Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by moskal1990 » Fri 14 Feb, 2014

Witam,
Nazywam się Kuba i od dwóch tygodni nie robię nic innego jak tylko wyliczam koszty budowy domu w systemie szkieletowym i od trzech dni stoję nad tematem ogrzewania. Mam więc nadzieje że wspólnie ogarniemy tą kwestię.
A więc od początku bylem napalony na ogrzewanie poprzez gruntową pompę ciepła miałem taką nadzieję że wejdę do domu i po prostu będę miał ciepło nic nie robiąc. Jednak po przeliczeniu kosztów instalacji, późniejszych serwisach, problemach z odwiertami to mój pomysł odszedł do lamusa. Dodam że gaz odpada w zupełności a kiedy przegląd przeróżne fora i strony to odradzają w ogóle stosowania ogrzewania wodnego w domu.
Więc odkryłem kolejny genialny sposób czyli ogrzewanie nadmuchowe poprzez pompę ciepła ale powietrze powietrze wydawało mi się to super rozwiązanie bo ogrzewanie nadmuchowe można połączyć z rekuperatorem w domu i można wszystko sprytnie razem połączyć ALE oczywiście naczytałem się później samych złych rzeczy na temat pompy ciepła Powietrze-Powietrze, podobno nie ogarniają naszego klimatu problemy w niskich temperaturach ze sprawnością.
Więc następny przystanek to ogrzewanie elektryczne i tutaj mam nie lada zagwozdkę. Wszędzie piszą że to się opłaca, a ja trzęsę "pupą" ze strachu że wciągną mnie rachunki za prąd. Chciałbym obliczyć sobie przybliżone koszty opłat za prąd ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Program wyliczający przenikliwość cieplną przez śćiany wyliczył U=0,11 otrzymałem taki wynik poprzez następujący przekrój ściany (zacznę od wewnątrz) Płyta karton-Gips 12mm,Folia termoizolacyjna, OSB 3 12mm, Folia paroizolacyjna, Wełna 18cm 0,035, Płyta OSB-3 12mm. Ocieplenie budynku Wełna Fasadrock 15 cm 0,036, folia wiatroizolacyjna i do tego tynk mineralny.
Czy jesteście w stanie mi powiedzieć jak mam obliczyć zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu. Wiem że napewno nie uda mi się tego wszystkiego wyliczyć z idealną dokładnością ale chciałbym wiedzięc mniej więcej ile musiałbym wydać na rachunki za prąd żeby w domu utrzymywać temperaturę w zimię na poziomie 23 stopni.

Dodam jeszcze że chciałbym używać grzejników zwykłych nie akumulacyjnych ponieważ są duże i brzydkie. Np chciałbym dom podzielić na dwie strefy ogrzewania dzienną i nocną, Więc mieć co najmniej dwa termostaty ale podłączone pod wiele grzejników. Widzę to w ten sposób Strefę dzienną Kuchnia (ogrzewanie podłogowę), Hall (ogrzewanie podłogowe), Łazienka mała (ogrzewanie podłogowe) Salon z jadalnią grzejniki konwektorowe i to wszystko podłączone pod jeden sterownik.

Następna strefa to strefa Nocna czyli 3 sypialnie (grzejniki konwektorowe) z dużą łazienką (ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem na ręczniki) To również chciałbym podłączyć pod jeden sterownik.

Do kotłowni i garażu zwykłe grzejniki bez sterowników.

Podstawowe Informacje na temat Budynku
Parterowy ok 120 m2 powierzchni użytkowej do tego kotłownia i garaż jedno stanowiskowy na płycie fundamentowej. Ocieplenie tylko Stropu, wentykacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, Okna 3 szybowe
W domu napewno będzie stał kominek. Hmm no to było by chyba na tyle. Proszę rozpatrując mój post nie brać pod uwagę ogrzewania przez kominek.


Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Sun 16 Feb, 2014

KUBA . mam dwa pytania.
1. dlaczego chcesz ogrzewać garaż
2. po co ci kotłownia skoro jej nie potrzebujesz przy ogrzewaniu elektrycznym.

Plus jedno
3 dla czego wykluczyłeś gaz.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 16 Feb, 2014

Wpisz sobie w google koszty ogrzewania róznymi paliwami i wychodzi tabelka. Elektryczne w polskich realiach jest najdrozsze choć nie aż tak wiele w stosunku do oleju opałowego czy gazu ze zbiornika. Miałem kiedyś tylko podgrzewacz przepływowy wody i paru miesiącach został odłączony. Zastąpiłem bojlerem grzanym z c.o.. Jak chcesz niedużo wydawac na ogrzewanie to po prostu postaw mały dom, albo zrób c.o. z piecem smieciarzem i pla głownie drewnem , drewno z dostawą do pociecia z przecinki jest od 60zl/m3. Z elektrycznych ogrzewan są jeszcze nowe ekonomiczne i tanie inwestycyjnie systemy takie jak promienniki podczerwieni. A to całe żonglowanie i podniecanie się niskimi współczynnikami to nieco błedna droga dlatego że spore są straty na wentylacje która musisz zapewnic jak chcesz w tym domu wogole mieszkać, niewiele oszczedzisz na wentylacji nawet stosując rekuperację.

paul 626
Posts: 4
Joined: Sun 16 Feb, 2014

Post by paul 626 » Sun 16 Feb, 2014

A co powiesz na kocioł zgazowujący drewno.Osobiscei posiadam od 4 lat i super sprawa.Pracuje z buforem 1000l i dwoma systemami ;parter podłoga łazienki podłoga i grzejniki sypialnia poddasze grzejniki.Średni koszt ogrzania domu drewnianego o pow.około150m2 1200zł z ciepłą wodą.Sterowanie pogodowe.Obsługa sprowadza się do rozpalenia w piecu i 1 lub 2 razy(przy dużym mrozie)dołożeniu drewna.

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Mon 17 Feb, 2014

Leksus wrote:KUBA . mam dwa pytania.
1. dlaczego chcesz ogrzewać garaż
2. po co ci kotłownia skoro jej nie potrzebujesz przy ogrzewaniu elektrycznym.

Plus jedno
3 dla czego wykluczyłeś gaz.
AD.1 Chciałbym ogrzewać garaż ponieważ po wejsciu do niego rano po samochód w czasie zimy nie chciał bym zamarznąć a także obawiam się że zimne powietrze z garażu będzie dostawać się do mieszkania przez słabo ocieplone drzwi.
AD.2 Znaczy się nie kotłownia a bardziej pomieszczenie gospodarcze do np bojlera na ciepłą wodę
AD 3. Wykluczam gaz przede wszystkim dlatego ze po prostu nie ma u mnie podłączenia do sieci gazowej. Posiadam działkę na wiosce. Dosyc rozwinięta ale gazu na pewno tam nie bedzie
roobik66 wrote:Wpisz sobie w google koszty ogrzewania róznymi paliwami i wychodzi tabelka. Elektryczne w polskich realiach jest najdrozsze choć nie aż tak wiele w stosunku do oleju opałowego czy gazu ze zbiornika. Miałem kiedyś tylko podgrzewacz przepływowy wody i paru miesiącach został odłączony. Zastąpiłem bojlerem grzanym z c.o.. Jak chcesz niedużo wydawac na ogrzewanie to po prostu postaw mały dom, albo zrób c.o. z piecem smieciarzem i pla głownie drewnem , drewno z dostawą do pociecia z przecinki jest od 60zl/m3. Z elektrycznych ogrzewan są jeszcze nowe ekonomiczne i tanie inwestycyjnie systemy takie jak promienniki podczerwieni. A to całe żonglowanie i podniecanie się niskimi współczynnikami to nieco błedna droga dlatego że spore są straty na wentylacje która musisz zapewnic jak chcesz w tym domu wogole mieszkać, niewiele oszczedzisz na wentylacji nawet stosując rekuperację.
Tak wiem że ogrzewnie elektryczne jest jednym z najdroższych paliw, nigdy w życiu nie przypuszczałem że będę kiedy kolwiek rozważał w ogóle takie rozwiązanie jak ogrzewanie elektryczne bo od zawsze byłem zwolennikiem pomp ciepła. Ale jak tak się wczytuję w fora internetowe i przeróżne strony o szkieletach to piszą poprostu że taka inwestycja się nie opłaci w domu szkieletowym, na stronie inez przeczytałem że w ogóle się nie opłaca ogrzewanie wodne. Ciągle czytam o tym ze w szkielecie ogrzewa się tylko powietrze że ściany nie akumulują ciepła itp. Więc z tad we mnie tyle wątpliwośći. O promiennikach podczerwieni również troche poczytałem tylko że promienniki ciepła ogrzewają nas i przedmioty stojące w pomieszczeniu. Więc wnioskuje z tego że samo powietrze w sobie jest zimne. A co do drewna też rozważałem taką możliwość. Ale ja jestem z reguły wygodny i nie chce chodzić do pieca co dwie godziny. Sam w domu teraz co mieszkam mam kominek z płaszczem wodnym i co dwie godziny trzeba dokładać do kominka. Strasznie mnie to irytuje i chciałbym w swoim wymarzonym domku uniknąć tak częstych czynności. Myślałem też wcześniej o piecu na drewno ale własnie z jakimś podajnkiem na drewno, ale z koleji dochodzi czyszczenie takiego pieca co pewnie 3 dni. A co do ceny drewna ja płacę teraz 180 zł/m3 za mokrę pocięte na długość 35 cm a za suche płacę 220 zł/m3.
paul 626 wrote:A co powiesz na kocioł zgazowujący drewno.Osobiscei posiadam od 4 lat i super sprawa.Pracuje z buforem 1000l i dwoma systemami ;parter podłoga łazienki podłoga i grzejniki sypialnia poddasze grzejniki.Średni koszt ogrzania domu drewnianego o pow.około150m2 1200zł z ciepłą wodą.Sterowanie pogodowe.Obsługa sprowadza się do rozpalenia w piecu i 1 lub 2 razy(przy dużym mrozie)dołożeniu drewna.
Gdzieś coś mi się kiedyś obiło o uszy ale nie zagłębiałem się w ten temat. Ale tu znowu zaczyna się temat z wodnym ogrzewaniem a ja myślałem o całkowitym wyłączeniu z planów tego systemu.
Dlatego też z tąd mój temat tutaj byście doradzili. Bo ja praktycznie opieram się tylko na tym co przeczytam na danych stronach i poradnikach. Ale kto wie lepiej niż Wy użytkownicy :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 17 Feb, 2014

To że nie ma żeadnej akumulacyjności w szkielecie to juz jest głupie gadanie, czy masz na płycie , czy podloge na gruntem , to i w jednym i w drugim przypadku to nieco trzyma ciepło, tak samo wszystkie po prostu meble, suche tynki m one też robia za akumulacje. Korzystnie jest własnnie zainstalować centralne wodne bo ono się tak szybko nie wychładza po wypaleniu paliwa w piecu jak nadmuch powietrzem tak jak riozprowadznie powietrza z kominka. Nie bardzo rozumiem co ta kobieta z inez tworzy, wciska po prostu ludziom to co jej najwygodniej robic,ale też sie dziwie bo oni robią z pustką podpodłogową i wtedy zrobienie c.o. wodnego to banał. Co do promienników to jesli ogrzewa nas i przedmioty to zrozumiałe ze powietrze zimne nie może byc.

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Mon 17 Feb, 2014

No tak jest w tym jakaś prawda bo przecież przedmioty będą oddawać to ciepło. Ale chyba jako główne źródło ciepło to moim zdaniem za bardzo innowacyjne. Jest trochę strach przed tym. Dzisiaj odwiedziłem że tak powiem punkt sprzedaży urządzeń grzewczych. Trochę z nim porozmawiałem i odradzał mi nadmuchowego ogrzewania ze względu na to że musi być wykonane naprawdę dobrze przez dobre firmy które się tym zajmują już długo i maja o tym naprawdę pojęcie no i wiadomo ciągnie się za tym duuuuuże koszta. A po za tym dokoła wywiewów robi się brud i czarne placki od kurzu. Doradził mi jak kolega wyżej kocioł na zgazowanie drewna. Tylko jest kolejny problem że najmniejszy piec tej firmy ma min. 25 KW jest to za duży piec na planowany przeze mnie dom i do tego potrzebny jest ten zbiornik jakiś tam i na 1 KW przypada ok 30 l. wody. Czyli dodatkowo bym musiał dokupić zbiornik buforowy ok 750 L!. Gdzie ja to zmieszczę? Powiem wam że jest tyle tych rozwiązań, każde wydaję się dobre, głowa boli od tego główkowania. Czas obliczyć na ile KW potrzebuje piec.

bóbr
Posts: 11
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Contact:

Post by bóbr » Mon 17 Feb, 2014

Tutaj napisali chyba trochę bardziej obiektywnie o promiennikach podczerwieni.
http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/promi ... -kosztuja/
Pozdrawiam

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Tue 18 Feb, 2014

Dziękuję ci bardzo za podesłanie tego artykułu:) Wiele mi rozjaśnił na temat ogrzewania panelami i w ogóle na temat ogrzewania elektrycznego:) Piątka :!:

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Tue 18 Feb, 2014

Proszę jeszcze o małe wyjaśnienie jeśli jest to możliwe. Tutaj jest link do strony (nie wiem czy mogę podawać) http://dobre-ogrzewanie.pl/pl,58,0,kalk ... lozona_moc

Wpisałem w polu "Założona moc potrzebna do ogrzanie 1m2 pow" wartosc 40.
Wpisałem tyle dlatego ponieważ jest to wartość minimalna do domu energooszczędnego a jeszcze nie pasywnego. Nie wiem czy dobrze ale mam nadzieje że się zmieszcze w przyszłości w tej wartości. I przy wartości powierzchni użytkowej wpisałem 120 m2. Wyskoczyło mi w wartości "Założona moc potrzebna do ogrzanie 1m2 pow" 4,8 kW. Czy to jest w miarę poprawne obliczenie? Czy mam szukać pieca o takiej wartości?

Dodam jeszcze że zmieniłem wartości w tabelkach poniżej w obliczeniu co ile wyjdzie mi za opalanie właśnie drewnem. Czyli zmieniłem wartości w gazie ziemnym w tabelce wartość opałowa gazu na m3 zmieniłem na wartość opałową drzewa BUK 2200 (dane z internetu oczywiście) i analogicznie zmieniłem wartość w cenie gazu na cene suszonego drzewa bukowego na 220 zł. i ku mojemu zaskoczeniu wyskoczyła mi cena roczna za ogrzewanie 1350 zł :)
Tylko teraz kwestia tego kotła...

paul 626
Posts: 4
Joined: Sun 16 Feb, 2014

Post by paul 626 » Tue 18 Feb, 2014

Zbyt optymistycznie to policzyłeś.Istnieje coś takiego jak straty i te są w przybliżeniu o 1/3 większe przy spalaniu drewna w porównaniu do gazu ale pomimo to i tak jest taniej.

Pytanie,czy masz dość pieniędzy by ryzykować budowę prawdziwego domu energooszczędnego z drogim i skomplikowanym ogrzewaniem gdzie w przypadku popełnienia błędów koszty ogrzewania wzrosną niesamowicie w stosunku do założeń czy może lepiej taniej, prościej , gdzie kilka m3 drewna rocznie więcej nie kosztuje majątku.

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Tue 18 Feb, 2014

Na razie jestem jeszcze w formach obliczeniowych. Wszystko sobie wyliczam itp. Ale jak na razie te koszta nie są jakoś mega wyższe. Nie wiem też czy dobrze to sam wyliczam ale myślę że będzie to chociażby przybliżony koszt budowy. Z czego czytam to dom energooszczędny to po prostu lepsze materiały izolacyjne okna itp.
Jestem takiego zdania że lepiej troszkę więcej wydać ale potem oszczędzać. Bo moim zdaniem przy dużej iwestycji jaką jest budowa domu to wydać ok 20 tys. więcej to nie jest jakiś duży majątek wiedząc że budowa domu to inwestycja na całe życie.

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Tue 18 Feb, 2014

Właśnie otrzymałem ofertę z firmy o ogrzewaniu nadmuchowym. Proszę o wasz komentarz
Pierwsze zdjęcie to co musi być zainstalowane. Napisałem z zapytaniem o zmiane pompy ciepła właśnie na kocioł na drewno, a drugie zdjęcie to opcje dodatkowe.

ZDJĘCIA W ZAŁĄCZNIKACH
Attachments
ogrzewanie nadmuchowe 1.png
wymagane
ogrzewanie nadmuchowe 2.png
dodatkowe

moskal1990
Posts: 9
Joined: Fri 14 Feb, 2014

Post by moskal1990 » Thu 27 Feb, 2014

hmm widze ze cisza mała nastała

Hawerhlok
Posts: 16
Joined: Thu 07 Aug, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Hawerhlok » Thu 07 Aug, 2014

Nie będzie funkcjonować to najlepiej niestety ;)

mati34
Posts: 17
Joined: Wed 06 Aug, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by mati34 » Tue 26 Aug, 2014

Najlepiej mieć grzanie gazowe i święty spokój.

krabielko
Posts: 1
Joined: Wed 22 Oct, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by krabielko » Wed 22 Oct, 2014

Takie kwestie trzeba przemyśleć indywidualnie i ewentualnie skorygować za pomocą opinii innych. Ja konsultowałem moje ogrzewanie z projektantem wnętrz przed podjęciem konkretnych kroków w tej kwestii - żeby nie było za późno. Pan z biura Andersch powiedział jasno, że najlepiej zrobić tak jak komu to odpowiada bo później będzie się żałować…

jedrzej
Posts: 4
Joined: Mon 10 Nov, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by jedrzej » Wed 19 Nov, 2014

A brałeś pod uwagę ogrzewanie gazem płynnym? Potrzebne jest miejsce na zbiornik w ogrodzie, ale może jest do dobra opcja dla Ciebie?

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by drewrun » Wed 17 Dec, 2014

Ja jeszcze jestem ciekawy jak wygląda sprawa z klimatyzacją w takich domach. Zamówiłem montaż klimatyzacji z Tychów od firmy Tabor Klima i chciałem się upewnić, że wszystko jest bezpieczne:)

trist84
Posts: 2
Joined: Sat 10 Jan, 2015

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by trist84 » Sat 10 Jan, 2015

Witam.
Jestem obecnie w trakcie planowania ogrzewania w domu 100m2 z poddaszem i też na początku chciałem pompę ciepła
ale przeliczając koszta wyszło mi że po 20 latach sie zwróci a może i nie .Podczas wizyty u architekta dowiedziałem się o najnowszym sposobie grzewania jeśli chodzi o POLSKE :) a mianowicie filia grzewcza -grafitowa (http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-po ... e-grzewcze) link do jednej z firm http://www.gng.caleo.pl/. Folie kładzie się bezpośrednio pod panele i zasila się ją 230V.
Paski grafitowe nagrzewają się do temp. jesli dobrze pamiętam max 30 stopni C i pobierają bardzo mało mocy.
Ja zdecydowałem się własnie na ogrzewanie tego typu. Wstępnie wyliczyłem że koszt istalacji na dom 100m2 to 8tys.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Martin5 » Sun 11 Jan, 2015

Nie wiem, jak liczyłeś, że ogrzewanie pompą ciepła zwróci się po 20 latach.

Kompletna instalacja pompy wraz ze zbiornikiem CWU 300l to około 23-25 tys zł.
Kompletna instalacja dla pieca gazowego to ok 10 tys taniej. Nawet niecałe 10.
Sam serwis pieca gazowego kosztuje rocznie ok 500zł. W 20 lat na samym serwisie zaoszczędzisz te 10 tys. Do tego przeglądy kominiarskie (obowiązkowe i wcale nie tanie) oraz pogróżki Putina. Sprawa jest oczywista...

trist84
Posts: 2
Joined: Sat 10 Jan, 2015

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by trist84 » Mon 12 Jan, 2015

"Kompletna instalacja pompy wraz ze zbiornikiem CWU 300l to około 23-25 tys zł."
Skąd ta cena ??? Pompa ciepła o dobrej wydajniości o małej mocy i doadam że powietrzna ,czyli najtańsza bo nie ma dolnego źródła ciepła(odwiery itp.) wraz z intalacja została wyceniona na 32tys brutto.
Pompa ciepła super sprawa ale do większych domów.

Turczynow
Posts: 4
Joined: Tue 22 Mar, 2016
Location: Łódź
Contact:

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Turczynow » Wed 23 Mar, 2016

Jednak ogrzewanie a docieplenie to są dwa różne tematy.
Ogrzewanie gazowe jak najbardziej się sprawdza. Ja jednak poszedłem dalej i u siebie gdzie się dało zamontowałem ścianki gipsowe takie jak te Rozwiązanie nie tylko praktyczne ale i skuteczne, gdyż ścianka jest lekka, łatwo się ją montuje a dogrzewa bardzo wydajnie.

Pako12
Posts: 8
Joined: Thu 12 May, 2016
Contact:

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Pako12 » Thu 12 May, 2016

Za 20k ciężko będzie wykonac poprawnie PC. Odwierty dla dolnego źródła to 16-18tys, PC bez montażu to 25tys, więc to całkiem spore koszty. Wiem, bo sam myślałem o tym rozwiązaniu. Stanęło na kotle i ekogroszku, przemówiła do mnie cena węgla czyli standard wielkie plany a życie je szybko weryfikuje.

Turczynow
Posts: 4
Joined: Tue 22 Mar, 2016
Location: Łódź
Contact:

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Turczynow » Thu 23 Jun, 2016

Cena węgla, koszty pieca, jego utrzymanie to jedno - ważne są też elementy typu docieplanie. Ja np. gdzie się dało wstawiłem ścianki gipsowe i oczywiście zastanawiam się nad dodatkowym podbiciem elewacji. Tu w grę wchodzą te nowocześniejsze materiały.
Dodam w nawiązaniu do wcześniejszej wypowiedzi, że jak ktoś ma warunki, to powinien zainteresować się zakupem hurtowym poszczególnych produktów typu paliwo do pieca. Oszczędności mogą być nawet kilkunastu procentowe.

zosiasgut
Posts: 1
Joined: Tue 30 May, 2017

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by zosiasgut » Tue 30 May, 2017

Zgadzam się z Turczynow. Najlepiej jest kupować tego typu surowce w cenach hurtowych bo oszczędności mogą sięgać nawet 20%. Ja tak robię z węglem, bo mamy w domu piec na węgiel.

tomaszek23
Posts: 25
Joined: Wed 28 Nov, 2018

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by tomaszek23 » Tue 11 Feb, 2020

zosiasgut wrote:
Tue 30 May, 2017
Zgadzam się z Turczynow. Najlepiej jest kupować tego typu surowce w cenach hurtowych bo oszczędności mogą sięgać nawet 20%. Ja tak robię z węglem, bo mamy w domu piec na węgiel.
A nie myślałeś może nad montażem pomp ciepła?. Ja się zdecydowałem na takie rozwiązane i jestem zadowolony. Powietrzna pompa ciepła jest coraz częściej wykorzystywana do centralnego ogrzewania domów jednorodzinnych i przygotowywania w nich ciepłej wody.W sprzyjających warunkach praca pomp ciepła jest oparta jedynie w 25–30% na zasilaniu energią nieodnawialną. Pozostałe 70–75% energii dostarczanej do urządzeń pochodzi z odnawialnych źródeł, jak grunt, woda lub powietrze.

tomaszek23
Posts: 25
Joined: Wed 28 Nov, 2018

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by tomaszek23 » Tue 03 Mar, 2020

Ostatnio wiele dobrego mówi się na temat fotowoltaiki. Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z fotowoltaiką można znaleźć tutaj: http://www.fotowoltaika.edu.pl/faq/

frania88
Posts: 18
Joined: Sun 13 May, 2018

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by frania88 » Tue 31 Mar, 2020

Według mnie na tym etapie warto przemyśleć zastosowanie pompy ciepła. Jest obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań i przede wszystkim ekologiczne. Sam się zdecydowałem na pompę ciepła i jestem bardzo zadowolony.

Kwiateczek
Posts: 14
Joined: Tue 04 Apr, 2017

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Kwiateczek » Mon 30 Nov, 2020

Uważam, że panele fotowoltaiczne są dobrym rozwiązaniem, które zadba o nasz domowy budżet. Sama dokonałam również tej inwestycji. Indywidualny projekt na potrzeby mego domostwa, montaż oraz ubieganie się o dofinansowanie wykonał dla mnie Hymon. Doskonały profesjonalista znający temat od podszewki.

User avatar
tal
Posts: 36
Joined: Sun 18 Oct, 2015

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by tal » Wed 02 Dec, 2020

Bardzo popieram budownictwo z wykorzystaniem OZE takich jak energia słoneczna. Ale rzeczywiście najlepiej planować to już na etapie wyboru projektu i stawiać dom z dachem dostosowanym do pomieszczenia paneli słonecznych... Plus jest taki, że stawiając panele na gruncie zapłacicie nadal VAT 8% - właśnie znowelizował sejm ustawę o OZE i rozszerzył tę preferencję na wszędzie montowane fotowoltaiki. Wszystko zależy jaka działka, czy da się to sensownie pomieścić. Ewentualnie mniejsza instalacja fotowoltaiczna i montaż kabli oraz klimatyzacji z funkcją grzania? To też pompa ciepła i można grzać pół na pół kablami i nawiewami...

ikornel275
Posts: 13
Joined: Wed 28 Jul, 2021

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by ikornel275 » Tue 12 Oct, 2021

Gdybyście potrzebowali pomocy firmy która zajmuje się lokalizacja przecieku wody czy usuwaniem skutków zalania obiektów poprzez osuszanie budynków to ja polecam właśnie firmę Świat instalacji. To oni sa najlepsi w tej dziedzinie. Działają w całej Polsce. Zgłoście się do nich z problemem.

Henryk12
Posts: 1
Joined: Mon 06 Dec, 2021

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by Henryk12 » Mon 06 Dec, 2021

Z kolei ja polecam firmę Optimal, która działa głównie w Warszawie i specjalizuje się w lokalizacji wycieków, osuszaniu mieszkań i budynków, a także pomiarze wilgotności zalanych pomieszczeń. W Optimal pracują specjaliści, którzy w kompleksowy sposób wspierają osoby poszkodowane poprzez usuwanie wilgoci z ich domów lub mieszkań.

frania88
Posts: 18
Joined: Sun 13 May, 2018

Re: Dom w stanie planowania, Pomoc przy ogrzewaniu

Post by frania88 » Thu 09 Dec, 2021

Dobrze jest przemyśleć wszystkie dostępne rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem budowy, my zdecydowaliśmy się na ogrzewanie za pomocą odnawialnych źródeł energii czyli na instalację fotowoltaiczną. Przy budowie domu, gdzie i tak musimy zainwestować w instalację grzewczą na przykład to nie są bardzo duże koszty, a oszczędności pozwolą na stosunkowo szybki zwrot takiej inwestycji.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”