Pomocy!! Gazik czy prądzik?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Pomocy!! Gazik czy prądzik?

Post by Danuta Sidor » Thu 23 Aug, 2007

Pomóżcie! Stoję przed wyborem ogrzewania - gazowe ze zbiornika (zbieram oferty), czy może elektryczne?
Przerażają mnie ceny - 4 tyś. za zbiornik + napełnianie, czy może konwektory???
Czy ktoś wie, ile mogą wynieść roczne koszty ogrzewania gazem płynnym domu parterowego, 87 m2, bez podpiwniczenia? Ocieplony dom 15 cm wełną.
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!


adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Re: Pomocy!! Gazik czy prądzik?

Post by adiz1 » Mon 03 Sep, 2007

Danuta Sidor wrote:Pomóżcie! Stoję przed wyborem ogrzewania - gazowe ze zbiornika (zbieram oferty), czy może elektryczne?
Przerażają mnie ceny - 4 tyś. za zbiornik + napełnianie, czy może konwektory???
...
Konwektory kuszą niskimi kosztami samej instalacji, schody zaczynają się przy płaceniu rachunków za prąd (choć nie muszą). Z drugiej strony te min. 20-30 tys. zł, które trzeba wydać na starcie za wodną instalację (rury, grzejniki, kocioł..)też trochę odstrasza, zwłaszcza, że gaz z butli nie jest najtańszym paliwem.
Z reguły jeśli ktoś idzie w konwektory to wspomaga się kominkiem (często z DGP). Plusem zaś wodnego ogrzewania jest to, że zawsze można zmienić piec/paliwo na inne, a instalacja pozostaje praktycznie ta sama.

Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Post by Danuta Sidor » Mon 03 Sep, 2007

Dzięki za odzew. U mnie jest taka sytuacja, że instalacje wewnętrzne są wliczone w koszty budowy, więc raczej nie mam możliwości wyboru kotła, ilości grzejników itd. Bardziej interesuje mnie późniejsza eksploatacja, prąd to jest tragedia cenowa :???: , z gazem jeszcze nie najgorzej. Oczywiście zapomniałam wspomnieć :oops: , że będziemy wspomagać się kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Zakładam roczne koszty gazu ze zbiornika w granicach 2,5 tyś...
adiz1, co ty na to?
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Tue 04 Sep, 2007

Ja właśnie jestem tym, który zdecydował się na konwektory+kominek. Zakładam, że przy stosunku 50:50(konwektory/kominek) i wentylacji mech. z odzyskiem ciepła "nie pójdę z torbami" po otrzymaniu rachunku za media. Za te ~30 tys. złotych "zaoszczędzone" na braku instalacji ogrzewania wodnego starczy na trochę kWh. Myślę, że twoje rozwiązanie ogrzewania jest dobre.

Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Post by Danuta Sidor » Tue 04 Sep, 2007

a ja się właśnie boję konwektorów. Wiem,że tanio wychodzi instalacja,ale potem.. Póki co mieszkamy na 40m2,za prąd rocznie(II taryfa,nie mamy gazu) płacę ponad 2100zł!!! Boję się myśleć co ędzie,gdy metraż wzrośnie do blisko 90m2 :neutral:
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!

jacoll21
Posts: 7
Joined: Mon 24 Sep, 2007

Post by jacoll21 » Mon 03 Mar, 2008

Ja mam gazik (propan-od nen) ogrzewanie nadmuchowe miller dom 90 m2 i ekonomika jest lepsza niż kominek w tym sezonie ogrzewanie + kuchenka gazowa spaliłem 690l gazu.

jacoll21
Posts: 7
Joined: Mon 24 Sep, 2007

Post by jacoll21 » Mon 03 Mar, 2008

Ja mam gazik (propan-od nen) ogrzewanie nadmuchowe miller, dom 90 m2 i ekonomika jest lepsza niż kominek w tym sezonie ogrzewanie + kuchenka gazowa spaliłem 690 l gazu.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 17 Apr, 2008

Ja mam,, pradzik"" :mrgreen: konwektorki (7,5 kw)i jest tanio (80m2) wszystko zalezy izolacji scian....wszyscy boja sie tego pradu ...nie taki :twisted: straszny......... :mrgreen:

Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Post by Danuta Sidor » Tue 12 Aug, 2008

Witam!
Po długich i męczących rozmyśleniach stanęło na gazie płynnnym z Bałtyk-gaz. Oferta była ciekawa, niedrogo wychodzi przylącze, projekt miałam dostarczony,rozliczenia m-czne za faktyczne zużycie, a cena zagwarantowana na prawia półtora roku od momentu podpisania umowy. :lol: Poza tym ocieplenie wg kierbuda jest dobre (14 cm wełna + 8 styropianu). Oprócz tego planujemy kominek z dgp nasalon, 2 sypialnie, łazienkę i hol.
Za bardzo się nie znam, ale moc potrzebna do ogrzania naszej chatki to 7,6 kWh - dobrze napisałam :?:
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”