem wczesniej, w wiekszosci przypadkow uzywaja lekkiego szkieletu metalowego do wykonania elewacji, scian dzialowych, wykonczenia wnetrz. Czasem zdarza sie jakis bank lub sredniej wielkosci budynek komercyjny w szkielecie drewnianym. Nie znaczy to oczywiscie ze nie ma budynkow w calosci w lekkim szkielecie metalowym ale takich spotyka sie malo, a juz domow jednorodzinnych tak stawianych to szukanie jak igly w stogu siana.

Obawiam sie ze cytaty ktore podales pochodza od producentow profili lub publikacji propagujacych to budownictwo (Zrzeszenia, Stowarzyszenia itp). Ja staram sie przedstawic Ci obiektywne spojrzenie na fakty. Nie mam zadnego interesu w tym by dyskredytowac jakakolwiek technologie. Potrafie budowac zarowno w lekkim szkielecie drewnianym jak i metalowym, co wiecej potrafie budowac w szkielecie metalowym strukturalnie, cos co w wiekszosci przypadkow wykonawcom wydaje sie ze potrafia (bo mysla ze lekki szkielet metalowy to lekki szkielet metalowy), jednak roznice sa kolosalne. Ale ostatecznie ktorykolwiek szkielet "wygra" to nie ma dla mnie znaczenia. Jednak liczby ktore cytujesz nie tylko stoja w sprzecznosci z tym co ja czytam ale takze z tym co widze.

Co do oceny za czy przeciw: Drewno jest znakomitym surowcem, ekologiczne, w miare tanie, super wytrzymale ("kilogram do kilograma" jest wytrzymalsze od stali) i jest bardzo latwe w obrobce. Ciekawe elementy archiektoniczne wymagaja o wiele wiecej pracy (i materialow) i nie wszystko da sie zrobic w stali a to co mozna czesto wymaga o wiele wiecej pracy niz drewno. Wytrzymalosc drewna na czynniki zewnetrzne tez jest dobra i mozna ja odpowiednio zwiekszyc, choc przestrzeganie wymogow technologi jest i tak najwazniejsze.
Stal oczywiscie wytrzyma wiecej czasu ale jest drozsza (material i praca) i trudniejsza w obrobce. nie wszystko tez da sie w niej zrobic.Poza tym stal stanowi powazny mostek termiczny i bez izolacji na elewacji nie obejdzie sie przeciwnie do szkieletu drewnianego gdzie da sie naprawde wiele zrobic w tym zakresie nawet bez welny czy o wiele gorszego/grozniejszego styropianu. Poza tym argument o wiekszej odpornosci stali ma dla mnie male znaczenie. Przy prawidlowym wykonaniu szkielet drewniany postoi ponad 100 lat, a po takim czasie to domy taje sie zabytkami, oczywiscie w ujeciu funkcjonalnym.
Podsumowujac za i przeciw, dla mnie osobiscie, dla budownictwa jednorodzinnego, lekki szkielet drewniany jest lepszym wyborem. Stal ma swoje wlasne, bardzo specyficzne zastosowania.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kanadol
Posts: 22
Joined: Fri 04 Feb, 2011

...

Post by kanadol » Mon 07 Feb, 2011

Polecam forme szkieletu na stali. Sam wykonywałem takie budynki w Kanadzie, ostatnio jest to jeden z najlepszych rozwiązan na kanadyjski rynek, gdyż zaczynaja ludzie zmieniac swoje poglądy z drewwna na stal, jest to kosztowniejsze ale coraz to bardziej popularne, hotele, apartamentowce, szkoły, komisariaty casina budowałem tez na takiej konstrukcji stalowej, lecz obiekty te posiadały inne parametry stali jak parametry na dom.
I podkreslam że nie jest to ciężka stal jak budowle ryglowe ze stali czy wieżowce .
Nie wiem ile to kosztuje w polsce ale pomyśle nad tym. Chetnie rzucę okiem na cenniki oraz realizacje takich domów w Polsce .
Pozdrawiam i gratuluję podjęcia takiej decyzji , gdzyz na rynku polskim mamy zbyt wileu tradycjonalistów którzy uwielbiaja budowac fortece .



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla lekkiego szkieletu stalowego ”