hydraulika w ścianie

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

hydraulika w ścianie

Post by marcinem » Tue 03 Apr, 2012

no więc właśnie, ponieważ życie mnie zmusiło do szybkich decyzji, nie zdazyłem doczytać o kilku sprawach, a ponieważ trafił mi się hydraulik, który mimo zapewnień, instalację hydrauliczną w domu szkieletowym widział jedynie w swojej wyobraźni,to ową instalację poprowadził w ścianach. i teraz:
doczytałem, ze sytuacja taka jest dopuszczalna, jeśli rurki poprowadzi się w otulinie. czy jesteście w stanie, z własnego doświadczenia, podpowiedzieć, jaka otulina sprawdzi się tutaj najlepiej?
druga rzecz: na piętrze jest jeszcze możliwa przebudowa instalacji tak aby rurki poprowadzić po podłodze przy scianach. w zwiazku z tym powstało pytanie: czy otulina zapobiegnie stratom ciepła na tyle, żeby nie istniała konieczność przebudowy instalacji? czy mimo wszystko upierać się przy przebudowie?
proszę o radę, pozdrawiam


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 03 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Tue 03 Apr, 2012

wiem (teraz :wink: ) że to błąd instalacyjny...
pytam o możliwości naprawy tego błedu albo przynajmniej poprawy...
jak z tą otuliną? da radę czy to tylko półśrodek? i ew. jaka otulina?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 03 Apr, 2012

marcinem wrote:wiem (teraz :wink: ) że to błąd instalacyjny...
Nie jest zalecane montowanie instalacji kanalizacyjnej, wodnej, czy instalacji cieplnej w ścianach zewnętrznych. Wszystko jednak zależy, w którym miejscu ściany leci instalacja i od warstw ściany zewnętrznej. Jeżeli instalację położono po wewnętrznej stronie ściany, z warstwą izolacji od zewnątrz, a do tego masz jeszcze np. dodatkową warstwę docieplenia, np. 10 cm styropianu, to mógłbyś spać spokojnie. Gorzej kiedy instalacja została założona bez warstwy izolacji od zewnątrz i nie masz dodatkowej warstwy docieplenia.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Tue 03 Apr, 2012

instalację położono dokładnie po środku ścian, od strony zewnętrznej jest jeszcze 10cm wełny mineralnej...planuję w przyszłości dodać warstwę 10cm ocieplenia z wełny fasadowej lub płyty drzewnej, ale kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiem... dlatego myślę o otulinie: najmniej kłopotów z przeróbką instalacji, w częsci zapobiegnie utracie ciepła z instalacji, a po dołożeniu ocieplenia będę miał spokojną głowe...
stąd moje pytania, czy to rozwiązanie jest sensowne, czy za wszelką cenę mam tam gdzie to jest mozliwe schodzić z instalacją do wnętrza pomieszczeń?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 03 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 03 Apr, 2012

marcinem wrote:.planuję w przyszłości dodać warstwę 10cm ocieplenia z wełny fasadowej lub płyty drzewnej, ale kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiem...
Otulina może Ci nie pomóc w przypadku dużych mrozów. Rozważ zatem przełożenie instalacji do środka. Możesz dać dodatkowy ruszy od środka. Między nim puścić instalacje i ... dodatkową warstwę izolacji cieplej, a to przykryć np. płytą gipsowo-kartonową.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Tue 03 Apr, 2012

dziękuję za rady,
pozdrawiam

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Fri 12 Oct, 2012

w moim przypadku wygląda to tak i chyba będzie ok.
Attachments
_uploaded_4ac3cd7cdf0052e1438e0728c3d8465e.jpg



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”