Lekki szkielet stalowy

Czy lekki szkielet stalowy może się przyjąć w naszym kraju?
Post Reply
Konrad J.
Posts: 6
Joined: Sun 22 Mar, 2009

Lekki szkielet stalowy

Post by Konrad J. » Sun 06 Jun, 2010

Witam wszystkich.
Tu troszkę chcę przybliżyć technologię lekkiego szkieletu stalowego.
Kilka lat emu zainteresowałem się tą technologią i wraz z kilkoma znajomymi postanowiliśmy wybudować budynki wielorodzinne w tej technologii. No i zaczęło się..... a potem walka..... i .... skończyło się sukcesem :-)) Postawiliśmy dwa nie duże budynki łącznie 30 mieszkań. Całkiem całkiem.
Wybraliśmy technologię propagowaną przez Polską firmę. Wtedy ta technologia była wg mnie interesująca, ale dzisiaj już bym się na nią nie pokusił. To nie znaczy, że jest zła tylko tyle, że dzisiaj już świat poszedł dużo, dużo, dużo.... dalej a oni nie. Niektóre rozwiązania wg mnie były nieszczęśliwe wiele zmienialiśmy, nieszczęśliwe też wydaje mi się system poszycia ścian zewnętrznych – ale to tylko moje subiektywne odczucie, a opinię każdy wyrobi swoją.
Przez długi czas rozpatrywałem innych producentó-dostawców technologii stalowych i po wielu poszukiwaniach dotarłem do Szwedzkiego koncernu zajmującego się tą technologią i po wizycie u nich wielu spotkaniach, oglądnięci wielu budynków, zdecydowałem się na wybudowanie budynku w Polsce.
Ich podejście do procesu technologicznego a podejście producenta Polskiego to diametralnie dwie różne rzeczy. To jak z samochodem niby ma jeździć ale jest auto i auto. A wg mnie uważam, że te dwie technologie dzieli przepaść taka jak pomiędzy syrenką a nowym VW. Podejście koncernu Szwedzkiego do każdego szczegółu, badani, energooszczędność, jakość materiałów, programy wspomagające no i wiele, wiele budynków postawionych w Szwecji (a naród raczej wymagający i kwestie energooszczędności są im bliskie).
Obecnie zacząłem (1 czerwca 2010 r.) prefabrykację ścian na placu budowy. W kolejnych postach zamieszczę zdjęcia i jakiś opisik. Mam nadzieję, że wywiąże się dyskusja i padną pytania a ja postaram się na nie w miarę moich możliwości (wiedzy i doświadczenia) postaram się odpowiedzieć.


Konrad J.
Posts: 6
Joined: Sun 22 Mar, 2009

Post by Konrad J. » Mon 07 Jun, 2010

a tu kilka zdjeć z różnych etapów budowy.
jeśli temat wzbudzi zainteresowanie na forum to bede sukcesywnie zamieszczał kilka fotek z postępów na budowie. Chętnie też odpowiem na pytania.
Attachments
1.JPG
Zaczęło sie...
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
a to co chyba was zaciekawi... 1 czerwca 2010 - taki dzien dziecka :-))
8.JPG
4 czerwca
9.JPG

snekker220
Posts: 27
Joined: Fri 10 Apr, 2009

Post by snekker220 » Wed 29 Dec, 2010

Gdzie to jest budowane w Polsce czy w Norwegi ?

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Wed 29 Dec, 2010

snekker220 polskiej ziemi nie poznajesz? w tle charakterystyczne w naszym kraju budynki welopokoleniowe.

KonradJJ
Posts: 5
Joined: Sun 06 Jun, 2010
Location: Polkowice

Post by KonradJJ » Mon 05 Mar, 2012

Witam
Dawno tu nie zagladalem. Kilka informacji eksploatacyjnych gotowego juz budynku (zdjecia wyzej). Dom powstał październik 2010 zamieszkały. 4 dorosłe osoby.
Dom parter 154 m.kw + poddasze 101,5 m.kw, ogrzewanie gaz ziemny Gz 41,5. Dobra izolacja termiczna + rekuperacja + okna 3 szyby. Gaz za okres od 25 październik 2010 do 15 listopad 2011 - 1.830 zł (C.O. + CUW). Energia elektryczna od 7 czrwca do 15 listopada (łacznie z okresem budowy - inna taryfa) 2.137 zł. Woda + ścieki 1.430 zł. Smieci 317 zł. Podatek od nieruchomości 437 rok. Drewno do kominka 1,5 m - 210 - Kupili 20 m^3 - to chyba na dożywocie bo palą tylko od święta (salon to nie kotłownia słysze) :-))
Dom w konstrukcji lekkiego szkieletu stalowego - wg naszej opini energooszczędny.
W razie pytań chetnie napisze wiecej.

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Tue 13 Mar, 2012

Prosiłbym o odrobinę informacji na temat zastosowanej izolacji ścian, dachu i oczywiście koszty samego szkieltu stalowego, rzuty projektu mile widziane.

KonradJJ
Posts: 5
Joined: Sun 06 Jun, 2010
Location: Polkowice

Post by KonradJJ » Tue 13 Mar, 2012

No my budujemy w nszym systemie (uwazam ze to najlepiej wychodzi) 200 + 12,5 + 150 + 1 + 50 + 12,5 mm, tzn. styropiam + Fermacell + wełna (i nie tak jak rodzimi producenci wciskaja mata czy jakies inne puszyste badziewie tylko polsztywna) + paroizolacja + welna (tak jak poprzednio) + Fermacell. Ta dodatkowa izolacja welny jest tez miejscem na wszystkie instalacje. W innych rozwiazaniach zawsze jest uszkadzana paroizolacja.
Dach 250 + 100 wełna. Pozima izolacja nad jetkami 200 + 200 i tu mata lekka - jedyne miejsce dla tej welny. No nie jedyne jeszcze alternatywnie mozna w strop pomiedzy kondygnacjami. ale my dajemy polsztywna dla poprawy akustyki.
Zrobilem troche zdjec termo i calkiem calkiem to wyglada. No i koszty tez mowia o tym ze jest o.k. Pamietaj ze nie mozna uzywacj mat miekkich do izolacji pionowych i skosnych. One sie zwijaja przesuwaja itd. No a welna półsztywna (ja zawsze uzywam Rocton) daje gwarancje ze to sie nie spieprzy i daje dodatkowe wygluszenie oraz nadaje masy budynkowi co poprawia jego inercyjnosc cieplna.
W tym konkretnym budynku zrobilismy posadzke anhydrytowa to tez ma wplyw na ogrzewanie.

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Wed 14 Mar, 2012

Styropian ryflowany, na listwach czy klejony bezpośrednio do płyt fermacell? Może lepiej byłoby wypełniać konstrukcję pianką PUR? No i jak jest z kosztami samej konstrukcji stalowej? Jak łączycie poszczególne elementy?

KonradJJ
Posts: 5
Joined: Sun 06 Jun, 2010
Location: Polkowice

Post by KonradJJ » Fri 16 Mar, 2012

Styropian nie ryflowany klejony na pianke.
Pewnie ze lepiej PUR tylko koszty niewarte zachodu, PUR drogi a zysk duzy przy cienkich scianach
Tu jest 200 + 150 +50 tak wiec poco PUR???? Te pierwsze 200 - styro - to po to zeby punkt rosy wysunal sie poza styk styro - sciana. Nie ma wykroplen.
A tak do styropianu ryflowanego. To najwazniejsze zeby nie dopuscic do zawilgocenia. Czyli rekuperacja i dobrze wykonana paroizolacja.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla lekkiego szkieletu stalowego ”