Kilka pytań od laika

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
JacekBBa
Posts: 6
Joined: Mon 25 Feb, 2019

Kilka pytań od laika

Post by JacekBBa » Sun 10 Mar, 2019

Mam kilka pytań odnośnie tego co i jak robić po postawieniu ścian i zamknięciu domu.

Dom był składany z gotowych elementów pustka w środku z zewnątrz płyta osb.

1. znalazłem wiele wzorów ścian raz paroizolacja między płyty osb na wełnę do środka ściany a raz na płytę osb od wewnątrz budynku? jak jest prawidłowo? Jestem przed wylewką i wkładaniem wełny do ścian i chciałbym wybrać prawidłową wersję.

2. Szczelina między płytami OSB na ścianach. Nie mam jej czy jest bardzo konieczna i czy wystarczy mi naciąć taką na łączeniach ścian czy raczej na każdej płycie ?

3. Planuję zrobić garaż bez ogrzewania 1.3, nad garażem łazienka 2.5 będzie w miejscu 2.3 i sypialnia czy dawać paroizolację na strop? Tym stropem planuję puścić doprowadzenie jak i odprowadzenie wody od łazienki przez garaż do kanalizacji, czy lepiej przebić się przez ścianę obok do drugiej łazienki 2.2 i tam nie naruszając paroizolacji podpiąć się do sanitariów?

4. Wiatroizolacja – firma, która zakładała mi okna i drzwi twierdziła, że musi to być zakładane bezpośrednio do drewna a nie na wiatroizolację bo inaczej nie będzie się trzymało i wszędzie tak zakładają jak zapiankują to okno będzie jeździło… Czy jestem w stanie teraz jakoś zabezpieczyć drewno wokół okna przed wodą zawinąć wiatroizolację pod np. listwą okienna https://allegro.pl/oferta/listwa-okienn ... lsrc=aw.ds >

5. Czy jak mam ścianę w której nie ma pociągniętego prądu to dawać ruszt czy nie?

6. Planuję wypuścić wentylację z dwóch łazienek 2.2, 2.5 i pralni 1.2 do strychu i później ze strychu kominami na zewnątrz, dodam że dwoma kominami z kotłowni 1.4 i kominka 1.7 idzie mi razem 7 wentylacji. Czy to przejdzie ? Czy lepiej zrobić bezpośrednio z łazienki do zewnątrz ? Nie chce się przekłuwać przez dach bo podobno często małe kominy wentylacyjne przeciekają.

7. W łazience na górze planuje położyć płytki z ogrzewaniem elektrycznym, znalazłem coś takiego pod płytki https://www.castorama.pl/produkty/budow ... gKTAPD_BwE natomiast nie wiem gdzie tutaj wcisnąć matę elektryczną https://www.emultimax.pl/pl/p/Mata-grze ... gLfF_D_BwE bezpośrednio na płytę budowlaną i pod płytkę ? Czy jakoś inaczej ?

8. Czy impregnować drewno przed szkodnikami np.fobosem przed włożeniem wełny do ścian. Drewno było suszone i strugane czterostronnie ale czy to zaszkodzi lub pomoże je impregnować ?
Attachments
IMG_20190306_211229.jpg
Góra
IMG_20190306_210932.jpg
Dół


User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Kilka pytań od laika

Post by The_evil_one » Mon 11 Mar, 2019

Ekspertem nie jestem (ciągle zdobywam wiedzę), ale spróbuję odpowiedzieć na kilka pytań:

Ad.1 i 5 Po co OSB od środka? Paroizolacja bezpośrednio na konstrukcję/ruszt/G-K - w ten sposób unikniesz dziurawienia paroizolacji m.in. puszkami elektrycznymi. Teoretycznie przykręcając ruszt do konstrukcji przez paroizolację "dziurawisz go" ale jeżeli łaty będą mocno przykręcone (bez szczelin) do konstrukcji na styku będzie szczelnie.

Ad. 2 Pomiędzy płytami musi być szczelina 2-3mm, chyba że są to płyty na pióro-wpust.

Ad.3 Jeżeli chcesz żeby garaż był nieogrzewany ściany i strop musisz traktować jako zewnętrzne - prowadzenie wówczas w tych ścianach (i stropie) instalacji wodnych nie jest dobrym pomysłem (możliwość zamarzania). Ale może lepiej zrobić garaż ogrzewanym na te 16 stopni - jest to też jednak wygoda użytkowania.

Ad. 4 Nie mogę sobie tego zobrazować, natomiast piankowanie okien w szkielecie to jakieś nieporozumienie - konstrukcja pracuje i z czasem pojawią się w tym połączeniu nieszczelności. Lepszym rozwiązaniem są pianki PE rozprężne + taśmy zabezpieczające - popatrz np. na te rozwiązania https://www.iso-chemie.eu/pl/rozwiazani ... -fasadowe/ (nie reklamuję - podaję jako przykład rozwiązań).

Ad. 6 Poza 2 przewodami spalinowymi oraz 4 wentylacyjnymi (pomijając te 2 z łazienek) nie doliczyłem się 7 - rozumiem, że coś zmieniłeś i dodałeś kanał przy którymś kominie? Każda dziura w dachu źle obrobiona to potencjalne miejsce przecieku - tyczy się to również, a może przede wszystkim, kominów (piszę o tych dwóch istniejących) i tutaj bardziej obawiałbym się, że coś zostanie zdup...e i będzie lało. Te 3 wentylacje możesz rozwiązać systemowo w zależności od pokrycia. Dodam, że nie możesz połączyć tych dwóch łazienek i pralni w jeden kanał w rozwiązaniu grawitacyjnym.

Ad. 7 Tu nie pomogę.

Ad. 8 Jeżeli drewno zostało wysuszone komorowo nie ma potrzeby "pędzlowania" tego dodatkowo wątpliwej skuteczności paskudztwem. Ale chyba powinieneś zamknąć konstrukcję jak najszybciej (tak na chłopski rozum).

Teovan
Posts: 8
Joined: Thu 30 Nov, 2017

Re: Kilka pytań od laika

Post by Teovan » Thu 14 Mar, 2019

Cześć Jacku,
jeśli pozwolisz to odpowiem na Twoje pytania,

Co to znaczy że dom był składany z gotowych elementów? Żeby poradzić Tobie muszę wiedzieć jak te gotowe elementy wyglądają.

Ad.1 Odpowiedź również do Pana The Evil One. Każdy rozwiązanie ściany z paroizolacją z tej lub innej strony jest zależne od całkowitego układu warstw oraz lokalizacji. Więc albo korzystasz z rozwiązania sprawdzonego w twojej strefie klimatycznej, albo projektujesz przegrodę od zera, tak by uniknąć rozwoju grzybów, oraz kondensacji, najlepiej nawet tej okresowej która mogłaby odparować w miesiącach ciepłych. O tym czy muszą się pojawić dwie płyty OSB decyduje konstruktor.

Odpowiedź: za mało danych do rzetelnej odpowiedzi.

Ad.2 Szczelina jest obowiązkowa w przypadku gładkich krawędzi płyty OSB. Najlepiej żebyś pokazał zdjęcie tego połączenia, ponieważ może się okazać że odległość łączników od krawędzi po nacięciu będzie zbyt mała i cała konstrukcja przestaje być nośna.

Ad.3 The Evil One ma rację, albo traktujemy garaż jako zupełnie zimne pomieszczenie i układ warstw od spodu musi być taki sam jak dla ściany zewnętrznej. W praktyce najlepiej sprawdza się zaprojektowanie tam 16 stopni i korzystanie z garażu. Zdecydowanie poprawia to komfort użytkowania.

Ad.4 Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm rozprężnych, wcześniej odpowiednio wywijając wiatroizolację.

Ad.5 Instalacje najlepiej jest dawać na ścianach zewnętrznych w warstwie dodatkowego rusztu, w ścianach wewnętrznych nośnych można już wewnątrz pamiętać o ograniczeniach w otworowaniu poszycia (żeby nie straciła swojej nośności).

Ad.6 Najlepiej zapytaj swojego kierownika budowy albo architekta, bo widać że coś więcej zmieniłeś

Ad.7 Zapytaj instalatora.

Ad.8 Jeśli drewno jak napisałeś, było strugane i suszone nie musisz nic impregnować. Zaimpregnuj elementy narażone na działanie warunków
atmosferycznych.

Pozdrawiam

JacekBBa
Posts: 6
Joined: Mon 25 Feb, 2019

Re: Kilka pytań od laika

Post by JacekBBa » Sat 16 Mar, 2019

Na wstępie The_evil_one oraz Teovan chciałbym bardzo wam podziękować za zainteresowanie się moimi problemami z domem i chęcią pomocy.

Teovan w załączniku cały rzut roboczy dołu oraz przykładowo rzut jednej ściany oraz zdjęcia. Takie ściany były transportowane na budowę i skręcane ze sobą. Na czerwono w kółkach zaznaczone łączenia się ścian ze sobą.

1. The_evil_one myślałem żeby dać podwójnie czyli g-k bezpośrednio na osb aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń ścian (dziury na wylot po mocniejszym uderzeniu w ścianę) oraz wzmocnić konstrukcję. Dom stoi na bardzo wietrznym otwartym terenie i cały czas wieje, zastanawiam się nad małym wiatrakiem .Natomiast bardziej chodziło o to gdzie włożyć paroizolację bo na forum wyczytałem, że jedni dają do środka ściany, jedni na płytę osb. Ściana normalnie będzie miała od zewnątrz tynk, wełnę, wiatroizolację,osb

2. Niestety nie są to płyty na pióro wpust, zwykłe gładkie płyty osb. Zdjęcia połączeń poniżej.

3. Jeśli chodzi o garaż to chciałem tam zrobić małą spiżarkę na ścianie zewnętrznej, przekonaliście mnie jednak do ogrzewania na te 16°

4. Czyli ściągać okna i drzwi i zakładać na nowo ? :( i najpierw wiatroizolacja, później okno...

Jeszcze jedno pytanie, bo dzisiaj chciałem zakładać wiatroizolację natomiast przy ostatnich „podmuchach” wiatru oraz śniegu i deszczu dostała mi się woda pod podwalinę na dwóch ścianach, mogę na to zakładać wiatroizolację? Wyparuje mi ta woda? Wiadomo, że postaram się to jak najbardziej odsączyć no ale jednak zawsze coś tam zostanie. Podwalina impregnowana icopalem gontox w6.

Pozdrawiam
Attachments
IMG_20190316_123938.jpg
Łączenie płyt
IMG_20190316_123922.jpg
Łączenie płyt
IMG_20190316_123606.jpg
Montaż pianką :/
IMG_20190316_123317.jpg
Widok ściany od środka, takie były gotowe i składane na budowie
IMG_20190316_114535.jpg
Łączenie płyt

JacekBBa
Posts: 6
Joined: Mon 25 Feb, 2019

Re: Kilka pytań od laika

Post by JacekBBa » Sat 16 Mar, 2019

Jeszcze rzut ścian
Attachments
IMG_20190315_214851.jpg
IMG_20190315_212111.jpg

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Kilka pytań od laika

Post by zbiegusek » Mon 18 Mar, 2019

Okna wyciągaj i wstawiaj dopiero na wywiniętą paro i wiatroizolację. A pianka wcale nie jest taka zła. Zwłaszcza dobra. :)

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: Kilka pytań od laika

Post by ms27 » Fri 08 Nov, 2019

Zgadzam się z powyższym. Pianka dobrej firmy nigdy nie zaszkodzi

piotrtalikos
Posts: 14
Joined: Sat 19 Oct, 2019
Contact:

Re: Kilka pytań od laika

Post by piotrtalikos » Mon 27 Jan, 2020

Markowa pianka jeszcze nikomu nie zaszkodziła



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”