Zbiornik z wodą w kotłowni - nie zamarźnie?

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Zbiornik z wodą w kotłowni - nie zamarźnie?

Post by rwojtek » Wed 09 Feb, 2011

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,
Po maleńku dojrzewam do decyzji wybudowania swego wymarzonego domku. W z wiązku z tym jak chyba każdy kto był w mojej sytuacji, mam kilka pytań.Planuje wybudować dom oczywiście w konstrukcji szkieletowej wg. projektu "Zośka 3", ale troszkę powiększony wszerz i wzdłuż. Działka gdzie ma stanąć dom nie ma wodociągu więc w rachubę wchodzi tylko pompa głębinowa.
Tak sie zastanawiam czy przy konstrukcji ściany zewnętrznej: 140-160 mm + ruszt krzyżowy na 60 mm z dodatkową wełną (oraz ok. 10 0mm styropianu na listwach na zewnatrz) bedzie wystarczajacy do izolacji garazu i kotlowni gdyż tam planuje umiescic zbiornik hydroforowy z wodą dostarczaną z pompy glebinowej - niedaleko pieca na pellety.
Czy podczas zimowych mrozów, (a u mnie w Białymstoku zimą - 15,-20 to coś normalnego) taki zbiornik i instalacja nie zamarźnie w kotłowni podczas kilkudniowego nie korzystania z wody użytkowej? Może w kotłowni potrzebny będzie grzejnik?
Czy ktoś z Was spotkał się z takim dylematem? Chętnie wysłucham waszyćh opinii na ten temat.
Pozdrawiam.
P.S.
Kotłownia to te pomieszczenie przy garażu ;-)
Attachments
rzut Zośka.jpg


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 09 Feb, 2011

proponowalbym ci zainstalowac grzejnik i to nie tylko w kotlowni ale i w garazu

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Wed 09 Feb, 2011

Tak myślałem.
W kotłowni to rozumiem, ale w garażu w razie nieszczelności zamknięcia drzwi wjazdowych nie będzie zbyt dużej utraty ciepła? Tak się zastanawiam czy między kotłownią a garażem nie dawać takiej samej grubości izolacji z wełny jak w ścianie zewnętrznej?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 09 Feb, 2011

Witam :mrgreen: sciane pomiedzy garazem a kotlownia wyizolowalbym jak sciane zewnetrzna w garazu tak jak pisze Jan zalozylbym grzejnik jednak dodatkowo zamntowalbym zawor i jakis sterownik bez sensu jest grzac garaz jak omieszczenia mieszkalne.
W nocy temperature w ustawilbym na 5 stopni a w dzieni max.na 15scie to da bardzo duze wbrew pozorom oszczednosci.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 09 Feb, 2011

Samo izolowanie sciany pomiedzy garazem a kotlownia nie wiele pomoze przy tak duzych spatkach temperatur zima nie twierdze ze garaz ma byc ogrzewany jak mieszkanie jednak mozesz miec klopoty ze sciana pomiedzy garazem a kotlownia wiec mysle ze instalacja jednego grzejnika przy ustawieniu nawet 5 stopni to nie jest utrata fortuny jednak spisz spokojnie

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Wed 09 Feb, 2011

Ustawienie temperatury na 5 i 15 stopni ma sens, faktycznie nie będzie trzeba go mocno ogrzewać (a może grzejnik zamiast w garażu to w kotłowni?), ale jaki sterownik? Wystarczy zawór z głowicą termostatyczną?
Aha, jaki problem mogę mieć ze ścianą miedzy garażem a kotłownią jeśli nie będę ogrzewał garażu?
I jeszcze jedno. Zasobnik na c.w.u. też może być w lekko ogrzewanej kotłowni czy może lepiej zainstalować go np.w łazience za ścianą?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 09 Feb, 2011

Ja mowilem o grzejniku w kotlowni i garazu,co do zaworu to niewiem trzeba by zapytac fachowca co do sciany -to pomimo tego samego przekroju co sciany zewnetrzne jednak brak bedzie docieplenia zewnetrznego a jak sam pisales tempera zima mocna spada wiec skoro po jednej stronie bedzie ogrzewana po drugiej znaczna roznica temperatury to mozesz miec wilgoc lub niepotrzebne skraplanie ,

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Thu 10 Feb, 2011

To może jednak lepiej byłoby zainstalować i zasobnik c.w.u. w powiększonej łazience i zbiornik hydroforowy również? Wtedy pewnie nie trzeba by było ogrzewać powierzchni garażu i kotłowni? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
A może macie inny pomysł jak to rozwiązać?
BTW, może ktoś wie jak "wychodzi" koszt ogrzewania domu ok. 150m2 piecem na pellety? Dużo trzeba ton na zimę?
Pozdrawiam.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 12 Feb, 2011

rwojtek wrote: lepiej byłoby zainstalować i zasobnik c.w.u. w powiększonej łazience i zbiornik hydroforowy również
to najlepsze rozwiazanie choc stracisz troche mijsca wewnatrz

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Mon 14 Feb, 2011

Zastanawiamy sie nad niewielkim powiększeniem projektu, więc może znajdzie się miejsce dodatkowe w łazience.
A co trzeba by zmienić w konstrukcji garażu, aby nie musieć go ogrzewać (chodzi mi o wilgoć). Przecież nie musi być wcale ciepły zimą, takie jest moje zdanie na ten temat

Eugeniusz149
Posts: 1
Joined: Wed 01 Dec, 2021

Re: Zbiornik z wodą w kotłowni - nie zamarźnie?

Post by Eugeniusz149 » Wed 01 Dec, 2021

Jeżeli planujesz budowę zbiornika wodnego, to może zainteresuje cię również pomysł uzdatniania wody na użytek domowy? Firma hydroPATH oferuje produkty do uzdatniania wody o potwierdzonej skuteczności. W ich produkcji stosują tylko zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz materiały najlepszej jakości. Dzięki ich urządzeniom wyeliminujesz bakterie z wody, która następnie będzie nadawała się do picia. Jeżeli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, odezwij się do nich. Z pewnością doradzą Ci i odpowiedzą na wszelkie pytania.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”