Problem z wentylacją w kanadyjczyku

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
garfield75
Posts: 4
Joined: Wed 21 Jan, 2009
Location: Polska

Problem z wentylacją w kanadyjczyku

Post by garfield75 » Wed 21 Jan, 2009

Witam,
W moim domu zainstalowano wentylację grawitacyjną - rury spiro do komina wentylacyjnego w szczycie dachu. Są zrobione 2 wywiewy, jeden znad okapu w kuchni - rura izolowana wełną idzie po stropie ok 5 metrów i zawija do góry po czym wchodzi w komin. Drugi punkt w łazience (dom parterowy) wyprowadzony do komina w nad łazienką, jednak pod kątem 45stopni(pochyłość dachu). Wykonawca oczywiście załatwił odbiór kominiarski, niestety podczas pierwszej kontroli kominiarskiej okazało się, że ciąg jest tylko podczas załączonych wentylatorów - w łazience mam założony wentylator, w kuchni do wyciągu podłączony okap. Czy jest dopuszczelne, że ciąg jest tylko przy włączonych wiatrakach , tj np. podczas gotowania lub korzystania z łazienki i takie rozwiązanie wystarczy ? Kominiarz zasugerował założenie dodatkowych kominów wentylacyjnych w linii prostej do góry zarówno z kuchni jak i łazienki. Czy to coś da i czy konieczne jest dziurawienie dachu. Wykonawca domu twierdzi, że kanadyjczyk jest domem ,,suchym" i ma dodatkową wentylację w postaci pustki pod płytami g-k, dlatego też dodatkowa wentylacja nie jest wymagana. Proszę o podpowiedź czy to prawda.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 22 Jan, 2009

Główna przyczyna braku ciągu to szczelność budynku. Przy długich kanałach poziomych wspomaganie wentylatorami jest zazwyczaj koniecznością.
garfield75 wrote:Czy jest dopuszczelne, że ciąg jest tylko przy włączonych wiatrakach , tj np. podczas gotowania lub korzystania z łazienki i takie rozwiązanie wystarczy ?
Powinno, ale polecam zastosowanie czujnika wilgoci z automatycznym włącznikiem wentylacji mechanicznej.

Jan Kucharski
Posts: 25
Joined: Fri 13 Mar, 2009

Post by Jan Kucharski » Wed 18 Mar, 2009

Stosowanie wentylacji grawitacyjnej w szczelnym budynku a także wtedy gdy mamy niewielkie pomieszczenia nie sprawdza się. Najlepszym rozwiązaniem jest pełna wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem ale można zastosować tzw. wentylację mieszaną. Powinno to wyglądać w następujący sposób: w pomieszczeniach mieszkalnych grawitacyjne nawiewy a w wilgotnych mechaniczny wyciśg np. centralka wentylacyjna do której podpina się rury z tych pomieszczeń. Aby taki system mógł funkcjonować prawidłowo powinien działać bez przerwy. Zwykle takie urządzenia mają niewielki pobór prądu (ok. 20 W). Wtedy problem z wilgocią w pomieszczeniach nie istnieje a stała wymiana powietrza jest zgodna z PN i zapewnia zdrową eksploatację takiego domu.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 18 Mar, 2009

Jan Kucharski wrote:Najlepszym rozwiązaniem jest pełna wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem ale można zastosować tzw. wentylację mieszaną.
Najlepszym? Dla kogo? Dla uzytkownikow?

Joanna Zasada
Posts: 14
Joined: Thu 12 Mar, 2009

Post by Joanna Zasada » Fri 20 Mar, 2009

Alek ,nie odzywaj się jak nie masz nic do powiedzenia. A jak masz coś do powiedzenia to się przedstaw imieniem i nazwiskiem a nie ukrywaj się za jakimś nickiem.

jolandsk
Posts: 11
Joined: Sun 22 Mar, 2009
Location: tromso

Post by jolandsk » Tue 24 Mar, 2009

to fakt, ze wraz ze szczelnoscia domu idzie slaby ciag. a tym bardziej gdy przewod wentylacyjny idzie poziomo w znacznej jego czesci. moze zamiast dodatkowych dziur w dachu pokusic sie o nawiewniki higrosterowane w oknach o ile takich nie masz. nie wychlodza pomieszczenia a skutecznie reguluja wilgotnosc wzgledna i wpuszcza tyle powietrza, by wyciag grawitacyjny zaczal spelniac swoje zadanie. przypominam tez, ze nie wszedzie i w kazdym przypadku mozna stosowac wentylacje wymuszona.
pozdrawiam



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”