Fotowoltaika

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
Nimek
Posts: 10
Joined: Fri 06 Sep, 2013

Fotowoltaika

Post by Nimek » Wed 11 Sep, 2013

Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa instalacji fotowoltaicznych na budynkach drewnianych lub instalacji takowych systemów w ogóle.
Czy są jakieś specjalne projekty, zgody pozwolenia jakie trzeba uzyskać to a i b an ile wytrzymała jest konstrukcje budynku drewnianego czy udźwignie instalację solarną na całej powierzchni dachu tzn na całej powierzchni na jednym spadzie.


Nimek
Posts: 10
Joined: Fri 06 Sep, 2013

Post by Nimek » Thu 12 Sep, 2013

Panowie proszę was dajcie znać czy wiecie coś w tym temacie. Fotowoltaika naprawdę daje zarobić http://www.tiliaenergy.pl/fotowoltaika-kalkulator przynajmniej tak wynika z kalkulatora zyskowności systemów fotowoltaicznych, który znalazłem.
Na ile jest godny zaufania to pokaże tylko praktyka, ale przy odpowiednio dużych metrażach instalacji naprawdę dobrze to wygląda.

Nimek
Posts: 10
Joined: Fri 06 Sep, 2013

Post by Nimek » Mon 16 Sep, 2013

Przyznam że zdziwiony jestem. Forum jakby nie było o budownictwie ekologicznym a tu proszę nikt nie ma żadnego pojęcia o temacie fotowoltaiki ani też żadnego zainteresowania tym tematem.

kajetan11
Posts: 1
Joined: Mon 23 Mar, 2015
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by kajetan11 » Mon 23 Mar, 2015

Witam,
Trochę odświeżę temat. Obecnie instalacje fotowoltaiczne po przyjęciu ustawy OZE stały się jeszcze bardziej opłacalne i na prawdę warto zainteresować się tym tematem. Dzięki dofinansowaniom, koszt przydomowej elektrowni, zmalał do śmiesznych sum.

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by Bolas » Mon 30 Mar, 2015

Kupa ogólników proszę o konkretne kwoty np dla instalacji 6-10kWp.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: Fotowoltaika

Post by kris757 » Fri 03 Apr, 2015

Jeżeli ktoś instaluje fotowoltanikę to polecam zainstalować licznik dwukierunkowy, a nie kumulować energię w akumulatorach. Bardziej opłaca się nadmiar energii oddać zakładowi energetycznemu, niż kumulować.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Fotowoltaika

Post by Martin5 » Fri 03 Apr, 2015

Jak by nie liczyć - fotowoltaika się nie opłaca. Dotacje? U mnie nie ma na to żadnych dotacji...

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by Bolas » Sun 05 Apr, 2015

Kris pewnie że energetyka jest lepszym akumulatorem. Akumulatory podrażają instalację często więcej niż 2x i po 5-8latach to wymiany. Żeby odsprzedać energię trzeba spełnić masę warunków które dodatkowo podrażają instalację. Jeżeli chodzi o dopłaty to aktualnie prawo mówi że jeżeli ktoś wziął dopłaty do instalacji nie będzie mógł energii odsprzedawać energetyce po cenach z programu prosument - UE zabranie dublowania dotacji :)

sani
Posts: 1
Joined: Tue 04 Aug, 2015
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by sani » Tue 04 Aug, 2015

Fotowoltaika obecnie dzięki temu, że mamy możliwość odsprzedać energię do sieci zaczęła się opłacać. O dotacje również można się starać.

marcinzaw
Posts: 1
Joined: Wed 05 Aug, 2015

Re: Fotowoltaika

Post by marcinzaw » Wed 05 Aug, 2015

Jak skorzystasz z Prosumenta lub ustawy OZE to wyjdziesz na tym na prawde korzystnie.

JaKubEk
Posts: 5
Joined: Tue 15 Mar, 2016
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by JaKubEk » Tue 15 Mar, 2016

Zgadzam się z powyższą wypowiedzią w jej drugiej części - korzystanie z ustawy o OZE daje duże możliwości, bo pozwala na sprzedaż energii do zakładów, jeśli nie wykorzystasz prądu wyprodukowanego przez Twoją instalację fotowoltaiczną. Zgodnie z ustawą, zakład musi to odkupić. Więc oszczędność działa na dwa sposoby - z jednej strony kupujesz mniej prądu, bo produkujesz go sobie sam, a z drugiej, jeśli akurat zdarzy się, że zapotrzebowanie masz niewielkie, to sprzedajesz.
W ten sposób państwo nie dopuściło do tego, by energia była marnowana tylko w imię ochrony interesów zakładów energetycznych. Więc jest super. Ponadto, jeśli dodatkowo coraz więcej ludzi będzie dysponowało fotowoltaiką, to prąd od zakładów również będzie tańszy, bo będzie musiał konkurować z energią, która jest za darmo (jak już całość inwestycji zostanie spłacona).
Moim zdaniem te rozwiązania są b. korzystne dla rozwoju kraju. Niemniej jednak być może są słabo rozreklamowane. Ja sam czasami dowiaduję się o jakichś dofinansowaniach samorządowych, które nie wiem, kiedy zostały wprowadzone, a są bardzo atrakcyjne i mogłyby zwiększyć udział energii słonecznej w produkcji energii w Polsce.
Interesuje mnie: efekt cieplarniany, radykalne ekologiczne rozwiązania, OZE, obecnie: fotowoltaika i rozwiązania ustawowe dot. OZE.

self
Posts: 1
Joined: Sun 20 Mar, 2016

Re: Fotowoltaika

Post by self » Sun 20 Mar, 2016

Zwlaszcza z OZE sie fajnie oplaca - jak mi liczyli z firmy Elve to wyszlo ze mi sie zwroci po 8 latach okolo. A na 10 daja gwarancje

Jeaneen
Posts: 2
Joined: Tue 16 May, 2017

Re: Fotowoltaika

Post by Jeaneen » Tue 16 May, 2017

Tańsza energia to oczywiście odnawialne źródła. Da się jednak też zaoszczędzić na konwencjonalnych metodach.

silosik19
Posts: 1
Joined: Tue 31 Jul, 2018

Re: Fotowoltaika

Post by silosik19 » Tue 31 Jul, 2018

Panele słoneczne to świetna inicjatywa! Mam takie panele na dachu i nie żałuję!

marianoga
Posts: 2
Joined: Thu 25 Apr, 2019
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by marianoga » Thu 25 Apr, 2019

zgadzam się, przy obecnych problemach z cenami prądu, uważam, że fotowoltaika jest naszą przyszłością :)

User avatar
Pattka909
Posts: 3
Joined: Fri 18 Oct, 2019
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by Pattka909 » Fri 18 Oct, 2019

Jeszcze tylko żeby sam montaż i instalacja nie była taka droga...

Kordian91
Posts: 5
Joined: Wed 24 Apr, 2019

Re: Fotowoltaika

Post by Kordian91 » Tue 22 Oct, 2019

Teraz już są na to dotację i można naprawdę przy tym wiele zyskać, tylko trzeba szybko zareagować. Znajoma mi poleciła firmę [... forum nie służy do reklamowania się ... Admin] i teraz uważam, że był to strzał w 10! Wiadomo w każdą inwestycję trzeba zainwestować, ale kto patrzy wąsko ten na pewno nie zaoszczędzi.
Pozdrawiam.

carg
Posts: 14
Joined: Thu 01 Apr, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by carg » Wed 07 Apr, 2021

To, że konstrukcja domu jest drewniana w niczym nie przeszkadza. My zdecydowaliśmy się u siebie na fotowoltaikę po tym, jak sąsiedzi, też na domu drewnianym, sobie taką instalację sprawili. Zobaczyliśmy już, że to faktycznie działa i nie przeszkadza w niczym. Do wykonania i zaprojektowania instalacji, zatrudniliśmy firmę z ich polecenia i oni spisali się super. Na każdym etapie byliśmy informowani o wszystkim, cenowo wyszło korzystnie, fotowoltaika działa tak, jak powinna, naprawdę ich polecam.

borow
Posts: 1
Joined: Sun 16 May, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by borow » Sun 16 May, 2021

Szczerze ci powiem że nie wiem jak to jest z montażem na budynkach drewnianych. Jak tak sobie o tym myślę to chyba nie powinno być z tym problemu. W końcu firma która będzie to robiła musi użyć właściwych mocowań. Najlepiej będzie jak zgłosisz się do Sunny System - oni u mnie wykonywali instalację i od nich mam też panele. Raz że wszystko wyszło taniej niż od innych firm, to jeszcze zajęli się wszystkim od a do z (projket, wykonanie, zgłoszenie itp).

tosiasamosia
Posts: 12
Joined: Thu 07 Jun, 2018

Re: Fotowoltaika

Post by tosiasamosia » Tue 15 Jun, 2021

Fotowoltaika to najlepsze rozwiązanie na lepsze życie. Ne musisz płacić do energetyki za prąd. Panele w niczym nie przeszkadzają na dachu czy trawniku jeżeli masz duży. Fajna sprawa.

samodzielka
Posts: 9
Joined: Thu 22 Jul, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by samodzielka » Thu 22 Jul, 2021

Czy nie przeszkadzają? Estetycznie z pewnością. W każdym razie panele i pompa ciepła to dzisiaj must have.

prywata
Posts: 7
Joined: Wed 28 Aug, 2019

Re: Fotowoltaika

Post by prywata » Tue 14 Sep, 2021

Wiadomo, że jak jest jakaś możliwość dzięki której uda nam się zaoszczędzić na rachunkach za prąd to szkoda z tego nie skorzystać. I tak dowiedziałam się, że dobrze przed założeniem fotowoltaiki jest spisać licznik prądu. Także zaczęłam się zastanawiać nad tym jak odczytać licznik prądu prawidłowo. Bo niby to takie oczywiste ale dla mnie takie do końca nie jest.

daniel36Wilk12
Posts: 10
Joined: Fri 12 Jun, 2020
Contact:

Re: Fotowoltaika

Post by daniel36Wilk12 » Tue 30 Nov, 2021

Ja mam i bardzo polecam. Rachunki spadły i to sporo.

hylia7044
Posts: 16
Joined: Thu 02 Dec, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by hylia7044 » Sat 22 Jan, 2022

Sprawdźcie sobie koniecznie na stronę panele fotowoltaiczne kalkulator korzystajcie z tego bo to super opcja. Kalkulator pozwala uzyskać szybką i bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej dla domu czy dla firmy. To dobre rozwiązanie. Polecam.

Miki12
Posts: 9
Joined: Thu 25 Mar, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by Miki12 » Fri 11 Mar, 2022

Super panele fotowoltaiczne zamontowali mi z firmy którą polecił mi mój kolega. Na stronie SunKing znajdziecie ich ofertę która jak dla mnie jest bardzo korzystna. Jak dla mnie jest to fajne rozwiązanie ponieważ dzięki temu dużo możemy zaoszczędzić.

MartaPietrzyk
Posts: 13
Joined: Fri 25 Mar, 2022

Re: Fotowoltaika

Post by MartaPietrzyk » Wed 27 Apr, 2022

A macie same panele fotowoltaiczne czy macie to połączone z pompą ciepła ? Czytałam coś takiego tutaj https://e-energia.pl/ , że można połączyć jedno i drugie razem i najlepiej inwestować w obie rzeczy jednocześnie. Wtedy taka inwestycja będzie nam się po prostu lepiej opłacać.

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Fotowoltaika

Post by star » Tue 28 Jun, 2022

Są wątpliwości nad którymi warto się zastanowić, jak na przykład gradobicie (ubezpieczenie), skuteczność zima (czy śnieg faktycznie „zjeżdża sam”? przy jakim spadku? konserwacja, utylizacja - kiedy i za ile. Są tez tematy na które zastanawianie się jest strata czasu na dzień dzisiejszy - są to przewidywania kiedy i jak zmieni się legislacja, jak zmienia się ceny energii elektrycznej - to inwestycja na 30 lat, jeśli ktokolwiek twierdzi ze choćby z istotnym prawdopodobieństwem jest w stanie te ruchy na takim dystansie przewidzieć - kłamie. Z tego powodu, panele lepiej jest rozumieć jako „zrobić coś dobrego dla świata” a nie dla siebie.
::)

MartaPietrzyk
Posts: 13
Joined: Fri 25 Mar, 2022

Re: Fotowoltaika

Post by MartaPietrzyk » Fri 08 Jul, 2022

Ja właśnie stoję przed wyborem też czegoś takiego pompa ciepła jak tutaj https://ozeprojekt.pl/jaka-pompa-ciepla-do-domu-100m2 "Są tez tematy na które zastanawianie się jest strata czasu na dzień dzisiejszy - są to przewidywania kiedy i jak zmieni się legislacja, jak zmienia się ceny energii elektrycznej "- masz na myśli dzisiejszą inflację ? Znowu poszły stopy procentowe w górę :/

sikexi
Posts: 2
Joined: Thu 14 Jul, 2022

Re:

Post by sikexi » Thu 14 Jul, 2022

Nimek wrote:
Thu 12 Sep, 2013
Panowie proszę was dajcie znać czy wiecie coś w tym temacie. Fotowoltaika naprawdę daje zarobić przynajmniej tak wynika z kalkulatora zyskowności systemów fotowoltaicznych, który znalazłem.
Na ile jest godny zaufania to pokaże tylko praktyka, ale przy odpowiednio dużych metrażach instalacji naprawdę dobrze to wygląda.
Dzięki za opowiedzenie mi o tym

Grzesiu
Posts: 22
Joined: Thu 29 Apr, 2021

Re: Fotowoltaika

Post by Grzesiu » Tue 06 Sep, 2022

Warto zainwestować. Ja mam panele od 2 lat i koszty już mi się zwróciły. Można oszczędzić na rachunkach, a szczególnie korzystne jest to dla osób, które posiadają gospodarstwo rolne: https://sm-project.pl/fotowoltaika-w-go ... ie-oplaca/. Ja właśnie z tego względu się zdecydowałem. Nie wiedziałem, że przyniesie to aż takie oszczędności

blagier
Posts: 5
Joined: Fri 08 Jul, 2022

Re: Fotowoltaika

Post by blagier » Mon 26 Dec, 2022

Mam zamiar w niedługim czasie skorzystać z oferty firmy GSE-Green Smart Energy, która montowała panele u kilku moich znajomych. Bardzo ich chwalą, więc dla mnie jest to najlepsza rekomendacja. Stosują wysokiej jakości komponenty, mają świetnych montażystów i udzielają długiej gwarancji na wykonaną instalację. Przy szalejących cenach energii jest to chyba najlepsze rozwiązanie dla domowego budżetu.

Pader
Posts: 9
Joined: Sun 01 Jul, 2018

Re: Fotowoltaika

Post by Pader » Sun 17 Sep, 2023

O pompach ciepła czytałem wiele artykułów, stąd więc moje przekonanie, że muszą być dobre. Poza tym mam sąsiadów, którzy z ich dobrodziejstw korzystają, kolejny już rok. Chwalą sobie, więc i ja zacząłem szukać takich rozwiązań. Co powiecie na temat pomp ciepła, jakie znalazłem na stronie firmy Hewalex https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-cie ... -monoblok/, mam na myśli PCCO MONO? Przy pompach ciepła ważna jest klasa energetyczna, a w tym przypadku ma się do czynienia z A+++. Jakie jest Wasze zdanie?

GretaS
Posts: 28
Joined: Thu 19 May, 2022

Re: Fotowoltaika

Post by GretaS » Thu 02 Nov, 2023

Najlepiej zainwestować w gruntową pompę ciepła, ponieważ wtedy nie będzie ona podatna na czynniki atmosferyczne z zewnątrz, tylko będzie mieć stałą pracę. Poza tym warto też połączyć pompę z panelami fotowoltaicznymi https://yugo.solar/fotowoltaika-dla-firmy-zielona-gora



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”