Rozstawa słupków w ścianach

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
JTR
Posts: 4
Joined: Wed 18 Mar, 2015

Rozstawa słupków w ścianach

Post by JTR » Wed 18 Mar, 2015

Witam wszystkich,
Jaka jest zasada rozstawiania słupków w ścianach a) zewnętrznych i b) wewnętrznych. Słyszałem, że zawsze zaczynamy od lewego do prawego naroża odmierzając 38,1 cm a kolejne co 40,0 cm. O ile to jest jednoznaczne w odniesieniu do ścian zewnętrznych to w odniesieniu do wewnętrznych już takie nie jest. Czy w przypadku konstruowania ścian działowych też pierwszy wymiar to 38,1 cm? No i od którego miejsca zacząć? Od połączenia ze ścianą zewnętrzną czy od naroża wewnętrznego? Tych szczegółów nie znalazłem w bogatej już "literaturze fachowej". Ponadto, stosując tę metodę na ścianach zewnętrznych, na jednej ścianie wychodzi płyta np OSB kończy się w osi 4 słupka ale na drugiej ścianie tego samego naroża płyta powinna mieć nie 120 ale 121,2 cm tzn. szersza o grubość płyty? Mam nadzieję że ktoś z was już to przerabiał.
JTR


Darkframer
Posts: 4
Joined: Mon 23 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by Darkframer » Mon 23 Mar, 2015

Przyjmując, że słupki ścian zewnętrznych mają wymiar 4,5/15 cm, pierwszy wymiar w rozstawie osiowym 40 cm będzie wynosił 37,75 cm (od zewnętrznej krawędzi pierwszego słupka do osi drugiego słupka, rozmierzając od lewej do prawej), a kolejne 40 cm. Moim zdaniem, jeśli budynek ma kształt prostokąta, dwie dłuższe ściany zewnętrzne powinny być swoim "lustrzanym odbiciem", żeby osie głównych słupków wypadały w tej samej linii, a słupki ściany wewnętrznej, równoległej do tych ścian pokrywały się z ich słupkami (belki stropowe nad słupkami ścian, a nie nad pustką pod oczepami). W takim wypadku odległość między dwoma pierwszymi słupkami ściany wewnętrznej, równoległej do dłuższych ścian zewnętrznych będzie pomniejszona o grubość ściany zewnętrznej do której przylega, czyli o 15 cm. W przypadku ściany wewnętrznej, prostopadłej do dłuższych ścian zewnętrznych, pierwszy wymiar wynosił będzie 37,75 cm, kolejne co 40 cm. Przy rozstawie osiowym słupków ścian zewnętrznych 40 lub 60 cm, płyty poszycia o wymiarach 125/250 cm należy przyciąć do wymiaru: 120/250 cm - przy montażu pionowym lub do wymiaru 125/240 cm przy montażu poziomym. Jeśli budynek posiada wymiary zewnętrzne konstrukcji szkieletu będące wielokrotnością 120 cm np: 8,4 m/6 m lub 7,2 m/7,2 m, to przybijając płyty poszycia na całej długości ściany najpierw do przedniej i tylnej ściany (krawędzie płyt pokrywają się z krawędziami zewnętrznymi słupków), płyty narożnikowe ścian bocznych mogą mieć wymiar 121,2/250 cm w celu zlicowania ich z płytami poszycia ściany przedniej i tylnej, przy grubości płyt 1,2 cm.
Przycięcie płyt poszycia do osiowego rozstawu słupków 40 lub 60 cm jest konieczne ze względu na płyty kartonowo-gipsowe, które mają szerokość 120 cm i są przykręcane pionowo do tych słupków.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Mar, 2015

Ciekawe czy Wasze rozważania pokrywają się z artykułem Rozmierzanie konstrukcji ścian - http://budujzdrewna.pl/technologia/kons ... kcja-scian
Zapraszam ...

Darkframer
Posts: 4
Joined: Mon 23 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by Darkframer » Mon 23 Mar, 2015

Chciałem jeszcze dodać, że jeśli ściana zewnętrzna o przekroju słupków 4,5/15 cm ma długość 8,4 m czyli 7×1,2 m, to przy rozstawie osiowym co 40 cm odległość pomiędzy lewą krawędzią pierwszego słupka do osi drugiego słupka wynosi 37,75 jak również pomiędzy ostatnim słupkiem i przedostatnim, mierząc od prawej krawędzi ostatniego słupka do osi przedostatniego.
Wtedy zarówno z jednej i drugiej strony krawędzie płyt poszycia o szerokości 1,2 m pokrywają się z krawędziami słupków.

Darkframer
Posts: 4
Joined: Mon 23 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by Darkframer » Wed 25 Mar, 2015

Muszę skorygować moje poprzednie wpisy, ponieważ wkradł mi się pewien błąd. Przy grubości słupka 4,5 cm, 37,75 cm to odległość od lewej krawędzi pierwszego słupka do lewej krawędzi drugiego słupka, a nie jak napisałem wcześniej, że od krawędzi pierwszego słupka do osi drugiego.

JTR
Posts: 4
Joined: Wed 18 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by JTR » Fri 27 Mar, 2015

JTR
Dzięki Panowie za wyjaśnienia Przeczytałem też polecony przez Pana Wojciecha Nitkę artykuł ale nie znalazłem w nim zasady rozstawu słupków na ścianach wewnętrznych - z której strony zaczynać rozstawianie słupków czy od naroża wewnętrznego ściany działowej czy od ściany zewnętrznej. Pozostałe szczegóły są opisane w literaturze.

JTR
Posts: 4
Joined: Wed 18 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by JTR » Fri 27 Mar, 2015

Gdzie w okolicy Warszawy można zobaczyć początki budowy szkieletu drewnianego?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by Wojciech Nitka » Sat 28 Mar, 2015

JTR wrote: nie znalazłem w nim zasady rozstawu słupków na ścianach wewnętrznych - z której strony zaczynać rozstawianie słupków czy od naroża wewnętrznego ściany działowej czy od ściany zewnętrznej.
Nie wiem co masz na myśli "od naroża wewnętrznego ściany działowej". Nie mniej rozmierzanie ścianki działowej zaczyna się od ściany zewnętrznej.

JTR
Posts: 4
Joined: Wed 18 Mar, 2015

Re: Rozstawa słupków w ścianach

Post by JTR » Sat 28 Mar, 2015

Dzięki. Czy wiecie gdzie można zobaczyć budowe w toku a najlepiej na początku kiedy ustala się rozstaw słupków w ścianach?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”