fundament pod kanadyjkę 150 m2

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

fundament pod kanadyjkę 150 m2

Post by blade » Thu 19 Apr, 2012

Witam,
Za mieiąc zamierzam rozpoczynać budowę domu w tech. szkieletowej. Mam jednak dylemat na temat wykonania fundamentów do mego budynku , nadmienię ze fundament zamierzaem wykonywać sam. W projekcie mam wykonać wykop na głebokość 120 cm i szerokości 30 cm i wylac w to beton B15 wraz z osadzonym na dnie zbrojeniem (4x fi 12) i wyrównać to bloczkami betonowymi i osadzic na nich murłatę konstrukcyjną. Nie przemawia jednak jakos do mnie te rozwiązanie (a architekt cały czas przekonuje mnie ze bedzie to dobre i malo kosztowne rozwiązanie) rys. nr 1. Ja jednak mysle ze jest to jakies dziwnie i chce to wykonac w sposób przedstawiony przezemnie na rys. nr 2. Oczywiscie jezeli wszystko wg projektu by było ok. to bym przy tym pozostał (wiadomo koszty). Prosze o jakąs poradę na ten temat.
Attachments
rys 1 001.jpg
rys 2 001.jpg


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

Post by blade » Fri 20 Apr, 2012

Dzieki za odzew.
Czyli mam rozumieć to w następujący sposób: Wykonanie wg. założen architekta jest ok. jednakże w kierunku niskiej jakości spełniającej wymagania wytrzymałościowo - budowlane. Domek jest parterowy w układzie litery L o pow 150 m2, bez poddasza uzytkowego. grunt jest gliniasty. To co mam myslec teraz :( nadal nie mam pojecia co i jak robic.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 20 Apr, 2012

Nie wnikam w ocieplenia, wieńce, cokoły itd.
Betonowanie fundamentu "w gruncie", jak na rys.1 jak teoretycznie najbardziej możliwe. Praktycznie może być niewykonalne ( zależy od stanu gruntu, pogody, umiejętności wykonawcy). Z tych powodów najczęściej ogranicza się je do samych ław.

blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

Post by blade » Fri 20 Apr, 2012

a czy murłaty musza byc połozone (osadzone) na wieńcu czy moga być na bloczkach ?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 20 Apr, 2012

Na wieńcu, chyba że zastosujesz mur zbrojony.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 20 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

Post by blade » Fri 20 Apr, 2012

TERMIT - dziekuje za cenne podpowiedzi.
Zastosuje chyba wersje 2, bo jakoś mysląc na "chłopski" rozum to ciezko bedzie tez wykonac dokladny wykop na zalanie betonowego fundamentu, a z bloczkami to i łatwiej i zaizolowac bedzie latwiej.
A co ro kotew w bloczkach to myslalem w identyczny sposób. Ale niektórzy wykonawcy szkieletówek (też mój)jakoś sie upierają co do wykonania wienca i wtopienia w nim kotew.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 20 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”