Piaskowanie

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
gist
Posts: 31
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Piaskowanie

Post by gist » Tue 19 Oct, 2010

Witam i prosze o porade. Jednoroczny dom z bala, niemalowany, nieipregnowany. Przez ten rok zciemnial, zsiadzial od warunkow atmosferycznych. Znajomy poleca wyczyszczenie przez piaskowanie czy to dobra metoda, a moze jakas inna?


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Tue 19 Oct, 2010

Wiem, że francuzi czasem piaskują deskę by ją "postarzyć" więc chyba dobra.

gist
Posts: 31
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by gist » Wed 20 Oct, 2010

Ale moze ktos cos takiego robil lub innym sposobem oczyscil bale

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 20 Oct, 2010

Proponuję stary góralski sposób - zatrudnić starą góralkę ze szczotką ryżową i szarym mydłem.
Dzięki tej metodzie możesz na Podhalu oglądać piękne domy góralskie z czystą elewacją.

Piaskowanie może pomóc, ale pamiętaj że "wyżłobi" biel z bali. Czy to zaszkodzi balom? Nie umiem odpowiedzieć.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Wed 20 Oct, 2010

Proponował bym coś lepszego niż starom babę i szczotkę ryżową http://www.flugger.pl/Produkter/Cleaning.aspx
Środek Flugern39 lub mocniejszy Flugger A. Miałem z nimi do czynienia i wiem że dają dobry efekt końcowy.

gist
Posts: 31
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by gist » Thu 21 Oct, 2010

Wielkie dzieki wezme babe i preparat .Mam jeszcze jeden problem,mianowicie pomiedzy belkami powstaly minimalne szpary czym to uzupelnic

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Thu 21 Oct, 2010

Preparaty są sprawdzone i praktyczne uważaj tylko na szyby żeby nie popryskać .
Co do baby to ja wole młodsze .
A szparami się nie przejmuj To jest drewno i zawsze będzie pracować .

gist
Posts: 31
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by gist » Fri 22 Oct, 2010

Witam ,szparami gdy ostro zacina dzeszcz dostaje sie do srodka na folie.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 22 Oct, 2010

Deszcz nie zaszkodzi tylko promienie UV . A czy deska elewacyjna ma pióro wpust i czy jest położona w pionie czy w poziomie.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Fri 25 Mar, 2011

Piaskowanie uwidoczni Ci rysunek drewna w postaci głębokich różnic pomiędzy słojami drewna. Drewni wczesne jest bardziej miękkie od drewna późnego i łatwiej ulega piaskowaniu. Moim zdaniem lepsza jest "baba ze szczotką" i kostka mydła "biały jeleń"
Byłeś w Chochołowie ? Domy z belek wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobacz fotki. Domy wyglądają jak nowe. Jestem tam często i nie jest to ściema marketingowa.
http://naludowo.pl/podroznik-ciekawe-mi ... ictwo.html
Mycie i dbanie o budynek to najlepsza metoda na długi okres użytkowania domu z drewna.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 25 Mar, 2011

Subfosylny, takie drewno jak użyte na domy w Chochołowie to ze świecą teraz szukać. :)

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sat 26 Mar, 2011

"święte słowa" :smile:
Drewno jest, ale w lesie. Leśnicy prowadzą dziwną politykę i nie wycinają tego co powinni zgodnie z normalna gospodarką leśną i np FSC. Ale to temat na osobny wątek.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 26 Mar, 2011

Subfosylny wrote:Drewno jest, ale w lesie.
W lesie to jest drzewo.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 26 Mar, 2011

Wojciech Nitka wrote:W lesie to jest drzewo.
:shock: Tyle lat żyłem w błędzie myśląc, że las składa się z wielu drzew :cry:

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sat 26 Mar, 2011

Jak już sobie żartujemy, to napisze jakie drewno wg niemieckich górali nadaje się wyłącznie na budowę domów w górach. Jest to drewno z drzew ściętych w księżycową, mroźną noc.
Na moje pytanie, dlaczego w księżycowa, odparli, że w tedy jest za darmo. :grin:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 26 Mar, 2011

Subfosylny wrote:Leśnicy prowadzą dziwną politykę i nie wycinają tego co powinni zgodnie z normalna gospodarką leśną i np FSC.
Czysto biznesową - sprzedają materiał na "papierówkę" w cenie "konstrukcyjnego". :)

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sun 27 Mar, 2011

Schodzimy z tematu......
Gdyby np. elektrownia Połaniec nie kupowała "za wszelką cenę" to ceny byłyby na normalnym poziomie.

tred102
Posts: 5
Joined: Thu 03 Jan, 2013

Post by tred102 » Thu 03 Jan, 2013

Piaskowanie - proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy.
Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 21 Jan, 2013

Wszystko fajnie, ale w przypadku drewna iglastego masz dwa rodzaje twardości powierzchni i po piaskowaniu powstaje nierówna powierzchnia tz. struktura. Nie tędy droga.



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”