Fundamet pod komin przy podłodze drewnianej

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Fundamet pod komin przy podłodze drewnianej

Post by denismoore » Thu 04 Mar, 2010

Witam. Zdecydowałem się na fundament z podłogą na drewnianych belkach z przestrzenią wentylacyjną. Teraz szukam odpowiedzi na dwa pytania:
1.Czy komin posadawia się bezpośrednio na wewn. ścianie fundamentowej?
2.Czy lepiej instalacje wodne i CO wykonać przed zamknięciem budynku, tj.przed zamknięciem podłogi płytą OSB, czy też lepiej najpierw "postawić" cały budynek i wtedy przystąpić do montażu instalacji?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 04 Mar, 2010

Komin winien być postawiony na fundamencie - stopie fundamentowej. Wielkość stopy zależeć będzie jakości podłoża i od systemu kominowego a jej wielkość winna być określona w projekcie.
Jeżeli podłoga będzie na wysokości pozwalającej na montaż instalacji po zamknięciu podłogi, tj. na wysokości pozwalającej na swobodne poruszanie się po nią - montuj instalacje po zamknięciu budynku. W ten sposób unikniesz ewentualnego demontażu instalacji niechcianych przybyszy.

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Thu 04 Mar, 2010

Wojciech Nitka wrote: W ten sposób unikniesz ewentualnego demontażu instalacji niechcianych przybyszy.
Tego nie przewidziałem!

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 05 Mar, 2010

Ja instalacje montuje (z wyjatkiem elektr. w scianach), dpoiero po calkowitym wykonczeniu scian i podlog . Unika sie wtedy cudowania przy ukladaniu podlogi wokol rurek wod-kan i c.o.. Natomiast odnosnie komina , rozwaz temat komina prefabrykowanego stalowego dwuplaszczoweg. Nie potrzeba pod niego fundamentu. Po podliczeniu wszystkich kosztow komin tradycyjny w zaden sposob nie okazuje sie tanszy. No chyba ze masz jakis komin wielokanalowy to wtedy zrob murowany, no i fundament konieczny.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Fri 05 Mar, 2010

roobik66 wrote:rozwaz temat komina prefabrykowanego stalowego dwuplaszczoweg.
Tym razem zgodzę się z roobikiem, jest to pomysł warty rozważenia. Mój sąsiad, któremu pomagałem stawiać dom ma komin stalowy zamontowany po zakończeniu budowy, podłączył do niego kominek.

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Fri 05 Mar, 2010

[center]Co to znaczy ,że komin jest dwupłaszczowy?Czy chodzi o coś takiego:[/center]



Image

ps. dom parterowy 72m2 .Ja myślałem o Shiedel Rondo+piec na paliwa stałe, ale rozwiązanie faktycznie godne dalszych rozważań.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 06 Mar, 2010

Cos takiego wlasnie, ale niekoniecznie musi byc na zewnatrz. Oczywiscie mozna dac wewnatrz domu . Jak cie temat interesuje udaj sie do hurtowni materrialow instalacyjnych (prowadzacej ogrzewnictwo) po cenniki.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”