tynkowanie zewnetrzne

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Lukasz_1
Posts: 4
Joined: Tue 11 Jul, 2006

tynkowanie zewnetrzne

Post by Lukasz_1 » Tue 11 Jul, 2006

na ocieplenie zewnetrzne polozona jest welna mineralna, na to chce polozyc tynk....ale? jak? jesli na welnie lezy wiatroizolacja....prosze o mozliwosci rozwiazan...z gory dziekuje...


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Jul, 2006

Poprostu - zdjąć folię i ... tynkować wełną, według wszelkich wymagań technologii w tym zakresie.

Niestety, jak widać wykonawca popełnił błąd lub ... w trakcie robót zmieniłeś decyzje odnośnie wykończenia elewacji. Folia wiatroizolacyjna, położona na wełnie, miałaby sens gdybyś np. zakładał elewację z sidingu drewnianego lub PCV.

Lukasz_1
Posts: 4
Joined: Tue 11 Jul, 2006

Post by Lukasz_1 » Tue 11 Jul, 2006

tzn...tynk bedzie robil za wiatroizolacje? :/.... a jakie sa rozwiazania, jesli chodzi o polozenie tynku i uwzglednienie wiatroizolacji? czy jest ona potrzebna gdy jest tynkowanie? wydaje mi sie ze zawsze....ale jak polozyc?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 12 Jul, 2006

Zachowana winna być następująca kolejność warstw:
- poszycie - płyta OSB/3 grub.12 mm,
- folia wiatroizolacyjna,
- wełna jako materiał dociepleniowy,
- tynk - w zależności od uznania,

Proponuję - http://www.szkielet.com.pl/problemy.php?show=31_welna

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Sat 15 Jul, 2006

Witam wszystkich, mam pytanie- czy przy opisanym wyżej ukladzie z wełną można pominąć klejenie tejże do podłoża, czyli wiatroizolacji? jeżeli nie to jaki klej lub zaprawę powinno sie zastosować.?Pozdrawiam.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Tue 18 Jul, 2006

Witam wszystkich, ponawiam pytanie. Chcę kupić kompletny system docieplenia na wełnie oferowany przez producenta, w warunkach podanych przez niego wełne klei sie do plyty OSB z pominieciem wiatroizolacji, co jak wiemy jest błędem.Pominiecie klejenia grozi pdobno utratą gwarancji (?) producenta.Jak to pogodzic z wymaganiami technologi szkieletowej?

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Wed 19 Jul, 2006

Ciągnę dalej!
:roll: konsultant techniczny firmy R.. zakwestionował potrzebę istnienie wiatroizolacji pod wełną, i zasugerował nawiercenie poszycia z płyty OSB w celu poprawy przenikania wilgoci na zewnątrz ściany.
Lobby styropianowe górą?!

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Thu 20 Jul, 2006

Alex.57,
wiatroizolacja jak sama nazwa wskazuje służy do ochrony przed wiatrem (między innymi) więc przy jej braku nawiercanie otworów w poszyciu jeszcze pogorszy sytuację.
Wiatroizolacja pod wełną jest bardzo ważna szczególnie gdy na wełnę położysz tynk. Wełnę przymocuj kołkami do poszycia i zapomnij o klejeniu!

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Sat 22 Jul, 2006

Michał G.- do czego służy wiatroizolacja to ja wiem, mam ją zresztą założoną na swoim domu :lol: .
Niepokoi mnie jednak brak jednoznacznych zaleceń dotyczących stosowania na zewnętrzną warstwę docieplenia systemów opartych na wełnie i tynku mineralnym.
Zalecenia gospodarza tego Forum są znane,a producenci wełny swoje.(szczegóły na ich stronach w sieci)
Przy próbie zgłębienia tematu, w najlepszym razie spotykam sie z uwagami typu:"a po co pan chce mieszać technologie?"i sugestie bym wykonał suchą elewację.
Wełna jeszcze długo pozostanie podstawowym materiałem do izolowania budynków drewnianych, może przydałoby się wypracować jednolite zasady jej stosowania, choćby z inicjatywy Centrum Budownictwa Szkieletowego. O tym kto ma rację nie chciałbym się przekonać za kilka lat, przy okazji remontu domu.
Pozdrawiam wszystkich budujących.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Mon 24 Jul, 2006

Koleś, który poleca wiercić otwory w OSB niewątpliwie zna się na rzeczy - powodzenia!
A tak poważnie: wiatroizolacja pod wełną na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc np. gdy zostanie uszkodzona warstwa tynku i nadmiar wilgoci pojawi się w izolacji. Zanim zostanie ona odparowana na zewnątrz tylko wiatroizolacja może ochronić OSB przed zawilgoceniem. Tak na zdrowy rozsądek.
Michał.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Mon 24 Jul, 2006

Wiercenie otworów w plycie OSB zaleca równierz Pan Wojtek, ale to przy okazji krycia poddasza tymi płytami, myśle,że zalecenia firmy Roockwool dot. tego tematu wynikają z wiary w szczelność powłoki zbrojenia i tynku na wełnie, co w praktyce się nie sprawdza. Opisywano to już na tej stronie .Pozdrawiam forumowiczów.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Sat 29 Jul, 2006

Odbyłem rozmowę z doradcą technicznym Rockwool...


Pan Wojtek pisze w wymaganiach o konieczności istnienia w ścianie zewnętrznej opóźniacza powietrza, którego rolę może pełnić niepodziurawiona płyta poszycia i/lub wiatroizolacja. W rozwiązaniu proponowanym przez producenta wełny tę rolę ma pełnić szczelny tynk; do tego stopnia szczelny, że należy zamknąć drogę wentylacji przestrzeni między poszyciem, a izolacją z wełny zarówno od spodu jak i od góry pod dachem. Przestrzeń pod izolacją uzyskamy przez klejenie wełny do poszycia. Tylko po co skoro i tak wentylacji nie będzie ze względu na szczelny tynk.

Zgadzam się z argumentem, że nie ma sensu wpuszczanie zimnego powietrza pod izolację, jednak wentylacja poszycia jest bezwzględnie potrzebna. W przeciwnym razie ryzykujemy zawilgoceniem ściany i zniszczeniem całego budynku. Nie igrajmy z wilgocią. Problem w tym, że trudne jest określenie optymalej ilości powietrza do wentylacji poszycia tak aby osuszyć ale nie przechłodzić. To jest dobry temat na pracę dyplomową, a nie do dyskusji na forum.

Wełna mineralna stanowi doskonałą izolację akustyczną lecz są problemy z jej montażem. Może rozwiązaniem byłoby ułożenie najpierw cienkiego styropianu ryflowanego zgodnie z wymaganiami, a na to wełnę i tynk. Wszystko gra: jest poszycie bez otworów, wiatroizolacja, wentylacja, a także izolacja akustyczna i zero problemów.
Panie Wojtku co Pan na to?
Pozdrawiam, Michał.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Tue 01 Aug, 2006

Witajcie! wełnę chciałbym wybrać ze względu na ochronę ogniową konstrukcji budynku, i dla zachowania jednolitego materiału w przegrodzie (oddychanie??)wydaje mi się też,że przy montażu styropianu jest większa możliwość popełnienia błedów wynikających z niewiedzy czy niechlujstwa wykonawców. Jednak po lekturze wątku mądrzejszy nie jestem :?

toboro
Posts: 49
Joined: Sun 10 Sep, 2006

Post by toboro » Fri 24 Aug, 2007

Czegoś nie ruzumiem
jeśli na styropian oczywiście z siatka i klejem kladę tynk akrylowy to czy pod spodem od dołu na szerokości styropianu także kładzie się tynk? jeśli tak to wtedy nie ma żadnego wentylowania płyty osb bo nawet jeśli jest styropian ryflowany to od spodu i tak zamyka wentylację tynk?
A jeśli się tam nie daje tynku to wtedy dostaje się tam wilgoć z właszcza w zimie.
pzdr



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”