Rekuperacja - czy jest wymagana?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
malysmok
Posts: 6
Joined: Thu 19 Jul, 2007
Location: Poznań

Rekuperacja - czy jest wymagana?

Post by malysmok » Tue 24 Jul, 2007

Witam,
Czy decydując się na dom drewniany prefabrykowany czy szkieletowy muszę mieć rekuperację?
Prosze o opinie.
Pozdrawiam,


adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Wed 25 Jul, 2007

Napiszę jak to było w moim przypadku. Na pewno musisz mieś sprawną wentylację. W tego typu domach grawitacyjna sie nie sprawdza - pozostaje mechaniczna. Żeby takie coś działało to oprócz całego zespołu wywiewnego musi być sprawny nawiew. Po sobie wiem, że ustawienie klamką w oknie tzw "mikroszczeliny" tak naprawdę tego nie załatwia. Jest niekontrolowany nawiew, a zimą przez niedomknięte okno wpada bezpośrednio mroźne powietrze.
Sposobem na to są specjalne nawiewniki. Dobrej klasy np tzw higrosterowalne to już sto kilkadziesiat zł (i więcej) na jedno okno. Pomyslałem,że jak mam wydać na całość te kilka tys. zł i do tego ponosić koszty energii elektr. to już lepiej dołożyć trochę więcej i zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Myślę,że to już staje się koniecznością tak jak powszechne izolowanie i ocieplanie budynków.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 25 Jul, 2007

W tego typu domach grawitacyjna sie nie sprawdza - pozostaje mechaniczna
adiz, zapraszam Cię do mnie - przekonasz się jak działa prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna :smile:
pozdrawiam

malysmok
Posts: 6
Joined: Thu 19 Jul, 2007
Location: Poznań

Post by malysmok » Wed 25 Jul, 2007

do mnie to znaczy gdzie? :)

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 25 Jul, 2007

na podkarpacie :lol:

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Tue 31 Jul, 2007

czarek63
tak z czystej ciekawości - możesz opisać jak wygląda u Ciebie went. grawitacyjna?

MacBurta7
Posts: 8
Joined: Sun 14 Jan, 2007
Location: Żyrardów

Post by MacBurta7 » Tue 31 Jul, 2007

malysmok a może dobrym i w miarę tanim rozwiązaniem byłby gruntowy wymiennik powietrza. Myślę że temat jest wart zainteresowania.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 31 Jul, 2007

adiz
jestem laikiem ,więc trudno mi to będzie opisać językiem fachowym
to co chyba najistotniejsze to fakt ,że dom posiada tzw. pustkę podpodłogową i cały układ wentylacyjny ma z nią połączenie , kanały wentylacyjne w dwóch kominach ,wentylacja od okapu wyprowadzona na zewnątrz

Sariel
Posts: 2
Joined: Fri 06 Dec, 2013
Location: wawa

Post by Sariel » Fri 06 Dec, 2013

W takim przypadku rekuperacja będzie optymalnym rozwiązaniem, zaoszczędzisz na przestrzeni lat mnóstwo pieniędzy na ogrzewaniu a jedyne co będziesz musiał robić przy rekuperatorze to wymieniać od czasu do czasu filtry. Gra warta świeczki.

lolek112
Posts: 2
Joined: Mon 09 Jun, 2014
Location: Warszawa
Contact:

Re: Rekuperacja - czy jest wymagana?

Post by lolek112 » Thu 28 Aug, 2014

Rekuperacja fajna sprawa.

gondor
Posts: 1
Joined: Fri 28 Aug, 2015

Re: Rekuperacja - czy jest wymagana?

Post by gondor » Fri 28 Aug, 2015

Rekuperacja to całkiem fajne rozwiązanie. Dzięki rekuperacji dom jest ciepły, przyjazny i ekonomiczny.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”