Docieplenie ściany stolcowej

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
szymont
Posts: 1
Joined: Tue 01 Jul, 2014

Docieplenie ściany stolcowej

Post by szymont » Wed 02 Jul, 2014

Koleżanki i Koledzy,
Przede wszystkim witam po raz pierwszy.
Jestem na etapie remontu i docieplenia metodą gospodarczą domu z lat 40 tych. Parter domu jest murowany natomiast poddasze częściowo drewniane, częściowo murowane.

Stoję przed następującym dylematem:
Ściana stolcowa (rama stolcowa) wypełniona deskami (pionowymi i poziomymi) rozdziela klatkę schodową od planowanego pokoju użytkowego. Ściana jest „goła” tzn. nie ma tynku itp. - dopiero będzie wykańczana (z obu stron).
Pokój użytkowy będzie normalnie ogrzewany natomiast klatkę schodową planuje ogrzewać ale tylko do temp. powiedzmy – 10, max 15 stopni C.
W związku z powyższym moje pierwsze pytanie brzmi czy w ogóle taką ścianę ocieplać? Skoro teoretycznie będzie po dwóch stronach ogrzewana?
Jeśli nie docieplę ściany to planuję następujący przekrój warstw:
1) płyta g-k
2) deski poziome
3) deski pionowe
4) płyta g-k
Ewentualne szczeliny pomiędzy deskami wypełnię pianką poliuretanową.

Jeśli natomiast nie ogrzewał bym klatki schodowej i w związku z tym zdecydował się na docieplenie ściany to przekrój warstw w kierunku od pokoju do klatki planował bym w następujący sposób
1) płyta g-k zielona
2) paroizolacja
3) istniejące deski poziome ściany
4) istniejące deski pionowe ściany
5) wełna na ruszcie poziomym
6) wełna na ruszcie pionowym
7) wiatroizolacja
8 ) płyta g-k biała
Prawdopodobnie przy punkcie 6) zastosowałbym większy ruszt aby zachować szczelinę pomiędzy wełną a wiatroizolacją, ewentualnie szczelinę wykonałbym na wiatroizolacji przybijając dodatkowo 2cm listewki przed płytą g-k.
Ewentualne szczeliny pomiędzy deskami wypełnię pianką poliuretanową.

Słupy, miecze i podwalinę ściany stolcowej zostawiłbym w obu przypadkach bez zmian tzn. jedynie zabejcował, zaolejował itp.

Bardzo proszę o poradę i rozwianie moich wątpliwości dotyczących tego nietypowego zagadnienia.
Zastanawiałem się również nad rozwiązaniem uniwersalnym tzn. czasem ogrzewać klatkę schodową, a czasem nie ogrzewać, ale zdaje sobie sprawę, że raczej nie ma rozwiązania w postaci izolacji termicznej spełniającego oba kryteria .
Pozdrawiam,
Szymon


Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”