Czym pokryć dach ?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Kiela

Czym pokryć dach ?

Post by Kiela » Mon 24 Jan, 2005

Planuje budowę domu w sytemie szkieletowym i zastanawiam się czym pokryć dach ?, a mianowicie:

1. Dachówką bitumiczną - oferowana najcześciej przez firmy wykonawcze, gdzie koszt pokrycia jest podobno najtańszy (z moich wyliczeń 50% gonty i 50% płyta OSB poszycia i oczywiście w tym folia), ma swoje zalety bo gdy pada deszcz jest "cicha", łatwośc montażu (samowulkanizująca). Wadą jest natomiast jej "płaskośc", dach wyglada przecietnie.

2. Blachodachówką - koszt porównywalny do dachówki bitumicznej i zdecydowaną zaletą w porównaniu do 1. jest jej wizualna przestrzenność gdzie dach wygląda o wiele lepiej. Natomiast wady : głośna podczas wiatrów i deszczu, trudnośc w pracach wykańczajacych ? (nie wiem)

3. Dachówką betonową czy ceramiczną - dachówka betonowa wychodzi porównywalnie do dachówki bitumicznej natomiast ceramiczna jest przeciętnie ok 5 tys drozsza, ale jakże sliczna. O ile w dwóch pierwszych konstrukcja dachu może zostac ta sama to nie wiem czy w tym przypadku tak moze być. Dachówki te sa o wiele cieższe i w zwiazku z tym czy potrzeba innej konstrukcji dachu niz w przypadku 1. czy 2. w postaci np. gestszego rozmieszczenia elementów konstrukcyjnych dachu czy też ścian nośnych.
I to jest podstawowe pytanie ponieważ jezeli tak jest to koszt pokrycia dachu w tym przypadku wyniesie o wiele wiecej niz tylko różnica w cenie dachówek + oczywiście róznica w robociźnie.

Kalkulacje przeprowadziłem na podstawie szczegółowej oferty jednego ze składów budowlanych w mojej miejscowości. Wyliczenia sklep przeprowadził na podstawie wstępnego projektu połaci dach.

PS.

Ale się rozpisałem, może Pan W. Nitka utworzy forum gosowe np przy pomocy Skype, bo ja mam jescze tyle pytań.
:lol:


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 25 Jan, 2005

Po pierwsze - musisz zwrócić uwagę na to jaką dachówkę bitumiczną oferują Ci firmy wykonawcze. W większości oferują tą najtańszą. A przecież można kupić droższą, np. z 30-to czy 50-cio letnią gwarancją. Te wychodzą w cenie dachówki betonowej czy ceramicznej. Ale za to jaki efekt. Popatrz - http://szkielet.com.pl/katalog2004/132.php

Co do blachodachówki - sam przytaczasz jej wady.

Dachówki ceramiczne - nie ukrywam - jestem za.

Musisz wybrać sam - rozważając za i przeciw.

Masz pytania - pytaj. Tą drogą lub telefoniczną. Namiary znajdziesz na stronie - http://szkielet.com.pl/cbs.php Ale uprzedzam - w biurze bywam rzadko.

Kiela

Post by Kiela » Tue 25 Jan, 2005

Faktycznie moja kalkulacja była liczona dla najtanszej dachówki bitumicznej firmy IKO (nie wiem czy to dobre dachówki, nie znalazłem na stronach www informacji o gwarancji).

Wykonawca poleca finskie Katepal, tez nie wiem co sa warte, ale gwarancje znalazłem i wynosi 15 lat.

Pana propozycja wyglada bardzo ciekawie i dlatego też zdobedę od dystrybutora kalkulację na mój dach.

Natomiast co do dachówek betonowych czy ceramicznych proszę o odpowiedź co do konstrukcji (wzmocnień) dachu czy ścian nośnych, tak jak to napisałem w poprzednim poście.

Z góry dziękuję.

Kiela

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 29 Jan, 2005

Wieloletnia gwarancja dachówki bitumicznej to podstawa trwałości dachu. Każda firma w swojej ofercie posiada dachówki o różnej gwarancji. Jest to podstawowa rzecz na jaką należy zwrócić przy kupnie dachówki bitumicznej.

Większość projektantów projektując dach przyjmuje maksymalne obciążenia nawet pod lekkie pokrycia. W ten sposób konstrukcja jest gotowa pod ewentualną zmianę pokrycia dachowego, np. pod dachówkę ceramiczną.

Kiela

Post by Kiela » Sat 29 Jan, 2005

Dziękuję za odpowiedź.

Co do dachówek ceramicznych mam jeszcze jedno pytanko.

Czy przy zastosowaniu dachówek ceramicznych trzeba połacie dachu zadeskować (lub płyta OSB) czy też wystarczą same łaty i kontrłaty + folia do zamocowania dachówki tak jak to się stosuje w tradycyjnym budownictwie ?

Kiela
Posts: 38
Joined: Sun 06 Feb, 2005

Post by Kiela » Mon 07 Feb, 2005

Pewnie to ostatnie pytanie jest durnowate i dlatego nikt nie chce na nie odpowiedzieć. (Jestem laikiem w tych sprawach)

Mnie to natomiast zastanawia, ponieważ niektórzy wykonawcy pod blachodachówkę stosują odeskowanie a inni nie. Dlatego też zapytałem o dachówki ceramiczne bo może w szkieletowcu jest inaczej ?
Pozdrawiam

Kiela

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 07 Feb, 2005

Jak najbardziej wystarczą łaty i kontrłaty oraz folia wysokoparoprzepuszczalna
Zanim jednak kupisz folię - sprawdż jej paroprzepuszczalność i i warunki w jakich ta paroprzepuszczalność była badana. Np. niektóre folie mają paroprzepuszczalność 2.400 g/m2/24h badane w warunkach 23 stopni C. i 75% wilgotności, a w warunkach - 42 stopni C. i 85% wilgotności wykazują paroprzepuszczalność w granicach 5.000 g/m2/24h.
Wiele firm powołuje się na te drugie badania zawyżając paroprzepuszczalność folii, gdy na nasze warunki winne być badane w tych pierwszych warunkach.

rafek34
Posts: 2
Joined: Thu 28 May, 2015

Re: Czym pokryć dach ?

Post by rafek34 » Mon 27 Mar, 2017

No dobrze, a co sądzicie o blasze? Czy nadają się pokryć dachowych? Słyszałem, że jest to dość popularne rozwiązanie, tylko jak z trwałością?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”