Czy popękane belki stropowe mogą być dalej użytkowane

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
arkawkdrewno
Posts: 2
Joined: Mon 22 Aug, 2016

Czy popękane belki stropowe mogą być dalej użytkowane

Post by arkawkdrewno » Mon 22 Aug, 2016

Po dzisiejszej rozmowie telefonicznej zadaję konkretne pytanie. Czy w przeniesionym domu drewnianym ponad stuletnim, spękane belki stropowe - ale już nowe , dwuletnie o wymiarach ok. 20 x 30 cm i ułożone pod nimi belki podciągi wytrzymają dalsze użytkowanie mimo dużych spękań. Spękania są podłużne na całych długościach belek po bokach oraz od spodu.Są to szczeliny od 2 do 12, 15 mm. Czy tak spękane belki dalej mają odpowiednią wytrzymałość i przeniosą obciążenia stropu i ciężaru na stropie.
Nie wiem czym są spowodowane takie szczeliny , czy drewno mogło być wilgotne, czy może złej klasy. Ponadto osadzone na ścianach są nie na całej grubości przekroju , a na połowie górnej co widać , że pęknięcia też się rozchodzą od tego miejsca.Proszę o odpowiedź fachowca jakie są dopuszczalne rozwarstwienia i co wykonać dalej aby użytkowanie było bezpieczne.Dodatkowo podaję mail : archicon@poczta.fm . Dodatkowo przesyłam fotografie tych belek.

Image
Image



toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Czy popękane belki stropowe mogą być dalej użytkowane

Post by toja » Wed 24 Aug, 2016

Zadałem sobie trud obejrzenia wszystkich zdjęć. Choć z góry wiedziałem, że na ich podstawie nie można nic wyrokować. Musisz zaprosić na budowę ( pewnie z konsekwencją finansową :( ) konstruktora z umiejętnością sortowania wytrzymałościowego drewna.
Spękania, w pewnym zakresie (który powinien być znany wspomnianemu wyżej), nie dyskwalifikują drewna pod względem wytrzymałościowym zakładanym w projekcie.
Będę delikatny i nie zapytam co zakładał projekt lub specyfikacja. :oops:

tomek1987
Posts: 2
Joined: Tue 23 May, 2017
Contact:

Re: Czy popękane belki stropowe mogą być dalej użytkowane

Post by tomek1987 » Wed 24 May, 2017

aż tak popękane drewno to trochę niebezpieczna konstrukcja. Chyba pewniej będzie je wymienić

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Czy popękane belki stropowe mogą być dalej użytkowane

Post by Wojciech Nitka » Wed 24 May, 2017

Image

To tabela z normy PN-D-94012 - Tarcica konstrukcyjna iglasta sortowana metodami wytrzymałościowymi - obrazująca dopuszczalne pęknięcia w drewnie konstrukcyjnym.
p - to grubość sztuki, h - szerokość sztuki.
Zatem oceń swoje pęknięcia ...



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”