Elektryka bez peszli, czy jest to dopuszczalne

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
garfield75
Posts: 4
Joined: Wed 21 Jan, 2009
Location: Polska

Elektryka bez peszli, czy jest to dopuszczalne

Post by garfield75 » Wed 21 Jan, 2009

Witam,

Czy jest dopuszczalnym rozwiązaniem wykonanie instalacji elektrycznej bez zastosowania peszli ? Przewody rozprowadzone w ścianach i stropie pomiędzy płytami g-k i folią paroizolacyjną ?


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Thu 22 Jan, 2009

Strzezonego Pan Bog strzeze.
U mnie w peszlach

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 22 Jan, 2009

garfield75 wrote:Czy jest dopuszczalnym rozwiązaniem wykonanie instalacji elektrycznej bez zastosowania peszli ?
Tak, chociaż w razie uszkodzenia ciężko go będzie wymienić.

ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Thu 22 Jan, 2009

Pewien stary inżynier elektryk mówił mi że w peszlach to nawet gorzej bo kable nagrzewają się i coś tam coś tam już dokładnie nie pamiętam bo to było ze dwa lata temu. Ja osobiście mam w peszlach.

garfield75
Posts: 4
Joined: Wed 21 Jan, 2009
Location: Polska

Post by garfield75 » Thu 22 Jan, 2009

Dziekuję za odpowiedź

ebol
Posts: 3
Joined: Sun 15 Jan, 2012

Post by ebol » Sun 15 Jan, 2012

zależy od klasy izolacji kabla

lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Post by lechtro » Sun 15 Jan, 2012

Tak na szybko i bez pewności-dozwolone pod warunkiem zastosowania zabezpieczeń nie większych niż 16A . Poszukaj informacji pod tym kątem.

msauto
Posts: 1
Joined: Mon 14 Mar, 2016

Re: Elektryka bez peszli, czy jest to dopuszczalne

Post by msauto » Mon 14 Mar, 2016

Witam. Właśnie jestem w trakcie budowy domu. Konstrukcja szkieletowa, wełna mineralna , z obu stron płyta osb i płyta gk.
Elektryk niedawno skończył instalacje elektryczną która jest poprowadzona kablem okrągłym w podwójnej izolacji do 750V.
Czy taki kabel może być przeciągany w ścianach pomiędzy wełną a płytą osb bez dodatkowego zabezpieczenia typu peszla, rurka?
Peszle dawał tylko w miejscach zalanych posadzką, poza tym kable wprowadzane w ścianę i w samej ścianie są już bez niczego.
Czy takie wykonanie jest zgodne z normą, wytycznymi?

MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Elektryka bez peszli, czy jest to dopuszczalne

Post by MajorDamage » Sun 08 May, 2016

Nie ma przepisu nakazującego stosowanie peszli w instalacjach elektrycznych w domach szkieletowych. I mało która firma robi to, chyba że klient dopłaci;-). Wykonanie instalacji elektrycznej bez peszli jest jak najbardziej poprawne.

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Elektryka bez peszli, czy jest to dopuszczalne

Post by drewrun » Tue 10 May, 2016

My teraz jeszcze musimy się zastanowić nad łączeniem kabli elektrycznych. Tutaj proponują bardzo praktyczne rozwiązania: https://stukpuk.pl/blog/klasycznie-i-no ... enie-kabli . Myślę, że uda nam się coś tam znaleźć.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”