Niepokojące różnice tempertur

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Niepokojące różnice tempertur

Post by piotrek1234 » Mon 20 Dec, 2010

Witam
Proszę o informację - czy możliwe są 4-5 stopniowe różnice temperatur pomiędzy parterem a piętrem domu. Oczywiście na górze jest wyższa temperatura...
Obawiam się że w moim dom coś jest spaprane, niedługo ma całość zbadać inspektor budowlany ale chciał bym wcześniej poznać zdanie użytkowników bardziej doświadczonych.
W ogóle uważam że jest coś nie tak - np w całym domu wieje z kontaktów i wszelakich otworów, nawet z dziur pod obrazki - gdy za głęboko się wkręcę, przebiję otwór w płycie G-K to z tego otworu wieje....
Nie wydaje mi się żeby to było prawidłowe
Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 20 Dec, 2010

Przedstawiasz "straszne" wizje nieznajomości budowy domów szkieletowych przez wykonawcę Twojego domu. Możesz bliżej opisać Twoje problemy?
Powinieneś zlecić opinię techniczną osobie mającej doświadczenie w budowaniu domów szkieletowych i wymagań w tym temacie. Tylko taka osoba powinna Ci pomóc.
A tak pokrótce - masz zdjęcia z budowy? Możesz zamieścić? Szczególnie z okresu zakładania płyt gipsowo-kartonowych? Im więcej zdjęć tym lepiej.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Mon 20 Dec, 2010

Zdjęć nie mam zbyt wiele...
Siedziałem na budowie dużo czasu, wygląda na to że "owełnowali" dobrze.
W sumie to chcą poprawić - dziś poprawiali jutro będą to robić, tylko mam pewną nieścisłość - gdy zgłosiłem problem do firmy, przyjechał ich pracownik, nie podwykonawca, odbił deski pooglądał i powiedział że nie dali wiatroizolacji i stąd problem, powiedział że musi zdjąć podbitkę garnąć to i będzie ok, że za jakiś czas jak to ta zostanie to wełna się zniszczy i dopiero będzie problem - dziś radośnie Panowie (ci którzy wykańczali - podwykonawcy) przyjechali z dwoma rolkami wełny, weszli dopchali wełnę - niby trochę cieplej jest, ale teraz w salonie jest 23 stopnie, w pokoju dziś docieplonym jest 20 stopni a w pokoju na moje oko dziś nie poprawionym - 18, a jeszcze przed około godziną było 19.
Zdjęcia wyszukam jutro, tylko o ile pamiętam nie za bardzo są z czasu układania ścian G-K.
Generalnie w domu część ścian jest wykończonych drewnem cześć G-K i w sumie to wieje z pod drewna - teraz deski trochę poodchodziły i wieje. W G-K wieje gdy np wywiercę otwór pod kołek....

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 21 Dec, 2010

Jeżeli nie ma folii wiatroizolacyjne to żadne uszczelnianie dodatkową wełną nic nie pomoże.
Powinieneś żądać zdjęcia elewacji i docieplenia, a następnie założenia folii wiatroizolacyjnej. Inaczej niczego nie poprawisz i ... zawsze będzie Ci wiało i wychładzało dom.
A jak wygląda sprawa z folia paroizolacyjną? Czy została założona?
Możesz podać na priva co to za firma? Czasami warto wiedzieć kto i jak buduje.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Tue 21 Dec, 2010

Jak widziałem wszędzie folia jest położona, dziś wsadzałem rękę :-) jakkolwiek miało by to nie zabrzmieć :-) od tyłu pod podłogę i jest uważam dobrze - zachodzi pod podłogę - utknięcie dziś dodatkowej ilości wełny dało na pewno tyle że fakt w salonie jest cieplej w pokojach nadal zimno.
Pod ręką mam zdjęcia które zrobiłem dziś - wlazłem za ścianę i porobiłem kilka zdjęć:

Image

Image

Ja się obawiam, że jednak Pan który przyjechał obejrzeć pierwszy i mówił o wiatroizolacji miał rację....
Idę walczyć - jutro mają kamerować termowizją - może to pokaże błędy - tylko jak zgodnie z zaleceniem trzymać stałą temperaturę w domu przez około 10 godzin...

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Tue 21 Dec, 2010

jeszcze tylko jedno - jak powinna być założona wiatroizolacja?
Bo generalnie konstrukcja była obłożona wiatroizolacją na elewacji - a przewiewa na łączeniach.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 21 Dec, 2010

Jak jest poszycie polatane z kawalkow to konieczna jest folia wiatroizolacyjna. Normalnie sie plyty poszycia zaklada tak jak GK , albo przynajmniej tak zeby styki wypadaly na slupkach. W skandynawii sie powszechnie stosuje ptyty pilsniowe asfaltowane tzw. vindtet i bardzo rzadko stosuje sie folie wiatroizolacyjna, glownie to w przypadkach kiedy to folia bedzie stanowila vindtet. W polsce dosc czesto stosuje sie wys. pomieszczen ponad standarowe 250 cm i lata sie poszycie kawalkami potem , i sa takie efekty, do tego dochodzi nizbyt staranny montaz i mierzenie. Jesli juz sie tak robi ro trzeba zastosoawac przewiazki na karwedziach plyt. Temat wyzszej temperatury na wyzszej kondygnacji, to jest normalne bo jak wiadomo cieple powietrze ucieka do gory. To zjawisko jest takze zauwazalne w domach murowanych z poddzaszem uzytkowym.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Tue 21 Dec, 2010

dzięki za informację - dziś wykonawca zrobił badania kamerą termowizyjną - miałem wrażenie że zlecił to aby mi udowodnić że bredzę - jednak wyszło na moje i dodatkowo pokazały się jeszcze punkty których nie brałem pod uwagę - dzięki za pomoc :-)

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Tue 21 Dec, 2010

Napisz co dalej z tym zrobia :)

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Wed 22 Dec, 2010

jasne :-)

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 04 Jan, 2011

roobik66 wrote:Jak jest poszycie polatane z kawalkow to konieczna jest folia wiatroizolacyjna. Normalnie sie plyty poszycia zaklada tak jak GK , albo przynajmniej tak zeby styki wypadaly na slupkach. W skandynawii sie powszechnie stosuje ptyty pilsniowe asfaltowane tzw. vindtet i bardzo rzadko stosuje sie folie wiatroizolacyjna, glownie to w przypadkach kiedy to folia bedzie stanowila vindtet.
Powyzszego nie da sie pozostawic bez konentarza (przepraszam jesli schodzi nieco z tematu). Do rzeczy:
- folia konieczna jest zawsze, nie tylko gdy poszycie jest z kawalkow (choc nie powinno byc)
- poszycia nie zaklada sie tak jak plyty GK, bowiem wymaga ono odstepow dylatacyjnych
- jedna krawedz pozostanie i tak nie podparta. Mozna oczywiscie stosowac dodatkowy rzad przewiazek, co jest bardzo czesto wykonywane ale ma to zupelnie inne zadania. Jednak koniecznosc zastosowania folii i tak pozostaje bez wzgledu na to.

A co do tego jak sie buduje w Skandynawii to niech to bedzie kolejny przyklad jak bardzo minimalizm bierze gore nad jakoscia. Plyty pilsniowe nie sa plytami typu strukturalnego i nie powinny stanowic poszycia domu, ani scian a zwlaszcza dachu. Stosowanie asfaltowanych plyt w zadnym przypadku nie niweluje koniecznesci stosowania foli wiatroizolacyjnej. Niestety, jesli jest tak jak mowisz i taka praktyka budowlana jest powszechnie tam stosowana to niedobrze to swiadczy o ich kodach budowlanych.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Wed 05 Jan, 2011

Na przykladzie Szwecji stosuje sie 3 rozwiazania:
- Asfaltbord - plyta bitumizowana http://products.bauhaus.se/asfaltboard-12mm
- Vindpapp - papier nasaczany (byla mowa o nim na forum)
- Utvändig gips - gips zewnetrzny coraz czesciej stosowany wymiennie z plyta bitumizowana

Widzialem to w domach okolo 100 letnich jak i w nowo budowanych. Czy to znaczy, ze jak czegos nie stosuje sie w Stanach to juz wszystko jest be i nie do przyjęcia? Czytałem, ze w Szwecji niektore przepisy nawet wymagaja tylko papieru na konstrukcje.
Pamietajmy, ze w wiekszosci domy w Szwecji sa obijane deska szalunkowa a nie styropianami itp.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 05 Jan, 2011

Greg Olchawski wrote: to niedobrze to swiadczy o ich kodach budowlanych.
a to dziwne jest bo to ameryka nauczyla sie budowac od Skandynawii.
Mam taka prosbe zeby na polskim forum pisac ,,po polsku" u nas mowi sie normach budowlanych a nie kodach -wybacz Greg ze Ci to wytknalem ale strasznie mnie to denerwuje szczegolnie gdy slysze czasem na polskich budowach mix ang-polski.To dla mnie taki ,,wiejski szpan"
Polacy nie gęsi i swoj jezyk maja. :wink:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 05 Jan, 2011

Greg w Sakndynawii jak stosuje sie poszycie z asfaltbordu to nie stosuje sie isoli (wiatroizilacji) . Nie wiem jak to wyglada wg kodow w USA , ale mam taka ksiazke (po polsku) ktora na wstepie jest opisana jako podrecznik szkoleniowy. W w.w. ksiazce napisne jest ze wiatroizolacja jest nie konieczna gdy elewacja jest z desek (a poszycie plytowe). Natomiast w przypadkach gdy elewacja jest z : tynku, cegly, gontu ,pcv zastosowanie wiatroizilacji jest konieczne. Chyba bardziej w zalozeniach wiatroizolacja ma spelniac funkcje izolacji p.wilgociowej.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Wed 05 Jan, 2011

generalnie ja nie mam żadnej książki na ten temat - man za to dość dużą praktykę z domem gdzie elewacja jest z desek a poszycie płytowe - wiatr hula po domu jak wściekły, temperatura przy podłodze pomieszczeń bywa w granicach 2-4 stopnie, pod oknami też przewiewa.... Może ludzie z firmy która mi budowała dom też czytali ten podręcznik szkoleniowy bo nie dali wiatroizolacji i jest źle co wykazało badanie kamerą termowizyjną. Takie są fakty, teoretycznie też wydawało mi się że nie jest potrzebna wiatroizolacja - ale praktyka pokazała co innego. Ciekawi mnie teraz jak to wygląda w innych domach wybudowanych przez tę firmę.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Wed 05 Jan, 2011

Zwroc uwage, ze roobik jak i ja piszemy o plytach, ktore w opisie przeznaczenia maja vindskydd czyli wiatroochrona a nie o stosowaniu w skandynawii plyt OSB.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Thu 06 Jan, 2011

:-) ok ja w tym temacie jestem laik :-) ale zaczynam się obawiać naprawdę że ktoś przeczytał ten poradnik i zaczął budować domy...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 06 Jan, 2011

Wszystko sie zgadza. W Skandynawii plyta miekka-asfaltowana ( :wink: po polsku) zastepuje wiatroizolacje, natomiast role osb (usztywnienie konstrukcji) pelni drewniany panel/deska.
Z tego co pamietam plyte miekka-asfaltowana montuje sie na zlaczeniach (spod/wierzch) dajac pasy wiatroizolacji, to samo w oknach co zapewnia wiatroszczelnosc konstrukcji. Spotkalem sie jeszcze z zastosowaniem plyt gipsowych GU jako poszycie konstrukcji.

Jeszcze ciekawsze jest np. brak paroizolacji w scianach zew. w lazienkach zamiast tego stosuje sie "gume w plynie" :wink: (po polsku nazywajac) u nas uwazane za powazny blad. Wiec nie generalizowalbym tu i nie porownywal bezposrednio technik US i Skandynawi (czy Polski). Wazne jest ze zarowno w domach w Ameryce i Skandynawii mieszka sie super co bardzo dobrze swiadczy o tej technologii.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Thu 06 Jan, 2011

w sumie to dlatego wybrałem tę firmę - budują w Polsce i w Szwecji.....ciekawe dlaczego jak mają sprawdzone technologie w Szwecji nie stosują tego w Polsce. Mam nadzieję ze po prostu w moim przypadku popełnili błąd i go szybko wyprostują.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 06 Jan, 2011

No coz moze nie nalezy ,,na slepo" przenosic wszystkich rozwiazan technologicznych tylko je zaadaptowac do istniejacych warunkow.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Thu 06 Jan, 2011

ja nie wiem czy przenieśli czy nie - dali płytę OSB i może uważali że to wystarczy. Nie chcieli wierzyć że przewiewa - jak przyjechali to każdy z pracowników robił wielkie oczy zastanawiając się dlaczego przewiewa.
Na razie mam nadzieję że siedzą w ciszy nad wynikiem badania kamerą termowizyjną i myślą jak naprawić błąd.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 06 Jan, 2011

DABEKO wrote:Czy to znaczy, ze jak czegos nie stosuje sie w Stanach to juz wszystko jest be i nie do przyjęcia?
To jest tylko Twoje domniemanie, nigdy czegos takiego nie powiedzialem. Sednem mojego postu bylo:
folia konieczna jest zawsze
Wszedzie tam gdzie nie jest wymagana pojawi sie moja krytyka.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 06 Jan, 2011

Marcin L wrote:a to dziwne jest bo to ameryka nauczyla sie budowac od Skandynawii.
mam nadzieje ze to stwierdzenie nie opierasz na lekturze artykulow Bennego Epstena :wink: a wojny ideologiczne europejsko amerykanskie to zostawiam sobie na deser z Wojtkiem :razz:

A tak juz calkiem serio:
Marcin, od kogos kto zajmuje sie wykonawstwem jak Ty, oczekiwalbym bardziej merytorycznych zarzutow. Czy chcesz powiedziec ze folia wiatroizolacyjna nie jest konieczna przy uzyciu w/w plyt asfaltowych? Uwazasz ze brak folii nie jest powaznym bledem wplywajacym na wytrzymalosc konstrukcji w dlugim okresie czasu?

FYI To ze kod ICC ktory uwazam za najlepszy i najnowoczesniejszy na swiecie pochodzi wlasnie ze stanow (podobnie jak np za najlepsze samochody uwazam niemieckie), jest czysto przypadkowy i nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia w tej chwili. Jako wykonawce interesuje mnie tylko i wylacznie stosowanie logicznych, sprawdzonych i niezawodnych rozwiazan. Taka jest moja filozofia, za to placa moi klienci i z tego mnie rozliczaja.

Nie znam kodow skandynawskich ale informacje jakie tu podajecie czasami martwia, z tad moja krytyka. Nie jest ona pod Twoim adresem tak wiec nie rozumiem ironi. Jesli chcesz robic z tego wojne ideologiczna, Twoja sprawa. Ja bede bronil rozwiazan ktore uwazam za logiczne, niezaleznie z kad czy od kogo pochodza.
Marcin L wrote:wybacz Greg ze Ci to wytknalem ale strasznie mnie to denerwuje szczegolnie gdy slysze czasem na polskich budowach mix ang-polski.To dla mnie taki ,,wiejski szpan"
No problem :cool: ale nie mam wplywu na to co slyszysz albo jak mowia i co robia na polskich budowach. Niech mowia tak jak im wygodniej lub efektywniej pracowac w zespole. Mniej szkodliwe od uzywania polskiej nazwy "wiatroizolacja".

Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 07 Jan, 2011

Marcin L wrote:Jeszcze ciekawsze jest np. brak paroizolacji w scianach zew. w lazienkach zamiast tego stosuje sie "gume w plynie" (po polsku nazywajac) u nas uwazane za powazny blad. Wiec nie generalizowalbym tu i nie porownywal bezposrednio technik US i Skandynawi (czy Polski). Wazne jest ze zarowno w domach w Ameryce i Skandynawii mieszka sie super co bardzo dobrze swiadczy o tej technologii.
Dlaczego w Polsce jest to bledem? Pytanie retoryczne... W tym co piszesz nie ma nic dziwnego czy nadzwyczajnego. Podobnie nie wolno stosowac plyt gipsowych z podkladem z folii aluminiowej. A tak wogole to tam gdzie jest bezposredni kontakt z woda (jak np sciany prysznicow) to nie wolno stosowac nawet plyt gipsowych (oczywiscie tam gdzie kody na to pozwalaja to tam wykonawcom wolno :roll: )
Marcin L wrote:No coz moze nie nalezy ,,na slepo" przenosic wszystkich rozwiazan technologicznych tylko je zaadaptowac do istniejacych warunkow.
no tak, byle tylko "praktyka krajowa" nie okazala sie jak zwykle lepsza od tradycji krajow gdzie budownictwo szkieletowe jest juz dlugoletnia tradycja
roobik66 wrote:Greg w Sakndynawii jak stosuje sie poszycie z asfaltbordu to nie stosuje sie isoli (wiatroizilacji) . Nie wiem jak to wyglada wg kodow w USA , ale mam taka ksiazke (po polsku) ktora na wstepie jest opisana jako podrecznik szkoleniowy. W w.w. ksiazce napisne jest ze wiatroizolacja jest nie konieczna gdy elewacja jest z desek (a poszycie plytowe). Natomiast w przypadkach gdy elewacja jest z : tynku, cegly, gontu ,pcv zastosowanie wiatroizilacji jest konieczne. Chyba bardziej w zalozeniach wiatroizolacja ma spelniac funkcje izolacji p.wilgociowej.
roobik66, jak zawsze jestes bardzo konkretny i do rzeczy, za to Cie lubie :mrgreen: . Jesli jest tak jak mowisz, to upodabnia to w pewnym sensie kod skandynawski to amerykanskiego. Wg kodu ICC wiatroizolacja tez ma wlasnie taki charakter jak to opisales wyzej. Funkcja ochrony wilgociowej budynku jest bowiem nadrzedna. I tak tez folia ta otrzymala odpowiednia nazwe w terminologi ICC. W jezyku polskim natomiast ktos wpadl na cudowny pomysl by nazwac te folie "wiatroizolacyjna". Coz, Polacy nie gesi swoj jezyk maja... Ochrona przed wiatrem moze byc tylko dodatkowym pozytywnym efektem ubocznym wlasciwej folii. Problem w tym ze wiekszosc foli na rynku nie spelnia wymogow ochrony przed wiatrem, jednak dzieki rodzimemu nazewnictwu i tak bedzie rzekomo przed nim chronic. A to juz paradoks o ktorym wczesniej pisalem i na ktory zwracalem uwage na forum.

Natomiast co do samej ochrony przeciw wilgociowej, chociaz plyty bituminizowane sa bardziej na nia odporne, to jednak do pelni zabezpieczenia konstrukcji bez folii sie nie obedzie. Przy czym folia to tylko slowo, chodzi dokladniej o "bariere" dla wilgoci. W stanach od bardzo dawna uzywalo sie do tego celu papieru asfaltowego nabijanego na poszycie (obecnie nastepuje w wielu miejscach wielki powrot do papieru). Nie jest to jednak to samo co uzywanie plyt asfaltowych bowiem nie zapewniaja one powstania zewnetrznej powloki ktora kierowalaby wilgoc z dala od konstrukcji i odprowadzala na zewnatrz.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 08 Jan, 2011

Greg Olchawski wrote: Czy chcesz powiedziec ze folia wiatroizolacyjna nie jest konieczna przy uzyciu w/w plyt asfaltowych? Uwazasz ze brak folii nie jest powaznym bledem wplywajacym na wytrzymalosc konstrukcji w dlugim okresie czasu
Uwazam, ze stosowanie tych plyt asfaltowanych miekich to pomylka, ale tak robi sie w w Skandynawii niestety. Ja "wiatroizolacje" stosuje zawsze i uwazam jej brak za blad, ale to nie zmienia faktu ze sa inne sposoby nie amerykanskie i sie w praktyce sprawdzaja.
Greg Olchawski wrote:no tak, byle tylko "praktyka krajowa" nie okazala sie jak zwykle lepsza od tradycji krajow gdzie budownictwo szkieletowe jest juz dlugoletnia tradycja
Mam na mysli modyfikacje a nie wymyslanie jakis technologi od nowa i dotyczy to przede wszystkim roznicy w dostepnosci materialow i dlatego trzeba czasem pomyslec. Do takiego usystematyzowanie i znormaliozowania :wink: systemu szkiletowego jaki macie w US w Polsce niestety nigdy nie dojdzie.
Greg Olchawski wrote:Dlaczego w Polsce jest to bledem? Pytanie retoryczne... W tym co piszesz nie ma nic dziwnego czy nadzwyczajnego. Podobnie nie wolno stosowac plyt gipsowych z podkladem z folii aluminiowej. A tak wogole to tam gdzie jest bezposredni kontakt z woda (jak np sciany prysznicow) to nie wolno stosowac nawet plyt gipsowych (oczywiscie tam gdzie kody na to pozwalaja to tam wykonawcom wolno
Niestety musimy tu opierac sie raczej na przyjetych opiniach np. z tego forum a nie na jakis polskich normach (swiadomie pisze normach a nie kodach), to zreszta sprawa ciagle poruszana jak np. gdzie zastosowac paroizolacje sam zreszta czesto dyskutowales na ten temat .Dlatego napisalem "u nas uwazany" a nie ze jest to blad.
Napisalem "Polacy nie gesi i swoj jezyk maja" :roll: no coz tez troche mieszkalem zagranica wrocilem i jednak doszedlem do wniosku ze "wiatroizolacja" brzmi pieknie. Slyszalem Greg ze wracasz rowniez moze i Ty docenisz piekno polszczyzny bedziesz bral młotek w reke a nie jakis tam hammer (jak jestem chory i odksztuszam wydzieline z gardla to tak samo brzmi jak hammer) :mrgreen: Czy jest sie lepszym budowniczym gdy uzywa sie angielskiego nazewnictwa.Nie sadze.
Odwracajac sutuacje w polskim slowo kod ma raczej inne znaczenie i niz norma a to polski Portal. Moze :razz: ktos tu zajrzy wyrywkowo i pomysli ze moze tu o ksiazce pisza :mrgreen: :mrgreen: teraz to sie zgrywam.

Podsumowujac - powinno sie jednak wymyslic i sprecyzowac polskie nazewnictwo. Dobra nie odbiegam juz od tematu. Wiatroizolacja musi byc zawsze szczelnie zamontowana :wink:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 08 Jan, 2011

Greg Olchawski wrote:mam nadzieje ze to stwierdzenie nie opierasz na lekturze artykulow Bennego Epstena
To ze do Ameryki ten sposob budowania dotarl ze Skandynawii to fakt i opieram sie tu na lekturze raczej historycznej. Dostrzegam w twoich postach fascynacje systemami z US, no coz maja technologie.... moge jednak powiedziec jako ciekawostke ze to my w Polsce w XVI wybudowalismy najdluzszy most drewniany.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 08 Jan, 2011

MarcinL, nie zaprzeczam temu co mowisz, ale nie podzielam takiego myslenia. Dla mnie nie jest wazne kto byl pierwszy, interesuje mnie tylko tu i teraz. Wg mojej subiektywnej opini kod ICC jest najnowoczesniejszy na swiecie a tym samym budownictwo na nim oparte. Nie ma znaczenia z kad pochodzi. Jesli masz lepszy, to daj znac bo z przyjemnoscia chcialbym taki poznac i to bez zadnych uprzedzen
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 08 Jan, 2011

Greg Olchawski wrote:interesuje mnie tylko tu i teraz
jestes pragmatykiem i dobrze, tez mam takie podejscie jednak staram sie zachowac to co cenne, nasze polskie. Na dzien dzisiejszy budownictwo szkieltowe jest najlepsze w US i ja tego nie podwazam.
Chyba troche "za gleboko wszedlem w temat" a to forum budowlane, a nie politologiczno-historyczne. :mrgreen:

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Wed 19 Jan, 2011

Witam
w sumie to Panowie zabrali się za izolację podbitki - mam teraz pytanie - jak powinno się to zrobić we właściwy sposób?
Panowie zjedli podbitkę, dopchali trochę wełny, dodatkowo dali matę izolacyjną taką jaką daje się na dachy (czarna o strukturze fizeliny) i żółtą folię budowlaną, oraz doszczelnili pianką - niestety nie mogłem dziś obserwować jak to robili, ale i tak nie bardzo im teraz wierzę - jak sądzicie według mojego opisu, zrobili to raczej prawidłowo, czy trzeba to inaczej zrobić?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 19 Jan, 2011

Witaj,
jeżeli chcesz mieć naprawdę wiarygodne odpowiedzi na Twoje pytania, proponuję byś zamieścił rzuty kondygnacji i poprzeczny przekrój budynku. Wówczas będzie można autorytatywnie ustosunkować się do Twojego problemu. Same opisy, niestety są niezrozumiałe.
Zatem jeżeli chcesz otrzymać pomocy - czekam na rysunki.

piotrek1234
Posts: 14
Joined: Mon 20 Dec, 2010

Post by piotrek1234 » Wed 19 Jan, 2011

ok - jedyne rysunki jakie mam to rzuty z projektów, na nich jest nazwa wykonawcy której nie chcę ujawniać - mogę na priv poprosić adres mailowy - wtedy prześlę

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 20 Jan, 2011

Tak właśnie myślałem, stąd poprosiłem o rysunki.
Proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... owa&id=130 i znajdziesz swój problem.
Napewno masz źle zaizolowaną ściankę kolankową, prawdopodobnie bez folii wiatroizolacyjnej i zapewnienia jej ciągłości, a ponadto zwróć uwagę jakie masz warstwy w stropie nad parterem, poza ścianką kolankową. Masz tam wszystkie wymagane warstwy?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”