Ogrzewanie kanadyjczyka + system DGP

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Ogrzewanie kanadyjczyka + system DGP

Post by selius » Thu 03 Mar, 2011

Witam
Zaczynam powoli budowac moj wymarzony domek Z4 w systemie szkieletowym i zastanawiam sie nad jego ogrzewaniem. Domek bedzie mial 110 m2 (8.5 m x 8.5 m) prosty dom z dwuspadowym dachem.
Ocieplony bedzie wewnatrz welna 15 cm, z zewnatrz 10 cm styropianu, dach 20 cm welny, fundament 10 cm styropianu. Na dzialce niestety nie mam gazu ziemnego, ale wiem ze w przeciagu kilku lat maja go podlaczyc (nowe osiedle). Olej i gaz plynny raczej odpadaja bo wiadomo cena... wiec zostaje paliwo stale. Na poczatku myslalem o piecu z podajnikiem na pelet lub groszek ale z tego co czytam w necie ludzie troche narzekaja... polecaja zwykle piece "smieciuchy" ze sterowaniem i wydaje mi sie ze narazie takie wyjscie bedzie dla mnie najlepsze, chyba ze macie jakies inne lepsze pomysly? Mozecie polecic mi cos dobrego i w miare taniego? Zalezy mi na tym aby w piecu palilo sie ok 12 h zeby podkladac max 2 razy dziennie.

Dodam ze w domku bedzie tez kominek chyba z systemem DGP, chociaz jedna firma mi odradza DGP z tego wzgledu ze domek nie jest duzy i kominek bedzie stal centralnie w domu, wiec nie trzeba rur aby cieple powietrze sie rozeszlo, mozecie mi doradzic czy maja racje czy jednak zainstalowac DGP? Jesli tak to jak najlepiej i najlatwiej go rozprowadzic? Jesli juz to chcialbym DGP grawitacyjne bez nadmuchu.
Za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.
Pozdrawiam
Krzysiek
Attachments
Thumb.php.jpeg
(29.17 KiB) Downloaded 45974 times
z4_rzut2_0.jpg


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 06 Mar, 2011

Rozbudowalbym mozliwie jak najbardziej system DGP do tego zastosowal ogrzewanie elektryczne. Przy tak malym domku odpowiednio wyizolowanym termicznie koszty beda na dobrym poziomie o komforcie uzytkowania juz nie wspomne.
ps. w dach minimum 25 cm, a najlepiej 30 cm welny ulozyc w ukladzei krzyzowym. :cool:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 06 Mar, 2011

selius wrote:Rozbudowalbym mozliwie jak najbardziej system DGP do tego zastosowal ogrzewanie elektryczne.
Słusznie wspomniałeś, że bez o dodatkowym źródle ciepła. Bez niego można sobie narobić tylko problemów.

selius, Z4 ma rzeczywistą powierzchnie użytkową około 95 m2. Podwyższenie ścianki kolankowej niewiele wniesie. Sypialnie 3 najlepiej potraktować jako szafę lub strych. Jeżeli decydujesz się w nim na DGP wykonaj kominek i komin tradycyjny.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sun 06 Mar, 2011

Dzieki wszystkim za porady,
Co do ogrzewania to nie wydaje mi sie aby ogrzewanie pradem bylo tanie... Za kilka lat maja mi podlaczyc gaz, wiec do tego czasu chcialbym pomeczyc sie ze "smieciuchem" i potem miec spokoj. Czytam kilka forum i przegladam wypowiedzi ludzi w sprawie ogrzewania no i niestety prad jest najdrozszym zrodlem... pozniej olej, gaz plynny, gaz ziemny i paliwo stale jak pelet, groszki, wegiel, mial... ale napewno o tym wiecie :)
Ogrzewac domek tylko kominkiem z DGP hmm chyba tez to nie jest najlepszy pomysl, z tego wzgledu ze bylo by palone tylko w tedy gdy jestemy w domu... no i niestety czeste podkladanie do kominka.
Grzegorz Szostak - domek ma dokladnie 94 m2 ale z tego co zauwazylem ludzie licza pow. po podlodze do wyliczenia ogrzewania.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 06 Mar, 2011

oczywisce elektryka nie moze byc glownym zrodlem ogrzewania domu i stanowi w tym ukladzie jedynie system wspomagajacy ze wzgledu na koszty.
Kominek z DGP z odpowiednim rozprowadzeniem jest bardzo wydajnym i tanim zrodlem ogrzewania. Za przyklad moge podac dom z fotorelacji ,,dom moich rodzicow" Ramojamesa gdzie inwestor mimo iz ma kotlownie z piecem na mial praktycznie jej nie uzywa grzejac kominkiem z DGP w czasie mrozow mozna osiagnac +26 stopni w domu.

Wielkim bledem jest natomiast montaz kominka i niewlasciwe rozprowadzenie systemu DGP z tym bledem mam niestety doczynienia w domu ktory wlasnie koncze budowac gdzie inwestor ze wzgledu na koszty ograniczyl ilosc anemostatow do minimum przez co nie wykorzystuje energii jaka mozna z kominka uzyskac- dlatego napisalem max .rozbudowac sys.DGP

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sun 06 Mar, 2011

A czy moglbys Maricinie wyrysowac dla mnie taki projekt DGP jesli to nie byl by problem? Wyzej zalaczylem 2 zdj z zrzutu mojego domku. Ja sadzie ze nie problem isc do firmy, zaplacic i pozniej dowiedziec sie ze mam cos zle zrobione... a niektore firmy znaja sie nie lepiej ode mnie... Jaki moze byc wogole koszt takiej instalacji DGP bez turbiny?
Pozdrawiam
Krzysiek

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Mar, 2011

:roll: zazwyczaj wykonuje to sprawdzona firma podwykonawcza gdyz jestem zdania ze elektryka + hydraulika + ogrzewanie powinni robic fachowcy wyspecjalizowani w tym temacie.
Chetnie wykonalbym taki szkic ale moja wiedza praktyczna jest tu zbyt mala, moge ewentualnie zasugerowac pewne rozwiazania.
CO do szczegolowego opisu technicznego to proponuje wyslac zapytania do kilku miejscowych firm instalatorskich i zweryfikowac to u klentow dla ktorych wykonali taki system z DGP (niech dadza namiary na inwestorow, jak ktos jest naprawde zadowolony to chetnie poleci firme ).
Taki przykladowy koszt to ok 15.000zl na dom 100-120m2

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Mon 07 Mar, 2011

Koszt instalacji DGP 15 tys zl to chyba lekka przesada...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 08 Mar, 2011

kominek razem z DGP :roll: takie sa koszta z tego co wiem

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Thu 10 Mar, 2011

selius wrote:Za kilka lat maja mi podlaczyc gaz, wiec do tego czasu chcialbym pomeczyc sie ze "smieciuchem" i potem miec spokoj
Witam,
Posiadam dom podobnej wielkości do Twojego i nasuwa mi się kilka przemyśleń. Jeśli chodzi o piec na paliwa stałe to będziesz mieć wielki problem z wnoszeniem opału i popiołem biorąc pod uwagę pomieszczenie które przeznaczone jest na projekcie pod montaż pieca. Ponadto musisz na dzień dzisiejszy przy tym rozwiązaniu wybudować komin uniwersalny - dymowy (dość drogi), aby można byłoby do niego w późniejszym czasie podłączyć piec gazowy (inastalację wewnętrzną do gazu radzę od razu ułożyć).
System DGP jest bardzo wydajny ale ma tą wadę iż trzeba o nim "pamietać" no i ma się kotłownię w salonie :). Dla jednych ok, dla innych uciążliwe. Oczywiście można dołożyć grzejniki elektryczne jako uzupełnienie, ale....
... jeśli jesteś przekonany że będziesz w przyszłości ogrzewał gazem to przy budowie musisz już wykonać instalację centralnego ogrzewania. Zatem teraz kupisz grzejniki elektryczne - a później zmienisz je na zwykłe? Kosztowne.
Przy tym układzie widzę kilka opcji:
1. DGP + grzejniki elektryczne (spory koszt i zmiana grzejników za kilka lat)
2. Kominek z płaszem wodnym (dołączenie do układu ogrzewania gazowego nie stanowi problemu)
3. "śmieciuch" + kominek (kominek jest centralnie umieszczony więc grawitacyjnie zagrzeje cały dom - można dodać jeden kanał na górnym korytarzu - u mnie jest aż za gorąco, problem opał+popiół+brud-kurz i pył)
4. piec gazowy + na czas przejściowy gaz z zbiornika (droższy niż z sieci ale bardzo szybkie przejście w późniejszym czasie na gaz z sieci)
5. piec na pellet z zbiornikiem na zewnątrz domu (mała ilość popiołu, w miarę czysto ale jeśli jesteś zdecydowany w przyszłośći zmienić go i tak na gazowy to oczywiście komin uniwersalny).

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 10 Mar, 2011

A mozesz mi powiedziec jakiej wielkosci masz domek? Jak ocieplony, czym ogrzewasz i ile za to placisz?
Pozdrawiam
Krzysiek

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Fri 11 Mar, 2011

selius wrote:A mozesz mi powiedziec jakiej wielkosci masz domek? Jak ocieplony, czym ogrzewasz i ile za to placisz?
"Domek prosty" z pracowni J.Berezowski (ze zmianami) bez garażu w technologii szkieletowej - prefabrykowanej, cały podpiwniczony. Powierzchnia użytkowa ok 110m^2 + piwnica ok 80m^2. Sciany jesli się nie mylę 14cm wełna + 10cm styropian, strop 20cm wełny, piwnica 5cm styropian XPS. Ogrzewanie podłogowe w kuchni, holu, przedsionku, dolnej i górnej łazience + kaloryfery. Dodatkowo kominek z kratką na salon i przedpokój. Kotłownię mam w piwnicy - piec na ekogroszek + zbiornik cwu 300l. Piwnice ogrzewane (minimalna temperatura ok 17 st), w domu 23-25st - zużycie całoroczne (w lato również piec pracuje ze względu na cwu) ok 3,5 - 4t węgla (zależy jakiej jest jakości).
Kominek używałem kilkukrotnie (najdroższy, nieużywany mebel w salonie :) ). W bardzo krótkim czasie zagrzewa grawitacyjnie dom, na piętrze aż za goroąco (dlatego uchylam często okno na klatce schodowej).

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 11 Mar, 2011

selius wrote:Koszt instalacji DGP 15 tys zl to chyba lekka przesada...
Przy zastosowaniu dobrego wkładu , koszt obudowy itd są to realne koszta jak i nie wieksze. Co do zaprojektowania systemu DGP służe pomocą - ja biedny doradca z castoramy ;) Jak coś to na pw :D

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Fri 11 Mar, 2011

Kominek niestety to jeden z najdroższych "mebli" w salonie :). A cena wkładu i obudowy to dopiero początek (jak przy panelach ... metr tani ale wykończenia :0 )

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Thu 17 Mar, 2011

Z ciekawości - czy już się na coś zdecydowałeś?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 17 Mar, 2011

Czesc
Czytam i czytam caly czas o piecach z podajnikiem.
Na dzien dzisiejszy bede chcial zamontowac piec z podajnikiem na ekogorszek+mial. Opal bede chcial przechowywac w garazu, a po prostu co kilka dni zasypac podajnik i miec spokoj.
Mozesz napisac jak sprawuje sie Twoj piec? Jaka to firma, model, jaki sterownik, ile KW i ile kosztowal (jesli to nie tajemnica)?
Co do samego kominka to mysle ze wykonam go z instalacja DGP. Sam rozlozylbym instalacje DGP, a obudowe zlecil juz fachowcowi. Ale chyba zdecyduje sie na DGP z turbinka, bardziej wydajna instalacja, mniej bledow mozna popelnic, a poza tym tak radzi kolega dwronka.
Buduje sie dopiero maj - czerwiec, wiec mam jeszcze troche czasu aby wszystko przemyslec :) ale wydaje mi sie ze bedzie to najlepsza opcja. Jesli spodoba mi sie piec z podajnikiem to moze wcale nie bede podlaczal sie pod gaz w przyszlosci :)
Pozdrawiam, Krzysiek

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Thu 17 Mar, 2011

Posiadam piec Defro duo 15kW i jestem zadowolony zarówno z pieca jak i sterownika, cena na rynku to ok 8tyś. zł. Natomiast ostatnio widziałem ciekawy piec z firmy Berski. Bez wygaszania retory można palić równolegle zwykłem opałem + kartony i papier których zawsze jest mnóstwo (oczywiście śmieciom i plastikom mówimy stanowcze NIE).
Z moich obserwacji to ciężko widzę transport opału z garażu przez dom do tego pomieszczenia gospodaczego.... Jak Ci się nie znudzi to któregoś dnia sądzę że Cię żona zabije ... :)

Zastanów się poważnie nad rozwiązaniem - piec na pellet + zasobnik na zewnątrz. Piec jak nie potrzebuje produkować energii to się wygasza i rozpala jak trzeba. Myślę że koszt ogrzewania nie przekroczy ogrzewania na gaz a robisz raz na wiele lat, a kominek jako uzupełnienie (niższe koszty niż cały system DGP).
Pomyśl jeszcze jedno - teraz kupisz piec za ileś tysięcy złotych na który będziesz wściekły nosząc i zasypując opał (robiąc przy tym wielkie ilości kurzu, pyłu... ogólnie syfu - i to w środku domu). Więc jak tylko podepną gaz to się go natychmiast pozbędziesz... może w cenie złomu.

Ja mam piwnicę+kotłownię więc jest ok (ale jak pomyślę jak będzie wyglądać twój dom w środku.... )

Patrzyłem teraz na układ Twojego domu - zastanów się nad następującą zmianą:

Przesuniecie drzwi wejściowych oraz na hol w prawo i zmiana położenia garderoby na lewą stronę. Po prawej stronie (gdzie aktualnie masz garderobę) wstawienie drzwi bezpośrednio do pomieszczenia gospodarczego (zamiast drzwi z łazienki). Wtedy od razu po przejściu przez drzwi wejściowe możesz wejść do pomieszczenia gospodarczego - nie brudzisz w całym domu, a ponadto brak drzwi do łazienki sprawia iż nie przedostaje się do niej kurz i brud. Zrobiłem podobnie u siebie....
Ponadto wstawiłem drzwi zewnętrzne (techniczne) i problem noszenia opału po domu odpadł....
... potem wykonałem piwnice i usunąłem drzwi :) a z pomieszczenia wyszłą druga garderoba (ale gdybym nie zrobił piwnic, na pewno by zostały! ).

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 18 Mar, 2011

Dzieki za wszystkie sugestie :)
Co do samych drzwi do kotlowni to chcialem od poczatku tak zrobic jak mowisz, nawet mam to ustalone ze swoim wykonawca, tylko zapomnialem o tym napisac :)
Co go gazu, jesli podlacza, a z tego co sie dowiadywalem nie tak predko jak myslalem.... to jesli byl bym zadowolony z pieca z podajnikiem to moze w cale nie podlaczal bym sie do gazu... Jednak wegiel itd to najtansze ogrzewanie, a przyznam ze mi na tym zalezy. Nie boje sie uzupelniania podajnika czy tez wynoszenia popiolu...
Jak by mial wygladac taki zasobnik od peletu na zewnatrz? Nie widzialem nigdzie takiego rozwiazania. Masz moze jakies zdjecia?
Pozdrawiam

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Sun 20 Mar, 2011

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne? bo to by było optymalne.
Widziałem gdzieś jak szukałem pieca, postaram się znaleźć. To tak naprawdę tylko kwestia wykonania dłuższego ślimaka do podajnika którym będzie zewnętrzny zasobnik. Choć z drugiej strony jak będziesz miał drzwi zewnętrzne to temat pyłu nie byłby taki straszny - a przy pelecie to chyba się o wiele mniej pyli przy zasypywaniu (pytanie do użytkowników pelletu?)

przykład poszedł na priv aby nie wyszło na reklamę, ale myślę że inni producenci pieców na pellet też przewidują taką opcję jak zbiornik zewnętrzny - kwestia zapytania

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Wed 23 Mar, 2011

Chce przestawic tylko drzwi wewnetrze jak pisales. Drzwi zewnetrzych nie bedzie.
Co do przedluzenia slimaka w podajniku to mysle ze bedzie w tedy problem z podawaniem opalu... Podejrzewam ze zrywala by sie caly czas zawleczka, a poza tym nie moge wyobrazic sobie samego podajnika na zewnatrz :)

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Wed 23 Mar, 2011

Wysłałem Ci na priv przykładowy piec na pellet z podajnikiem zewnętrznym, jak przeglądałem internet to znalazłem także taki podajnik jako opcję u innych producentów.

peterte
Posts: 28
Joined: Wed 13 May, 2009

Post by peterte » Wed 23 Mar, 2011

Witam
Mam szkieletowca i od października używam pieca z podajnikiem na pellet - dom do grudnia nie był do końca ocieplony. Cały dół podłogówka - góra kaloryfery.
Warto zwrócić uwagę na sposób pakowania - ja miałem wcześniej worki 20kg teraz mam 50 kg i jest lekka tragedia. Poza tym rewelacja - zdarzało mi się dosypywać pelletu w garniaku - czysto i bezpiecznie :-)
Pozdrawiam
Peter

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 24 Mar, 2011

sadrak - nic nie dostalem ;/
peterte - mozesz powiedziec jaki masz piec i ile zuzyles opalu w tym sezonie? Palisz tylko peletem czy z domieszka czegos? Jakiej wielkosci masz domek?

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Thu 24 Mar, 2011

Rzeczywiście w wysłanych nic nie mam ?? Proszę nie uznawać to jako reklamę - tak na szybko znalazłem w sieci:
http://www.orte.pl/instrukcja_obslugi/k ... bslugi.pdf
http://www.paliwadrzewne.pl/index.php?dzid=99&did=52
http://www.pelet.com.pl/Instalacje/miejca-skladowania i pewnie wiele innych rozwiązań. Poszukaj i zapytaj firmy które sprzedają piece na pellet.

peterte
Posts: 28
Joined: Wed 13 May, 2009

Post by peterte » Fri 25 Mar, 2011

Piec Ling Duo 25 spaliłem ok 3,5 tony pelletu - nie mieszam z niczym - domek 100 m2 + garaż z kotłownią 36 m3.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 25 Mar, 2011

Czemu taki duzy masz piec 25 KW? Na taki domek wystarczylo by max 20 KW.

Sylwia3M
Posts: 6
Joined: Fri 29 Apr, 2011
Location: 3M

Post by Sylwia3M » Wed 04 May, 2011

Przymierzamy sie do budowy projektu Iskierka w technologii szkieletowej / http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_ ... kierka/15/, ofercie wykonawcy jest kominek (12 kW) z płaszczem wodnym i podłączonym do niego ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Zastanawiamy się na instalacją jako dodatkowego ogrzewania elektrycznego (podłączonego do podłogówki), które myłoby używane tylko gdy np zamarzą nam się narty zimą, albo wypad na weekend - takie nam zachwala i poleca ewentualny nasz wykonawca domu). Ogrzewanie kominkowe byłoby podstawowym.
Docieplenie 15 cm wełna + 10 cm styropian+ 20 cm dach (strop dodatkowo ale nie pamiętam ile).
Co wy na to?

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Wed 04 May, 2011

Codzienne palenie w kominku kiedyś się znudzi, obrzydnie albo po prostu z przyczyn niezależnych nie będzie miał kto palić w tym meblu. I pozostanie tylko wspomnienie i drogie ogrzewanie elektryczne z powodu braku instalacji CO. Wystarczy popatrzeć 20lat wstecz i zobaczyć jak zmieniały się pomysły na ogrzewanie domów, co 5lat opłaci się coś innego. Dlatego jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu powinno być pomieszczenie KOTŁOWNI !! z dodatkowym wejście z zewnątrz a zamiast salonu 30m2 z kominkiem 23- 25m2 bez kominka który zajmuje sporo miejsca.
Pozdrawiam

Sylwia3M
Posts: 6
Joined: Fri 29 Apr, 2011
Location: 3M

Post by Sylwia3M » Tue 10 May, 2011

Wiesz co...już jeden dom z kominkiem mamy i tak go ogrzewamy...żeby przez 6 lat mi się znudził to bym nie powiedziała...może dziwni jesteśmy, ale nie jest ot dla nas kłopot ani problem :)

lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Post by lechtro » Wed 11 May, 2011

Witam, mam dom murowany pow. 140 m2, po termomodernizacji. Styropian 12 cm, poddasze wełna 20 cm. Trochę uchybień termicznych jest. Ogrzewanie tylko kominkiem. Olej założyłem ale po pierwszym tankowaniu 1.45 (10 lat temu ) cena ruszyła i wymiękłem. Dystrybucja prosta grawitacyjna. Osobiście nie radziłbym uczenia się na swoich błędach i zlecić fachowcowi. Rocznie idzie ok.12-14 kubików. Wiosną kupowałem po 130 olcha, do rąbania. Oczywiście kotłownia w salonie itp. Kominek radykalnie obniża wilgotność (Jotul 16 kw).

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Thu 21 Jul, 2011

artdeco dziwię się takie wypowiedzi. Mam dom szkieletowy i palę namiętnie kominkiem z płaszczem wodnym 21Kw.
Nie dość, że palę niedrogo bo za okres grzewczy spalam w zależności od zimy: od 10-15 mp drewna (buk/dab).
Czyli wychodzi jakieś 1.500-2.000 za okres grzewczy (dom 220 m2 powierzchni).
Nie zanudzam się tym, że palę w kominku. Ba cieszę wraz z cała rodziną kiedy na dworze -20/-30'C a w kominku hajcuje się pięknie i kaloryfery gorące. (podgrzewa również c.w.u)
Więc nie pisz, że się nudzi.
Oczywiście wymaga się co jakiś czas wyrzucić popiół. Ale to przecież normalne kiedy się pali w kominku.
Wspomagająco mam kocioł gazowy, jednofunkcyjny kondensat 18Kw który "podciągnie temperaturę rano, podgrzeje wodę do mycia.
Latem funkcje gazu i kominka przejmują solary i hajcują c.w.u. ze słonka.
Więc ja jestem zwolennikiem kominka z płaszczem i czegoś alternatywnego do tego.
Nie narzekam. :twisted: :twisted:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Mon 02 Apr, 2012

witam, nie chcę pisać nowego tematu, więc zapytam w tym :)
Czy ktoś może mi wytłumaczyć w jaki sposób w szkieletowym domu jestem w stanie zamontować DGP aby rozprowadzało i na parterze i na poddaszu ?? Na poddaszu to rozumiem, że pójdę rurą w górę (jak idzie komin) i rozprowadzę nad sufitem poddasza (pustka między sufitem, a dachem) ale albo moja wyobraźnia jest za mała albo nie mam zielonego pojęcia jak rozprowadzić na parterze ? przecież na suficie idą legary wys. 22 cm - co mam w nich robić otwory fi 15 aby porozprowadzać kanały ? sufitu stelażem opuścić nie mogę, bo już teraz mi wyjdzie 2,50 to po opuszczeniu będę się czół jak w klatce... a znowu puszczać przy suficie i obudowywać to tzw "L"ką to też będzie dziwnie wyglądało...
Jest jakieś rozwiązanie, czy mam sobie odpuścić to DGP ?
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste..." Fuller

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Mon 02 Apr, 2012

Jaka masz pow. samego parteru?
Na ogol parter ogrzewa sam kominek bez dgp, ja tez mam tak zrobione, dopiero na pietrze jest DGP bo cieplo od samego kominka juz tam nie dojdzie.

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Mon 02 Apr, 2012

Parter 85 m2. Chodzi o to, że w prawej części mam salon (prawy górny róg) i tam będzie kominek... po prawej też jest kuchnia (prawy dolny róg) ale jest ona otwarta z salonem, więc ciepło się rozejdzie, hall też jest otwarty z salonem i kuchnią, więc i tu się ciepło rozejdzie może, ale mam łazienkę i pokój po drugiej stronie (lewy górny róg łazienka, lewy dolny róg pokój/sypialnia) i tam wątpię, aby ciepło dobrze dochodziło...
Gdybym zaprojektował sobie o 15 cm wyższy parter to bez problemu bym to zrobił (stelaż pod GK i tyle) ale jak mówiłem na gotowo będzie 2,50 więc odpada...
A może lepiej z płaszczem wodnym - wtedy problem znika, bo zasili ogrzewanie całego domku...
A i kolejne pytanie - czy przy DGP jest szansa na jakąś regulację napływającego ciepła ?? anemostaty z regulacją ?
No i kolejne pytanie: pisze się, że na grawitacji do 4 - 5 metrów nie dalej... ale to nie liczy się w tym pionu, tylko odległość od pionu do danego punktu w poziomie tak ? (bo przecież w pionie zawsze ciepło pójdzie do góry...)
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste..." Fuller

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 02 Apr, 2012

Nadmuchy parteru przy DGP mozna poprowadzic pod stropem, trzeba jednak tak zaaranzowac wnetrze zeby zabudowy z plyt gipsowych przykrywajace rury stanowily jakas ciekawa koncepcje np.belka z halogenami w narozniku , czesciowe obnizenie sufitu itp.
Jesli chodzi o sprawnosc regulacje, temperatury to firma ktora to realizuje powinna to dostosowac indywidualnie do kazdego obiektu. :idea:

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Mon 02 Apr, 2012

Na obecną chwilę nie pytałem się żadnej firmy... mam stan surowy zamknięty, a resztę będę robił we własnym zakresie... ten pomysł z zabudową (może U) i puszczeniem halogenów to nie głupi pomysł muszę przyznać :) dziękuję serdecznie - przynajmniej mam już wyobrażenie o tym DGP
A jeszcze jedno - czy taki kominek z DGP ma możliwość zamknięcia odpływu ciepłego powietrza ? chodzi mi o np. ciepły dzień na początku jesieni,rozpalam kominek i robię nastrój, ale nie chcę, abym po udaniu się do sypialni zastał saunę :)
(Przepraszam jeżeli moje pytania są irytujące...)
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste..." Fuller

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 02 Apr, 2012

Nie zajmuje sie kominkami zlecam jedynie ich wykonanie w domach ktore buduje.
Mozna uproscic temat i napisac ze kazdy kominek ma komore z ktorej czerpie rozgrzane powietrze ktore jest pozniej ,,wdmuchiwane" w uklad DGP.Ten nadmuch jest skolei sterowany za pomoca sterownikow umieszczonych w pomieszczeniach i to on daje sygnal czy dmuchawa ma sie zalaczyc.
Wszystko zalezy od wykonania takiego DGP.
Z doswiadczen moich inwestorow wynika ze mozna swobodnie ogrzewac takim sys. dom i jest to rozwiazanie ekonomiczne, oczywiscie trzeba palic w kominku ale to juz mozna uznac przynajmniej na poczatkowym etapie jako polaczenie przyjemnego :cool:



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”