Budowa domku narzędziowego

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Iso
Posts: 3
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Budowa domku narzędziowego

Post by Iso » Tue 28 Jul, 2015

Witam,

Chciałbym swoimi siłami wybudować domek narzędziowy w oparciu o konstrukcje szkieletową. Okazuje się, że nie jest to zadanie wcale takie łatwe, dlatego prosiłbym o pomoc i rozwianie kilku z wielu moich wątpliwości.
Niestety nie posiadam fachowej wiedzy w zakresie budownictwa szkieletowego, całą swoją wiedzę opieram o informacje znalezione w internecie oraz różnych forach internetowych (od kilku dni zaczytuję się w tym forum, ale ilość treści jest przytłaczająca :)).

Do rzeczy - moje podstawowe wymagania odnośnie domku:
Domek o wymiarach 3,5mx4,5m z dachem dwu spadzistym (spad 30 stopni).
Elewacja pokryta tynkiem na styropianie 5 cm. Domek obity tylko z zewnątrz. W środku brak jakiegokolwiek obicia.
Dach pokryty blacho dachówką.
Przeznaczeniem - przechowywanie mebli ogrodowych, sprzętu ogrodowego, elektronarzędzi. Ogólnie - graciarnia, z powodu braku miejsca w garażu.

Załączam kilka rzutów zaprojektowanego (przeze mnie) domku.

Moje wątpliwości (jedne z wielu):
1. Czy słupki szkieletu (rozstaw w osi co 62,5 cm) o wymiarach 40mmx80mm będą wystarczające? W narożnikach planuje kantówke 80x80.
2. Czy w przypadku braku ogrzewania istnieje potrzeba montować wiatroizolację?
3. Czy w przypadku braku ogrzewania istnieje potrzeba montować membranę na krokwie?
4. Czy trzeba dawać kontrłaty pod łaty w przypadku braku membrany ?
5. Czy całość konstrukcji może być wykonana z drewna impregnowanego zanurzeniowo? W większości przypadków widzę iż szkielet wykonywany z drewna 4-stronie struganego, suszonego komorowo. Zaś tylko wieźba wygląda jakby była impregnowana zanurzeniowo (pokryta zielonym nalotem). Głównie chodzi mi o to czy są jakieś przeciwwskazania żeby całość była wykonana z takiego drewna.
Attachments
3.png
(54.07 KiB) Not downloaded yet
2.png
(107.27 KiB) Not downloaded yet
1.png
(32.8 KiB) Not downloaded yet


Iso
Posts: 3
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Re: Budowa domku narzędziowego

Post by Iso » Wed 29 Jul, 2015

2. Wydaje mi się, iż wiatroizolację powinienem jednak zastosować. Nie w obawia o wychładzanie przez wiatr wnętrza budynku ale aby przeciwdziałać "wtłaczaniu" wody pod elewacje co może zaszkodzić poszyciu. Czy moje rozumowanie jest poprawne?

Po przeczytaniu forum wiem, iż jedyną przyzwoitą izolacją jest FRAMESZILD 100 CE formy proktor. Ale ze względu na wymiary budynku nie opłaca mi się kupować 200m^2 folii. W kilku miejscach widziałem już że ludzie używają membrany STROTEX 1300. Czy mniejszym złem będzie wybór takiej membrany niż jej zupełny brak ?

Iso
Posts: 3
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Re: Budowa domku narzędziowego

Post by Iso » Sat 01 Aug, 2015

Wewnętrznych przemyśleń ciąg dalszy ...

1. Zmieniłem zdanie i zrezygnowałem z kantówki na rogach budynku. Dam wszędzie belki 80x40 i narożniki wykonam tak jak jest to zalecane w [1]. Dalej mam jednak wątpliwości czy przekrój belek jest wystarczający. Pewnie lepiej by było zastosować 40x100 ...
3. Zastosuje membranę, żeby ewentualna woda, która wedrze się pod poszycie dachu, się po niej ześlizgiwała a nie moczyła krokwie.
4. Będzie membrana, będą kontrłaty.
5. Nie ma co ryzykować. Będzie drzewo suszone i strugane. Zaimpregnuję sobie zanurzeniowo podwalinę (tak na wszelki wypadek)

Czas zmienić projekt domku i zacząć przygotowywać plan prac.

[1] http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... wnetrzne-2


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”